Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.390
Поени од реакции
21.948
Секако дека не е исто.

Помилувањето се однесува на осудени луѓе, а аболицијата се однесува на луѓе за кои се водат обвинителни постапки.

Зајко кукурајко воопшто не беше осуден во 2008 година за да биде помилуван, туку обвинителните постапки против него беа стопирани со аболицијата која му ја потпиша Бранко Црвенковски.
Хаха, сигурен си? :D
Член 114 од Кривичен законик:

Член 114
(1) Со помилувањето на поименично определено лице му се дава ослободување од гонење или потполно или делумно ослободување од извршување на казната, му се заменува изречената казна со поблага казна или со алтернативни мерки или му се определува бршцење на осудата или му се укинува, односно му се определува пократко траење на определена правна последица од осудата или на казната.
(2) Со помилувањето може да се определи укинување или пократко траење на овие казни, забрана на вршење на професија, дејност или должност, забрана на управување со моторно возило на сторителите кои се возачи по занимање и протерување на странец од земјата.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.684
Поени од реакции
11.915
Хаха, сигурен си? :D
Член 114 од Кривичен законик:

Член 114
(1) Со помилувањето на поименично определено лице му се дава ослободување од гонење или потполно или делумно ослободување од 45 извршување на казната, му се заменува изречената казна со поблага казна или со алтернативни мерки или му се определува бршцење на осудата или му се укинува, односно му се определува пократко траење на определена правна последица од осудата или на казната.
(2) Со помилувањето може да се определи укинување или пократко траење на овие казни, забрана на вршење на професија, дејност или должност, забрана на управување со моторно возило на сторителите кои се возачи по занимање и протерување на странец од земјата.
Во ред, значи техничкиот израз кој се користи во законот е помилување, додека општо прифатените изрази во јавноста се помилување за осудените и аболиција за тие против кои се води обвинителна постпка. (y)
 
V

viktora

Гостин
Оди да смениш книжицата на ДПМНЕ со ваква на СДСМ. Како тоа го направи татко ти. По глупостите што ги тресеш ништо чудно и од србин да си праен за 25 години окупациjа кога сите тешки криминалци од белградскиот затвор беа пуштени да сеат србството во Вардарска Македониja..
Јас ти викам дека ме заболе и за срби и за бугари ти како навиен сереш.
А бе оди прибери си ја сестра ти од Желино не ти е жал 12ч на шипка игра,12ч ја тртат шпоновине матката и ја изместија.
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
koga ke vi stane jasno za kakvo lajno ste glasale i samite ke sakate da go obesite,.
Ke go obesime ako zasluzuva. Sigurno nema da go stitime, kako sto gnasite smrdokorni go stitat lajnoto u zaminuvanje od vlast. Ustvari, siguren sum deka za mnogu positni i pobanalni raboti ke bide obesen. We shall see.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.035
Поени од реакции
8.608
Принципиелно не читам маjмуница ама Капоне го фатиjа даночните власти што е навистина некакво чудо што вообште го фатиле. Ако беше на Балканот ке влезеше во клиника како Кочан и немаше ни да влезе во затвор. Инаку тие приказни дека сите се исти не држат вода. Не може криминалецот што силувал да е исти со тоj што нема допрено жена.
Ти Гаро да си Бугарин би знаел дека постојат и Бугари кои пишуваат латиница:

Idin denj dáskalćata ij pukázala na dicáta idno svetiče sas idna familija. U svetičitu idno ud mončitata ij imálu različna fárba na ćikata ud kaćétu drugjijete členve na familijata. Idno ud dicáta ij rékalu, či tuj ij taj zaradi či mončitu ij blo usinuvénu. Katu ij čulu tuj, idno mumiče ij izviknalu:

— Ás znája satu za usinuvevanjétu!
— Kako zlamenuva da badiš usinuvén? – ij pitalu idno drugu dite.
— Zlamenuva, či u mestu da rastéš u kuréma, rastéš u sarcito na mámi.

Tуку, ти беше про-дпмновски настроен. На што се должи оваа драстична промена кај тебе?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Tуку, ти беше про-дпмновски настроен. На што се должи оваа драстична промена кај тебе?
Нема промена кај него, класичен шизофреник е. Сега комуницирате со другиот Гаро, Бугаринот.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Од денеска сите криминалци на Вемеро Дрн Дрн дрпмне да се мислат во која дупка ќе се кријат.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Сега му е редот на Заев, ако по некоја случајност забега/ат кај што не треба, верувам дека нема да дочека ни 4 години власт. Ако се покаже како што треба, ќе остане ако не верувам дека тоа ќе биде и крајот на СДС како партија, само да се надеваме дека и државата нема да ја повлечат со себе.
Кој ќе ги смени?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
И сега наеднаш Заев се откажал од платформата, види мајката се откажал со истите зборови што ги кажа и пред некој месец. Тогаш не се откажуваше а сега се откажал. Сончогледи.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Мене само една работа ме интересира. Дали Заев го доби мандатот, затоа што се откажа од тиранската платформа или сепак ќе ја реализираат тиранската платформа?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom