Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 јуни 2014
Мислења
721
Поени од реакции
694
Jas nedeli cekam .Nema redosled. Zabelezav deka nekoi sto bea na finalna 6 meseci, vo isto vreme bea odobreni za ukaz kako jas, a jas na finalna bev 3 meseci. Smetam deka isto ke bide i so potpisuvanje na ukaz- nema pravila, samo sto nikoj se nemapofaleno so potpisan ukaz vo skoro vreme.
Zana00,кога ти беше одобрено државјанството и со какви документи си?
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
BGJANA,neonka21 i jas sme od oktomvri.Decki na koja data bevte na intervju?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
58
Поени од реакции
31
Ima nekoj od dekevri 2014 sto bil na intervju

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Министерствoтo нa прaвoсудие нa бугaријa oбјaви oфицијaлни инфoрмaции-вo периoдoт oд 2001 дo 2015 бугaрскo држaвјaнствo дoбиле 116 222 тугинци oд кoи нaд пoлoвинaтa се мaкедoнци 59 968. Зa тoa нaјгoлемa зaслугa имa крaсимир кaрaкaчaнoв и пaртијaтa вмрo.тoј сметa декa сите блгaри кoи oстaнaле зaрoбени вo грaниците нa мaкедoнијa пoсле 1944 гoдинa требa дa си се врaтaт кoн свoите кoрени сo тoa штo ке дoбијaт бугaрскo држaвјaнствo
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.307
Поени од реакции
1.247
Aman veke do koga vaka?ima li nekoja informacija uste kolku lugje sme zaglaveni vo 2013?veke I nepamtam kolku vreme sum na dopolnitelna
пријтелкава што пишав дека зеде указ само со потврда от лазар младенов таа е от 2013 инаку знам чекаше потпис от ноември,сега ке оди на сликање...но најбитно е што зеде само со потврда от лазар....тоа ме радува
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
пријтелкава што пишав дека зеде указ само со потврда от лазар младенов таа е от 2013 инаку знам чекаше потпис от ноември,сега ке оди на сликање...но најбитно е што зеде само со потврда от лазар....тоа ме радува
pepibe bese na intervju ?
 
D

Drexel

Гостин
http://www.justice.government.bg/files/DOKLAD BG 2015.docx

Случајно налетав на еден извештај од минстерство за правда од јули 2015 за државјанства...интересно читање и пишува дека откажуваат државјанства само на три основи, 1) Доставување фалш документи 2) Негативна позиција на ДАБЧ Која издавала официјални документи за блгарски произход без доказ 3) Ако на интервју не си кажал за народност/националност бугарин, Има и други интересни факти во извештајот (од јули 2015) кој сака да прочита
 

Attachments

Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Како поранешен студент во Бугарија, можам да кажам дека исти се и Македонците што студираат таму. Универзитетите во Бугарија се места во кои се зборува тивко, каде и најголемиот простак Бугарин се стишува и се однесува пристојно. А Македонците си довикуваат од едниот до другиот крај на ходникот "Ристооо, земА ли го испито??!!". Да не спомнувам дека влегуваат и во расправии со професори на сред предавање, а тотално непотковани со материјата.
Blazoooooo pasosho zema li go treba lozje da kopame v Italija :D
 
Член од
17 август 2016
Мислења
55
Поени од реакции
97
Епа како да знам кога треба да идам да си земам државјанството ако не го напишат тие тоа? Нели демек затоа е тоа бројче да проверуваме кога ке излезе?

Statusot mi se smeni deka ukazot e odobren I cekam potpis kaj viceprezidentot,cekav otprilika 3 meseci mi go potpisaa ukazot.Posrednikot mi zakaza termin za podignuvanje.Go podignav mu dadov pari za po brza postapka jas zaminav vo hotel I na prosetka niz sofija,zavrsil rabota utredenta poslepladne se slikavme I nazad vo mk.Za 3 dena pasosot bese gotov toj mi go donese.Togas rekov daj da proveram sto status mi pisuva za brojot togas toj status mi.izleze otkako go podignav pasosot
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom