Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Очекував ова да го напишеш многу порано. Ме разочара. Или чекаше дозвола или инструкции? Посочениве се катастрофа. Ајде сега кажи ми за Дамјан дали знаеш нешто повеќе. Сериозно ме интересира, лично. Затоа што ние 25 години играме детска градинка со „стручњаците“. Со ретки исклучоци.
Ами штом посочените се катастрофа, каде беше ти Ѓорѓија да тропнеш на маса и да кажеш, не гласам за влади во кои Миле, Диме и Спиро се министри? Или беше зафатен со јадење на сендвичот?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
А зошто би го менувале ВМРО ДПМНЕ од власт, ако е веќе готово тоа? Не е случајно менувањето. Ајде да изгубеше, ама победи. Али од петни жили се залагаше да не се игнорираат победниците, сега витка опашка, се „бламира“.. Случајно е?
Ништо не е случајно!
Така Ѓорѓија, само така вие победувајте и во наредните циклуси. Ќе избуткате накај 7-8 пратеници во некој нареден циклус.
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
625
Поени од реакции
606
Очекував ова да го напишеш многу порано. Ме разочара. Или чекаше дозвола или инструкции? Посочениве се катастрофа. Ајде сега кажи ми за Дамјан дали знаеш нешто повеќе. Сериозно ме интересира, лично. Затоа што ние 25 години играме детска градинка со „стручњаците“. Со ретки исклучоци.
Барате влакно во јајцето, продолжете и понатаму можеби ќе го најдете. Да бевте вака загрижени за патот по кој треба да чекори државата немаше до ова дереџе да стигнеме.
 
D

DLM

Гостин
Пф у земја со селективна (не)правда, со криминалци у полиција кои млатат политички неистомисленици и проаѓаат неказнето, со испрани и извадени од државата миљарди евра државни пари на сметка на пар политичари....АМА ИЧ КУР НЕ МЕ БОЛИ КАКО ЌЕ СЕ ВИКА ДРЖАВАТА.
Добро!
Значи ти си за САД (Соединетите албански држави), е сега само ште да утврдиме по која цена си подготвен за таа цел.
Дали си подготвен само сите други кои пијат од твоите пропагандни памфлети да ги жртвуваш или и самиот си спремен да изгориш?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.553
Поени од реакции
36.513
Под итно мора да се среди ова со бројот на министри. Срамота е Германија да има 16 министри а ние 25 од кои седум се паразити без ресор. Треба да се прекине со тие селски работи.

И овие па ДУИ простациве без осет. Даваат предлог за министер некое партиско свирало од општина Врапчиште и на некоја агенција што бил за лов и риболов сега да биде министер за правда, област каде што треба да се спроведат најсуштинските и најкрупните реформи.
Ебате сајлите неписмени.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.573
Поени од реакции
82.219
Да ги земам Ристо превара, Каталина, Бијонс, Фринџ, Валволин, Иреал, Ѓорѓи Н., Виктора и слични суштества, да ги ставам у влада, помалку штета ќе направат врз Македонија од Груевски и неговите слуги.
(да се разбереме, не дека се сомневам во морално-етичката скапаност на посочениве, туку заради интелектуалната инфериорност нема да можат толку штета да направат)
 
D

DLM

Гостин
И повторно кога се нема контра-аргумент се оди со џон (ад хоминем), затоа во продолжение ќе си ги мериме.
Ова ли е квалитетот и капацитетот со кој располагаат шарениве и новите реформинери?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ами штом посочените се катастрофа, каде беше ти Ѓорѓија да тропнеш на маса и да кажеш, не гласам за влади во кои Миле, Диме и Спиро се министри? Или беше зафатен со јадење на сендвичот?
Море, ти си изгледа зафатен со јадење на гомната.
Кој спомна кој за кого гласал. Јас за посочениве сум се изјаснувал и порано. Не е тоа муабетот.
Се обидувам да најдам работни искуства на предложениве за министри, ама некако слабо ми оди.
За Дамјан не најдов ништо. Веројатно е дунстер, без никаква работа „у животу“. Поправете ме ако некаде грешам, не велам дека не е можно.
Оливер Спасовски гледам дека работел малку како адвокатски приправник, и партиски кај градоначалникот на Куманово. И тој изгледа ништо значајно не работел.
За Љупчо Николовски исто гледам дека малку во адвокатска канцеларија работел, дали една година, па во политика. И таму слаб кадар, за земјоделие.
(Овде ги исклучувам партиските активности, тоа не го сметам за стручност)
Тоа е.. приказната продолжува.. деца министри, аџамии. И кај Груевски слично беше, со неколку исклучоци.
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Добро!
Значи ти си за САД (Соединетите албански држави), е сега само ште да утврдиме по која цена си подготвен за таа цел.
Дали си подготвен само сите други кои пијат од твоите пропагандни памфлети да ги жртвуваш или и самиот си спремен да изгориш?
Ја сум за Јунајтед више кога прашуваш.

Е сеа да утврдиме по која цена сум подготвен за што бе несреќо сиромашна? Ова со горењево го научи од песните на Орце Стефковски царот? Ти ствара желудочна бол што кур ме заболе како ќе се вика државата за која сум бил лојален 26 години од нејзино осамостојување а она ме ебеше у здрав памет со Бранко, Љубчо и Грујо и ме уназади 500 години и ме смести у општество каде што грото народ е сиромашен и знае се за приватниот живот на Ротшилди и Рокфелери? Онака кога седите у некој подрум у тоа свирипичиното од кај што куцаш, зборите за Bohemian Groove а Калифорнија на мапа незнаеш да ја најдеш?
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.961
Поени од реакции
57.702
За џабе ли Заеф со Сеља(к) праеше собири у Швајцарија пред малцинството кај што б'цкаше дека треба да се оди преку рамковниот договор, оти не бил доволен?
Јес да Швајцарското знаме е слично на Црвен Крст, ама не е...
Ако после ова со БЕСА не ви се потврди дека платформата и целата таа работа со федерализации и кантонизации беше финансирана директно од ДПМНЕ, не знам со што ќе ви се потврди.

На крај испадна дека Заев ризикуваше да има 5 пратеника мањак само за да не влезе платформата во влада.

Грујо ја прифати истата бај д веј.

Истото Ники со неговите колеги од Џеваир Скај Сити кои се директни помагачи на БЕСА (јавно сами кажаа) сакаше да го направи и со Села, да го исценка и него да не влага у влада, ама морониве негови дебилни у Собрание очигледно не знаеле дека не требало да го млатат и Села, иако цела таа работа е уште сумлива.

На крај Заев, против сите очекувања, испадна и патриот. Во изборот на министри од неговата партија едини шипо е муфљузот Адеми, без ресор, кај што очигледно сите ставени се класични цицачи. Од ДУИ е катастрофа ама тој не е надлежен и на ДУИ да им ги избира имињата.

ДУИ уште со самото предлагање на Форина за спикер очигледно ем провоцира, ем со тоа сака да се врати години уназад и да лапа гласови од шипците на основа на ветераните од учк. Затоа и Лика и Вентили сеа ги става за министри, да си ги врати изгубените гласови, и да им каже на ДПМНЕ дека уште потајно ги сака. Газето на Груби очигледно уште го прима од Иле и обратно на Халкидики.

Следнава влада ќе биде кочена и од внатре и од надвор. ДУИ е поделено и геј-лобито во ДУИ уште очигледно ќе навива за распад на оваа влада и нови избори каде што ќе се вратат на ДПМНЕ. СДСМ е во најлоша ситуација во моментов, пошто ем треба да ги држи ДУИ и Села, ем да не им допушти многу, ем да си го задоволи членството кое 11 години чека власт, ем да не претера со партиски вработувања, ем да враќаат државни кредити, да задоволат пензионери итн итн.

Државава никад не била во полоша ситуација, дури и во 1991 за осамостојувањето имале подобри услови за работа.

Затоа нема долго да трае овој состав на владата.

Да се надеваме дека наскоро ќе не земат за протекторат од оваа ЕУ што толку ја мрзите, или па уште подобро Трамп, и ќе се расчисти овој плевел шо ја влече државава у кал.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.964
Поени од реакции
11.608
Lile Popovska sepak u Sobranie - klasichen parazit! DOM so 2 pratenici. Ako ostane dosledna na sebesi, kje se otkaze od pratenichkoto mesto za sledniot vo listata.

@ElNinho veruvam deka megju SDSM i DUI se razgovaralo koj kje zeme pravda, a koj obrazovanie.
 
Последно уредено:
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
После месеци и години муабети за емисијата каде Заев кажа дека „и тоа ако треба“ (менување на устав), ти бараш посочи ми линк. Ти следиш ли малку политика, дебатни емисии, изјави... Ако не го знаеш ова.. што да ти речам: „Оди малку научи нешто, па врати се“. Навистина е неверојатно да напишеш вакво нешто кога цела нација ја видела таа полемика на Заев и друг гостин во емисија (албанец)... И веднаш со напад, „те лажат“. Не пријателе.. сам сум го видел тоа на ТВ многу пати. А ти испаѓаш аматер во дискусииве, неинформиран.[DOUBLEPOST=1496056260][/DOUBLEPOST]
После изборот на Талат, видовме дека се е можно.. и без 2/3 мнозинство. Да се надеваме дека нема да е „лошото“.
Iskreno, ne sledam politika, zatoa i ti baram link, ako moze. Zasto odma izbuvnuvas. Poslednive dva-tri meseca onaka poaktivno sledam i toa aktuelni vesti. A ti se kvalifikuvas sebesi kako profesionalec u diskusiive ?
Znam deka posle izborot na Talat i so Zajko, spasitelot nas, sledat i idat mnogu ubavi vreminja za nasata mila drzavichka.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Lile Popovska sepak u Sobranie - klasichen parazit! DOM so 2 pratenici. Ako ostane dosledna na sebesi, kje se otkaze od pratenichkoto mesto za sledniot vo listata.
Штета што Павле Трајанов не е во Собрание. :)
Лигуши. До вчера кариера со Груевски правеа, сега „не чинел“. Ај што не чинел, ама треба да се изгубиш од политиката, а не да се „шалташ“ за други.[DOUBLEPOST=1496061034][/DOUBLEPOST]
Iskreno, ne sledam politika, zatoa i ti baram link, ako moze. Zasto odma izbuvnuvas. Poslednive dva-tri meseca onaka poaktivno sledam i toa aktuelni vesti. A ti se kvalifikuvas sebesi kako profesionalec u diskusiive ?
Znam deka posle izborot na Talat i so Zajko, spasitelot nas, sledat i idat mnogu ubavi vreminja za nasata mila drzavichka.
Во ред, кажа што ти е меракот.. и логично би било да се повлечеш од дискусииве и да оставиш некој што е на повисоко ниво да дискутира. „Јес“ да има многу простаклуци од простаци кои не знаат да разговараат човечки, ама читај, па можеби ќе ти користи нешто.
(Те советувам да не се надеваш на многу убави денови во Р. Македонија, ни сега, ни во подалечна иднина)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom