Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Toa ti vikas. Grujo ne e premier skoro 2 god i nikoj nisto ne rekol, zivot tece i ponataka. Od druga strana zajo se sprema za premier, ke imame premier aboliciran za finansiski kriminal so snimka kako bara mito. Fala vi.
Ne e premier ali de facto e . Treba da si mnogu neinformiran, mnogu glup ili pak da glumis albanska glupokja ( Ja ne razumem nista i neznam nista ) za da kazes vakvo nesto. T.e moze i u pravo si, ne bese premier on bese apsoluten vladetel, diktator.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Zasto be kavgi, pa Makedonci sme kakvi kavgi. Ve posociv vas trojca zatoa sto najcesto od vas imam gledano postirani linkovi od Kurir. Se na krv gledas Djole. Daj malce uozbili se, vozrasen, zrel covek si.
Па не е така. Од Курир не постирам линкови. Многу повеќе од Плусинфо на пример сум посочувал. Јас ги анализирам биографиите на функционерите. Не само на овие што се предложени... и во минатото.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.496
Toa ti vikas. Grujo ne e premier skoro 2 god i nikoj nisto ne rekol, zivot tece i ponataka. Od druga strana zajo se sprema za premier, ke imame premier aboliciran za finansiski kriminal so snimka kako bara mito. Fala vi.
Заев беше аболициран и беше на снимка фатен како бара мито.
Со тие негови злодела делува како светец во однос на Груевски и злоделата кои ги тој направи во Македонија, за своја лична сметка.
Ние знаеме дека нема светци, но не треба воопшто да си светец за да направиш помалку зла врз својот сопствен народ и земја, од некој како Груевски, Мијалков и остатокот од тој чопор, кој ги упропастија, земјата, народот, патриотските идеали и партијата за свои лични цели.
Како прво, видете се какви кричри сте сите кои тука на форумов го подржувате Груевски. Има некој морално и етички барем малку нормален меѓу вас?
Фринџ - што ќе ги дерел со жилет кучињата скитници. Потоа, види ги дебилите на темата за тероризам што им посакуваат уште повеќе терористички напади во Европа - тоа ти се класични морони што сакаат ќутек. Нема друго, за некој кој се сити на масакрирани девојчиња што отишле да гледаат концерт. За бијонс и катлина немам доволно простор да објаснувам колку се дефектни у главите. Сто цитати од нив двете, со невозможни морално-етички и интелектуални ретардации, можам да извадам. Ристо - превара - 'noughsaid, сите знаеме .... листата иде до бескрај и полна е со карактери кои кога ќе ги прочиташ - ти станува скроз јасно како еден злосторник како Груевски владееше, толку време.
Заев, Љубчо, Хари и слични на нив, да им ги собереш криминалиите направени врз Македонија и македонскиот народ на едно купче, ќе биде за пола помало од купчето на Мијалков и Груевски.
 
Последно уредено:
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
оооо „пријателе“ менувај го тоа дилерот! - ти подметнува!
ти менувај го аватарот
на последните 100 страница само пишувате за тоа како русија е многу добра
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Па не е така. Од Курир не постирам линкови. Многу повеќе од Плусинфо на пример сум посочувал. Јас ги анализирам биографиите на функционерите. Не само на овие што се предложени... и во минатото.
I u analiticki vodi se pustas sega. Congrats !

OK priznavam, od tebe nemam videno link od Kurir, ali neodoliv si mi i iskoristiv situacija da te spomnam, cisto zaradi tvojata ekspertiza.
 
Последно уредено:
D

DLM

Гостин
Ne e premier ali de facto e . Treba da si mnogu neinformiran, mnogu glup ili pak da glumis albanska glupokja ( Ja ne razumem nista i neznam nista ) za da kazes vakvo nesto. T.e moze i u pravo si, ne bese premier on bese apsoluten vladetel, diktator.
Не му објаснувај не може да ве разбере вас од другата страна дека за вас Груевски е премиер додека е жив, и вие ќе сторите се да се тоа промени.
Тој не знае дека вир не можете да бидете мирни и да ги уживате плодовите на вашата борба се додека е жив и постои Груевски.
Инаку ова е сосема со онаа правило дека слугата сонува да стане господар а не слобода, па така и опозиција сонува власт а не слобода.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
.., Zajche, spasitelot nash, gi nokautirase site tvrdokorni ostatoci u DPMNE so vcerasnata odluka da ja odjebe BESA i nivnite uslovuvanja. Enough said.
Јас не би се залетал веднаш на „прва топка“. Ова со Беса не верувам дека е онака како што „изгледа“. Се сомневам дека е за „народни маси“... демек.. „патриоти сме“. И едни, и други. Не знам, размислувам само. До „некни“ се даваа други изјави во Швицарски, на ТВ за менување на уставот.. сега друго нешто. Мислам дека се игра игра, обработка на широки народни маси. И не верувам дека е смислено кај нас. Како и целиот менаџмент за поставување на СДСМ на власт, заобиколување на изборни победник, прекршување на правилата на политичари кои сами ги бараа... итн.[DOUBLEPOST=1496054827][/DOUBLEPOST]
I u analiticki vodi se pustas sega. Congrats !

OK priznavam, od tebe nemam videno link od Kurir, ali neodoliv si mi i iskoristiv situacija da te spomnam, cisto zaradi tvojata ekspertiza.
Ако сакаш мангупски муабети, кажи. Да не се мачиме да дискутираме нормално. Еве, ти кажи ми дали Манчевски сменил тркало на автомобил „у животу“. Јас на интернет не најдов сличен податок, сем дека завршил Електро факултет. Ако има, напиши..
 
V

viktora

Гостин
Losa komparacija pravis. Nie i vie ne sme isti.
Nie vikame ako baral mito i ako se dokaze na sud deka e vinoven, neka go sudat i neka lezi.
Vie vikate deka bokserot nema osnova za krivicno gonenje, deka bil nasa posledna nadez za spasuvanje na unitarnosta i deka SDS so SJO mu pravat mestenki i pokraj toa sto ima pouverlivi dokazi od tie za Zajche, spasitelot nas, Mesijata nasa, kako baral mito.
Ме заболе за боксерот.А како што читаш и од другиве членови и нив стојко ги боли за грујо.Вие сте тие што зајакот го направивте месија.Ние сме тие кои ви укажуваме дека не се прави нормална држава со тоа што ќе смениш криминалци и на нивно место ќе поставиш други.

Ајде се сложуваме грујо да си лежи криминалец ваков таков кој го ебе.Нека си ебе цела фамилија и мијалков и горде...
Ама не ме убидувај дека една смрдла како Шеќеринска кој има јахта во Грција и која направи милјони со бомбона бизнис со ЕВН,не ме убедувај дека еден неписмен од муртино кој бара по едно евро кај вицето да се однело и ме убедува дека за мое добро било задолжително да изучувам албански,или дека добро било за соживот да веам албанско и македонско знаме а албанците да си веат само нивно а моето да го нарекуваат вентилатор.....

Кој бе ќе верува дека овие ненормални ќе ја оправата државата?
 
D

DLM

Гостин
Јас не би се залетал веднаш на „прва топка“. Ова со Беса не верувам дека е онака како што „изгледа“. Се сомневам дека е за „народни маси“... демек.. „патриоти сме“. И едни, и други. Не знам, размислувам само. До „некни“ се даваа други изјави во Швицарски, на ТВ за менување на уставот.. сега друго нешто. Мислам дека се игра игра, обработка на широки народни маси. И не верувам дека е смислено кај нас. Како и целиот менаџмент за поставување на СДСМ на власт, заобиколување на изборни победник, прекршување на правилата на политичари кои сами ги бараа... итн.[DOUBLEPOST=1496054827][/DOUBLEPOST]
Ако сакаш мангупски муабети, кажи. Да не се мачиме да дискутираме нормално. Еве, ти кажи ми дали Манчевски сменил тркало на автомобил „у животу“. Јас на интернет не најдов сличен податок, сем дека завршил Електро факултет. Ако има, напиши..
Ѓорѓи не мисли многу со години се е јасно!
Треба да се изврши промена на името Македонија, а ако тоа не „проѓе“ тогаш да се промени личниот опис на државата.
 
V

viktora

Гостин
Не дозволувај никој да ти се наметнува или те злоупотребува, времињата на тиранија и терор поминаа и сега си слободен
Слободен е се додека не збори против СДС и зајакот.Ако збори одма бил сендвич,небањат,националиста,административец на државна цицка....ебати слободата ако не смееш мислење да си искажиш.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Поголем ефект ќе бидне да пратат некое нестле, оти ако пратат пари може да завршат кај Вицето, а има и други подоста заинтересирани!
Вицето ги чува парите. Да не одат директ кај Зокито. Да не го фатат „жив“.[DOUBLEPOST=1496055210][/DOUBLEPOST]
Ѓорѓи не мисли многу со години се е јасно!
Треба да се изврши промена на името Македонија, а ако тоа не „проѓе“ тогаш да се промени државата.
Многу веројатно. Во секој случај.. судбина ни било да немаме држава... македонска.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Toa ti vikas. Grujo ne e premier skoro 2 god i nikoj nisto ne rekol, zivot tece i ponataka. Od druga strana zajo se sprema za premier, ke imame premier aboliciran za finansiski kriminal so snimka kako bara mito. Fala vi.
Во моментов избрано е помалото зло.

Првион, оној што доби клоца, од Република Македонија направи ДООЕЛ "Македонија" и како таква ја ја водеше повеќе од една деценија. Слушнавме какви се гомнарии има направено. Ги гледаме секој ден. Ние што живееме во државава ги гледаме и ги осеќаме на свој грб. Затоа клоцата во г'з и нека се брка низ судови.

Заев денес нема 2/3 мнозинство во парламент. Му недостига политичката моќ и машинерија која ја имаше ДПМНЕ. Ако и он почне да се однесува како да е сопственик на државата, клоцата полесно ќе го стигне.

Повелете и друг пат.

Успут како е во Австралија? Далеку е од Македонија?
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Јас не би се залетал веднаш на „прва топка“. Ова со Беса не верувам дека е онака како што „изгледа“. Се сомневам дека е за „народни маси“... демек.. „патриоти сме“. И едни, и други. Не знам, размислувам само. До „некни“ се даваа други изјави во Швицарски, на ТВ за менување на уставот.. сега друго нешто. Мислам дека се игра игра, обработка на широки народни маси. И не верувам дека е смислено кај нас. Како и целиот менаџмент за поставување на СДСМ на власт, заобиколување на изборни победник, прекршување на правилата на политичари кои сами ги бараа... итн.[DOUBLEPOST=1496054827][/DOUBLEPOST]
Ако сакаш мангупски муабети, кажи. Да не се мачиме да дискутираме нормално. Еве, ти кажи ми дали Манчевски сменил тркало на автомобил „у животу“. Јас на интернет не најдов сличен податок, сем дека завршил Електро факултет. Ако има, напиши..
Aj postiraj mi go toj link od infomax kade sto Zajche, Spasitelot nash spomnuva menuvanje ustav ? Ti si shiroka narodna masa Djordji, zatoa sto kaj tebe palat deceniskite (dez)informacii od DPMNE, i uste si pod vlijanie na istite.
U normlani drzavi so normalen narod, postoi individualno, racionalno i slobodno razmisluvanje i rasuduvanje.
Ja toj termin Shiroka narodna masa, go sfakam kako stado ovci, stoka, kako sto dosega ne tretirase izminatata diktatura. Ti taka li se osecas kako del od nekoe stado ili kako del od sovremeno demokratsko opstestvo ?
 
V

viktora

Гостин
"Оливер Спасовски од СДСМ, Ејуп Алими од ДУИ, Весел Мемеди од Алијансата на Албанците, Бардул Даути од ДПА и Африм Гаши од Беса со спикерот Џафери го договарале редоследот на обраќање на претставниците на партиите по обраќањето на мандатарот."

Најголемите македонци одлучуваат.Мирна ми е душата што државата и нацијата е во рацете на овие големи македонски лидери.

Не ми е јасно само дали на Оливер му пратиле преведувач или дечкото добро знае албански.
 
D

DLM

Гостин
Заев денес нема 2/3 мнозинство во парламент. Му недостига политичката моќ и машинерија која ја имаше ДПМНЕ. Ако и он почне да се однесува како да е сопственик на
Значи на Зокето му фалат 2/3 за да и викнеме :popce: на Македонија! - добро те разбрав?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom