Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.662
Поени од реакции
43.580
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.364
Поени од реакции
81.674
http://kurir.mk/makedonija/vesti/gruevski-ke-podnesam-ostavka-pred-organite-na-partijata-eden-den-sdsm-ke-se-kae-za-ova-shto-go-pravi-a-narodot-ke-si-ja-vrati-drzhavata/

Grujo najavue ostavka, uz intervju za kurir koe ako go citate vnimatelno, moze da go slusnete sektashkiot lelek i plach vo pozadina

:place::place::place::place:
Мене не ми личи логично да си даде оставка.
Што останува за него ако не е на чело на најголема опозициона партија?
Кој ќе биде неговиот статус во контекст на апсење и одговарање за све (или барем за по нешто)?
Многу е полесно да уапсиш граѓанин, одколку лидер на најголема опозициона партија.

Можда ќе погрешам, али можно е он да поднесе оставка пред органите на партијата, како што прокламира, а органите демек да не му ја прифатат, оти Груевски е копјето, а народот е штитот, или како и да беше.

Од друга страна Заев и власта мноооогу повеќе би биле на тапет кај јавноста, доколку Груевски е во затвор. Ми личи дека и на Заев не му одговара брзо да го спопика Груевски во затвор.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Јохан таман излезе од затвор сега пак ќе оди. Ама добро барем нема со вратата да се малтретира, Крсто е тука.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.364
Поени од реакции
81.674
И еден цитат од лидерот, кој звучи како стара изгребана грамофонска плоча:
"Целта е да се удри по ВМРО-ДПМНЕ како партија која се грижи за националните интереси на македонците и на сите граѓани во Македонија."

Stand-up comedian
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.103
Поени од реакции
3.301
Читна за дупката во општинската каса?
Каква врска има општинската каса и кумуналните услуги, општината се финансира од даноци, кумуналното претпријатие од услугата што ја дава,
кажи дека треба да се вработи нов персонал, а не друго да кажуваш,
дај кажи за што се задолжила општината па дискутираме за што се потрошени парите.
http://kurir.mk/makedonija/vesti/gruevski-ke-podnesam-ostavka-pred-organite-na-partijata-eden-den-sdsm-ke-se-kae-za-ova-shto-go-pravi-a-narodot-ke-si-ja-vrati-drzhavata/

Grujo najavue ostavka, uz intervju za kurir koe ako go citate vnimatelno, moze da go slusnete sektashkiot lelek i plach vo pozadina

:place::place::place::place:
Фала богу да му дојде паметот, се надевам дека за брзо ќе се направат промени внатре на сите нивоа, изгледа дојде време јас да станам некој шеф на некој сили, па за неколку години и јас да одам во Аргентина на шетање:icon_mrgr:

п.с. ветувам дека ќе се возам во најниската класа и ќе спијам во најскапаниот хотел, ама шетање си е шетање:P
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.103
Поени од реакции
3.301
Мене не ми личи логично да си даде оставка.
Што останува за него ако не е на чело на најголема опозициона партија?
Кој ќе биде неговиот статус во контекст на апсење и одговарање за све (или барем за по нешто)?
Многу е полесно да уапсиш граѓанин, одколку лидер на најголема опозициона партија.

Можда ќе погрешам, али можно е он да поднесе оставка пред органите на партијата, како што прокламира, а органите демек да не му ја прифатат, оти Груевски е копјето, а народот е штитот, или како и да беше.

Од друга страна Заев и власта мноооогу повеќе би биле на тапет кај јавноста, доколку Груевски е во затвор. Ми личи дека и на Заев не му одговара брзо да го спопика Груевски во затвор.
Конечно и ти да кажеш нешто паметно, со надополнување дека ако остане ЦП партијата ќе тоне и на следните избори нема потреба ниту да оди на избори за џабе, вака може да се надева на некоја амнестија по неколку години, се зависи дали во новото раководство ќе има чесни или нечесни кадри.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Конечно и ти да кажеш нешто паметно, со надополнување дека ако остане ЦП партијата ќе тоне и на следните избори нема потреба ниту да оди на избори за џабе, вака може да се надева на некоја амнестија по неколку години, се зависи дали во новото раководство ќе има чесни или нечесни кадри.
Што е битно народот за кого мисли да гласа?
Од друга страна Зајко има мамето да ни го расплаче а нема ни до следни избори да стигнеме.
 
S

silmarillion

Гостин
Што е битно народот за кого мисли да гласа?
Од друга страна Зајко има мамето да ни го расплаче а нема ни до следни избори да стигнеме.
Може у кратки црти на што конкретно мислиш? Односно што би донело до плачење, физичка болка и и слично.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Може у кратки црти на што конкретно мислиш? Односно што би донело до плачење, физичка болка и и слично.
Тоа што такви како тебе се без памет. Ќе не донесе фактот што и покрај толку факти шупливи глави нема да можат да сконтаат ништо.
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.655
Поени од реакции
3.565
Психопат

Јас вечерта после првиот круг на изборите кажав јасно дека претседателот на партијата носи најголема одговорност. Потоа во телевизиско интервју појаснив дека секогаш во еден тим кој се натпреварува, било политички, спортски, бизнис или слично, најголемата одговорност по дефиниција ја носи првиот човек. Тие кои добро ме познаваат и оние кои добро разбираат политички пораки ме разбраа. Независно каков ќе е исходот од анализата на изборите, дури и ако е таков дека објективно мојата вина е мала или најмала или дури ако се утврди дека немам објективна вина за поразот, јас ќе поднесам пред органите на партијата оставка.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom