Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Мој познаник лани зеде државјанство со ТРЕТ братучед, сега со прв се одбиваат,останати роднини исто така. По се се гледа дека Бг игра по правила кои ни самата не ги разбира, крајна контрадикторност до степен еден човек пред 8год со изјава станал бугарин па сега негов брат не можи да докажи "потекло" ни преку својот брат. Тврдат дека сме бугари, а до државјанство тешко моментално. Промени само најавуваат никако да се случат. Ова веќе е green card лотарија, кој фати период без ништо ќе земи кој не фати ќе го одбијат со блиска фамилија. Игра без правила но сепак дај боже сите да стигниме до целта.
Абе луѓе како да ви објаснам а да не ме сватите погрешно, ПОСЛЕ ДОГОВОРОТ ШТО ГО ПОТПИШАВМЕ; ПАСОШИ САМО СО НЕДВОСМИСЛЕНО ПОТЕКЛО, па сега вие како сакате.

Сега молете се да се најди паметен или будала да го скини... иначе ...
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Абе луѓе како дави објаснам ада не ме сватите погрешно, ПОСЛЕ ДОГОВОРОТ ШТО ГО ПОТПИШАВМЕ; ПАСОШИ САМО СО НЕДВОСМИСЛЕНО ПОТЕКЛО, па сега вие како сакате
Потполно си во право овие нашиве покушаваат изгледа сосила да останеме во државава ама нема да им успее.на еден или друг начин јас дур ме држете нозе ке се трудам да избегам од оваја вукојебина.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Потполно си во право овие нашиве покушаваат изгледа сосила да останеме во државава ама нема да им успее.на еден или друг начин јас дур ме држете нозе ке се трудам да избегам од оваја вукојебина.
Џабе, ќе земат само 5%, затоа им е даден рок, убо ни го напика овој
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Процентот на одбиени од година во година намалувал, ама исто така има многу кои останале нерешени, голем број од 2014/15/16, на дополнителна.Прегледај го приврзокот 178793
Треба да се има предвид исто така дека тој висок процент на одбиени што бил 2007-2012 г., а можеби и подоцна се должи на масовно поддавање на документи од страна на Молдовци, бил или не бил бугарин поддал да си ја проба среќата и одбивања има највеќе со мислење од ДАБЧ.
Прегледај го приврзокот 178794
Сега ситуацијата е друга, треба да се решат десетици илјади преписки за неколку месеци и тоа од 2014/15/16, а можеби и дел од 2017 г. Советот за државјанство најавија турбо работа, нели сакаа по 800 неделно да ги разгледуваат, така да оваа година заклучно декември мислам дека ќе има највеќе разгледани преписки досега, а и одбиените ќе се многу, осеобено после Наредбата од април 2017г. за докажување на потекло.
Оваа табела е како било порано, годинава мислам дека ќе ги надмине сите.Два пати неделно нели ќе заседаваа, можеби и го прават тоа, не знам.Прегледај го приврзокот 178795
Prasvam.... zs gi vleckaja do sega na pragot od menvanje na zakonot i sega da gi prekratvet?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Како што тргна сега и со стари ќе прекинат да даваат.... УПМ ебати животот
 
Член од
22 мај 2017
Мислења
20
Поени од реакции
9
Se dodeka ne se organizirame i da go iskazeme naseto nezadovolstvo so protest vo bugarija vaka ke ni pravat.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Prasvam.... zs gi vleckaja do sega na pragot od menvanje na zakonot i sega da gi prekratvet?
Зш месеци наназад имаше притисоци за да ги решат, ете за многу преписки дадоа рок до фебруар-олеснителна околност, законот ќе се изгласа порано, ако е се во ред и како што треба, ако не нема повеќе пасоши за македонци освен оние со оригинални документи ако е се во ред и тие преку мајка/татко. Иначе се е политика, тоа е.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.054
Извинете aмa мене ми е aпсурднo дa дoзвoлувaaт дa се aплицирa преку тие дoкументи преку кoи немa дa издaвaле.Oнoј мoмент кoгa ке пoчнaт дa пишувaaт декa немoже дa се aплицирa ке кaжaм декa сте у прaвo.Дo тoгaш сaмo чекaње.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Извинете aмa мене ми е aпсурднo дa дoзвoлувaaт дa се aплицирa преку тие дoкументи преку кoи немa дa издaвaле.Oнoј мoмент кoгa ке пoчнaт дa пишувaaт декa немoже дa се aплицирa ке кaжaм декa сте у прaвo.Дo тoгaш сaмo чекaње.
Секој може да аплицира за се, може и за прецедател, ама дали ги исполнуваш критериумите?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.054
А зaштo дa дoзвoлaт вooпштo дa aплицирaш?Кoлку пaри чини дa пoднесеш дoкументи зa прoизхoд и кoгa ке биде гoтoв дa пoднесеш зa зaкaжувaње интервју вo прaвoсудие?
 
Член од
18 октомври 2016
Мислења
119
Поени од реакции
164
Zemal li nekoj vo skoro vreme UKAZ od viceprezidentot. Ili nekoj da znete da mu imaat potpisano Ukaz? Fala mnogu.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.054
Секој може да аплицира за се, може и за прецедател, ама дали ги исполнуваш критериумите?
Акo не испoлнувaш критериум немoжеш дa aплицирaш и тoa вaжи речиси зa секaде.Пo нoвo и зa вoзaчкa дa пoчнеш немoжеш без среднo шкoлo нa пример
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Zemal li nekoj vo skoro vreme UKAZ od viceprezidentot. Ili nekoj da znete da mu imaat potpisano Ukaz? Fala mnogu.
Пишав, и порано се беше до јули, во јули зедоа многумина. Понатаму само некој на доработка заостанат што беше зеде во август и септември.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom