Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 јули 2017
Мислења
25
Поени од реакции
89
E VAKA PRIJATELI MOI denes bev na intervju pred pravosudie nemase guzva 15-20 dusi , intrevjuto mi traese 10 minuti padnav kaj taa tipkata so vikaat deka gnjavi me prasa bukvalno se od prasanjata sto kruzat na forumov nisto strasno premnogu lesno bese vide deka znam, imase nekoi decki sto nisto ne citale ili ne naucile i na niv im praese po pola sat intervju, a kaj drugite dvajca tipci so intervjuiraa po pet minuti traeja intervjuata, taka da ne se plasete za na intervjuto , samo treba dobar dokument kako sto razbrav u zastoj se site so cickovci potvrdi bratucedi ....
A kaj razbra deka so cickovci, potvrdi i bratucedi ne pominuvaat?
 
Член од
9 август 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво да прашам, дали некој знае кога се отвараат термините за септември за закажување на датум за подавање документи во ДАБЧ. Од таму ми рекоа никој не знае кога се отварааат, може во било кој ден во било кое време. Ве молам ако некој знае од искуство споделете кога да очекувам барем отприлика.

Не знам како е процедурата преку амбасада сега, ама знам дека до скоро кога закажуваа термини, беа за цела година откако ќе се јавиш да закажеш.
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво да прашам, дали некој знае кога се отвараат термините за септември за закажување на датум за подавање документи во ДАБЧ. Од таму ми рекоа никој не знае кога се отварааат, може во било кој ден во било кое време. Ве молам ако некој знае од искуство споделете кога да очекувам барем отприлика.

Не знам како е процедурата преку амбасада сега, ама знам дека до скоро кога закажуваа термини, беа за цела година откако ќе се јавиш да закажеш.
Во бугарската амбасада во Битола, за поддавање на документи моментално закажват дури за во април :/
 
Член од
2 мај 2017
Мислења
49
Поени од реакции
49
Ne sirete dezinformacii ako nee dostapen Jone soprugata negova e non stop dostapna . Vie kiznaj za koj jone prajte muabet. Jone od ohrid zivee vo skopje i raboti so soprugata Sanja . Nema podobri jas sum preku niv i se si odi ko so treba duri i pobrzo od ocekuvanoto . Ima nov broj od lyca mobile zatoa na starite nee dostapen
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Дај не се искажувајте вака неспремни. Штом човекот има поднесено за државјанство, значи веќе има произход. Штом има произход, на основ на него може да добие и престој, само не привремен како што вели тој, туку постојан, со сите права на БГ државјанин, освен право на гласање во Бугарија и на за слободно живеење и работа во ЕУ.
Se vadi so proishod privremena licna karta.Za postojana treba drzavjanstvo i so taa licna karta postojana odis i na gvlasanje i se po red patuvas niz evropa i taka natamu
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
abe uste mu veruva te na jone
Aloooooooooooooooo
Hahahahahahahahahahahahaha
abe kojstapler neviden e kaj ce se javi koga ho baraat ziv da go ebat
A tebe sto te ima zafrknato covekot ako moze da kazis.toj mu ima zavrseno rabota na mnogu lugje,a za momentalnata situcijata ne e nikoj posrednik kriv.momentalno situaciata e zategnata I toa e to.eve najdi covek ti I ke mu dadam pari kolku sto bara samo da zavrsi rabota
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
Da ne znaj nekoj za poddavanje na dokumenti za drzavjanstvo vo ambasadata vo Bitola za koga zakazvat od sega? Znam deka e 2018 ama neznam tocno koj mesec... Za proishod momentalno zakazvat za april
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
70
Поени од реакции
94
Se vadi so proishod privremena licna karta.Za postojana treba drzavjanstvo i so taa licna karta postojana odis i na gvlasanje i se po red patuvas niz evropa i taka natamu
Cekaj, cekaj malku, honkonk e vo pravo, vo bg postojat 3 lichni karti, edna za privremen prestoj (najchesto ja koristat studentite), edna za postojan se dobiva vrz osnov na proizhod i druga cel(rabota vo bg ili biznis)) itretata se dobiva vrz osnov na drzavjanstvo. Vidi proveri si ubavo ne shiri dezinformacija nekoj ke poveruva na ova a ne e vistina jas poseduvav takva lichna karta za postojan prestoj na koja shto pishe drzavjanstvo makedonsko.... Taka da molim te proveri si ja informacijata pred da postirate ovde posho mnogu lugje go chitaat forumov bez da se meshaat poshto se tresat gluposti do nemaj kade..... Pozzzz
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
priccekaj....ce imet izmeni okolu ova.... najaveno e da bidet izglasano sega vo septemvri i da rabotet po novi pravila od 1 oktomvri
Masha ова за измените што го споменуваш имаш во предвид за проект-законот што го најавија сега пред некоја недела за промени во Законот за блгарско гражданство или станува збор за некакви олеснувања за оние коишто сакаат да си извадат постојана лична карта?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom