Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Јас се залагам за неменување на границите. Нема во Хрватска и БиХ за Србите, ама нема ни во Косово.
И јас сум против да од косово се отцепува некој дел (северно косово) и припојува кон србија
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
А зашто некој друг не ги предложи за УНЕСКО, туку се инсистира тоа да го направи Македонија ? Прашај го премиерот Бејли ќе ти каже зашто, Заев мора да има константно гласачко албанско тело за да се одржи на власт.
Чекај, за истата Србија правиме муабет чиј министер за надворешни работи изјави дека згрешиле што ја признале Македонија под уставно име?
 
V

viktora

Гостин
Па уште во 2015-та Македонија имаше гласано за прием на Косово во УНЕСКО. Тогаш баш Дачиќ искочи со изјава дека е разочаран од Црна Гора и Македонија ради тоа, ама нешто со ОН искочи а-у и не ги примија...

Не ми делува дека „Бејли со ботовите Заев и Димитров“ биле на власт тогаш? :)

Едит:
http://netpress.com.mk/dacik-razocaran-od-crna-gora-i-makedonija-za-priemot-na-kosovo-vo-unesko/
https://kajgana.com/go-odbile-kosovo-za-chlenstvo-vo-unesko
Друго е да гласаш а друго е да бидеш земја предлагач за прием на Косово во УНЕСКО.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Си се изнасмеа кутар иако појма немаш за што станува збор.
Станува збор за тоа дека едни гласале ЗА Косово да е во Унеско, а другиве предложуваат Косово да е во Унеско. И двете партии се ЗА, и сега која е разликата? Никоја. Ете за тоа станува збор сабајлево. Попладне на дневен ред ќе се пензионерите и муџахедините. Навечер не работиме.
 

sap

Член од
15 август 2017
Мислења
128
Поени од реакции
20
И да е точно тоа дека ќе го предложиме Косово, која е разликата со тоа што сме гласале ЗА пред 2 години? Дали ќе ги предложи оваа влада или само ќе гласи за (што го има направено претходната), не гледам некаква разлика околу ставот за влез на Косово во УНЕСКО.. и така и онака ги поддржуваме. Нели?

Ти за Американците или Русите си? :D Знаеме сите зошто имаме заострени односи со Србија, ама овој нивниот прв започна со напаѓање со да не се дозволи и на Србија да им се случи „македонско сценарио“...
ја предпочитају Россију, какој у тебја выбор? Холидеј Инн , может быть Шератон?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
:pos:Жители на Валандово се жалеле од закани од страна на советниците и градоначалникот, ти тука ми се правиш паметен. Дури и тој членот што си го цитирал е изгледа од Валандово и сега тој не знае ти знаеш. :pos:
Исто како во Дојран што не сакаше да распише референдум градоначалникот а советниците од вмро не ни гласале за даима референдум.
Море.. кого сум цитирал? Бладаш дечко.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Друго е да гласаш а друго е да бидеш земја предлагач за прием на Косово во УНЕСКО.
Како е поразлично? И така и онака го поддржуваш :) Ставот за прием на Косово во УНЕСКО не е ништо поразличен од тој на претходната влада, така да џабе кревање врева.

А зашто некој друг не ги предложи за УНЕСКО, туку се инсистира тоа да го направи Македонија ? Прашај го премиерот Бејли ќе ти каже зашто, Заев мора да има константно гласачко албанско тело за да се одржи на власт.
Кај се инсистрира и кој има спомнато такво нешто? Не ме терај да влагаме во рекла казала муабети... Заев има изјавено дека ќе бидеме неутрални, па излезе дека има несогласување околу тоа со другите албански партии... Да почекаме да видиме, а? :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Чекај, за истата Србија правиме муабет чиј министер за надворешни работи изјави дека згрешиле што ја признале Македонија под уставно име?
Таа Србија шо на фискалните од патарина не пишува БЈРМ
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Вас не ви купуваат сендвичи со 500 евра за клатење врата и дробење по интернет сами си правите сендвичи. Има реалност и надвор од штаб излези прошетај па види што се случува.
Нив им купуваат „чајни кубасици“. Тврди. За секој по една „шипка“.[DOUBLEPOST=1503304705][/DOUBLEPOST]
Заев има изјавено дека...
Заев во денот 3-4 пати менува изјави. Не го земај за сериозно.
Единствено за сериозно земи ги дејствата кои (ќе) се бараат од него, а долги години претходниците не ги потпишуваа заради сериозна штета на националните интереси.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Заев во денот 3-4 пати менува изјави. Не го земај за сериозно.
Единствено за сериозно земи ги дејствата кои (ќе) се бараат од него, а долги години претходниците не ги потпишуваа заради сериозна штета на националните интереси.
Не ми наметнувај мислење :) Додека не искочи официјална информација за што и да е, се зимам со доза на резерва. Не сум влезен во едната или другата машинерија, па да тежам на некоја страна. Пробувам логички да ги сфатам работите, ама па кај курац барам логика во МК политика... посебно па со вакви теми на кои се пали народот.
 
V

viktora

Гостин
Станува збор за тоа дека едни гласале ЗА Косово да е во Унеско, а другиве предложуваат Косово да е во Унеско. И двете партии се ЗА, и сега која е разликата? Никоја. Ете за тоа станува збор сабајлево. Попладне на дневен ред ќе се пензионерите и муџахедините. Навечер не работиме.
Е така де,што има разлика од земја што гласала ЗА и земја која ќе поднесе официјален предлог до УНЕСКО за прием на Косово.Ништо!Остај ги "сендвичиве" ништо не знаат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Е така де,што има разлика од земја што гласала ЗА и земја која ќе поднесе официјален предлог до УНЕСКО за прием на Косово.Ништо!Остај ги "сендвичиве" ништо не знаат.
Исто и со името, не е исто земја која бара промена на нашето име и земја која подржава такво барање.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Е така де,што има разлика од земја што гласала ЗА и земја која ќе поднесе официјален предлог до УНЕСКО за прием на Косово.Ништо!Остај ги "сендвичиве" ништо не знаат.
Кажи која е разликата, баш ме интересира :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom