Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.404
Поени од реакции
46.944
Ова е втор обид на Косово да влезе во УНЕСКО. Првиот пат во 2015 Македонија гласаше за.
Знам јас тоа, ама тогаш ја немаше оваа закана од Србија. Јас знам дека и Србија не е битна за името, како што и Македонија не е битна за Унеско,јасни се тие цикузи. Ама и знам дека вољата на албанците и нивните интереси, не би смеело да се дозволи да ги поткопуваат нашите, а во оваа ситуација по ова што е кажано од Дачич испаѓа дека директно се судираат. Косово во Унеско е што е хир на малцинството треба да надвладее над името што е интерес на мнозинството.
Можам само да му посакам среќа на масрмангата во решавање на овој проблем.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.007
Поени од реакции
80.813
Знам јас тоа, ама тогаш ја немаше оваа закана од Србија. Јас знам дека и Србија не е битна за името, како што и Македонија не е битна за Унеско,јасни се тие цикузи. Ама и знам дека вољата на албанците и нивните интереси, не би смеело да се дозволи да ги поткопуваат нашите, а во оваа ситуација по ова што е кажано од Дачич испаѓа дека директно се судираат. Косово во Унеско е што е хир на малцинството треба да надвладее над името што е интерес на мнозинството.
Можам само да му посакам среќа на масрмангата во решавање на овој проблем.
Дали вака ревносен беше околу поткопувањето на меѓусебните односи и во 2015-та кога ВМРО гласаше за Косово во УНЕСКО? А и Србите тогаш не повлекоа дипломати.[DOUBLEPOST=1503335953][/DOUBLEPOST]„Што и да се случило во Скопје, повлекувањето на целиот персонал од амбасадата е дипломатски дилетантизам и шарлатанство својствени за банана-државите“, наведе Јеремиќ на „Твитер
 
V

viktora

Гостин
A од 2002 само се иселувале? не се раѓале??
математиката е покомплицирана од колку шо ја користите во штабот, во просек населението во македонија расте со стапка од 17% за 10 години, така да ако одземеш 600.000 иселени, треба и да додадеш околу 400.000 родени.
Ај пак врати се кај дигитронот.....
Според кој попис ти се информацииве?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.697
Поени од реакции
21.679
Знам јас тоа, ама тогаш ја немаше оваа закана од Србија. Јас знам дека и Србија не е битна за името, како што и Македонија не е битна за Унеско,јасни се тие цикузи. Ама и знам дека вољата на албанците и нивните интереси, не би смеело да се дозволи да ги поткопуваат нашите, а во оваа ситуација по ова што е кажано од Дачич испаѓа дека директно се судираат. Косово во Унеско е што е хир на малцинството треба да надвладее над името што е интерес на мнозинството.
Можам само да му посакам среќа на масрмангата во решавање на овој проблем.
Реално ние не можеме да гласаме поинаку колку и да сакаме али целата работа со Србиве е не може по магарто па удри по самарот. На нас можат да ни дигаат чалам, пред УСА, ЕУ па и други држави како Бугарија, Хрватска и Унгарија ко телиња ќутат и се смеат за фото.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: fmi

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.404
Поени од реакции
46.944
Дали вака ревносен беше околу поткопувањето на меѓусебните односи и во 2015-та кога ВМРО гласаше за Косово во УНЕСКО? А и Србите тогаш не повлекоа дипломати.
бев, за мене ваљда знаеш дека бев. ти прекина да си откако дојде сдс на власт, па наместо да ти пречи тоа што не прекинува магичниот круг на велепредавства што заев ги тера на ачик, почна да му ги правдаш со грешките на вмро.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Според кој попис ти се информацииве?
Поледен званични законски направен попис е одној од времето на СДСМ.
После тоа со промена на власта законска обрска за попис не е повеќе никогаш направена, така да единствен податок го имаме од 2002 година за нешто над 2 милиони жители.
 
P

psychostasia

Гостин
2008ма кога грујо го призна косово српската странка си седеше позади грујо на удобно и тогаш беше во ред се. Сега најдоа да зборат "браќата" срби дека грешка било што нѐ признале. Ебаве хипокритите грди, националистички чмарови.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: fmi
V

viktora

Гостин
Дали вака ревносен беше околу поткопувањето на меѓусебните односи и во 2015-та кога ВМРО гласаше за Косово во УНЕСКО? А и Србите тогаш не повлекоа дипломати.[DOUBLEPOST=1503335953][/DOUBLEPOST]„Што и да се случило во Скопје, повлекувањето на целиот персонал од амбасадата е дипломатски дилетантизам и шарлатанство својствени за банана-државите“, наведе Јеремиќ на „Твитер
Неофицијално поради прислушкување на амбасадата и како што наведуваат вмешаност на странски тајни служби.За десетина дена ќе испаднеле со официјални информации.Сепак огромен скандал за нас.Заев мисли како со Грујо што постапи може и со нив.Само да не испадне дека србите сами се прислушкувале и шпиунирале.Монти Пајтон ќе биде работава.[DOUBLEPOST=1503336527][/DOUBLEPOST]
Поледен званични законски направен попис е одној од времето на СДСМ.
После тоа со промена на власта законска обрска за попис не е повеќе никогаш направена, така да единствен податок го имаме од 2002 година за нешто над 2 милиони жители.
Значи вршиш проценка врз основа на попис кој е спроведен пред петнаесет години?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Значи вршиш проценка врз основа на попис кој е спроведен пред петнаесет години?
Да, статистички се знае колку е прираст на децениско ниво, имаме податоци за иселени од страна на светска банка и европска комисија за мигранти, имаме и некои податоци од завод за статистика така да може да се калкулира со некоја реална бројка.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
A од 2002 само се иселувале? не се раѓале??
математиката е покомплицирана од колку шо ја користите во штабот, во просек населението во македонија расте со стапка од 17% за 10 години, така да ако одземеш 600.000 иселени, треба и да додадеш околу 400.000 родени.
Ај пак врати се кај дигитронот.....
Боо шо ми рече :facepalm:

Според телма во 2015 имало 10 000 вработени во МВР со полициски овластувања, од тогаш имаше уште некој конкурс, така да преку 10к се, е сеа во однос на наталитет и миграција јас неам штапска логистика ко тебе, како и да е не глеам друга причина за нови полицајци освен вдомување на партиски подлизурковци, исти како оние што ја реалзираа ујдурмата на 27ми во Собрание.

Не кажа се, ај Лупевска лаже, сеа за бројката од 10к вработени во МВР со полициски овлатувања и Телма дали лаже, да заокружиме тоа просветлувањето.
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
179
Поени од реакции
158
Зашто секоја грешка на Заев ја правдата со и Грујо го правеше тоа... Нели е целта да се смени таа политика а не пак истата да се тера со вакви јадни оправдувања. Луѓе со вакви ставови никад нема да ни биде боље. После секои избори ќе биде "сјаши курта да узјаше мурта"...
 
V

viktora

Гостин
Да, статистички се знае колку е прираст на децениско ниво, имаме податоци за иселени од страна на светска банка и европска комисија за мигранти, имаме и некои податоци од завод за статистика така да може да се калкулира со некоја реална бројка.
Од каде знаеш каков е прирастот во изминативе 15г,од каде знае светска банка или европската комисија за мигранти колку македонци ја напуштиле државава со македонски а колку со бугарски пасош,или албански, србски.Колку се вратиле или колу добиле македонско државјанство.Заборави ли дека тој е период на диктатура и такви информации не се добиваат од диктаторска влада?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Неофицијално поради прислушкување на амбасадата и како што наведуваат вмешаност на странски тајни служби.За десетина дена ќе испаднеле со официјални информации.Сепак огромен скандал за нас.Заев мисли како со Грујо што постапи може и со нив.Само да не испадне дека србите сами се прислушкувале и шпиунирале.Монти Пајтон ќе биде работава.[DOUBLEPOST=1503336527][/DOUBLEPOST]
Значи вршиш проценка врз основа на попис кој е спроведен пред петнаесет години?
А дипломатот нивни што влегуваше во Собрание не е скандал? Се оградија од него тие? Го отповикаа?
За такво дело човекот треба да добие доживотна забрана да влезе во Македонија, а не да го остават. И баш сега најдоа да глумат јаки, демек еве Заев ги расипува односите. Сакаме со Грујо ние. Срби глупи.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.154
Поени од реакции
12.639
Новава влада со се се занимава (работи против државни интереси, вработува комичари, педери, наркомани и дебили што допринесоа за нејзин избор, задолжувањата продолжија) освен со тоа што им обеќаше на гласачите...

Човек просто да помисли поради некои нивни одлуки дека државата е под окупација...
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Боо шо ми рече :facepalm:

Според телма во 2015 имало 10 000 вработени во МВР со полициски овластувања, од тогаш имаше уште некој конкурс, така да преку 10к се, е сеа во однос на наталитет и миграција јас неам штапска логистика ко тебе, како и да е не глеам друга причина за нови полицајци освен вдомување на партиски подлизурковци, исти како оние што ја реалзираа ујдурмата на 27ми во Собрание.

Не кажа се, ај Лупевска лаже, сеа за бројката од 10к вработени во МВР со полициски овлатувања и Телма дали лаже, да заокружиме тоа просветлувањето.
Вработени во МВР се 11.000 од кој 7000 полицајци. Полициско овластување немаат соите, немаат пример службеници на шалтери, немаат архивари, немаат технички персонал....
како и да е по број на ПОЛИЦАЈЦИ Македонија е во некој светски ранг од околу 300 полицајци на 100.000 жители.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom