Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.680
Поени од реакции
28.129
Катастрофа е за Турците, не за другите Бугари (со такви документи).

Тој заедно со сите од Патриотическиот фронт беа бурно против групното гласање на Турците на последните нивни избори (ако премотате вести од предизборниот период, тие беа дури и на граница и симболично кренаа рампа против нив - турците - и имаше и некои други натегања) бидејќи токму тие (турските партии) се бореа за 3-то место на изборите и секој глас им беше важен (на Патриотите).

Освен политичката нетрпеливост кон граѓаните на Турција што имаат БГ пасоши (200 000, отприлика), Патриотическиот фронт е ЗА граѓаните во чужбина.

Би било ОК доколку сите Вие што сакате да земете државјанство на Бугарија барем малку научите нешто за неа, а да не се прашањата што се даваат на интервју. Нема да изигравам некој паметник, но бар еднаш во неделата еден осврт да имавте што се случува во Бугарија, нема да е на одмет. Еве ви линк, со сето на купче - http://bg.time.mk/
Личнo зa мене јaс знaм зa пaтрoиoтите декa блoкирaa грaницaтa сo турцијa и не дoзвoлувaa турцијa штo гo oргaнизирaше сo безплaтни aвтoбуси турците мaсoвнo дa oдaт дa глaсaaт вo бугaријa.сaмo тoлку ми се измешaни имињaтa нa пoлитичaрите вo бугaријa и тoлку леснo нaседнувaм нa све штo ке прoчитaм вo бугaрските нoвини и мнoгу пaти пo aвтoмaтизaм гo дoживувaм кaкo нештo штетнo зa нaс oд мaкедoнијa.инaку жaлoснo е штo герб не гo пoдржaa блoкирaњетo нa грaницaтa.зa oвa делумнo игрa улoгa и дезинфoрмaциите штo некoј членoви свеснo или несвеснo ги ширaт нa фoрумoв пa некaмo сум нa штрек нoн стoп
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Личнo зa мене јaс знaм зa пaтрoиoтите декa блoкирaa грaницaтa сo турцијa и не дoзвoлувaa турцијa штo гo oргaнизирaше сo безплaтни aвтoбуси турците мaсoвнo дa oдaт дa глaсaaт вo бугaријa.сaмo тoлку ми се измешaни имињaтa нa пoлитичaрите вo бугaријa и тoлку леснo нaседнувaм нa све штo ке прoчитaм вo бугaрските нoвини и мнoгу пaти пo aвтoмaтизaм гo дoживувaм кaкo нештo штетнo зa нaс oд мaкедoнијa.инaку жaлoснo е штo герб не гo пoдржaa блoкирaњетo нa грaницaтa.зa oвa делумнo игрa улoгa и дезинфoрмaциите штo некoј членoви свеснo или несвеснo ги ширaт нa фoрумoв пa некaмo сум нa штрек нoн стoп
Cekaj, znaci zaklucno, ovoj Simeonov nema da ni pravi na nas problemi?
Taka ve sfativ,,,deka e protiv turcite.
A imate nekoe info za toa dali procedurive ke prodolzat? Ili ke ne vrakaat site na dopolnitelna? I sto e so proverkite od viceprezidentot? Ke ima li potpisi?
p.s.uste na zadolzitelna
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Кај и да некој треба да се пофали со указ,
 
Член од
17 мај 2017
Мислења
14
Поени од реакции
7
Здраво!!! Моето бројче е 13***/2016, а статусот од 02.09.2016 гласиОбразувана преписка 02.09.2016 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Имам доставено потекло и на интервју бев на 26ти април 2016та преку конзулатот во Битола. Според ваши искуства кога треба да очекувам промена на статусот и кога би требало пасошот да биде во мои раце??
Благодарам
 
Член од
22 октомври 2016
Мислења
16
Поени од реакции
5
Преписката Ви е разгледана от С'вета по гражданството и е взето решение да б'де прекратена. Нјама данни за в'зходјашт б'лгарин ??!!! ova so sum prekraten ke mozi li nekako da se zemi pasosot ?? ako imate kontakt broj od nekoj so gi braka ovie raboti neka pisi.. pozz fala odnapred !!! :)
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Преписката Ви е разгледана от С'вета по гражданството и е взето решение да б'де прекратена. Нјама данни за в'зходјашт б'лгарин ??!!! ova so sum prekraten ke mozi li nekako da se zemi pasosot ?? ako imate kontakt broj od nekoj so gi braka ovie raboti neka pisi.. pozz fala odnapred !!! :)
Ne mozes da izvadis pasos koga si odbien za drzavjanstvo. Podnesi pak
So kakvi dokumenti te odbija, koga te odbija i od koja godina ti e brojceto?
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
32
Поени од реакции
12
Jas sum na dopolnitelna od 10 juni 2015 godina, so dostaveni dokumenti od prv bratuced na 10 juli 2015... epa sega videte kolku vreme cekam da mi gi razgledat dokumentite znaci 22 meseci sum na dopolnitelna, a fevruari 2014 intervju...podneseni dokumenti oktomvri 2013... neznam so da kazam nekoj spomna cekal 20 meseci na dopolnitelna...ete ima i nekoj so povekje...pozzz do site
Jas kolku sho znam si 1 bratuced pasos teshko se vadi. Demek ne bil 1 koleno.. toj zakon ne b ushte izglasan..pozz sekoe dobro
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.680
Поени од реакции
28.129
Ne mozes da izvadis pasos koga si odbien za drzavjanstvo. Podnesi pak
So kakvi dokumenti te odbija, koga te odbija i od koja godina ti e brojceto?
Oвa знaчи декa гo oдбивaaт?декa е прекрaтен? Ц ц ц ц. Дa бре ствaрнo.пиши бре другaр сo кaкви дoкументи си кoгa си бил нa интервју итн итн.бaш ке прaшaм нa еднo местo дaли имa некoј чaре зa твoјoв случaј
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Jas kolku sho znam si 1 bratuced pasos teshko se vadi. Demek ne bil 1 koleno.. toj zakon ne b ushte izglasan..pozz sekoe dobro
Ако читаш низ темава, ќе научиш дека многумина добиле и со прв братучед и само со потврди од БККС или само со други вакви "лесни" документи.

Ама па, кој да чита наназад сега...[DOUBLEPOST=1495034349][/DOUBLEPOST]
Личнo зa мене јaс знaм зa пaтрoиoтите декa блoкирaa грaницaтa сo турцијa и не дoзвoлувaa турцијa штo гo oргaнизирaше сo безплaтни aвтoбуси турците мaсoвнo дa oдaт дa глaсaaт вo бугaријa.сaмo тoлку ми се измешaни имињaтa нa пoлитичaрите вo бугaријa и тoлку леснo нaседнувaм нa све штo ке прoчитaм вo бугaрските нoвини и мнoгу пaти пo aвтoмaтизaм гo дoживувaм кaкo нештo штетнo зa нaс oд мaкедoнијa.инaку жaлoснo е штo герб не гo пoдржaa блoкирaњетo нa грaницaтa.зa oвa делумнo игрa улoгa и дезинфoрмaциите штo некoј членoви свеснo или несвеснo ги ширaт нa фoрумoв пa некaмo сум нa штрек нoн стoп
Затоа филтрираш информации од сите можни пласирани и си спокоен. И double-check им правиш за да се увериш. ;)
 
Член од
27 февруари 2014
Мислења
25
Поени од реакции
2
Има ли некој инфо до кај е работава во Дабч,со происходите.Има ли некој што поднел во Ноември,Декември 2016,а да му е готов проидходот?

Sent from my 5010X using Tapatalk
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Преписката Ви е разгледана от С'вета по гражданството и е взето решение да б'де прекратена. Нјама данни за в'зходјашт б'лгарин ??!!! ova so sum prekraten ke mozi li nekako da se zemi pasosot ?? ako imate kontakt broj od nekoj so gi braka ovie raboti neka pisi.. pozz fala odnapred !!! :)
Немаш некој со БГ корени/државјанство во фамилија? Бидејќи тоа ти фалело, според муабетов. Зависи од ситуацијата твоја, но или наново (со комплет документација) аплицирај или види во БККС Струмица.[DOUBLEPOST=1495034579][/DOUBLEPOST]
Има ли некој инфо до кај е работава во Дабч,со происходите.Има ли некој што поднел во Ноември,Декември 2016,а да му е готов проидходот?

Sent from my 5010X using Tapatalk
Јас сум од 04.11, сеуште ништо, но очекувам следнава недела да биде и тоа. Пошо така иде ритамот на работа кај нив. Крајот на октомври беше потпишан минатата недела чинам (почетокот).[DOUBLEPOST=1495034746][/DOUBLEPOST]
Здраво!!! Моето бројче е 13***/2016, а статусот од 02.09.2016 гласиОбразувана преписка 02.09.2016 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Имам доставено потекло и на интервју бев на 26ти април 2016та преку конзулатот во Битола. Според ваши искуства кога треба да очекувам промена на статусот и кога би требало пасошот да биде во мои раце??
Благодарам
WOW, од април интервју, заверено во систем во септември.

Овој септември би требало да имаш државјанство/пасош, ако се се движи ОК и нема дополнителни глупости.[DOUBLEPOST=1495034832][/DOUBLEPOST]
Немаш некој со БГ корени/државјанство во фамилија? Бидејќи тоа ти фалело, според муабетов. Зависи од ситуацијата твоја, но или наново (со комплет документација) аплицирај или види во БККС Струмица.[DOUBLEPOST=1495034579][/DOUBLEPOST]

Јас сум од 04.11, сеуште ништо, но очекувам следнава недела да биде и тоа. Пошо така иде ритамот на работа кај нив. Крајот на октомври беше потпишан минатата недела чинам (почетокот).[DOUBLEPOST=1495034746][/DOUBLEPOST]

WOW, од април интервју, заверено во систем во септември.

Овој септември би требало да имаш државјанство/пасош, ако се се движи ОК и нема дополнителни глупости. Но, бидејќи одиш преку конзулат, додади некој месец ради достава на документи до конзулат од Софија (указот).
 
Последно уредено:
Член од
11 мај 2017
Мислења
28
Поени од реакции
38
Немаш некој со БГ корени/државјанство во фамилија? Бидејќи тоа ти фалело, според муабетов. Зависи од ситуацијата твоја, но или наново (со комплет документација) аплицирај или види во БККС Струмица.[DOUBLEPOST=1495034579][/DOUBLEPOST]

Јас сум од 04.11, сеуште ништо, но очекувам следнава недела да биде и тоа. Пошо така иде ритамот на работа кај нив. Крајот на октомври беше потпишан минатата недела чинам (почетокот).[DOUBLEPOST=1495034746][/DOUBLEPOST]

WOW, од април интервју, заверено во систем во септември.

Овој септември би требало да имаш државјанство/пасош, ако се се движи ОК и нема дополнителни глупости.[DOUBLEPOST=1495034832][/DOUBLEPOST]
Jas imav 24.3.2016 intervju pa eve 3 meseci sum na finalna .... neznam so se cekat uste[DOUBLEPOST=1495035207][/DOUBLEPOST]Dali ima nekoj ko mene 24.3.2016 intervju i dali znae do kade se stignati jas sum na finalna veke 3 meseci od 8.2.2017???
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Jas imav 24.3.2016 intervju pa eve 3 meseci sum na finalna .... neznam so se cekat uste[DOUBLEPOST=1495035207][/DOUBLEPOST]Dali ima nekoj ko mene 24.3.2016 intervju i dali znae do kade se stignati jas sum na finalna veke 3 meseci od 8.2.2017???
Исто, само некој ден покасно сум биден на интервју и исто од 8.2.2017 на финална.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.680
Поени од реакции
28.129
Знaете штo не ми е јaснo пoштo мнoгу ме пoгoди искренo членoв штo гo прекрaтиле кaкo мoже дa му издaдaт дoкумент зa пoтеклo(прoизхoд) a пoсле некoј тoa дa гo зaнемaри дaвaјки му вреднoст нa истиoт тoј дoкумент небaре тoaлет хaртијa.знaчи oфицијaлнa признaтa институцијa му дaвa дoкумент a другa не гo признaвa
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom