Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Јас сум да престанат еднаш за секогаш овие уцени, да им ставиме крај и по цена на војна.
Која војна бе шабану неможеш да прднеш, мене (мојата генерација) прв ќе ме земат не тебе, немаш годиште неможеш физички да издржиш кој ти е филмот?

Сакате уште да лапате на туѓ грб?
Е нечеш.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.274
Поени од реакции
27.042
Сакаат да вовед ддв на тие што заработуваат на 1 милион денари годишно.
Ако ти текнува на протестите за хонорарците ?
Е нешто слично е и ова.
Над милион од хонорари или вкупно? Ако е вкупно збориме за нето плата или за бруто ?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.323
Поени од реакции
8.873
Која војна бе шабану неможеш да прднеш, мене (мојата генерација) прв ќе ме земат не тебе, немаш годиште неможеш физички да издржиш кој ти е филмот?

Сакате уште да лапате на туѓ грб?
Е нечеш.
Ovoj @jamajka te zaebava tebe, ti samo zemi si vazelin vo dovolni kolicini I ostaj go neka tropa.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.274
Поени од реакции
27.042
Која војна бе шабану неможеш да прднеш, мене (мојата генерација) прв ќе ме земат не тебе, немаш годиште неможеш физички да издржиш кој ти е филмот?

Сакате уште да лапате на туѓ грб?
Е нечеш.
Една војна истерав, можам во наредните 5-10 години да издржам и физички уште една.... Физички сум подобар од многу помлади тука... Сеуште гаѓам беспрекорно и со пушка и со пиштол, а башка и твојата генерација и не е некако спремна да војува.... така да не се секирај... има кој да војува сеуште и што побрзо ја решиме, тоа подобро...[DOUBLEPOST=1493853556][/DOUBLEPOST]
Plata ne vleguvs vo toj prag. I e neto, znachi po odbien danok na personalen dohod.
Значи доколку приходите без нето плата ми се над 1М годишно ќе треба згора на данокот, да плаќам уште 18% ДДВ ?!?

Тоа е усвоено или допрва треба да се усвои ?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Една војна истерав, можам во наредните 5-10 години да издржам и физички уште една.... Физички сум подобар од многу помлади тука... Сеуште гаѓам беспрекорно и со пушка и со пиштол, а башка и твојата генерација и не е некако спремна да војува.... така да не се секирај... има кој да војува сеуште и што побрзо ја решиме, тоа подобро...
Супер Јамајко ако си спремен, еве оди ти брани ја Македонија - вашата генерација ги направи овие срања. Вашата генерација профитираше и виде живот не мојата.

Мојата генерација не гласаше/бираше дегенерици и не направи војни, башка останавме неписмени и неспремни (ако зборуваме за војска).

Ова важи за сите постари кои дебатирате на темава.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.972
Поени од реакции
11.609
@jamajka usvoeno e od UJP vekje toa, pishav, lugje vekje si platile takov danok. Da recheme si zarabotil 1.2 milioni na strana od plata, 120 iljadi personalen, plakjash 18%ddv na tie 1 milion i 80 iljadi.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.274
Поени од реакции
27.042
Супер Јамајко ако си спремен, еве оди ти брани ја Македонија - вашата генерација ги направи овие срања. Вашата генерација профитираше и виде живот не мојата.

Мојата генерација не гласаше/бираше дегенерици и не направи војни.
Абе убаво е така од далечина да гледаш... Која генерација го гласаше Грујо?!? Која генерација сега го изгласа Заеб ?
Дај не ме јеби со лицемериево. Дали знаеш како ни беше нас пред 24-5 години а? Со пасошот не можеше нигде да се мрдне, на одмор само Бугарија и Црна Гора и евентуално за поимашните Турција.. Европа ја гледавме само на слики и по некој гастербајтер што ќе ни раскажува приказни... Што сме знаеле ние што се дешава а? Сме искачале у град пешки и пешки сме се враќале дома, хероинот ни ја уништи цела генерација, и ти мочко се најде тука да оправаш како ние сме јаделе гага и затоа сега ти сметката ја плаќаш за нас.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Абе убаво е така од далечина да гледаш... Која генерација го гласаше Грујо?!? Која генерација сега го изгласа Заеб ?
Постарата генерација (истите кои ги гласа ДПМНЕ и СДСМ) - младите одмна куферите и Германија.[DOUBLEPOST=1493854138][/DOUBLEPOST]
Дај не ме јеби со лицемериево. Дали знаеш како ни беше нас пред 24-5 години а?
Знам многу добро - не сум на патот најден.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Супер Јамајко ако си спремен, еве оди ти брани ја Македонија - вашата генерација ги направи овие срања. Вашата генерација профитираше и виде живот не мојата.
Која генерација вика: Што сака нека биде, само нека нема војна?
Таа генерација ги направи срањава.

Се е до менталитетот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.274
Поени од реакции
27.042
Постарата генерација - младите одмна куферите и Германија.
Да бе да кад би се зајебавали, и ти сега ко лет..... Кој е лажго сега ?!? Кој лаже ?!?
И ти ли со приказната за 800.000 иселени ?!? од каде излегоа 1.150. милиони гласови тогаш ?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Дали знаеш како ни беше нас пред 24-5 години а? Со пасошот не можеше нигде да се мрдне, на одмор само Бугарија и Црна Гора и евентуално за поимашните Турција..
Со Југосоленскиот секаде можеше, е сега со Македонскиот... затоа сега има Бугарски :pos:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Да бе да кад би се зајебавали, и ти сега ко лет..... Кој е лажго сега ?!? Кој лаже ?!?
И ти ли со приказната за 800.000 иселени ?!? од каде излегоа 1.150. милиони гласови тогаш ?
Баче...
Може проста математика да се направи, генерациска - кој кога имал право на глас.
Ајде напрај ја.[DOUBLEPOST=1493854402][/DOUBLEPOST]
Од кај знаеш, колкав си ?
Млад сум - имам родители, постари роднини, другари и пријатели.
Не се слепи нит глувонеми.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.274
Поени од реакции
27.042
Баче...
Може проста математика да се направи, генерациска - кој кога имал право на глас.
Ајде напрај ја.
Јас ти зборам за сега? кој гласаше, кој има право на глас сега ?!?[DOUBLEPOST=1493854471][/DOUBLEPOST]
Млад сум - имам родители, постари роднини, другари и пријатели.
Не се слепи нит глувонеми.
И нив ги кривиш ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom