ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Не гледам причина зошто би се продавале книгите. Ако се скрипти не ни пробувај да ги продадеш зошто и на ново се ефтини. Кај тие на кеј, што се однесува до книги купени од книжара попрво би купил отколку што би продал, он ги препродава книгите така што ќе бара за доста ефтина цена да ти ги откупи книгите и затоа подобро да ги чувам отколку да ги дадам за некоја смешна цена.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Не гледам причина зошто би се продавале книгите. Ако се скрипти не ни пробувај да ги продадеш зошто и на ново се ефтини. Кај тие на кеј, што се однесува до книги купени од книжара попрво би купил отколку што би продал, он ги препродава книгите така што ќе бара за доста ефтина цена да ти ги откупи книгите и затоа подобро да ги чувам отколку да ги дадам за некоја смешна цена.

Од додипломски студии, освен Облигационо книгата која ја позајмив на другар (кој уште не ми ја врати книгата) од повеќето останати предмети ги имам книгите.
Вовед во право и Филозофија на право ми предаваше Тасковска и тоа време таа ни даваше скрипти за учење и по тие предмети немам затоа книги.
По Социологија на право Бачовска ни кажа да учиме од копирана книга, и по тоа немам оригинал книга.

Од другите предмети книги оригинал ги имам.

Од мастер, по некои предмети имам оригинал книги, по некои се учеше од закони и скрипти.
Јасно е тоа дека тие од тезгите на кеј ќе гледаат за багатела цена да ги купат, и не им ги носам. Јас плус и не сум од Скопје, да ги носам сите книги, ќе ја наполнам колата со книги.

Ќе си ги чувам книгите и понатаму, ги чувам во постара куќа во кутии.
 
С

СаШеНкО

Гостин
Се користат книгите уште, едната е 1700 ден на ново прашав во книжара една на правен. Не би ги давал на кеј, одлично се сочувани ќе си најдам купец сигурно
 
Член од
2 април 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
Trudovo pravo kaj Alek ili Lazar e e ppdobro da se polaga, i kazneno dali za Deanovska ili Tupancevski?
 
Член од
26 мај 2016
Мислења
23
Поени од реакции
7
administrativno pravo pismeniot ispit kakov e ? prasanjata se od boldiranoto vo ucebnikot?
 
Член од
15 јануари 2016
Мислења
83
Поени од реакции
6
Email од Тина Пржевска и од Татјана Петрушевска има некој?
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Вие што сте полагале скоро, на колоквиумот применета економика паѓаат прашања од Либро / Зоки?
 
Член од
2 април 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
има некој маил од Ана Павловска Данева?
 
Член од
4 ноември 2015
Мислења
29
Поени од реакции
3
administrativno pravo pismeniot ispit kakov e ? prasanjata se od boldiranoto vo ucebnikot?
Eden od poteskite ispiti,se treba da znaes...dobro spremi go moja preporaka ti e ne samo boldiranoto tuku celiot materijal posebno podelbi,vidovi...so sreka:))[DOUBLEPOST=1493990562][/DOUBLEPOST]
Вие што сте полагале скоро, на колоквиумот применета економика паѓаат прашања од Либро / Зоки?
Mnogu retko,skoro voopsto epten da imas sreka,za da go pomines treba da go naucis materijalot:))
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
89
Поени од реакции
5
Кабинет на доц.Ивана Шумановска по административно кај е?
 
Член од
23 април 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Едно инфо прашање...Имам дипломирано на политички, а сакам да ги запишам и правни студии. Бев на студентски прашав, ама не ми објаснија како што треба. Ми кажа само требало до деканат молба за признавање на исти предмети. Дали има некој кој е подобро упатен во ова па да ми објасни како идат работите? По колку предмети признаваат, за кој временски рок можеш да ги полагаш предметите односно да дипломираш - дали можеш порано од 3години ?
 
Член од
7 мај 2017
Мислења
6
Поени од реакции
1
Ве молам, може некои информации во врска со прашања што се паѓаат на испит по римско право?
 
Член од
3 декември 2011
Мислења
112
Поени од реакции
145
Уверение за завршени додипломски треба да се завери на нотар а дечки?Типката од студентски како ветар ми замина не стигнав да ја препрашам.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Уверение за завршени додипломски треба да се завери на нотар а дечки?Типката од студентски како ветар ми замина не стигнав да ја препрашам.
Зошто би го заверувал на нотар уверението што ти го даваат од студентски ?

На нотар заверуваш ако праиш копија од уверението, а оригиналот не се заверува на нотар.
 
Член од
3 декември 2011
Мислења
112
Поени од реакции
145
Колку тебе ми е'' јасен''муабетов.. Ама нз вака зашто ми дофрли и ми замина. Да бе има некој сеа што подигнал па да знае поточно што е како е?!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom