Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.

Што значи сега ова ?! Не сум поднесувал преку амбасада во Битоло , одев директно во Софија ?! Може ли некој да ми објасни ....
Toa znaci deka imas dobieno drzavjanstvo.Po dobivanjeto na udostoverenieto ti treba adresa odnosno zivealiste vo Bg i sliki.A zosto e prateno vo Bitola ne znam.Probaj da kontaktiras nekoj od ministerstvoto da ti dadat poverodostoen odgovor.Mozebi se raboti za nekoja greska.Kako i da e ako veke navistina ti e odobren ukaz neka ti e so sreka.
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
да не знае некој каде можат да се најдат списоци за војниците од македонија во бугарија за време на втората светска војна, дедо ми бил бугарски војник во хасково 1943 год.
 
Член од
5 март 2017
Мислења
7
Поени од реакции
3
Здраво

Веќе 4 месеци стои овај статус кај мене, дали се знае отприлика колку се чека и што е следно?
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
На интервју бев во април 2016 година

Фала
 
Член од
4 април 2015
Мислења
179
Поени од реакции
251
Здраво

Веќе 4 месеци стои овај статус кај мене, дали се знае отприлика колку се чека и што е следно?
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
На интервју бев во април 2016 година

Фала
Znaci deka ke ti se smeni ili deka prepiskata e izvadena za dopolnitelna proverka, ili deka e razgledana od sovetot so polozitelno stanoviste, I ke odi kaj viceprezidentot na potpis. Jas cekav tri meseci, I me stavija na dopolnitelna. Intrvju fevruari 2016.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Ajde hejteri i eksperti pak da ve zagream da pocnet so glupostite vasi
sega bev vo ambasada vo skopje da dadam dopolnitelni dokumenti. Mi pobaraa broj na prepiska proverija i ME VRATIJA!!! Zosto me vratija? ZATOA STO NEMA POTREBA! Zosto nema potreba? ZATOA STO VEKE IMAME ISTAVENO VO DABC. Toa sto tie go kazaa: ne e potrebno od nikakvi dopolnitelni dokumenti zatoa sto nikoj ne gi bara a ako od nekogo bidat pobarani toa ke bide napisano ma statusto koga ke proveruvate so brojot online.
Na drug clen mu kazaa deka ne treba vo samoto MP pred nekoj den
I SEA SU PRAIME A?! siram
dezinformacii?!?!?:boksix:
 
Член од
19 март 2015
Мислења
107
Поени од реакции
52
Zdravo !Bi sakala da prasam dali nekoj ima nekoj sto e preku konzilat bt da bil na intervju april 2016 ?Seuse sum na zadolzitelna?Kakov e negovio status ?neka kaze nekoj ako ima.POOZ
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.651
Поени од реакции
28.006
Ajde hejteri i eksperti pak da ve zagream da pocnet so glupostite vasi
sega bev vo ambasada vo skopje da dadam dopolnitelni dokumenti. Mi pobaraa broj na prepiska proverija i ME VRATIJA!!! Zosto me vratija? ZATOA STO NEMA POTREBA! Zosto nema potreba? ZATOA STO VEKE IMAME ISTAVENO VO DABC. Toa sto tie go kazaa: ne e potrebno od nikakvi dopolnitelni dokumenti zatoa sto nikoj ne gi bara a ako od nekogo bidat pobarani toa ke bide napisano ma statusto koga ke proveruvate so brojot online.
Na drug clen mu kazaa deka ne treba vo samoto MP pred nekoj den
I SEA SU PRAIME A?! siram
dezinformacii?!?!?:boksix:
Мислaм декa беше муaбетoт зa тие сo стaри дoкументи,т.е. декa oригaнaлoт стaр дoкумент кoј не гo предaл нa времетo, нaкнaднo дa им гo дoстaви вo препискaтa зa случaјнo дa не му гo пoбaрaaт тие сaмите, пa дa изгуби време дoдекa пoвтoрнo дa гo рaзгледувaaт
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Мислaм декa беше муaбетoт зa тие сo стaри дoкументи,т.е. декa oригaнoлoт стaр дoкумент кoј не гo предaл нa времетo, нaкнaднo дa им гo дoстaви вo препискaтa зa случaјнo дa не му гo пoбaрaaт тие сaмите, и дa изгуби време
Site mozete da otidete po ambasadite vo sk i bt. Ke ve pustat da vlezete posle zakazanite sto se za toj den. Ke dobiete informacija. Isto taka dostapni vi se na telefon mislam deka pomegu 12-13h da ve povrzat so konzulskata sluzba. Mozete da se javite i vo MP imav postirano poveke broevi na koi tesko se dobiva ama krevaat ako si uporen. Informacija tocna ke dobiete i za vas licno i opsto. :)
 

t55

Член од
7 ноември 2016
Мислења
44
Поени од реакции
44
За сите кои имаат Бугарски пасоши: Ќе треба да ги смените![DOUBLEPOST=1499167085][/DOUBLEPOST]Од почетокот на 2018-та година бугарските граѓани ќе имаат нови лични карти и пасоши откако Парламентот ќе помине на второто читање на измените на Законот за бугарски лични документи, соопштија бугарските медиуми.

ПРОЧИТАЈ: ОТСЕГА СО МАКЕДОНСКА ЛИЧНА КАРТА ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ПАТУВА И ВО ОВАА ЗЕМЈА

Во новите лични карти и пасоши ќе има вграден електронски носител на информации – чип кој ќе содржи биометриски податоци на сопственикот како и електронски потпис. Новите документи за идентификација треба да почнат да се користат од 1 јануари 2018 година.

Меѓународниот пасош исто така ќе биде биометриски и со електронски потпис и крипографски клучеви.

Бугарските лични документи издадени до тој датум ќе бидат валидни до истекувањето на рокот.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.651
Поени од реакции
28.006
da prasham - Б'лгарските лични документи, издадени до тази дата, ште са валидни до изтичане на срока им.
dali starite che vazhat do istekot na datata sho e pishana vo pasosot ili che morat site da gi menvet?
Ке вaжaт дo дaтумoт впишaн вo нив.Ке се менувaaт oткaкo ке им истече вaжнoстa кaкo кaј нaс штo беше кoгa ги менувaвме
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Здраво

Веќе 4 месеци стои овај статус кај мене, дали се знае отприлика колку се чека и што е следно?
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
На интервју бев во април 2016 година

Фала
Со какви документи си?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom