Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 август 2013
Мислења
4.240
Поени од реакции
12.901
Никој во светов не се занимаваше ни приближно толку со криминалиите на Ванчо Михајлов, колку што се занимаваа со криминалиите на Хитлер.
Али ти имаш можеби поинаква перцепција за опсегот и грандиозноста на делата на Никола Груевски и Зоран Заев.
Па затоа ете напиши ги ти криминалиите на Заев, а ја ќе ги напишам криминалиите на Груевски.
Така ќе знаеме дали Хитлер или Ванчо Михајлов напраил поише зло. И соодветно внимание би му посветиле, според тоа.
За какви криминали збориш?
Заев и раководството на СДС немаат никакви криминали, све тоа им е монтирано од режимот...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Од тука не гледам многу причини за кревање на прашина од тоа што владата на Заев го прави. Човекот си кажа пред избори што му беше намерата и луѓето си го гласаја.
Поголем дел гласаа за друг.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.475
Поени од реакции
81.919
Јас ќе гласам за партија која недвосмислено ќе се залага да смееш да прдиш, да соблечеш чевли и смрдливи чорапи и да им ги ставаш под нос на останатите присутни. Да смееш во автобус, ресторан да си донесеш буренце со расол, да го отвориш и сите да ги опиеш со аромата. Што ми е гајле за другите? Кога некој сака да труе други со пушење, зошто не и ова?
ОК, не ни очекував нешто попаметно, но твоја работа. секој си има право на желби.
Сепак, зарем не гледаш дека ти цело време гласаш за партија која на одредени граѓани со партиска книшка им дозволува и многу повеќе од тоа што си го пишал?
На пример, да се извлечат од казна кога ќе прегазат некој, што верувам, дека дури и ти ќе приметиш, дека е многу поголемо право одошто правото некому да му ставаш смрдени чевли под нос или буре со расол да отвориш на јавно место.
Уверен сум дека на Ален Зекиров, син му на Вељановски или Алачки, кои беа ослободени од казна, со сите салтанати би им било дозволено такви банални глупости да праат, неспоредливи по тежина во споредба со извлекување од одговорност заради прегазување на човек.
Син му на Вељановски го фатија со кока на граница грчка и лично министерката рече дека тоа не било ништо. Он пред полиција се закануваше на очевидци на несреќа у Ѓорче, а полицијата нив ги вика на разговор.
Па сега, што мислиш кога више гази луѓе без да одговара или пак носи кока кај сака, дали би му било дозволено да извади каца у јавност со расол и да ја отвори?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Син му на Вељановски го фатија со кока на граница грчка и лично министерката рече дека тоа не било ништо. Он пред полиција се закануваше на очевидци на несреќа у Ѓорче, а полицијата нив ги вика на разговор.
Каков лик е овој :pos: Врвот беше кога се правеше кружниот тек кај Ѓорче и Порта, нели беше изгребан асфалтот и од мал дел од Партизанска кај што почнува, за да може убаво да се спои и мораше пополека тука со 20 на саат за да се поткачиш на асфалтот. Ликов кревање 100ка, гумите предни партал :pos: :pos:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.475
Поени од реакции
81.919
За какви криминали збориш?
Заев и раководството на СДС немаат никакви криминали, све тоа им е монтирано од режимот...
Тогаш ти постуваш лаги и спинови?
како Волк шо праи
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.240
Поени од реакции
12.901
Тогаш ти постуваш лаги и спинови?
како Волк шо праи
Да, се извинувам на сите... Погрешно мислење имав за Заев и раководството на СДС, но благодарение на неколку членови тука сфатив дека се тие светлината на крајот од тунелот...

Кога ќе стигни возот, всушност светлото, сите ќе имаме право да мислиме исто, неутрално.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.475
Поени од реакции
81.919
Да, се извинувам на сите... Погрешно мислење имав за Заев и раководството на СДС, но благодарение на неколку членови тука сфатив дека се тие светлината на крајот од тунелот...

Кога ќе стигни возот, всушност светлото, сите ќе имаме право да мислиме исто, неутрално, демократски.
Топ! На прав пат си.
Уште само ти фали да имаш увид во делата на твојот господар и таман ќе бидеш.
Можда ќе биде некад, пола човек од тебе. (ама со многу работа)[DOUBLEPOST=1500832620][/DOUBLEPOST]Љубчо плаче зашто ВМРО станало србоманска партија.

Не конта ли он сеуште, дека Груевски зад себе нема никаква идологија, туку само транспарентен популизам, кој може да се обои по желба?
Народот беше просрпски ориентиран и он така ја обои партијата. Да беше гркоманството најјако од сите македонски -манства и -филства, ин ноу тајм ВМРО ќе ја напраеше таква.
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2013
Мислења
4.240
Поени од реакции
12.901
Топ! На прав пат си.
Уште само ти фали да имаш увид во делата на твојот господар и таман ќе бидеш.
Можда ќе биде некад, пола човек од тебе. (ама со многу работа)
У живот немам партиска книшка извадено, ама сега сум одлучен, вадам од СДС!

Коа на толку луѓе дадоа, можеби и мене ќе ми дадат да работам хонорарно на враќањето на животот у Македонија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.475
Поени од реакции
81.919
У живот немам партиска книшка извадено, ама сега сум одлучен, вадам од СДС!

Коа на толку луѓе дадоа, можеби и мене ќе ми дадат да работам хонорарно на враќањето на животот у Македонија.
ОК, но лош почеток имаш, морам да забележам.
Ти текнуе ли како заврши тоа што не веруваше во криминалиите на Груевски и мислеше дека е бог?
Истата грешка сега ја праиш со Заев.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
У живот немам партиска книшка извадено, ама сега сум одлучен, вадам од СДС!

Коа на толку луѓе дадоа, можеби и мене ќе ми дадат да работам хонорарно на враќањето на животот у Македонија.
Шом ти партија со назив СДСМ ја нарекуваш СДС како шо тоа го прави опозициската ВМРО, ти си веќе длабоко политички орјентиран и дебело наранет со сендвичи
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Љубчо плаче зашто ВМРО станало србоманска партија.
Моронот љуБчо, прашан за изборот на паторот за министер во неговата влада, кажа дека бил многу задоволен од него.
Каква партија станала или каква била у суштина е прашањето. Јадрото на гласачкото тело им го сочинувала нискообразувана, нискоинтелигентна класа на која доволно и е да и се каже "јас сум патриот, комуњарите се предавници" и јасно е на каде влече и за кого е спремна да гине. Тој ја создаде таква партијата - таа не се претвори во ништо. Јас лично ти гарантирам дека хипотетички да успеат да го тргнат паторот од трон, на раководни функции можеш да стаиш луѓе што ќе ја напраат и прогрчка ако сакаат и сендвичите ќе се клањаат. Иронијата е што и дефакто добар дел од идиотските политики баш идеа у корист на ѓупците. Тоа шо паторот и од затвор би ја водел партијата (ако иде таму воопшто) е друга работа.

Немаат капацитет. Потешко се хипнотизираат кокошки од нив. Некој поодамна го сфати ова и си го уновчи. Човек што е вистински патриот бега од дпне ко од орда шугави кучиња.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.240
Поени од реакции
12.901
Шом ти партија со назив СДСМ ја нарекуваш СДС како шо тоа го прави опозициската ВМРО, ти си веќе длабоко политички орјентиран и дебело наранет со сендвичи
Бравос Лет 3, ме откри![DOUBLEPOST=1500835043][/DOUBLEPOST]
ОК, но лош почеток имаш, морам да забележам.
Ти текнуе ли како заврши тоа што не веруваше во криминалиите на Груевски и мислеше дека е бог?
Истата грешка сега ја праиш со Заев.
Преслушај се у ВЦ пред да пишеш, најди ми мислење кога сум пишал...
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.475
Поени од реакции
81.919
Преслушај се у ВЦ пред да пишеш, најди ми мислење кога сум пишал...
Смири се, никому не му е битно тоа што си бил или што си правел. Сеага за сега, е битно да не ја повториш истата грешка со нов личен бог и месија и газда.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Што е финтава со називот СДС место СДСМ? Некој може да објасни?
Еве ако треба без М ќе ги кажуваме, има да ги закопаме!
Мамицата нивна, М ќе им кажуваме!
Ова народов кога има да чуе СДС без М има целото крадење да ни го заборави! Сместа!
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.240
Поени од реакции
12.901
Смири се, никому не му е битно тоа што си бил или што си правел. Сеага за сега, е битно да не ја повториш истата грешка со нов личен бог и месија и газда.
У ред, во секој случај не ни мислев да продолжам да ти реплицирам. Иди дркај си на Заев...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom