Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

sap

Член од
15 август 2017
Мислења
128
Поени од реакции
20
Поверуваа пошто се добри и чесни, а таквите можат да ги исполажат оние шо се лажговци и апаши.
Али си извлекоа искуство и појќе верба во нив - нема. Ќе треба многу да се сменат и променат тие од ВМРО за повторно да ја заслужат довербата на народот и СДСМ
Нема чесни и нелажливи политичари, ако некој се кажува и те убедува дека е таков тогаш тие се најопасни.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.784
Поени од реакции
80.220
Не мене,не сум јас таков што би помислил дека мене ми се објаснува, повеќе за да проверам колку ти се респектабилни изворите на кои ги базираш заклучоците.Гола вода се од одма да ти кажам,зошто гледам се трудиш.
ОК, ти Ристо Превара (што си дел од градежната мафија и се имаш нафатирано со градежното силување на Скопје) тврдиш дека е лажга тоа што Груевски го призна Косово и гласаше за Косово во УНЕСКО, јас дадов релевантни линкови за тоа (од влада на рм и сл.). Другите ќе си донесат самите заклучок, што е вистина а што лага.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Нема чесни и нелажливи политичари, ако некој се кажува и те убедува дека е таков тогаш тие се најопасни.
Untitled.jpg
Велиш ме лажат и опасни се?[DOUBLEPOST=1504961621][/DOUBLEPOST]
I ne...ne e taka crno ni togaš ni sega. Tie se smetki od nekolku posledni smetki, nabavki, struja....tužbi za naplati....
I taka e i vo sekoja privatna firma...sekogaš dužat za poslednite smetki
I ti dužiš ili za telefon...struja....za mobilen...kredit...
Во клинички е долг за вода
за 10 години
120 “последни сметки“
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.623
Поени од реакции
11.813
Убаво
просечниот раст на БДП во 2002-2006 изнесувал 3.5%.
Просечен раст на БДП 2007-2013 беше 2,6 (подобри резултати пред 2006
До 2006 кај 1% најбогати завршуваше 5% од БДП
Од 2006 кај 1% најбогати завршуваа над 12% од БДП (драстично осиромашување на народот)
Од 2007 до 2014 влеувале околу 4,8% БДП како странски инвестиции
Од 1998 - 2006 во Македонија влегувале странски инвестиции во висина од 5,1% БДП (повеќе инвестиции без стотиоци милиони евра дадени за советници, реклами, патувања низ свет и стотици милиони евра давани на компаниите да дојдат)
Вкупен јавен долг во 2006 беше 1,8 милијарди евра вкупен јавен долг во 2016 4,8 милијарди евра (3 милијарди ПЛУС задолжени со ем помалку странски инвестиции ем помал БДП

Е сега пошто си денес нешто “хорни“ и само ти се асоцира на дупења, пред 2006 бевме дупени после вечера со кавијар и шампањ, на удобен кревет, од 2006 не дупат во стоедно после тост (без салама) и пиво од пластика.
Кутриот ти, Бог знае низ какви маки си поминал изминативе 11 години.

Јас за мене можам да ти кажам дека и пред и после 2006, исто како и пред и после 2017 година, дупев по своја волја и уживав во удобен кревет - рачна изработка, и до денешен ден уживам во истиот, а дупењето беше и остана прва класа - без присила, бидејќи силувањето е дупење под присила, а ти си тој кој спомна силување.

Уште да објасниш какви допирни точки имаат растот и падот на БДП со дупењето, па да се обидеме некако да те разбереме ние кои не сме биле силувани. За мене лично финансиската состојба никогаш досега немала никакво влијание врз мојот сон или врз мојата сексуална активност.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
1998 godina Branko na Ljupčo mu ostavi dolg od 60 milioni marki vo zdravstvoto....
Достасаните и неплатени долгови на јавните здравствени установи во земјава во јуни 2016 година изнесуваат вкупно 3,13 милијарди денари односно 50,9 милиони евра. Податоците на Фондот за здравствено осигурување што ги обработи Центарот за граѓански комуникации покажуваат дека долгот на државните здравствени установи во јуни годинава е зголемен за 118,2%, односно повеќе од двојно споредено со декември 2011 година
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Јагненце мило....

Според наводите во обвинението, Неновски не ги исполнувал задачите така што не дал наредба за целосно контроли на работењето на штедилницата ТАТ од Битола. Неновски знаел дека во штедилницата бројот на штедачите бил поголем од евидентираниот и дека имало неевидентирани договори и кредити. Тој во отсуство на Гувернерот, потпишал документи и давал инструкции како да се менува званичната eвиденција во Штедилницата. На тој начин ги прикривал своите наводни штедни влогови и се стекнал со противправна имотна корист од 1.776.000 денари. Неновски склучил фиктивни договори за орочување на денарски и наменски средства, а во 1997 дал усни налози на сопственичката на ТАТ, Соња Николовска да исплати пари на Алмако банка, за отплата на кредит за два стана на улицата Железничка во Скопје. Истата година кога штедилницата била под засилен надзор на Народната банка, Неновски испратил писмо до Соња Николовска со инструкции за тоа што треба официјално да објави за неговите штедни влогови.
Прч, вели своерачно ги именувала сите инволвирани во аферата ТАТ додека била носена со панцир на рочишта, ова се прилози од медиуми,


Принципот на жртвување на луѓе бил добро запазен...



Импресии од прославата на Денот на независнота во Тетово вчера не ми кажа?

Еве и видео:


ЌЕ ИЗУМЕВ, СПОРЕД ПРАВИЛНИКОТ НА ЛЕКАРСКАТА КОМОРА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, ГИНЕКОЛОГОТ ВО ШУТО ОРИЗАРИ ДАЛИ ИМА ЛИЦЕНЦА И КОГА И КАКО Е ПОЛАГАНО АКО ВЕЌЕ ИМА? НЕ ВЕРВАМ ДА Е НЕЗАКОНСКИ...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Импресии од прославата на Денот на независнота во Тетово вчера не ми кажа?

Еве и видео:
Јас си славам 29 новембар[DOUBLEPOST=1504962362][/DOUBLEPOST]
Прч, вели своерачно ги именувала сите инволвирани во аферата ТАТ додека била носена со панцир на рочишта, ова се прилози од медиуми,
http://www.press24.mk/gi-izmamila-i-im-zemala-615000-evra-sopstvenichkata-na-shtedilnicata-tat-povtorno-vo-akcija
Аман бе партијата ја ставивте да се темели на Соња од ТАТ??
Ова е светицата чии зборови ги тетовирате на состаноци како најголема вистина?
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Јас си славам 29 новембар
Прч, вели своерачно ги именувала сите инволвирани во аферата ТАТ додека била носена со панцир на рочишта, ова се прилози од медиуми,


Принципот на жртвување на луѓе бил добро запазен...



Импресии од прославата на Денот на независнота во Тетово вчера не ми кажа?

Еве и видео:


ЌЕ ИЗУМЕВ, СПОРЕД ПРАВИЛНИКОТ НА ЛЕКАРСКАТА КОМОРА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, ГИНЕКОЛОГОТ ВО ШУТО ОРИЗАРИ ДАЛИ ИМА ЛИЦЕНЦА И КОГА И КАКО Е ПОЛАГАНО АКО ВЕЌЕ ИМА? НЕ ВЕРВАМ ДА Е НЕЗАКОНСКИ...[DOUBLEPOST=1504962455][/DOUBLEPOST]
Јас си славам 29 новембар[DOUBLEPOST=1504962362][/DOUBLEPOST]
http://www.press24.mk/gi-izmamila-i-im-zemala-615000-evra-sopstvenichkata-na-shtedilnicata-tat-povtorno-vo-akcija
Аман бе партијата ја ставивте да се темели на Соња од ТАТ??
Ова е светицата чии зборови ги тетовирате на состаноци како најголема вистина?
Да, да, така ни велеа во СДСМ на состаноци. Соња и Томе се криви за све.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
ЌЕ ИЗУМЕВ, СПОРЕД ПРАВИЛНИКОТ НА ЛЕКАРСКАТА КОМОРА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, ГИНЕКОЛОГОТ ВО ШУТО ОРИЗАРИ ДАЛИ ИМА ЛИЦЕНЦА И КОГА И КАКО Е ПОЛАГАНО АКО ВЕЌЕ ИМА? НЕ ВЕРВАМ ДА Е НЕЗАКОНСКИ...
ИМА ЛИЦЕНЦА (ТАА СЕ ДОБИВА ВРЗ ОСНОВ НА ДОКУМЕНТИ) И АКО ТИ ДОЗВОЛЕА ОД ШТАБОТ САМОСТОЈНО ДА СИ БАРАШ ЌЕ СИ НАЈДЕШЕ ЈАВНО ОБЈАВЕНИ ПОДАТОЦИ ВО ФОНД ЗА ЗДРАВСТВЕНО

4688
10-11975/1
4086017502898
25159101

ПЗУ Д-Р ВЈОЛЦЕ - СКОПЈЕ
ПЗУ-ОРД.ПО ГИНЕКОЛОГИЈА И АКУШЕРСТВО Д-Р ВЈОЛЦЕ- СКОПЈЕ
ГИНЕКОЛОГИЈА АКУШЕРСТВО И ГИНЕКОЛОГИЈА
УЛ.ИНДИРА ГАНДИ БР.51 СКОПЈЕ - ШУТО ОРИЗАРИ
531359
ВЈОЛЦE МБИАРРА
04.09.2017Р
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
ИМА ЛИЦЕНЦА (ТАА СЕ ДОБИВА ВРЗ ОСНОВ НА ДОКУМЕНТИ) И АКО ТИ ДОЗВОЛЕА ОД ШТАБОТ САМОСТОЈНО ДА СИ БАРАШ ЌЕ СИ НАЈДЕШЕ ЈАВНО ОБЈАВЕНИ ПОДАТОЦИ ВО ФОНД ЗА ЗДРАВСТВЕНО

4688
10-11975/1
4086017502898
25159101

ПЗУ Д-Р ВЈОЛЦЕ - СКОПЈЕ
ПЗУ-ОРД.ПО ГИНЕКОЛОГИЈА И АКУШЕРСТВО Д-Р ВЈОЛЦЕ- СКОПЈЕ
ГИНЕКОЛОГИЈА АКУШЕРСТВО И ГИНЕКОЛОГИЈА
УЛ.ИНДИРА ГАНДИ БР.51 СКОПЈЕ - ШУТО ОРИЗАРИ
531359
ВЈОЛЦE МБИАРРА
04.09.2017Р
Ни рекоја да не се кажваме дека сме од СДСМ, да велиме неопределени само, НВО, граѓани, никако партија да не спомнуваме :)

Не знат тие шо читаат дека намерно те прашав ова за да наведиш податоци.
 

sap

Член од
15 август 2017
Мислења
128
Поени од реакции
20
ОК, ти Ристо Превара (што си дел од градежната мафија и се имаш нафатирано со градежното силување на Скопје) тврдиш дека е лажга тоа што Груевски го призна Косово и гласаше за Косово во УНЕСКО, јас дадов релевантни линкови за тоа (од влада на рм и сл.). Другите ќе си донесат самите заклучок, што е вистина а што лага.
Ваше право на мислење почитуван господине,времето ќе покаже што е верно а што неверно.
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
179
Поени од реакции
158
До денес треба да се поднесат листите за градоначалници?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Мисли на Марјан Ристески од Прилеп кој е осуден за криминал и е кандидат за градоначалник.
Не е осуден за криминал.[DOUBLEPOST=1504968448][/DOUBLEPOST]
Значи не се осеќаат како Германци. Затоа не очекувајте Албанците да се осеќаат Македонци.
Зар има некој што очекува? После 30 години нашите ќе станат Германци.[DOUBLEPOST=1504968738][/DOUBLEPOST]
Аха значи не ти смета криминалот ни тебе?
А гледам дека тебе воопшто не ти пречи што Заев бараше мито. И плус пуши в канцеларија.[DOUBLEPOST=1504968889][/DOUBLEPOST]
Поверуваа пошто се добри и чесни, а таквите можат да ги исполажат оние шо се лажговци и апаши.
Али си извлекоа искуство и појќе верба во нив - нема. Ќе треба многу да се сменат и променат тие од ВМРО за повторно да ја заслужат довербата на народот и СДСМ
Изгледа дека е битна довербата од шќиптарите и некој друг. Довербата на изборите ја доби ВМРО ДПМНЕ. Бројките се познати.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.784
Поени од реакции
80.220
Изгледа дека е битна довербата од шќиптарите и некој друг. Довербата на изборите ја доби ВМРО ДПМНЕ. Бројките се познати.
Одлично!
Значи нема потреба од сево ова плачење и кенкање.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom