Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Deneska mi se smeni statusot od finalna vo potpis od viceprezidenta, doplnitelni dokumenti : pasos od brat, pradedomi deka bil bugarski policaec I potvrda od zduzenie. So sreka da ni e na site I sto pobrzo kaj site pozitivno
Е ај ко се пофали со среќе нека ти е и побрзо. Е сега кажи
-Кога прв пат поднесе?
-Со кои документи беше?
-Сам поднесе или со посредник?
-Кога беше на интевју и каде?
-Како ти се менуваа статусите?
-Колку време чекаше промени од статус на статус?
-Дај недаж или слика како се одвиваше процедурата до таму?
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
107
Поени од реакции
107
На цела мака секој кажува што сака.
Само факти (заклучоци) кои се повторуваат се:
-Почнаа да одбиваат преку брачеди и потврди
-Добиваат околу 10%, односно оние со недвосмислено потекло
-Може да добиеш само ако имаш родител (прво и второ колено)
-Олеснување како да не
-Периодот од 6 месеци ќе важи само за оние со родител и тоа само прво колено
-Поисплатливо е ако имам документ од баба ми, прво даизвади татко ми, па после јас... така би завршил за год и пол

СЕ ДРУГО Е САМО ЛАГА НА ПОСРЕДНИЦИТЕ И НА НАС САМИТЕ[DOUBLEPOST=1506430284][/DOUBLEPOST]САКАМ ДА ОТВОРАМ ДРУГА ТЕМА ВО ТЕСНА ВРСКА СО ОВАА
Имам неколку прашања се со цел малку да се растеретиме:
- По пристигањето на пасошот, документите како возачки сертификати и дипломи дали е подобро да се преведат тука или во Бугарија. Каде добиваат на повеќе на вредност за работа во ЕУ?
- По пристигањето во ЕУ, дали е потребно пријавување на некој орган?
- Која држава има најдобра програма за вработување и најдобри социјални услови?
- Кои се највреднувани дипломи, занаети и способности?
-Што ни следува таму и што да очекуваме?
Ako sakaja blgarite da odbivet dosega ke imase iljadnici odbieni i ke nemase kako sto izjavuvet preku 50000iljadi grazgjani na RM sto ceket blgarsko drzavljanstvo tuku ocigledno se cekat da se napraet nekoj zakonski izmeni za da nemat viceprezidentot Jotova pricini za da ja kocit celata rabota......i kraj na prikaznata narecena makedonska rabota na blgarski nacin:)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Ako sakaja blgarite da odbivet dosega ke imase iljadnici odbieni i ke nemase kako sto izjavuvet preku 50000iljadi grazgjani na RM sto ceket blgarsko drzavljanstvo tuku ocigledno se cekat da se napraet nekoj zakonski izmeni za da nemat viceprezidentot Jotova pricini za da ja kocit celata rabota......i kraj na prikaznata narecena makedonska rabota na blgarski nacin:)
+1[DOUBLEPOST=1506432341][/DOUBLEPOST]
Ako sakaja blgarite da odbivet dosega ke imase iljadnici odbieni i ke nemase kako sto izjavuvet preku 50000iljadi grazgjani na RM sto ceket blgarsko drzavljanstvo tuku ocigledno se cekat da se napraet nekoj zakonski izmeni za da nemat viceprezidentot Jotova pricini za da ja kocit celata rabota......i kraj na prikaznata narecena makedonska rabota na blgarski nacin:)
Уште кoгa спoмнa Симеoнoв 53.000 штo чекaaт јaснo беше тoa инaку немaше дa ги спoмне :)
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
На тие преку брат, сестра,дедо,баба ...Честито и дим да ве нема од овде.а ние другиве ако се смилува Бугарија ке земеме, ако не ке си скапуваме овде тоа е то.Срекно на сите кои зедоја укази.(y)
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
+1[DOUBLEPOST=1506432341][/DOUBLEPOST]

Уште кoгa спoмнa Симеoнoв 53.000 штo чекaaт јaснo беше тoa инaку немaше дa ги спoмне :)
Не сакам да навлегувам во дуели. Но теоријата ти е точна, не велам не. Праксата ти е погрешна. Лично познавам двајца едниот од 2014, другиот 2016, на кои им ја прекинаа постапката. Сега едниот се жалел. Од 50000, колку имаат добиено а на колку им е прекинато?[DOUBLEPOST=1506432900][/DOUBLEPOST]
На тие преку брат, сестра,дедо,баба ...Честито и дим да ве нема од овде.а ние другиве ако се смилува Бугарија ке земеме, ако не ке си скапуваме овде тоа е то.Срекно на сите кои зедоја укази.(y)
Абе се надеваат, искрено на никој не му се вишок пари и нерви. И јас сум со сведителство, ама има повеќе презимиња баба ми сменато. Прадедо ми имал војна книшка, ја однесов ама дали ќе ја поврзат. Затоа и јас висам ништо не ми е сигурно
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Vaka :inervju fevruari 2014, na dopolnitelna od juli 2015 se do april 2017 na finalna do denes. Bev preku posrednicka od Bugarija dokumenti od brat, od dedo I potvrda od zduzenie
Честито ама само ме интересира дали од самиот почеток имаше продадено преку брат зошто многу време си бил на дополнителна?
 
Член од
21 мај 2017
Мислења
101
Поени од реакции
49
Deneska e potpisan ukaz na mojata sopruga.Intervju 11.05.2016 brojce 112xx/2015.Poteklo po tatko so bg drzavjanstvo.Intervju vo Sofija.Podadeni dokumenti dekemvri 2015.
Koj broj na Ukaz e potpisan? Neso vaka treba da pisuva koa proveruvas elektronski:
Образувана преписка N:xxxx/2015/ г. Вашата преписка е вклјучена в Указ XX от 2017 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
25
Поени од реакции
89
Честито ама само ме интересира дали од самиот почеток имаше продадено преку брат зошто многу време си бил на дополнителна?
Ne togas ne se znaese tocno kako ke odat rabotite poddadov od posle veke ko me stavija na doplonitelna go zapaziv rokot za poddavanje doplonitelni dokumenti, I pred izvesno vreme donesov potvrda toa bese dur bev na finalna
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Повеќето сме преку брачеди, вујковци,стрини,тетки и потврди,ако речам можеби и преку 80%од бараната се преку таа основа нема ништо да згрешам.ако на овие луѓе не му се даде гражданство каква е таа национална политика.нели бевме Един народ две држави
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
2F021449-0832-4B4F-877D-B3156A516668.jpeg
Ne se vozbuduvaj i voznemiruvaj tolku. Ova e sepak samo forum :D

Повеќето сме преку брачеди, вујковци,стрини,тетки и потврди,ако речам можеби и преку 80%од бараната се преку таа основа нема ништо да згрешам.ако на овие луѓе не му се даде гражданство каква е таа национална политика.нели бевме Един народ две држави
 
Член од
18 октомври 2016
Мислења
119
Поени од реакции
164
Screenshot_2017-09-26-17-18-27-1.png ova e informacija spodelena od eden od posrednicite za bugarsko drzavjanstvo,kolku e tocno ke cekame da vidime. Pozzzz
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom