Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.667
Поени од реакции
28.087
:pos:
не ве бираат вас,
сами си се пријавувате, а они се само очајни и примаат секого
Така најдолните, најглупите слоеви завршија таму
(види постови на bijons, valvoline, fringe, тебе, ireal, mikja, pina.... многу сте и све сте квалитетни, не може човек да се одлучи кој од кој е поинтелегентен, собир на мали форумски ајнштајни)
Ти кaжaв некoлку пaти и пaк ке ти кaжaм.Кoј кисне пo штaбoви и печaли oд пoлитикa ............
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Stabskite dudlaci gi napustija vmrovskite centrali vidoa nema nisto od drzavni fotelji i po godini trcanje, poso neli realno i nema. E sega golem del od istite dudlaci so ne gi interesira ni partija ni drzava gi okupiraa kmerskite stabovi kade so gi tapsaa po ramo so vetuvanje deka odma gi ceka drzavna fotelja. Ete gi 100000 glasovi. Ofci sekogas se naogjaat, drugiov pastir poubava trava servira.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.090
Поени од реакции
81.027
Stabskite dudlaci gi napustija vmrovskite centrali vidoa nema nisto od drzavni fotelji i po godini trcanje, poso neli realno i nema. E sega golem del od istite dudlaci so ne gi interesira ni partija ni drzava gi okupiraa kmerskite stabovi kade so gi tapsaa po ramo so vetuvanje deka odma gi ceka drzavna fotelja. Ete gi 100000 glasovi.
А вие правите вмровци и покрај се си гласавте за господинот Груевски.
Солза ми капна од око.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.085
Него вчера имаше уште еден шок, Гериз изјави дека Миленко и Мирка имале најточни анализи.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.090
Поени од реакции
81.027
Нови цени на бензините во Македонија
https://kajgana.com/novi-ceni-na-benzinite-vo-makedonija

Ете, победи Заев и одма бензинот рипна, а тоа е само почеток. Следуваат емигранти, цунами, годзила и концерт на Аца Лукас.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
А вие правите вмровци и покрај се си гласавте за господинот Груевски.
Солза ми капна од око.
Ne znam so na mene mi se obrakas, jas ne sum ni vmrovec ni komunjar, nikogas ne glasam na izbori, a vie kako sakate vrtete ja rabotata fakt e deka pogolemo lajno od komunjar nema. Veke videna rabota.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.090
Поени од реакции
81.027
Него вчера имаше уште еден шок, Гериз изјави дека Миленко и Мирка имале најточни анализи.
Стварно шок. Не можам да се приберам од информацијата околу мислењето на еден куртон, за друг.[DOUBLEPOST=1508158832][/DOUBLEPOST]
Ne znam so na mene mi se obrakas, jas ne sum ni vmrovec ni komunjar, nikogas ne glasam na izbori, a vie kako sakate vrtete ja rabotata fakt e deka pogolemo lajno od komunjar nema.
Секако, секако. Вие сте независен објективен глас на народот. Никако поврзани со политичка партија. Ѓорѓи, ти и другине. Vox populi
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
"Оставката на Грујо"

Оставката на Грујо е сосем извесна и мислам дека за тоа повеќе не се дискутира.

Едноставно чекаат да заврши втор круг и после "внатре-партиските консултации", ќе излезе Грујо со говор дека изборите ги украла темната сила Бејли и затоa не се појавила светлината. (А не дека 20% ВМРО-овци не излегоја на гласање од шо им беше стемнато да му давет поддршка на една та иста ислушана лента)
Убо му рече Мирка на интервју кај Миленко.. Грујо сака да добие подршка од македонскиот етникум, а притоа гравитира со гзето накај централниот блок, не ги ни спомнува како Македонци туку вика "народот" и "граѓани на Р.Македонија".
Една недела пред избори почна ко мачка да се гребит кај Албанците.. демек ВМРО си е десничарска партија АМА пред избори преминува во широкоградна, коалицира со секој субјект што ќе замижит и оглувит пред таканаречените "бомби". Итн итн итн да не ја должам..
Муабетот ми е шо оставка сега ќе има апокалиптичен ефект пред вториот изборен круг, и гледано до стратешки аспект Грујо не смее да даде оставка пред официјалните резултати од вториот круг.

После тоа е само прашање на денови пред да излезе за последен пат на говорница (како претседател на ВМРО).

Следно според мене е возобновување на партијата, неизбежни реформи кои ќе започнат од најниското - месно ниво и ќе има реизбор на целата структура од долу - нагоре, па се до врвот.
Оставката на Грујо не е доволна. Мицкоски мора да го свика извршниот одбор, да си дадат неодповикливи оставки сите и одново да ја побарет довербата низ сите хиреархиски нивоа во партијата.

Било каков друг експеримент, некаква екскурзија со некаква "замена" на Грујо со "идеален" наследник би била катастрофална. Кратко и јасно е. Следниот претседател на ВМРО или ќе има легитимитет низ сите органи на ВМРО, или ВМРО ќе продолжи да тони и да се распаѓа во повеќе фракции. УМРЕ концептот што го промовираше Груевизмот. Сега или ќе има НОВО ВМРО, или нема да има ВМРО какво што го познававме.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
А вие правите вмровци и покрај се си гласавте за господинот Груевски.
Солза ми капна од око.
Ние шо гласавме за коалицијата под бр 4 ( Коалиција за Битола ДУИ, БЕСА и Алијанса)
во која графа не ставаш ?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Стварно шок. Не можам да се приберам од информацијата околу мислењето на еден куртон, за друг.[DOUBLEPOST=1508158832][/DOUBLEPOST]
Секако, секако. Вие сте независен објективен глас на народот. Никако поврзани со политичка партија. Ѓорѓи, ти и другине. Vox populi
Toa ti so ne moze da razberes deka ima luge kako mene so ne se za niedna partija nego sme strogo protiv komunjarite e tvoja licna i mnogu pogresna procenka i pretpostavka. Verovatno si i ti od toa stabskite vlecugi so trcaat natamu navamu kaj so obekaat pozelena treva.[DOUBLEPOST=1508159243][/DOUBLEPOST]
Ние шо гласавме за коалицијата под бр 4 ( Коалиција за Битола ДУИ, БЕСА и Алијанса)
во која графа не ставаш ?
Samoubijci.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Оти бе самоубијци? СДСМ си го повика членството да си гласа за ДУИ, ВМРО за Беса или кој и да беше , а јас немав срце на никој да му кршам атер па гласав за сите истовремено ;)
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Види го бре Џонка, се прави генерал после војна :facepalm:. Никој, ама баш никој не очекуваше ваков дебакл на ДПМНЕ во Скопскиот регион, кој би помислил дека СДСМ би тепале во еден Бутел, Ѓорче, Аеродром кои се бастиони на ВМРО уште од памтивек. Еве ги читаш и овие тука на Кајганава дека се изненадени од резултатите, само Гази Баба им остана.

.
Јас не знам што се правиш улав,пред две-три недели тука на темата ти понудив кладба за изборот на градоначалник на Скопје дека Шилегов ќе го збриши Коце додека во тој период тука повеќето бевте убедени дека Коце ќе победел..а сега ми пишиш дека после војна се правам генерал?:facepalm:..сакаш да го најдам постот?..едноставно да гласа чоек за Дпмне во овие услови треба финансиски да зависи од нив или да е тежок ретард..друго објаснување не гледам.

И тоа дека цела Фиром е Дпмне се муабети за мали деца,кај нас народот се сите до еден продаени души и се вртат како што му одговара додека Сдсм и Дпмне се само политички машинерии кои менаџираат со обичниот народ..бизнис браќа што си вртат тендери.....

Овие избори се чист показател дека Дпмне шараа со фантоми и тоа на големо, околу 120.000 гласа помалце од изборите пред 10 месеци ако ги гледаме советничките места...по тоа се познава и излезеноста..30,40,60 и кусуро души во еден стан..ете му излезе на виделина сето она смеење и омаловажување на Гордана бркот кога коментираше за истите дека се чоечиња
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.734
Поени од реакции
5.007
ВМРО треба да си направи длабоки реформи и кадровски и програмски да не речам и идеолошки.
СДСМ си ја зема власта и на централно и локално ниво и има доста да работи.
Остана само Иванов ама тој не е многу битна фигура...
Нека си кршат глава...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Opstinskite zgradi, agenciite za vetar i magla i drzavnite pretprijatija poditno da se spremat za noviot zivot, odma da se pocne so dogradbi i nadgradbi na postoeckite kapaciteti da se odgovori na zgolemenata pobaruvacka i *proizvodstvo* vo drzavnite jasli.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
"Оставката на Грујо"

Оставката на Грујо е сосем извесна и мислам дека за тоа повеќе не се дискутира.

Едноставно чекаат да заврши втор круг и после "внатре-партиските консултации", ќе излезе Грујо со говор дека изборите ги украла темната сила Бејли и зато не се појавила светлината. (А не дека 20% ВМРО-овци не излегоја на гласање од шо им беше стемнато да му давет поддршка на една та иста ислушана лента)
Убо му рече Мирка на интервју кај Миленко.. Грујо сака да добие подршка од македонскиот етникум, а притоа гравитира со гзето накај централниот блок, не ги ни спомнува како Македонци туку вика "народот" и "граѓани на Р.Македонија".
Една недела пред избори почна ко мачка да се гребит кај Албанците.. демек ВМРО си е десничарска партија АМА пред избори преминува во широкоградна, коалицира со секој субјект што ќе замижит и оглувит пред таканаречените "бомби". Итн итн итн да не ја должам..
Муабетот ми е шо оставка сега ќе има апокалиптичен ефект пред вториот изборен круг, и гледано до стратешки аспект Грујо не смее да даде оставка пред официјалните резултати од вториот круг.

После тоа е само прашање на денови пред да излезе за последен пат на говорница (како претседател на ВМРО).

Следно според мене е возобновување на партијата, неизбежни реформи кои ќе започнат од најниското - месно ниво и ќе има реизбор на целата структура од долу - нагоре, па се до врвот.
Оставката на Грујо не е доволна. Мицкоски мора да го свика извршниот одбор, да си дадат неодповикливи оставки сите и одново да ја побарет довербата низ сите хиреархиски нивоа во партијата.

Било каков друг експеримент, некаква екскурзија со некаква "замена" на Грујо со "идеален" наследник би била катастрофална. Кратко и јасно е. Следниот претседател на ВМРО или ќе има легитимитет низ сите органи на ВМРО, или ВМРО ќе продолжи да тони и да се распаѓа во повеќе фракции. УМРЕ концептот што го промовираше Груевизмот. Сега или ќе има НОВО ВМРО, или нема да има ВМРО какво што го познававме.
Со други зборови, сега е право време да се извади членска од ВМРО :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom