Терористички напади во светот

Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.572
Па направи ја од нула еве, земи метал и чукај со чекан изработи една ак-47.
Тоа не е моја професија, ќе мораш да одиш кај тие кои специјализираат во таа област, појди распрашај се во Арачиново, Кондово и слични места, сигурно ќе најдеш некој кој ќе ти заврши работа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Тоа не е моја професија, ќе мораш да одиш кај тие кои специјализираат во таа област, појди распрашај се во Арачиново, Кондово и слични места, сигурно ќе најдеш некој кој ќе ти заврши работа.
Никој не може да ти направи автоматска пушка, може само да ти продаде нелегално. Не треси глупости повеќе, не можам да те читам.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.572
Никој не може да ти направи автоматска пушка, може само да ти продаде нелегално. Не треси глупости повеќе, не можам да те читам.
Е па наместо да ме читаш мене, земи прочитај на Интернет по некој текст за рачно направено оружје - вклучувајќи и рачно направена автоматска пушка.

Па можеби ќе научиш нешто наместо да тресеш глупости. ;)
 
B

Bafra

Гостин
јас мислам дека вие живеете во замислен свет. многу филмови ли гледате или што не знам,
Ти не мислиш, ти си фантазираш и очекуваш пишан закон/етика да биде појак од мотивите на човек.

Кој спречил крадење у Америка со оружје? Еден у 5 години кога ќе извади кинезот сачмарка у 7/11 и тоа ќе врти на youtube наредни 5 години, толку. А масовни убиства (терор и психички пореметени), и општо убиства од криминал? Мислам дека ефикасноста на поседување на оружје за заштита од крадци, убијци и зомби напади е неспоредливо помала од ефикасната злоупотреба на лесно достапното оружје. Од тој аспект мора да си го решат американците тој дел од уставот. Уосталом ништо не мораат и онака станаа чир у светот.
Имаш на интернет побарај снимки од 911:
- домаќинката бара помош и кажува некој сака да влезе кај неа насилно
- диспечерката ја прашува може ли да избега или заштити некако.
- женава вели имам пиштол дали да го употребам
- ако влезе насилно слободно. Ниту одговараш.
Во тексас, сака да краде, друг муштерија го убива и херој е :D

А знаеш ли КОЛКУ пати се спасиле луѓето... Колку пати се предомислиле криминалци...
Во САД со толкава популација и каков се не народ ова сега е пичкин дим :D.

А кај нас:
Комшија мој, кај него дома во двор пред полиција во униформа, 16годишни почна да го тепаат поради децата нешти. Полицајците му викаар не смееш да им вратиш малолетници биле. Он си попи боксот а тие само на разговор :tapp:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Може едноставно да се забрани продавање на ново оружје како автоматски и полуавтоматски пушки, никој нема са излезе и да направи масакар...
Да да, сигурно нема. Како што забраната за поседување на автоматско оружје ги „спаси“ жртвите во Париз:
https://en.wikipedia.org/wiki/November_2015_Paris_attacks#Bataclan_theatre_massacre
At approximately 21:40, a mass shooting and hostage-taking occurred at the Bataclan theatre... About an hour into the concert,[82] a car pulled up outside the venue and three dark-clad men with AKM assault rifles entered the hall... The attack lasted 20 minutes, and witnesses also reported seeing the attackers throw hand grenades into the crowd.[85] A radio reporter attending the concert described the attackers as calm and determined, telling CNN they had reloaded three or four times.

Инаку AKM assault rifle е по нашки кажано Калаш.
https://en.wikipedia.org/wiki/AKM

^
Дечките од ИСИС оружјето не го набавиле легално... Но замисли десетина од 1500-ната публика да имале оружје, пиштоли макар. И сеа што би им кажал ти на семејствата на жртвите за полезноста од забраната од поседување на оружје?



Знам дека нема врска ова со темава но да прашам ако знаеш што стана со дедото?
Ова е последна вест што ја има на нет:
http://sitel.com.mk/dedo-ljube-izvojuva-pobeda-padna-obvinenieto
Нема да биде мишто чудно планот да им е да го влечкаат случајот до бескрај.


јас мислам дека вие живеете во замислен свет. многу филмови ли гледате или што не знам,
Мисли ти што сакаш. На некои луѓе реалноста не ги засега, се додека да не ним лично не им се деси нешто како на дедо Љубе, или како на тие од Париз, Лас Вегас, итн...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Ти не мислиш, ти си фантазираш и очекуваш пишан закон/етика да биде појак од мотивите на човек.



Имаш на интернет побарај снимки од 911:
- домаќинката бара помош и кажува некој сака да влезе кај неа насилно
- диспечерката ја прашува може ли да избега или заштити некако.
- женава вели имам пиштол дали да го употребам
- ако влезе насилно слободно. Ниту одговараш.
Во тексас, сака да краде, друг муштерија го убива и херој е :D

А знаеш ли КОЛКУ пати се спасиле луѓето... Колку пати се предомислиле криминалци...
Во САД со толкава популација и каков се не народ ова сега е пичкин дим :D.

А кај нас:
Комшија мој, кај него дома во двор пред полиција во униформа, 16годишни почна да го тепаат поради децата нешти. Полицајците му викаар не смееш да им вратиш малолетници биле. Он си попи боксот а тие само на разговор :tapp:
Ова е интересно...само ме интересира колку дела биле спречени зошто оштетениот се бранел? И што се случило после криминалецот избегал? Дали го фатила полиција? Дали бил убиен? Или и тој извадил пиштол и се испопукале. Бројки за ова не сум видел. Само се зборува а броеви никаде не сум видел.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Да да, сигурно нема. Како што забраната за поседување на автоматско оружје ги „спаси“ жртвите во Париз:
https://en.wikipedia.org/wiki/November_2015_Paris_attacks#Bataclan_theatre_massacre
At approximately 21:40, a mass shooting and hostage-taking occurred at the Bataclan theatre... About an hour into the concert,[82] a car pulled up outside the venue and three dark-clad men with AKM assault rifles entered the hall... The attack lasted 20 minutes, and witnesses also reported seeing the attackers throw hand grenades into the crowd.[85] A radio reporter attending the concert described the attackers as calm and determined, telling CNN they had reloaded three or four times.

Инаку AKM assault rifle е по нашки кажано Калаш.
https://en.wikipedia.org/wiki/AKM

^
Дечките од ИСИС оружјето не го набавиле легално... Но замисли десетина од 1500-ната публика да имале оружје, пиштоли макар. И сеа што би им кажал ти на семејствата на жртвите за полезноста од забраната од поседување на оружје?




Ова е последна вест што ја има на нет:
http://sitel.com.mk/dedo-ljube-izvojuva-pobeda-padna-obvinenieto
Нема да биде мишто чудно планот да им е да го влечкаат случајот до бескрај.



Мисли ти што сакаш. На некои луѓе реалноста не ги засега, се додека да не ним лично не им се деси нешто како на дедо Љубе, или како на тие од Париз, Лас Вегас, итн...
Сигурно ќе го онеспособеле ако носеле пиштоли на таа далечина.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
@Ron Burgundy едно eдноставно пребарување за Батаклан театарот ќе те спасеше од срамење (дека појма немаш што зборуваш). Teaтар не е стадион, а дури и во стадион дел од жртвите ќе бидат многу блиску до напаѓачите, и со тоа во можност да се одбранат дури и ако се најлошите стрелци во историјата на светов.

Еве ти фотографија од концертот сликана минути пред терористичкиот напад во Батаклан театарот, Париз 2015та.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
@Ron Burgundy едно eдноставно пребарување за Батаклан театарот ќе те спасеше од срамење (дека појма немаш што зборуваш). Teaтар не е стадион, а дури и во стадион дел од жртвите ќе бидат многу блиску до напаѓачите, и со тоа во можност да се одбранат дури и ако се најлошите стрелци во историјата на светов.

Еве ти фотографија од концертот сликана минути пред терористичкиот напад во Батаклан театарот, Париз 2015та.
Логикава твоја е да бидеме див запад, секој со револверот на појас за лична одбрана, па кога ќе се закачиме со некој на двобој на плоштад да ја одбраниме честа кој прв ќе испали.

Ја не се срамам, ти се срамиш со твоиве тврдења дека повеќе оружје во народот ќе го направи светот посигурен, а тоа ќе биде сосема обратно. Не е секој способен да се справи со одговорноста да поседува оружје, дури и да е, ние се менуваме од денес за утре и некој што го гледаш нормален ко Стивен Педок може да швркне и да испоубие толку луѓе.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Логикава твоја е да бидеме див запад, секој со револверот на појас за лична одбрана, па кога ќе се закачиме со некој на двобој на плоштад да ја одбраниме честа кој прв ќе испали.
Ти баче си скаран со логиката, тука е проблемот со неразбирањето. Тие што размислуваат така како тебе, за правење двобои и пукање, тие се првите што не смее да добијат право на поседување оружје. А ако некако си добил оружје, на прв мал инцидент треба да ти биде одземено, за да не направиш глупост.


Не е секој способен да се справи со одговорноста да поседува оружје, дури и да е, ние се менуваме од денес за утре и некој што го гледаш нормален ко Стивен Педок може да швркне и да испоубие толку луѓе.
Затоа постои закон, и точно е одредено е кој е спосебен (ментално и физички) да поседува оружје. Не може секој да добие дозвола за поседување на оружје.

А таквите како Стивен Педок (за што допрва треба да се открие точно што се случило), таквите секогаш ќе можат да набават нелегално оружје. Зарем ако веќе решиле да убиваат луѓе, ќе ги спречи стравот од казните за нелегално поседување оружје... Еве што мислиш ти?
Некој психопат решил да убие десетици луѓе, и таман да купи нелегално оружје, и наднаш застанува, си вика: „еј заеби, големи се казните за нелегално поседување оружје“... Звучи логично, или не?

Повторно ете ти го примерот со муслиманските терористи во Париз 2015та. Во Франција не може легално да се поседува автоматско оружје. Ги спречи ли тоа терористите да убијат стотици луѓе со AK45 (Калаш)?
https://en.wikipedia.org/wiki/November_2015_Paris_attacks
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Ти баче си скаран со логиката, тука е проблемот со неразбирањето. Тие што размислуваат така како тебе, за правење двобои и пукање, тие се првите што не смее да добијат право на поседување оружје. А ако некако си добил оружје, на прв мал инцидент треба да ти биде одземено, за да не направиш глупост.



Затоа постои закон, и точно е одредено е кој е спосебен (ментално и физички) да поседува оружје. Не може секој да добие дозвола за поседување на оружје.

А таквите како Стивен Педок (за што допрва треба да се открие точно што се случило), таквите секогаш ќе можат да набават нелегално оружје. Зарем ако веќе решиле да убиваат луѓе, ќе ги спречи стравот од казните за нелегално поседување оружје... Еве што мислиш ти?

Повторно ете ти го примерот со муслиманските терористи во Париз 2015та. Во Франција не може легално да се поседува автоматско оружје. Ги спречи ли тоа терористите да убијат стотици луѓе со AK45 (Калаш)?
https://en.wikipedia.org/wiki/November_2015_Paris_attacks
Врска немаш, ја не ни сакам да имам оружје, напротив никој не треба да поседува. Ти стварно вака ко каубоец и вжештена глава кога ќе се спомне зборот оружје се возбудуваш и не сфаќаш дека самиот приказ на оружје во јавност предизвикува страв кај луѓето, дури и полицаец кога ќе видиш, и кажи ми вака кога ти ќе наоружаш милиони каубојци дали ти ќе ги контролираш нив или они тебе?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Ти баче си скаран со логиката, тука е проблемот со неразбирањето. Тие што размислуваат така како тебе, за правење двобои и пукање, тие се првите што не смее да добијат право на поседување оружје. А ако некако си добил оружје, на прв мал инцидент треба да ти биде одземено, за да не направиш глупост.



Затоа постои закон, и точно е одредено е кој е спосебен (ментално и физички) да поседува оружје. Не може секој да добие дозвола за поседување на оружје.

А таквите како Стивен Педок (за што допрва треба да се открие точно што се случило), таквите секогаш ќе можат да набават нелегално оружје. Зарем ако веќе решиле да убиваат луѓе, ќе ги спречи стравот од казните за нелегално поседување оружје... Еве што мислиш ти?
Некој психопат решил да убие десетици луѓе, и таман да купи нелегално оружје, и наднаш застанува, си вика: „еј заеби, големи се казните за нелегално поседување оружје“... Звучи логично, или не?

Повторно ете ти го примерот со муслиманските терористи во Париз 2015та. Во Франција не може легално да се поседува автоматско оружје. Ги спречи ли тоа терористите да убијат стотици луѓе со AK45 (Калаш)?
https://en.wikipedia.org/wiki/November_2015_Paris_attacks
Во САД е дозволено ако имаш ментални проблеми да купиш оружје колку што знам...иако имаше некои идеи за забрана. Нелегално купување на оружје незначи дека е невозможно. Ако се потрудиш се може да купиш. Идејата за забрана за поседување на оружје или многу строги правила е да се намали бројот на оружја и потешко да се набават. Апсолутно немање на оружје од страна на граѓани не е возможно.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Во САД е дозволено ако имаш ментални проблеми да купиш оружје колку што знам...иако имаше некои идеи за забрана. Нелегално купување на оружје незначи дека е невозможно. Ако се потрудиш се може да купиш. Идејата за забрана за поседување на оружје или многу строги правила е да се намали бројот на оружја и потешко да се набават. Апсолутно немање на оружје од страна на граѓани не е возможно.
И што си направил?
Нормалните чесни луѓе си ги спречил да поседуваат оружје, а терористите и криминалците сеуште ќе имаат (нелегално) оружје.

Cui bono? :cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom