Тасос - островот на сирените

Член од
7 февруари 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
Одиме оваа година на Тасос, уплативме уште во февруар, во Скала Потамиа, на голден. Е сега ме интересира кои плажи би ми ги препорачале да ги посетиме. Инаку сме со мало дете од 5 години, ама сепак би сакале да го прошетаме островот, барем на некои полесно достапни плажи. Колку што читам по форумиве , не се сите баш така лесно пристапни (Мермерната ќе мора да ја заборавам очигледно). Аааа да, јас колку што знам нема Лидл на Тасос, ама некој погоре кажа дека има па ме интересира каде.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
mermernata e oddalecena od golden beach 7 kilometri, ne gledam zosto bi ja zaobikolil. i mene me sovetuvaa mnogu od tie sto se vrakaa, da se vratam i jas da ne odam, no nemase nikakov problem, a imam relativno niska kola. taka da bi ti preporacal, odma nad skala potamia, ima makadam, koj i ne e taka los, samo ke treba da vozis pobavno. obavezno ke otides teologos, da jades jagnesko od furna. i vo kastro ke otides toa e selo nekade na 30 kilometri od skala potamia ima nekoja taverna so nekoja tradicija, mislam na kostas e gazdata. raboti poveke od sto godini i inventarot e od toa vreme.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Одиме оваа година на Тасос, уплативме уште во февруар, во Скала Потамиа, на голден. Е сега ме интересира кои плажи би ми ги препорачале да ги посетиме. Инаку сме со мало дете од 5 години, ама сепак би сакале да го прошетаме островот, барем на некои полесно достапни плажи. Колку што читам по форумиве , не се сите баш така лесно пристапни (Мермерната ќе мора да ја заборавам очигледно). Аааа да, јас колку што знам нема Лидл на Тасос, ама некој погоре кажа дека има па ме интересира каде.
Lidl на Тасос нема, има Масутис во главниот град на Тасос.
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
И мене ме интересира дали треба резервација за траект. И од каде е практично да се качиме, Кавала или Керамоти, одиме Скала Потамија.
 
A

Avenger99

Гостин
Дечки, ако може на кратко. Какво е местото Скапа Потамија? Не ми требаат журки, ама да има кај да излезеш, да не е пусто. Кои плажи на кратко вредат да се посетат? Ми остави впечаток мермернатата, Golden Beach, и Aliki. Ќе се оди на 7 дена, колку што може да се посети, а да, и сакам да го посетам и Гиола еден ден. Има ли гужви после 15 август? Благодарам
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
712
Не е пусто, мене таман ми беше. Имаш и Керфур, Парадајс Бич ти е блиску. На мермерната иди, само мислам дека сега е гужва у сезона. Можеш да ренташ моторче 8-10 евра дневно.
Мене Скала Потамија ми беше сасвим ок место ко за релаксација. Преку која агенција одиш?
 
A

Avenger99

Гостин
Не е пусто, мене таман ми беше. Имаш и Керфур, Парадајс Бич ти е блиску. На мермерната иди, само мислам дека сега е гужва у сезона. Можеш да ренташ моторче 8-10 евра дневно.
Мене Скала Потамија ми беше сасвим ок место ко за релаксација. Преку која агенција одиш?
Преку Атлантис планирам, иначе ќе одам со сопствена кола, така да моторче не ми треба. На мермерната секако ќе одам па што сака нека биде и Гиола сакам да одам. На кои други плажи беше? Paradise не ми се свиѓа, Psili Ammos глеав не е лоша.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
712
Да ти кажам ич не памтам имиња на плажи. Го брчевме моторчето низ Тасос, сегде кај шо ни се виде интересно - застанавме. И ја се мислев годинава па да идам на Тасос, само атлантис, а и другиве агенции бајаги се искурназиле. Ние бевме на тасос накај 20 јуни за цели 79 евра по човек :)

Лименарија знам дека врска нема, ич не се замарај, бар за плажи. Тоа Потос е ко мини Ресен, а у "главниот" град има да видиш по нешто. Знам дека бајаги евтино беше.
 
C

cige

Гостин
Што би одбрале попрво студио во Теологос за 50 евра или во Скала Потамиа за 80 евра?
 
C

cige

Гостин
Најдов смештај на Booking по 17.5 евра ноќевање. Ама пустите немаат интернет. Кај да најдам да купам грчко бројче за ефтини пари со интернет?
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Нека каже некој како се движат цени за апартманите за 4ца во период од 27-08 до кај 4ти септември
Дали да резервирам од МК или да барам смештај дирекно таму?

Гледам на http://nikana.gr варираат од 30 до 45 евра, дали има нешто поевтино на лице место или тоа е тоа?
Како функционира nikana.gr? Онлајн се уплаќа?[DOUBLEPOST=1501179758][/DOUBLEPOST]
Ќе го бараш патот за Makryamos ( се наоѓа меѓу прадот Лименас и плажата Голден):До мермерната патот е земјен околу 5 км ,и треба се право да возеш дури до ископините за мермер.Патот е ок ,како за земјен.
Во Потос имаш една српска агенција NIKANA, таму можеш да прашаш многу се љубезни .Агенцијата мислам оти беше после рибарницата или спроти црквата.
Дали работат во недела?[DOUBLEPOST=1501179830][/DOUBLEPOST]
Се јавив во неколку агенции и викаат дека за периодов мање-више е се резервирано за Тасос. Пошто единствена варијанта е одење со автобус (без сопствен превоз) дали е паметно да се резервира преку booking.com или nikana.gr или дали (или која и да е друга страна за букинг) па да се оди со автобусот од некоја од агенцииве што одат за таму? Малце касно ни текна за одење периодов али сакамe да тргнeме на 24-25-26. За место не сме одлучени, од темава што читам или Потос или Лименас или Скала Потамиа, само да не е негде у пм оддалечено од цивилизација... Дајте некој совет што чаре да се праи :)
Што направи? Дали беше преку nikana.gr?
 
Последно уредено:

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Траект немора да се резервира, од Керамоти идете и на лице место се зимаат карти.

Никана - им пишуваш кој смештај го сакаш и за кој период и србинката таму шти работи ти враќа мејл. За понатака незнам преку букинг бев у Потос, Вила Скандија, презадоволен, 27.5 еур/лице од вечер во 2016.
 
C

cige

Гостин
Дали има природни сенки на плажите? Мора ли чадор да се носи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom