Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
So ovie potvrdive mozite samo gazot da si go izbrisite.eve i jotova vi kaza vo najnovoto intervju...nema drzavjanstvo bez poteklo po zakon i taa od toa ne otstapuva ,a vie prodolzite da sonuvate.
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
So ovie potvrdive mozite samo gazot da si go izbrisite.eve i jotova vi kaza vo najnovoto intervju...nema drzavjanstvo bez poteklo po zakon i taa od toa ne otstapuva ,a vie prodolzite da sonuvate.
Ti sakas da zememe gradjanstva ili si tuka za seir fakanje ne te razbiram idi svojot pesimizam sirigo na drugo mesto !!!

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ме рaзбрa ли штo те цитирaв? Нaместo тoa ти ми oдгoвoри декa ке дaвaле пo директнa линијa.
Сакам да ти кажам дека имаш донекаде добри информации, но моите информации се дека ќе се продолжи давањето, не е се така црно. Мора да се има доказ, потврда поткрепена со доказ инаку ништо. Најотворено, ќе одпаднат сите кои немаат што да приложат, брачеди, стрини, тетки... џабе, потврди... џабе, само канди со аепота ќе мине
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Gi priznavaat samo ako gi vadis so izvodi i umrenici preku tatko dedo pradedo od pred 1918 zatoa ne izmisluvajte jas prasav licno konzulot venci mi potvrdi od bugarska ambasada skopje

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Ги признаваат потврдите ДА ама во ДАБЧ и врз основа на нив ќе ти дадат удостоверение за происход. И кога ќе ги поднесеш сите документи со се удостоверението во МП и ќе го поминеш интервјуто, после некое време ќе ти се смени стасус за да приложиш дополнителен документ, удостоверјавашт наличието на всходјашт блгарин. И да приложиш потврда во конзулат и ти ја прифатат, пак од МП ќе ти го начукаат. Значи сума сумарум, не ги признаваат. Законски НЕ, ако аплицираш само со потекло докажано со потврда од клуб.
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Договорот со Бугарија ги “замрзна“ речиси сите надежи на апликантите за Бугарско држајанство.......во иднина пасоши ќе се добиваат инцидентно, без разлика какви документи поседува апликантот, одредени делови од договорот алудираат на тоа дека Бугари во Македонија ќе има се помалку и помалку, слично како и Македонци во Бугарија...
АМАН нетребаш и ти,,а со ГРУЕВСКИ додека небеше договорот потпишам делеа пасоши ко колачиња.,НЕ ТРЕСИТЕ ЗЕЛЕНИ,,,навистина што сте толку наклонети со тој е/,..,.ан договор,.,.,..ЧЕКАМ ОДГОВОР ОТ ВАС ЗА СЛЕДНОВО ПРАШАЊЕ...дали сте го прочитале договорот мак/буг во целост?!?!??![DOUBLEPOST=1508634889][/DOUBLEPOST]
Deca, eden drugar sea mi kaza go odbile. Dostavil dokumenti kniska od vojska i bkks ama osuduvan no posrednikot mu napravil falsifikat deka ne e osuden nikogas...
АХБЕ ДЕЦА заради такви глупости ИМА ГОМНАРИЕ.,.,,несечудите,,,на нивно место би прекинал скроз со давање пасоши...[DOUBLEPOST=1508635933][/DOUBLEPOST]
Ги признаваат потврдите ДА ама во ДАБЧ и врз основа на нив ќе ти дадат удостоверение за происход. И кога ќе ги поднесеш сите документи со се удостоверението во МП и ќе го поминеш интервјуто, после некое време ќе ти се смени стасус за да приложиш дополнителен документ, удостоверјавашт наличието на всходјашт блгарин. И да приложиш потврда во конзулат и ти ја прифатат, пак од МП ќе ти го начукаат. Значи сума сумарум, не ги признаваат. Законски НЕ, ако аплицираш само со потекло докажано со потврда од клуб.
АМАН бе луге пишав летото дека моја пријателка која беше от 2013 зеде со само потврда од БККС па неме лаже от исто масто сме се знаеме,спори се многу бг..кој е чист ке си добие пс...
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Ги признаваат потврдите ДА ама во ДАБЧ и врз основа на нив ќе ти дадат удостоверение за происход. И кога ќе ги поднесеш сите документи со се удостоверението во МП и ќе го поминеш интервјуто, после некое време ќе ти се смени стасус за да приложиш дополнителен документ, удостоверјавашт наличието на всходјашт блгарин. И да приложиш потврда во конзулат и ти ја прифатат, пак од МП ќе ти го начукаат. Значи сума сумарум, не ги признаваат. Законски НЕ, ако аплицираш само со потекло докажано со потврда од клуб.
Imat megju sebe problemi... mp ne go priznavat to so go priznava dabc kako dokument. I ako po istorijata se velit sme istiot narod a poto ti velit ajde to istoto dokazvi go.... ce da e oti nekoj lazit. Ako sum istio so tebe ama sum ostanal zaradi nekoi digovori da ziveam od ova strana na granicata zs sega mi baras da dokazvam deka sme istite? Koi dokumenti da ti gi najdam ko i samiot velis komunistite gi unistija i znajme oti mnogu lugje nemojt da daat original dokumenti a da ne praime muabet oti i samite velat nie dok vasi imame .... za da bidet edna statistika megjunarodno priznajna morat da ima dokazi i ko so si znaet i zato velet... eve gi tuka se kaj nas po nasite arhivi. ... A da ne spomenvam oti ni fatime ni dzelhaden ne ni et ni imeto ni prezimeto .... ni velat oti sme istiot narod, oti sme nivni a ko ce pojs da dobies grazdanstvo togaj ti velet ne si ti nas .... dokazvi .... i taka ispagja oti politikata ja piset istorijata i sluzbenici koi po svoe licno mislenje i ubedvanje vo kancelarija si sedet i odlucvet.... nas e... ne et nas... ko ta katja lani so gi prekratve 2000 lugje oti ta taka si mislela.... a nie pak tuka ce si sejme i ce si velime ... nivni sme so dok ili bez dokumenti ?
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Aj sega sovet ako moze, dali da se nosat "orginali" ako "orginalot" ti e sega izvaden od arhiva na Sofija so potpis i pecat na optinata, znaci go naogaat vo arhiva ti go kopiraat i ti stavaat potpis i pecat, ne e "star dokument" od babin kovceg. Na primer takvi se i potvrdite od Veliko Trnovo. Na ovie dokumenti mozat odma da si gi proverat vo nivnite arhivi posto ima broj, data, se....
Ima slucai tuka vakvi? Sto napravivte?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Aj sega sovet ako moze, dali da se nosat "orginali" ako "orginalot" ti e sega izvaden od arhiva na Sofija so potpis i pecat na optinata, znaci go naogaat vo arhiva ti go kopiraat i ti stavaat potpis i pecat, ne e "star dokument" od babin kovceg. Na primer takvi se i potvrdite od Veliko Trnovo. Na ovie dokumenti mozat odma da si gi proverat vo nivnite arhivi posto ima broj, data, se....
Ima slucai tuka vakvi? Sto napravivte?
Таквите минуваат без проблем, документите со печат и штембил, издадени од бугарските архиви ги сметаат за неприкосновен доказ. само мора да се однесат да се проверат, но не ги држат долго, побрзо оди за нив. Двајца ми имаат пишано дека се со такви документи, поднеле во фебруари 2016, интервју септември и ноември 2016, бројчиња, фебруари и април. Двата на финална едноитод мај, другиот од август
 
D

Drexel

Гостин
Aj sega sovet ako moze, dali da se nosat "orginali" ako "orginalot" ti e sega izvaden od arhiva na Sofija so potpis i pecat na optinata, znaci go naogaat vo arhiva ti go kopiraat i ti stavaat potpis i pecat, ne e "star dokument" od babin kovceg. Na primer takvi se i potvrdite od Veliko Trnovo. Na ovie dokumenti mozat odma da si gi proverat vo nivnite arhivi posto ima broj, data, se....
Ima slucai tuka vakvi? Sto napravivte?
Не се стари документи од бабин ковчег но таквите се верни на оригналот и се заверени со државни бугарски печати и потписи, затоа екстра документи се.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
28
Поени од реакции
27
Таквите минуваат без проблем, документите со печат и штембил, издадени од бугарските архиви ги сметаат за неприкосновен доказ. само мора да се однесат да се проверат, но не ги држат долго, побрзо оди за нив. Двајца ми имаат пишано дека се со такви документи, поднеле во фебруари 2016, интервју септември и ноември 2016, бројчиња, фебруари и април. Двата на финална едноитод мај, другиот од август
Таквите минуваат без проблем, документите со печат и штембил, издадени од бугарските архиви ги сметаат за неприкосновен доказ. само мора да се однесат да се проверат, но не ги држат долго, побрзо оди за нив. Двајца ми имаат пишано дека се со такви документи, поднеле во фебруари 2016, интервју септември и ноември 2016, бројчиња, фебруари и април. Двата на финална едноитод мај, другиот од август
2017-10-22 18.01.49.png [DOUBLEPOST=1508688260][/DOUBLEPOST]
Нема да има проблем со овој документ?
 
D

Drexel

Гостин
Прегледај го приврзокот 179156[DOUBLEPOST=1508688260][/DOUBLEPOST]
Нема да има проблем со овој документ?
Ако е на пра дедо/баба - баба/дедо - тато/мама, плус во народност гледам дека пишува Блгарин, затоа можеш слободно да почнеш процедура и да чекаш позитивен одговор.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom