Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 мај 2016
Мислења
35
Поени од реакции
14
1. Пишувај кирилица.
2. Употребувај интерпукциски знаци.
3. Како тоа е жртвувана Македонија?!
4. Кога била палена полицијата?!
5. Да, видеото не е целосно и плус сеуште нема докази дека ги зел парите. Значи санкцијата е една за извршувањето на делото- барање и земање на мито, а друга е за барање на мито. Затоа истрагата сеуште е во тек. Башка имаш тон материјали, сведоци и докази (само ти си во времето многу назад), каде се потврдуваат криминалите на Груевски и луѓето околу него, како на пример, лица кои земаат социјална помош исплаќаат илјадници евра за партијата, како се крадат пари и местат тендери и како се присилуваат цели компании да дадат по 50.000 денари за партијата...! Значи Заев тоа што го барал од еден, оние константно го правеле со многу големи компании и фирми низ цела Македонија. Сега тука остануваат неколку прашалници. Првиот е дали Заев можеби ги зел парите, дали имало во минатото уште вакви случаи каде сеуште нема покренато некоја истражна постапка и дали некоја фирма ќе се осмели да застане зад Вистината и да каже дали навистина в(м)ро праќала лица, со закани и уцени, да бараат пари.
6. Аболицијата не значи дека бил или е криминалец. Криминалот не е докажан, па тој е невин, се додека не се докаже спротивното. Околу смешката наречена “Пуч“- оној монтираниот случај, каде демек вршел насилство врз високи државни функционери, а всушност заклучивме дека премиерот снимал во кабинетот, што не е мала работа, затоа што тоа може да го користи како уцена За “Пуч“ беше ослободен поради недостаток на докази. Сега може ти и КаракамиШева јавно да излезете и да тврдите дека не е така, но така е. Имаш сведоци од МВР кои ќе сведочат околу тоа кој, како, зошто и кога прислушкувал.
7. Се гледа дека си в(м)ровец. Прво, јас 2 пати протестирав. Ниту Сорос ме платил, ниту сдсм. Во вашето време не постоеше нешто кое се викаше “слободна иницијатива“. Секое движење го прогласувавте за предавничко, соросоидно, антидржавно, па неколку пати упаднавте во неколку невладини организации, неколку уништивте тотално, а потоа дадовте 250.000 евра за правење невладини, со владини пари! Или ако во просек дававте во 50.000 евра, по 10 г. тоа се 500.000 евра и овие 250.000, тоа вкупно ти се дадени 750.000 евра за глупости, а земјоделците сеуште ги чекаат субвенциите од 2015 г., кои постепено започнавте да ги исплатувате минатата недела. Па потоа другите ќе ги прогласуваме за предавнички и антидржавни!!! Да не зборувам за фрлените пари за субвенционираните летови, “Купи куќа, купи стан“, сега за некакви прозори, за незаслужените стипендии.....тоа се оние легалните трошоци кои се апсолутен вишок. Јас сето тоа би скратил, а мора да се скрати (или барем да се започне да се крати) од некаде ако се сака постабилна економија. И каков е тој економски раст кој не доведе до 4 милијарди евра долг за 11 г., или преку 320 милиони само оваа година!? Мислам дека врска си немаш од економија и врска немаш за тековните настани. Но што е, тука е. Некогаш треба да се задоволиме и со она што го имаме, па затоа нема многу да ти ги коментирам секојдневните елементи кои се пронаоѓаат во жаргонот на просечниот в(м)ровец затоа што веќе на сите им е здосадено. :)
1. zboruvas za subvencii a tie subvencii gi donese vmro vikas ne im bilo plateno 2 god,a 2 god kriza pravite po ulici.
2.kaza deka ne bilo dokazano deka zel pari od 1 evro za viceto zatoa i nesmee da mu se sudi ,pa i ti gle
1. Пишувај кирилица.
2. Употребувај интерпукциски знаци.
3. Како тоа е жртвувана Македонија?!
4. Кога била палена полицијата?!
5. Да, видеото не е целосно и плус сеуште нема докази дека ги зел парите. Значи санкцијата е една за извршувањето на делото- барање и земање на мито, а друга е за барање на мито. Затоа истрагата сеуште е во тек. Башка имаш тон материјали, сведоци и докази (само ти си во времето многу назад), каде се потврдуваат криминалите на Груевски и луѓето околу него, како на пример, лица кои земаат социјална помош исплаќаат илјадници евра за партијата, како се крадат пари и местат тендери и како се присилуваат цели компании да дадат по 50.000 денари за партијата...! Значи Заев тоа што го барал од еден, оние константно го правеле со многу големи компании и фирми низ цела Македонија. Сега тука остануваат неколку прашалници. Првиот е дали Заев можеби ги зел парите, дали имало во минатото уште вакви случаи каде сеуште нема покренато некоја истражна постапка и дали некоја фирма ќе се осмели да застане зад Вистината и да каже дали навистина в(м)ро праќала лица, со закани и уцени, да бараат пари.
6. Аболицијата не значи дека бил или е криминалец. Криминалот не е докажан, па тој е невин, се додека не се докаже спротивното. Околу смешката наречена “Пуч“- оној монтираниот случај, каде демек вршел насилство врз високи државни функционери, а всушност заклучивме дека премиерот снимал во кабинетот, што не е мала работа, затоа што тоа може да го користи како уцена За “Пуч“ беше ослободен поради недостаток на докази. Сега може ти и КаракамиШева јавно да излезете и да тврдите дека не е така, но така е. Имаш сведоци од МВР кои ќе сведочат околу тоа кој, како, зошто и кога прислушкувал.
7. Се гледа дека си в(м)ровец. Прво, јас 2 пати протестирав. Ниту Сорос ме платил, ниту сдсм. Во вашето време не постоеше нешто кое се викаше “слободна иницијатива“. Секое движење го прогласувавте за предавничко, соросоидно, антидржавно, па неколку пати упаднавте во неколку невладини организации, неколку уништивте тотално, а потоа дадовте 250.000 евра за правење невладини, со владини пари! Или ако во просек дававте во 50.000 евра, по 10 г. тоа се 500.000 евра и овие 250.000, тоа вкупно ти се дадени 750.000 евра за глупости, а земјоделците сеуште ги чекаат субвенциите од 2015 г., кои постепено започнавте да ги исплатувате минатата недела. Па потоа другите ќе ги прогласуваме за предавнички и антидржавни!!! Да не зборувам за фрлените пари за субвенционираните летови, “Купи куќа, купи стан“, сега за некакви прозори, за незаслужените стипендии.....тоа се оние легалните трошоци кои се апсолутен вишок. Јас сето тоа би скратил, а мора да се скрати (или барем да се започне да се крати) од некаде ако се сака постабилна економија. И каков е тој економски раст кој не доведе до 4 милијарди евра долг за 11 г., или преку 320 милиони само оваа година!? Мислам дека врска си немаш од економија и врска немаш за тековните настани. Но што е, тука е. Некогаш треба да се задоволиме и со она што го имаме, па затоа нема многу да ти ги коментирам секојдневните елементи кои се пронаоѓаат во жаргонот на просечниот в(м)ровец затоа што веќе на сите им е здосадено. :)
1. zboruvas za subvencii a tie subvencii gi donese vmro vikas ne im bilo plateno 2 god,a 2 god kriza pravite po ulici.
2.kaza deka ne bilo dokazano deka zel pari od 1 evro za viceto zatoa i nesmee da mu se sudi ,pa i ti gledam spomnuvas nekoj cifri gore pa nikade nema dokaz deka gi zel tie pari grujo.
3.spomna deka ne bil vinoven koga go abolicirale, zosto vo toj slucaj bese aboliciran ako ne bil vinoven zosto ednostavno ne dokaza tuku odma abolicija.
4.policijata ne bese palena,palena bese kancelarijata na precedatelot policijata bese tepana.
5.spomnuvas ekonomija i 4 milijardi evra, pa drag moj prijatele branko na vremeto ukrade 9 miljardi evra rezultatot bese 350 iljadi izbrkani od rabota,a tie so bea na rabota edvaj zemaja po 100 evra i plus po nekolku meseci ne plateni, a za gradenje skoli,sportcki sali,patista,i se ostanato da ne pravime muabet 0, no ako, si gi stavile vo gjeb,a ne vaka da gi gledame objektive da ni bodat oci i da vikame kolku li pari imalo i sto se mozelo da se napravi vo drzavavai. i za kraj vo 2006 prazna kasa i plus blokirana zaradi dolg koj morase grujo da go resava toj problem i uste mnogu drugi rab.
6.sto ti smeta sto pisuvam latinica zarem sega nema i toj pokraj kirilicata da bide zadolzitelen ke treba da si gi odrzuvame dvata drzavno bogastvo.
7.kako prosecen sds sekogas morate da vregjate toa vi e vlezeno vo krv ova e mislenje na eden prosecen vmrovec. prosecen vmrovec koj veli deka treba grujo da vleze zatvor kako i site ostanati dali bile vmro ili sds, pa brat ne bi rekol deka prosecen vmrovec ili sdsmovec bi rekol deka treba da odi vo zatvor pretsedatelot na negovata partija. jas edinstveno vo grujo gledam kako najdobar od najlosite.sega barem od parite koj se zadolzuvaat gledame i nie nesto, porano ne bese potrebno da zemaat krediti mozese da se krade na milion nacina da se ukrade se bez da se napravi nesto i na kraj koj ke se ispraznese kasata narodot bese toj sto ja polnese.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Не знам дали е прокоментирано на темата, не сум читал наназад, но Ордановски тврди дека Хојт Ји ќе биде новиот амбасадор на САД во Македонија. Ако ова е вистина, тоа е најголемиот секс кој му е направен на Гвујо и фамилијата во последната деценија. После ова комотно може да размислува во кое крило од Идризово сака да му помине животот.
Ко демек досега немаше причина да размислува за Идризово.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Ко демек досега немаше причина да размислува за Идризово.
Tи си многу влезен во филм. Заев има тенко мнозинство од 62 пратеници во коалиција со партија на која шефот не сака да биде во неа, и кој е практично приморан од САД да учествува. Аљи веќе во првиот чекор му испрати ужасни кандидати за министри на Заев. Мислиш дека ќе биде лесно да се осуди Гвујо со 51 пратеник во Собранието и со гласачко тело од минимум 400 00 луѓе? Гвујо е во дефанзива, ама не се има предадено.

Хојт Ји е вистински човек за да се изврши финалниот притисок врз Гвујо да исчезне засекогаш.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.827
Поени од реакции
2.693
Ко демек досега немаше причина да размислува за Идризово.
Сега поинтензивно, и самиот кажа дека сака да го судат за добробит на Македонија под гаранција дека државата ќе остане унитарна. Хорхе и го даде мандатот поради гарантитањето од Зајко, па сега следува постапка за затвор и МПЦ да го прогласи за светец.:icon_lol:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.108
Поени од реакции
81.096
Не знам дали е прокоментирано на темата, не сум читал наназад, но Ордановски тврди дека Хојт Ји ќе биде новиот амбасадор на САД во Македонија. Ако ова е вистина, тоа е најголемиот секс кој му е направен на Гвујо и фамилијата во последната деценија. После ова комотно може да размислува во кое крило од Идризово сака да му помине животот.
Хојт Ји е заменик државен секретар, колку што ја знам, тоа ми личи некако многу висока позиција за да премине во амбасадор у чмарот на Европа.
Како и да е, не ми се верува дека на Трамп за ова му имат кажано. Ова позади грб му го прават. Не би дозволил господинот Трамп вакво нешто да му се прави на најголемиот сојузник - господинот Груевски.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Хојт Ји е заменик државен секретар, колку што ја знам, тоа ми личи некако многу висока позиција за да премине во амбасадор у чмарот на Европа.
Како и да е, не ми се верува дека на Трамп за ова му имат кажано. Ова позади грб му го прават. Не би дозволил господинот Трамп вакво нешто да му се прави на најголемиот сојузник - господинот Груевски.
Се согласувам, функцијата која сега ја има Ји е многу поважна од амбасадор во Македонија. Ако се случи таа рокада, тоа ќе биде многу силна порака за соседите дека САД цвртсо ја зема под своја капа Македонија и подобро за нив би било да не помислуваат да ја дестабилизираат. Јас навистина би се израдувал ако го именуваат Хојт Ји за амбасадор во Македонија.
Плус, тоа ќе биде дефинитивен сигнал за Гвујо дека новата дминистрација во САД смета дека тој е вишок во политиката во Македонија и дека најдобро за него би било да исчезне некаде. Инаку, од сите идиотски прикаски кои се наслушавме во последните две години, приказната за Трамп кој ќе го спаси Гвујо и ДПМНЕ беше убедливо најидиотска.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.669
Поени од реакции
28.091
Нoвинaрите се луге
Каракамишева на ТВ Нова... Вика ни пропаѓала државата. Инаку досега живеевме како во Швајцарија :vrtioci:

Убаво е да слушаш како цимолат овие платенициве кои го подржуваа Грујчо, ама штета што сега доаѓа тајфата составена од Борјан, Секуловска, Најческа...

Канцер бе канцер племе им ебам
Гревoтa зa тие штo немaaт стрaнски кaнaли a без телевизијa немoже
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Хојт Ји е заменик државен секретар, колку што ја знам, тоа ми личи некако многу висока позиција за да премине во амбасадор у чмарот на Европа.
Како и да е, не ми се верува дека на Трамп за ова му имат кажано. Ова позади грб му го прават. Не би дозволил господинот Трамп вакво нешто да му се прави на најголемиот сојузник - господинот Груевски.
Господинот Груевски секако не му е сојузник на Трамп, ама Господинот Груевски е пријател со Господинот Иванов, а овој е на еби-си-мајката со Господинот Путин кој е "вака" со Господинот Трамп по неколку линии...така да, ако се земе во обзир и некое павкање со крилца на некоја пеперутка у Кина...малото пргаво кинесче Хојт Ји ќе може само да јаукне кога ќе го фатат за уши и дигнат на клоци за шут подалеку од Стејт Департманот....:) :)
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.945
Поени од реакции
11.567
Господинот Груевски секако не му е сојузник на Трамп, ама Господинот Груевски е пријател со Господинот Иванов, а овој е на еби-си-мајката со Господинот Путин кој е "вака" со Господинот Трамп по неколку линии...така да, ако се земе во обзир и некое павкање со крилца на некоја пеперутка у Кина...малото пргаво кинесче Хојт Ји ќе може само да јаукне кога ќе го фатат за уши и дигнат на клоци за шут подалеку од Стејт Департманот....:) :)
Dobra logika. Ednostavno shto chekame e Tramp da stane pretsedatel na SAD. Kaj i da e...

@Beric Dondarrion Hojt Ji ima diplomatska kariera. Negovata funkcija ne mu e tolku visoka zatoa shto ne e politichka. Zamenik drzhaven sekretar mislam politichki gi stavaat. Otvori mu biografija na Ji i mislam nikogash ne bil shef na misija.
https://www.state.gov/r/pa/ei/biog/bureau/231274.htm
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.208
Поени од реакции
16.690
Господинот Груевски секако не му е сојузник на Трамп, ама Господинот Груевски е пријател со Господинот Иванов, а овој е на еби-си-мајката со Господинот Путин кој е "вака" со Господинот Трамп по неколку линии...така да, ако се земе во обзир и некое павкање со крилца на некоја пеперутка у Кина...малото пргаво кинесче Хојт Ји ќе може само да јаукне кога ќе го фатат за уши и дигнат на клоци за шут подалеку од Стејт Департманот....:) :)
Да, еве Путин ќе си го премести од лево кон десно за господинот Груевски. Зашто единствено толку внимание може да добие една вртимушка.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.108
Поени од реакции
81.096
Да, еве Путин ќе си го премести од лево кон десно за господинот Груевски. Зашто единствено толку внимание може да добие една вртимушка.
Зошто вртимушка?
Зарем затоа што го призна Косово и дозволи градење на најголемата американска тврдина на Балканот и идеше на бацирака кај Бајден?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.945
Поени од реакции
11.567
Каракамишева на ТВ Нова... Вика ни пропаѓала државата. Инаку досега живеевме како во Швајцарија :vrtioci:

Убаво е да слушаш како цимолат овие платенициве кои го подржуваа Грујчо, ама штета што сега доаѓа тајфата составена од Борјан, Секуловска, Најческа...

Канцер бе канцер племе им ебам
Imam nejzin potpis vo indeks. Katastrofa...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не чекаме , играме, со сите турци и гол асан ..... партијата шах е во тек. Сеа треба само почекаме која фигура Господинот Трамп ќе ја жртвува на полето NК , повлекувајки го пред тоа својот ламфер GB подлабоко во Атлантик од брeгот на EU....:) :) :)[DOUBLEPOST=1496434633][/DOUBLEPOST]
Imam nejzin potpis vo indeks. Katastrofa...
..чувај го ко очи у глава , еден ден ќе ти ја спаси истата... :) :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom