Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Екстрното тестирање не треба да се укине!
Треба само да се отстранат казнените одредби, а екстерното да послужи како основа за да се изработуваат обрзовните програми.
Треба да се изнајдат форми за наградување со кои оној ученик или наставник кој покажал завидни резултати биде награден а останатите параметри да послужат за анализи што е тоа што не чини во производството на бројлери.
Ова според моето искуство кое го имам.[DOUBLEPOST=1496333700][/DOUBLEPOST]
само на Калето?
Не?

Образовните програми се изработуваат врз основа на неопходното знаење со кое е потребно да се здобие ученикот во одредена област за даден степен во учебната година.

Ако екстерното тестирање е основа на образовните програми, во областите каде што има континуирано потфрлување(математика/физика/хемија) ќе треба нивото на знаење постојано да се симнува. За 4 години целокупниот корпус на знаење би се деградирал на ниво на почетниот дел теорија на броеви и Њутнова механика......
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
сега народот допрва ќе се усили. каков ќотек има вмровци да јадат. има секаде да ги плукаат. има да добијат тоа што заслужиле, гневот на народот.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.150
Поени од реакции
11.242
nikakva euforija ne vladee, covekot koj pukal e dedo na tamara, edno od mnogute deca sto umrea poradi NEGRIZATA na drzavata, odnosno, onie koi rakovodea so instituciite kaj nas, vo konkrentniov slucaj, so zdravstvoto, ne sakam da go osuduvam, nemam deca, no tie sto imaat veruvam go razbiraat, ne sakam na nikoj da mu go posakam toa sto niv im se sluci, makar mi e i najgolem dushman.
Ti sto generaliziras toa e tvoj problem licen, ne moj, ne nash, sekako deka ima i takvi sto vikaat kako be ne go skinal, iako pukal so gasen pistol, neznam ni kolku e izvodlivo da go ubie od daleku, toa nekoj sto se razbira neka doobjasni ne deka mi e bitno ...
Vo globala, poveketo ne ni sakame da go vidime todoroff mrtov, ili grujo, ili mile, ili goca, toa sto go sakame e prilicno ednostavno, da skapuvaat u zatvor do krajot na svojot zivot, ne vaka so kursum be, sto ti e, toa e najlesnoto izvlekuvanje za niv so ogled na sranjata sto ni gi priredija, najmalku toa go zasluzuvaat, a se nadevam deka ke dojde denot koga taa opcija bi im izgledala kako najdobra.
Па и јас сакам да ги видам во затвор бе, не само ти.Што имаше врска она што го пишав со затворов? демек јас го бранам тодоров ? :facepalm:
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.546
Поени од реакции
6.044
Против секакво насилство сум, и мислам дека метак у глава не е начин без разлика колку си гневен. Стариот ништо не постигна само заглави у ќорка 5 години. Нино го чекаат денови на затвор, што е многу полошо од брза смрт со метак у глава. Ниеден од нив не заслужува куршум и насиље не смее да биде метод на решавање на проблемите и терање на правда. Метак у глава се заслужува по мене само у самоодбрана, вака не. Да полесно е да се збори од моја гледна точка, али фактот е дека ништо не се постигнува и дефакто не се постигна, сем мкнење по затвори на стариот.
Зависи ако е точно тоа дека јадел гомна дека со парите од министри без ресор ќе се спаселе 3 Тамари тоа е ствање сол на рана на семејството. Замисли некој да ти убие дете и да ти јаде гомна после тоа. Ќе биде интересно ако има пак некој ваков случај како бидејќи мотив за убиство имаат троцифрен број луѓе.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.954
Поени од реакции
11.580
@DLM Не се ни обидувај да го оправдуваш екстерното, тоа е една ужасна мерка, не ме зезај. Дали прашања на заокружување се добра мерка на проверка на целокупната работа на ученици и наставниците во текот на учебната година? Никакво истражување, никаква јавна дебата, никаква инклузивност на засегнатите страни.

Јас го осудувам нападот врз екс-министерот за смрт Тодоров, без разлика дали е со гасен пиштол или вистински. Тој треба да си одговара пред независен, некорумпиран суд, не треба некој да ја зема правдата во свои раце. Од друга страна, ова е знак дека не се недопирливи.

А реакцијата на Грујо е онака, патетична.
 
M

macgowan

Гостин
Мир антички браќа! Нема потреба од расправии. Екстерно нема.
Да ја спуштиме топката со една праава песна со која се задоволуваат многу елементи кои го чинат нашиот весел конгломерат.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Ај и алфите нека ги расформираат наредна недела.
Не знам дали ти е ироничен постов или не, ама дека треба да ги расформираат тие криминалци треба. Еве ако има 50 чисти пред законот јас гол ќе трчам.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
...првиот чекор на ,,новата,, влада да се укине екстерното? :facepalm:
...све е средено во земјата и најважно прашање било екстерното?? :yid: , а тоа што не функционира локалната самоуправа, нема венчавање, нема градба, блокирање на сите градови а богами и села поради немање на градоначаничко валиден потпис тоа е споредбено ? кој е креатор на промените ? ауууу :tapp:
Превара, дај барем без трите точки на почеток пишувај од овој профил :pos:
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.954
Поени од реакции
11.580
http://a1on.mk/archives/746829
Пратениците денеска ја премостија состојбата во општините, носејќи измени во Изборниот закон.

Наместо во првата половина во мај, како досега, изборите за членови на советите и за градоначалниците ќе се одржат во првата половина на октомври.

Градоначалниците и советниците остануваат на функциите до одржувањето на локалните избори.

Еве и ова, кој кукаше.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.012
Поени од реакции
6.335
Dali moze sega grujo da ne ja priznae vladata i na taa strana dek so sedat momentalno vo sobranieto da stanat i oni sami da si izglasat druga (nemora u sobranie moze i na nekoe drugo mesto vo ramkite na sobranieto) vlada isto kak so napravi sdsm so dzaferi ?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.954
Поени од реакции
11.580
Dali moze sega grujo da ne ja priznae vladata i na taa strana dek so sedat momentalno vo sobranieto da stanat i oni sami da si izglasat druga (nemora u sobranie moze i na nekoe drugo mesto vo ramkite na sobranieto) vlada isto kak so napravi sdsm so dzaferi ?
Може, може да си се собираат во парк на седенки. Пошто „палатата“ ќе се замрзне кај и да е. :D

Не ја признаваат владата, а учествуваа во нејзино гласање? :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: k3b
S

silmarillion

Гостин
Не знам дали ти е ироничен постов или не, ама дека треба да ги расформираат тие криминалци треба. Еве ако има 50 чисти пред законот јас гол ќе трчам.
Абе каква иронија, мора да го напраат тоа.
 
D

DLM

Гостин
Не?
Образовните програми се изработуваат врз основа на неопходното знаење со кое е потребно да се здобие ученикот во одредена област за даден степен во учебната година.
Ако екстерното тестирање е основа на образовните програми, во областите каде што има континуирано потфрлување(математика/физика/хемија) ќе треба нивото на знаење постојано да се симнува. За 4 години целокупниот корпус на знаење би се деградирал на ниво на почетниот дел теорија на броеви и Њутнова механика......
ти се шегуваш...
Велам податоците треба да послужат за .... а ти од сето тоа разбра само тоа што ти одговара, дека треба да послужат меѓу другото и за подобрување на системот за производство на бројлери, не ти одговара!?
Е па токму твоето, потврдува дека нешто е гнило во државата Данска!

Не се секирај сега се во тренд нови технологии



вештачка материца ќе ги произведува како на трака само уште некој месец! Стрпи се.
линк за бројлери[DOUBLEPOST=1496336254][/DOUBLEPOST]
@DLM Не се ни обидувај да го оправдуваш екстерното, тоа е една ужасна мерка, не ме зезај. Дали прашања на заокружување се добра мерка на проверка на целокупната работа на ученици и наставниците во текот на учебната година? Никакво истражување, никаква јавна дебата, никаква инклузивност на засегнатите страни.
Само изнесов свое видување, реков и зошто, ама тоа не значи дека моето е прифатливо за секого.
Да повторам тоа е според моето искуство.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom