Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Tocno, kaj nas e validen samo tonski zapis, ako ima i video ne se prifakja, premnogu e komplicirano za ednokletocni amebi.
:pos:
Оди во возниот парк на чавков од 1 М евра и побарај од син му да те извози во панамерата што е купена од твои , мои и пари на граѓаните на РМ.
 
V

viktora

Гостин
А што прави Заев толку штетно за Македонија?
Ајде објасни ми 4 точки од договорот кои би штетеле на Македонија?
И називот на самиот договор ти е позитивна ствар што соработуваме со држава членка на ЕУ.
Никаде не се спомнува македонски јазик или нација.
Се бара промена на учебници исклучиво од македонска страна.
Се обврзува на заеднички државни прослави како на пример Илинден.Постои документ во кој тогашниот премиер на Бугарија потврдува дека илинденското е исклучиво македонско востание.Се бара да се отфрлат збориви како бугарски окупатори и бугарски фашисти иако постои документ каде е запишан планот за окупација на Македонија од страна на Бугарија.

Вакви договори обично се склучуваат помеѓу две завојувани страни каде што поразената страна го потпишува безусловно.Договор кој го обврзува поразениот но не и победникот.Таков е и овој договор.Исклучиво се однесува само на македонската страна но не и на бугарската.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Оди во возниот парк на чавков од 1 М евра и побарај од син му да те извози во панамерата што е купена од твои , мои и пари на граѓаните на РМ.
Ne mi odgovori na prasanjeto pogore, ne se krij. A patem gledam komunjarskite serifi se so ladi i ficofci se vozat. Posebno starata garda.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Никаде не се спомнува македонски јазик или нација.
Се бара промена на учебници исклучиво од македонска страна.
Се обврзува на заеднички државни прослави како на пример Илинден.Постои документ во кој тогашниот премиер на Бугарија потврдува дека илинденското е исклучиво македонско востание.Се бара да се отфрлат збориви како бугарски окупатори и бугарски фашисти иако постои документ каде е запишан планот за окупација на Македонија од страна на Бугарија.

Вакви договори обично се склучуваат помеѓу две завојувани страни каде што поразената страна го потпишува безусловно.Договор кој го обврзува поразениот но не и победникот.Таков е и овој договор.Исклучиво се однесува само на македонската страна но не и на бугарската.
Нели абалнците бараа промена на учебници?
Па Германија војуваше со Полска а сега имаат беспрекорно добро соседство.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Оди во возниот парк на чавков од 1 М евра и побарај од син му да те извози во панамерата што е купена од твои , мои и пари на граѓаните на РМ.
Мои maybe, твои сигурно не, ти си паразит што цица од државата - т.е. од наши пари.
 
V

viktora

Гостин
Тој ја изолираше Македонија, ништо не направи полезно.[DOUBLEPOST=1512083607][/DOUBLEPOST]
Криминалците ги стига правдата во моментот.. :D
Како ја изолирал Македонија кога во негово владеење добивме визна либерализација.Европа ја шеташ без проблем.Ти ебам диктаторот ако ми дал слобода која претходно сум ја чекал пред амбасада со недели.
 
V

viktora

Гостин
Нели абалнците бараа промена на учебници?
Па Германија војуваше со Полска а сега имаат беспрекорно добро соседство.
Поразената Германија нешто ја условувала сојузничката Полска или?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Тоа е тоа level патриот valvoline. И кај ги инвестира парите што ги заработи во Македонија?
Купи стан во Словенија?
U procedura.
Ja kupuem stan u slovenija, nekoi tuka si go prodavaat gzot i narodot na koj stigne i taka. Sekoj so svoja pamet neli.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
alal vera kako stancate postovi za profesionalec sto ve vozi kako saka...
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Германија и Полска се споредува со односите меѓу БГ и МКД и тоа после договорот за бугаризација, ич не ви оди во прилог ако дискусијата се развие во тој правец. Ама ич.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.339
Поени од реакции
18.216
Се движат работите, се движат :)

Руската православна црква ja призна независноста на Украинската црква, утре во Москва поглаварите на БПЦ и СПЦ
https://www.mkd.mk/makedonija/politika/ruskata-pravoslavna-crkva-ja-prizna-nezavisnosta-na-ukrainskata-crkva-utre-vo

„Учесниците на Соборот едногласно го поддржаа барањето на митрополитот на Киев и на цела Украина Онуфриј во Уставот на Mосковскaта патријаршија да се даде посебна глава за Украинската православна црква", јавија руските медиуми.

Ова значи дека во Уставот на Московската патријаршија сега пишува дека центарот за управување на Украинската православна црква се наоѓа во Киев. Сецрковниот суд ја опфаќа целата територија на Московската патријаршија, со исклучок на Украина, пишуваат руските медиуми.

Претходно беше објавено дека рускиот претседател Владимир Путин ќе се обрати на Соборот на 1 декември.

Истовремено руските и српските медиуми јавуваат дека утре во Москва рускиот патријарх Кирил ќе се сретне со бугарскиот патријарх Неофит и со српскиот патријарх Иринеј, во рамки на Серускиот православен собор.

Со бугарскиот патријарх ќе патуваат и дел од владиците што се во составот на комисијата што Бугарската православна црква ја оформи за да разговара со другите помесни православни цркви за статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.
 
Член од
26 декември 2014
Мислења
11
Поени од реакции
35
После ова ми е срам што сум македонец а треба на сите да ни биде се испоубивме меѓу себе и им дадовме се на нашите душмани ќе влеземе у историја како најглупа држава у свет .. и да мислев дека никогаш нема да го кажам ова но едвај чекам да го земам тој бугарски пасош и штрафта од тука и нема гледање назад
 

Attachments

Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom