Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.177
Поени од реакции
15.205
Ѓоко, ти си обичен конформист и опортунист. Се најадуваш со трошки.
Искрено да ти кажам, најразочаран сум од такви како тебе, на кои ви е дадена некоја плата и си се тешите дека барем на вас не ви е како на другите, а тие другите цркаат. Тоа е општествено неодговорно и себично. Сигурен сум дека не купуваш добар дел од срањата на дпне, ама ни тераш инает овде затоа што ти е страв да не си ја изгубиш работичката, а за државичката к** те здоболе. Знаеш колку дипломци од тој факултет се битни фаци по светски ИТ и електронски гиганти и можат да те купат сосе гаќи? Не ти се зборува за нив, а? Тие шо испобегаа од тој клиентелизам, конформизам, паразитизам...
Преиспитај си ги ставовите и позициите, пошо не си глуп чоек. Само тераш инает.
Алмеида....не терам инает, но мислам дека Македонија неможи да постигни многу повеќе од ова што го има. Немаме капацитет, без да превземиме нешто радикално.
Јас ценам радикални ставови како тој на Тупурко(иако беше лага) да се продадиме за миљарда, или носење на некои големи туристички брендови во Охрид....или да ја изнајмиме базата во Криволак(идеа на Киро)
таму каде што работам не зависам од милост ни на Грујо ни на Зајко....не кријам, земам 500 евра плата. Многу малку тоа е....
Малку сум постар и затоа размислувам поконзервативно.
Ќе ти спомнам само еден муабет од создавањето на нашата држава(пренесен ми е од еден генерациски мој близок пријател, сега многу висок функционер во секашнава Влада)
Кога грците не кочеа во ОН за прием...Киро се обидувал да лобира по некои таму политичари....но за џабе. Дури и не пројавувале интерес за негово сослушување
Го примил еден од втор трет ешалон во Он, и откако Киро му ја раскажал причината зошто грците не блокираат го запрашал-дали имате море?
-не...
-нафта или други природни богатства?
-не....
-дај им на грците све што ќе побараат бил одговорот.

Еве јавно кажувам...нека започни заев голем проект на сред езеро во Охрид...не покрај како што се најавуваше....ќе го подржам јавно и ќе го гласам доживотно
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.556
Поени од реакции
31.025
Величина од твој калибар не би требало да губи време по вакви отиде-грујо-и-сега-армагедон-крај на свет - теми. Вистинската дискусија и реалните коментари се тука и тука.
,,,,, navistina prijatno me iznenadi tvojata realna procenka kade se vistinskite diskusii i realni komentari,,,,
,,,,za razlika od tuka kade moleri kako tebe i natatebe ista krvna grupa ja urnisuvate plukate i omalovazhuvate sopstveniot narod i drzhava,,,,
,,,, tipichno za vas da izmisluvate,,, navedi mesto kade sum go branel dpmne,,,,i toj grujo,,, vakva rabota ne ti dolikuva a i vprochem ne si belkim drven advokat na stavrog i nanemu slichni,,,vakviot tvoj odnos te stava vo nivna liga,,,, ne si go rasipuvaj tvoeto mislenje za samiot tebe,,,
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.766
Поени од реакции
5.036
Алмеида....не терам инает, но мислам дека Македонија неможи да постигни многу повеќе од ова што го има. Немаме капацитет, без да превземиме нешто радикално.
Јас ценам радикални ставови како тој на Тупурко(иако беше лага) да се продадиме за миљарда, или носење на некои големи туристички брендови во Охрид....или да ја изнајмиме базата во Криволак(идеа на Киро)
таму каде што работам не зависам од милост ни на Грујо ни на Зајко....не кријам, земам 500 евра плата. Многу малку тоа е....
Малку сум постар и затоа размислувам поконзервативно.
Ќе ти спомнам само еден муабет од создавањето на нашата држава(пренесен ми е од еден генерациски мој близок пријател, сега многу висок функционер во секашнава Влада)
Кога грците не кочеа во ОН за прием...Киро се обидувал да лобира по некои таму политичари....но за џабе. Дури и не пројавувале интерес за негово сослушување
Го примил еден од втор трет ешалон во Он, и откако Киро му ја раскажал причината зошто грците не блокираат го запрашал-дали имате море?
-не...
-нафта или други природни богатства?
-не....
-дај им на грците све што ќе побараат бил одговорот.

Еве јавно кажувам...нека започни заев голем проект на сред езеро во Охрид...не покрај како што се најавуваше....ќе го подржам јавно и ќе го гласам доживотно
Нешто зборат заштита на животна средина, загрозени видови, пајки, блата, трски, национални паркови...Неможи!
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.556
Поени од реакции
31.025
секако дека е легитимна институција, со закон за обвинителства се предвидени основања, формирања и на други обвинителства, некои на територијална основа а некои и за специфични истраги, така да на пример имаме обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција СЈО си има свој обвинител кој исто како и други раководители на обвинителства дава извештај на советот, превзема предмети од советот....
,,, ako ti lichno veruvash vo toa shto si go napishal,,,a zborot beshe za konkretno ova segashno sjo,,,, sho da ti preporacham,,,, fakaj dvaeskec,,,
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.177
Поени од реакции
15.205
Нешто зборат заштита на животна средина, загрозени видови, пајки, блата, трски, национални паркови...Неможи!
Еве пак отворено ќе кажам...нека одат до врага и загрозените видови исве со нив......неможи ``и јаре и паре``

тоа ми е поентата...а не да се расправам
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.032
Поени од реакции
3.788
Алмеида....не терам инает, но мислам дека Македонија неможи да постигни многу повеќе од ова што го има. Немаме капацитет, без да превземиме нешто радикално.
Јас ценам радикални ставови како тој на Тупурко(иако беше лага) да се продадиме за миљарда, или носење на некои големи туристички брендови во Охрид....или да ја изнајмиме базата во Криволак(идеа на Киро)
таму каде што работам не зависам од милост ни на Грујо ни на Зајко....не кријам, земам 500 евра плата. Многу малку тоа е....
Малку сум постар и затоа размислувам поконзервативно.
Ќе ти спомнам само еден муабет од создавањето на нашата држава(пренесен ми е од еден генерациски мој близок пријател, сега многу висок функционер во секашнава Влада)
Кога грците не кочеа во ОН за прием...Киро се обидувал да лобира по некои таму политичари....но за џабе. Дури и не пројавувале интерес за негово сослушување
Го примил еден од втор трет ешалон во Он, и откако Киро му ја раскажал причината зошто грците не блокираат го запрашал-дали имате море?
-не...
-нафта или други природни богатства?
-не....
-дај им на грците све што ќе побараат бил одговорот.

Еве јавно кажувам...нека започни заев голем проект на сред езеро во Охрид...не покрај како што се најавуваше....ќе го подржам јавно и ќе го гласам доживотно
Ако се врати груевски на власт секако дека ке започне проектот. Само Субрата Рој да изле од затвор и да се раздолжи и веднаш ке почни. Ама па после Субрата ке треба да чека Грујо да излези од затвор и да се раздолжи.... и ке го почнат проектот. Корнењето на трската и бетонската ограда на езерото ке бидат гратис од инвеститирот Субрата. Погледни какво го направија Св.Николе па сети се каков ке ти го направат Охрид...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
,,, ako ti lichno veruvash vo toa shto si go napishal,,,a zborot beshe za konkretno ova segashno sjo,,,, sho da ti preporacham,,,, fakaj dvaeskec,,,
јас се обидов да ти објаснам, а тоа шо не си разбрал е твоја одговорност
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
овие од дпмне патат од тешки делузии.
овој имал еден куп дипломи, магистратури, оној бил најдобар во генерација, другар со сегашни политичари, братучед му бил директор на аек, имал врски во телеком, по министерства...
не знам само што толку време трошат на форумов и се глупираат
Умреа тие времиња кога дипломата беше мерка за квалитет, денес секој дибек може да заврши факултет, што е огромен проблем во нашето општество.
Не само што може да завршат, туку се наметнува дека мора да завршат. Како резултат на тоа имаш млади луѓе кои што сметаат дека државата треба да ги вработи само заради тоа што 4 години дремеле на клупа и го повторувале она што им било кажано дека треба да го повторат, за да на крај добијат лист хартија.
На крај, сите тие од факултетите искачаат со менталитет дека државата треба нешто да му даде на него, по можност канцелариска работа и добра плата, затоа што тој имал факултет.
Како што реков, дипломите ми седат во фиока и фаќаат прашина, не велам дека ништо не сум научил на факултет, знаењето што сум го добил секако дека го користам во секојдневниот живот, само мислам дека односот потрошено време/добиено знаење е мал.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.766
Поени од реакции
5.036
Ако се врати груевски на власт секако дека ке започне проектот. Само Субрата Рој да изле од затвор и да се раздолжи и веднаш ке почни. Ама па после Субрата ке треба да чека Грујо да излези од затвор и да се раздолжи.... и ке го почнат проектот. Корнењето на трската и бетонската ограда на езерото ке бидат гратис од инвеститирот Субрата. Погледни какво го направија Св.Николе па сети се каков ке ти го направат Охрид...
Што има во Свети Николе не сум бил никад?[DOUBLEPOST=1507396310][/DOUBLEPOST]
Умреа тие времиња кога дипломата беше мерка за квалитет, денес секој дибек може да заврши факултет, што е огромен проблем во нашето општество.
Не само што може да завршат, туку се наметнува дека мора да завршат. Како резултат на тоа имаш млади луѓе кои што сметаат дека државата треба да ги вработи само заради тоа што 4 години дремеле на клупа и го повторувале она што им било кажано дека треба да го повторат, за да на крај добијат лист хартија.
На крај, сите тие од факултетите искачаат со менталитет дека државата треба нешто да му даде на него, по можност канцелариска работа и добра плата, затоа што тој имал факултет.
Како што реков, дипломите ми седат во фиока и фаќаат прашина, не велам дека ништо не сум научил на факултет, знаењето што сум го добил секако дека го користам во секојдневниот живот, само мислам дека односот потрошено време/добиено знаење е мал.
Ако сам си учиш и си тераш бизнис ќе заработиш 10кратно повеќе од учење на факултет и вработување по професија. Ова од искуство лично ти го кажувам и важи во 90% од случаите.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.032
Поени од реакции
3.788
Што има во Свети Николе не сум бил никад?[DOUBLEPOST=1507396310][/DOUBLEPOST]
Ако сам си учиш и си тераш бизнис ќе заработиш 10кратно повеќе од учење на факултет и вработување по професија. Ова од искуство лично ти го кажувам и важи во 90% од случаите.
И ја не сум бил ама видовме како Субрата ги посра со пари и инвестиции.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Ако сам си учиш и си тераш бизнис ќе заработиш 10кратно повеќе од учење на факултет и вработување по професија. Ова од искуство лично ти го кажувам и важи во 90% од случаите.
Сам да учиш, и уште поважно - цело време да учиш.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
ВМРО ДПМНЕ со најскапа кампања, потрошиле 680 илјади евра, СДСМ потрошиле 40 илјади евра
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.683
Поени од реакции
82.546
Стаиле со огромни букви на билбоард:
НОВА ЕРА ВО ЕКОЛОГИЈАТА

Груевски напишал - нова ера в екологијата, еееј
Како што кажал Фројд - ќе ги препознаете глупаците по тоа што немаат срам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom