Помош - сакам да градам!

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Другар, прво кажи каква е таа топчеста изолација и какво е тоа поставување под темелите, поточно каде?
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
Добро утро на сите, нов на форум поздрав до сите, пробав се да прочитам 3 дена ми требаа .

Помош, купивме плац (тричлена млада фамилија) во Сопиште, по долго барање мали плацеви до 900м2 не се наоѓаа за лек, цената некогаш достигна и до 100 еур за м2 па затоа купивме 2300м2 за поефтино.
Би сакале неколку совети во врска со почнување на градба, сега сме во фаза на рамнење на плацот (деновиве)
Сакаме фирма клуч на рака да ни гради па ако може некое мислење за да не бидеме изиграни
Вашето мислење за фасадна изолација, материјали за користење и др.
Мислење на што би се грееле, нафта, струја, пелети или др. Подно греење ? И др....

Благодариме однапред,
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Добро утро на сите, нов на форум поздрав до сите, пробав се да прочитам 3 дена ми требаа .

Помош, купивме плац (тричлена млада фамилија) во Сопиште, по долго барање мали плацеви до 900м2 не се наоѓаа за лек, цената некогаш достигна и до 100 еур за м2 па затоа купивме 2300м2 за поефтино.
Би сакале неколку совети во врска со почнување на градба, сега сме во фаза на рамнење на плацот (деновиве)
Сакаме фирма клуч на рака да ни гради па ако може некое мислење за да не бидеме изиграни
Вашето мислење за фасадна изолација, материјали за користење и др.
Мислење на што би се грееле, нафта, струја, пелети или др. Подно греење ? И др....

Благодариме однапред,
Po redot na nestata treba da najdete proektant koj ke vi napravi proekt po vasa zelba,so toj proekt da izvadite dozvola i platite komunalii i duri posle da pocnete so gradenje
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Vo proektot ke imas predmer na materijali,so proektantski ceni,za da mozes da si vidis kolku ti e dolga cergata. Dodeka izvadis dozvola,mozes da pravis podgotvitelni raboti -ramnenje,ograda i slicno. Ne ti preporacuvam bez dozvola da gradis zosto garant nekoj od komsiite ke te prijavi
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Помош, купивме плац (тричлена млада фамилија) во Сопиште, по долго барање мали плацеви до 900м2 не се наоѓаа за лек, цената некогаш достигна и до 100 еур за м2 па затоа купивме 2300м2 за поефтино.,
Плац зедовте или нива?
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
Плац зедовте или нива?
LET 3, po gledanje vo mommentov na Imotniot, ima shifri no mislam deka se razbirlivi, N ima shifra na edniot plac (t.e toj kako pat shto go koristam) i L na drugiot t.e placot, po pretpostavka deka N e niva L e Lozje.... Nikogash do sega ne sum se konsultiral i sekogash sum go jadel, bidejki bechesnosta vo MK e No.1 zatoa sega reshiv se shto moze da me pouchite da iskoristam i da probam da ne bidam po 10 pat izigran.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
LET 3, po gledanje vo mommentov na Imotniot, ima shifri no mislam deka se razbirlivi, N ima shifra na edniot plac (t.e toj kako pat shto go koristam) i L na drugiot t.e placot, po pretpostavka deka N e niva L e Lozje.... Nikogash do sega ne sum se konsultiral i sekogash sum go jadel, bidejki bechesnosta vo MK e No.1 zatoa sega reshiv se shto moze da me pouchite da iskoristam i da probam da ne bidam po 10 pat izigran.
На земјоделско земјиште не смееш да градиш.
Треба да направиш пренамена од земјоделско во градежно.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Jasno Jasno, patot da se napravime prenamena dali ti e poznat? Brzo odi sporo i kolku koshta? Fala
немам такво искуство до сега али знаејќи како бавно одеа некои други работи околу градежни земјишта и парцели, не би ме изненадило да пренамената биде долга и напорна, веројатно ќе треба доста документи уверенија одобренија..... тоа најдобро да си прашаш во општина
Затоа и ги продаваат нивите ефтино, не им се исплаќа да ги садат - не можат да градат
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
немам такво искуство до сега али знаејќи како бавно одеа некои други работи околу градежни земјишта и парцели, не би ме изненадило да пренамената биде долга и напорна, веројатно ќе треба доста документи уверенија одобренија..... тоа најдобро да си прашаш во општина
Затоа и ги продаваат нивите ефтино, не им се исплаќа да ги садат - не можат да градат
Ohoooo mirisa deka ke go jadam jako i kvalitetno.......nishto, da pochnam jas togash od ponedelnik, so vreme pa mozebi ke stignam do kaj 15mart da bidam spremen za da nekoja firma zapochne so gradba, Fala ti
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ohoooo mirisa deka ke go jadam jako i kvalitetno.......nishto, da pochnam jas togash od ponedelnik, so vreme pa mozebi ke stignam do kaj 15mart da bidam spremen za da nekoja firma zapochne so gradba, Fala ti
Од прилика е онака како што ти објаснале @Let 3 и @murto. Што се однесува до другите прашања кои си ги поставил за градбата јас би можел да ти одговорам.

Цената за клуч на рака оди од 230, па се до 450 евра од квадрат, се во зависност од квалитетот на материјалите и од квалитетот на работната рака. Фирми кои би ти ги препорачал за градба на куќа, а и за завршување на сите останати градежни работи се Дабар, Никоб Инжинеринг, Инком Инженеринг, Аце Градба, а за монтажни куќи Хот - Хот и Гео Инг.

За фасадата/изолацијата е дискутабилно што е најдобро. Според одредени стандарди добра фасада/изолација е 10цм стиропор или камена волна од надворешната страна на ѕидот или сендвич ѕид. Јас лично би одел на варијантата од надвор 10цм стиропор, цигла со дебелина од 16цм и внатрешно гипскартон - тервол со дебелина од 10цм. Но ако веќе инвестираш во куќата со голем буџет, можеш и да се распрашаш за Nexe цигли, затоа што нудат одлична термо, но и звучна изолација.

А што се однесува до греењето, избери греење или на струја или дрва. Мој совет ти е да не вградуваш подно греење, ни е нешто посебно исплатливо, а не е ни здраво.

Ако те интересира нешто друго околу градењето на куќата, прашај:)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ако те интересира нешто друго околу градењето на куќата, прашај:)
Па пошто зел нива, прашање е за вода и струја. Ако во близина нема градска мрежа, ќе помини како еден мој приател кој морал да купи на приватно трансформатор (околу 7.000 евра) за да има дома 220 волти напон од далековод. Истиот приател требаше и да копа бунар, е сега после некое време водата стана лоша за пиење, па сега купува од оние по 5 литри за пиење а ова за миење ја користи
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Од прилика е онака како што ти објаснале @Let 3 и @murto. Што се однесува до другите прашања кои си ги поставил за градбата јас би можел да ти одговорам.

Цената за клуч на рака оди од 230, па се до 450 евра од квадрат, се во зависност од квалитетот на материјалите и од квалитетот на работната рака. Фирми кои би ти ги препорачал за градба на куќа, а и за завршување на сите останати градежни работи се Дабар, Никоб Инжинеринг, Инком Инженеринг, Аце Градба, а за монтажни куќи Хот - Хот и Гео Инг.

За фасадата/изолацијата е дискутабилно што е најдобро. Според одредени стандарди добра фасада/изолација е 10цм стиропор или камена волна од надворешната страна на ѕидот или сендвич ѕид. Јас лично би одел на варијантата од надвор 10цм стиропор, цигла со дебелина од 16цм и внатрешно гипскартон - тервол со дебелина од 10цм. Но ако веќе инвестираш во куќата со голем буџет, можеш и да се распрашаш за Nexe цигли, затоа што нудат одлична термо, но и звучна изолација.

А што се однесува до греењето, избери греење или на струја или дрва. Мој совет ти е да не вградуваш подно греење, ни е нешто посебно исплатливо, а не е ни здраво.

Ако те интересира нешто друго околу градењето на куќата, прашај:)
Podno greenje pod plocki (wc,kujna,pa i hodnik) e prava stvar
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
Од прилика е онака како што ти објаснале @Let 3 и @murto. Што се однесува до другите прашања кои си ги поставил за градбата јас би можел да ти одговорам.

Цената за клуч на рака оди од 230, па се до 450 евра од квадрат, се во зависност од квалитетот на материјалите и од квалитетот на работната рака. Фирми кои би ти ги препорачал за градба на куќа, а и за завршување на сите останати градежни работи се Дабар, Никоб Инжинеринг, Инком Инженеринг, Аце Градба, а за монтажни куќи Хот - Хот и Гео Инг.

За фасадата/изолацијата е дискутабилно што е најдобро. Според одредени стандарди добра фасада/изолација е 10цм стиропор или камена волна од надворешната страна на ѕидот или сендвич ѕид. Јас лично би одел на варијантата од надвор 10цм стиропор, цигла со дебелина од 16цм и внатрешно гипскартон - тервол со дебелина од 10цм. Но ако веќе инвестираш во куќата со голем буџет, можеш и да се распрашаш за Nexe цигли, затоа што нудат одлична термо, но и звучна изолација.

А што се однесува до греењето, избери греење или на струја или дрва. Мој совет ти е да не вградуваш подно греење, ни е нешто посебно исплатливо, а не е ни здраво.

Ако те интересира нешто друго околу градењето на куќата, прашај:)

Super decki fala na site, deneska pochnav vekje so seriozni spremanja, mislenja,predlozi dr.
Makedonija e zemja kade shto site imaat svoe mislenje, se naviknav na toa vo poslednite godini, ne se sramam da kazam deka imam strav, zatoa shto 90% od lugjeto (mislam profesionalno angazirani) gledaat kako da zarabotat povekje na tebe,kako da ti namestat neshto so pomal kvalitet,poeftino poskapano i slichno.

Imav malku losho iskustvo so renoviranje na stan, po priroda ja sum mnogu cesen i gershka e moja shto mislam deka site se cesni kako i jas, preduzimach se dogovarame, jas si teram rabota ne ni idam da vidam, mislejki deka on e glaven i ke vika po masjtori i ke pazi kako na svoe...no ne bilo taka, majstorite izgleda se mnogu po kurnaz od po glavnite.

Bidejki mene placot me chini dosta mnogu, kukjata ke chini isto taka po mashala, sredstvata koi ke bidat vlozeni se ogromni (za mene barem zivotni),

Citam po kajgana forumi milion raboti i mene mi e jasno deka firma kluch na raka ke chini povekje odkolku sam da si brkam majstori....no toa e razbirlivo deka ke chini povekje, lugjeto po forumive ne sfakjaat shto e najskapo...a toa e nasheto vreme, skapoceno...jas da go brkam plochkarot da mu se javuvam on mene majmun da me pravi....kjutek ke jade odma!

Ne mi e strav za karabinata, kade shto se e vidlivo i jasno, strav mi e kakvi materijali ke vgradat posle, 100% sum siguren deka site gledaat da te preebat so neshto najeftino....dali e vrata, prozor (turski profil so nalepnici salamander, FIRMA KULJAR od Kumanovo, da, site ke gi kazam kurac me boli.) da ti staat pod koj ke krcka pa ke se nervirash navecer itn itn.

Znam isto deka i forumov ne moze da mi gi reshi site problemi, no sepak mislam ke mi dade heads up na neshto shto bi mozelo da ne mi tekne.

Pak blagodaram,

Imam idea da angaziram nekoja od ovie firmive za kluch na raka a da si imam moj doverliv nadzor koj ke im ebe mamicata od jadenje burek i ke im stoi nad glava sekoj den (pa makar sum go platil 500 eur na mesec)[DOUBLEPOST=1505671893][/DOUBLEPOST]
Па пошто зел нива, прашање е за вода и струја. Ако во близина нема градска мрежа, ќе помини како еден мој приател кој морал да купи на приватно трансформатор (околу 7.000 евра) за да има дома 220 волти напон од далековод. Истиот приател требаше и да копа бунар, е сега после некое време водата стана лоша за пиење, па сега купува од оние по 5 литри за пиење а ова за миење ја користи
Jasno jasno LET 3, vo pravo si, koga kupuvavme gledavme da ima osnovni uslovi, zatoa ne kupivme vo G. Sonje (Skopsko) kade shto se 50% poeftini placovite.

Struja imam vo plac pored ograda vkopana, voda imam cefka vo plac, kanalizaciska mreza na 150 metri.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom