Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
P

psychostasia

Гостин
Ццц уште не дошле на власт, ама продолжиле по патот на вмро кои до вчера ги браневте. Какви хипокрити мајко мила.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.965
Поени од реакции
26.647
Ццц уште не дошле на власт, ама продолжиле по патот на вмро кои до вчера ги браневте. Какви хипокрити мајко мила.
Да, се сложувам, уште не дојдени на власт видовме што е живот....
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Јас читам што пишуваш, а не дека таму си пишал негде дека ја симпатишеш левица, па да те рачунам за таков. Провери каков е односот на левица (не само нашава, туку воопшто како идеологија) кон национализмот, па да дискутираме.


Не, туку тој им ги понуди во залог за уништување на СЈО и продолжување на психопатолошкиот брак на учк-дпне. До 29-ти јануари, паторот го имаше и талат прифатено и целото мени од пљатформата, така да ова сега што скокате да не е трагично би било смешно.
nice try,nemam jas sto da proveruvam kakov e odnosot kon nacionalizmot koga voopsto ne poddrzuvam nacionalizam
aj sea probaj pak da gi opravdas potezive na sdsm
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.801
Поени од реакции
6.288
Како што гледаме погоре, во времето на Вмро, Талат си имал само албанско знаме во кабинетот. Така да ова може да се окарактеризира како напредок како што би се изразил нашиот екс премиер.

Дисклејмер кон другите со повисок ајкју и помала параноја, ни ја не се согласувам со циркусов но само го користам речникот на баграта изминативе 10 години да видат колку смешно звучеа некои работи.

Стари не барај вина во мене што твојата љубовна приказна со тендерите заврши. Ако те има во бомбине на Катица пасошот во рака и Косово, не ја прај истата грешка како Гаро. Во друг случај се надевам дека ќе успееш да се упикаш некако во сегашниве.
Ситна риба е Превара :)
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.287
Поени од реакции
8.792
Кај и да е, и Заев ќе излезе со слично мислење....[DOUBLEPOST=1493840410][/DOUBLEPOST]
Абе од оваа гледна точка, те разбирам дека мораш да ги лижеш сите гомна што си ги посрал....Баш ме интересира колку е можно еден човек да се спушти...
пази, не греши душа, тој не е човек, тој е куртон
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
nice try,nemam jas sto da proveruvam kakov e odnosot kon nacionalizmot koga voopsto ne poddrzuvam nacionalizam
aj sea probaj pak da gi opravdas potezive na sdsm
Кои потези? Да формираат влада од мнозинство што го имаат? Да не прифаќаат тепачки со попалените платеници и бардовчани од дпне?

Дали ти ќе беше среќен ако на денешниов ден паторот беше премиер? И дали мислиш дека ако тој останеше премиер, ќе беше некој друг претседател на собрание, а не командант форина?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
трајко вељановски кој по кој знае пат ги собра криминалците во собрание колку шо знам сеуште е легален претседател.
Toj беше легален во минатото собрание.
Сега едноставно го неќат барем мнозинство пратеници. А во една слободна и демократска земја не можеш да владееш без подршка на мнозинството.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.801
Поени од реакции
6.288
А што мислиш за старецот чиј син загинал во 2001?
Кај и да е, и Заев ќе излезе со слично мислење....[DOUBLEPOST=1493840410][/DOUBLEPOST]
Абе од оваа гледна точка, те разбирам дека мораш да ги лижеш сите гомна што си ги посрал....Баш ме интересира колку е можно еден човек да се спушти...
Тоа е дилема на која одговор може да даде овој Фолк твојот соборец од таа паравојската што ќе ја правите, тој ставаше сликички со старецот чиј син загинал во 2001 и затоа ја тегнел Шеќеринска за коса, од позиција на дно во кое злоупотребуваш смрт на бранител сигурно не е тешко да се погледне нагоре :)

Ама сега кога ќе влезат 3.000 терористи од Албанија што ќе правиме?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.474
Поени од реакции
22.445
Со Аљи е завршено во политиката, мислам дека набргу ќе има пуч во ДУИ.
Оти се си мислам не ми ја долови мислата . Добро ајде не мора Али ;).
Туку кога сме кај ДУИ ете викаш ке имало пуч. И ? Ќе го замени некој интелектуалец ?
Ај баш да видиме.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.965
Поени од реакции
26.647
А што мислиш за старецот чиј син загинал во 2001?


Тоа е дилема на која одговор може да даде овој Фолк твојот соборец од таа паравојската што ќе ја правите, тој ставаше сликички со старецот чиј син загинал во 2001 и затоа ја тегнел Шеќеринска за коса, од позиција на дно во кое злоупотребуваш смрт на бранител сигурно не е тешко да се погледне нагоре :)

Ама сега кога ќе влезат 3.000 терористи од Албанија што ќе правиме?
Немој сега да се занимаваш со мене, почна животот, занимавај се малце со себе, еве почни со браќата по криминал и со знамето на Талат.... Пошто набргу ќе излезат и други прашања, па после ќе ти се соберат многу за да можеш сите да ги голтнеш...не за друго да не се задавиш во гомната....
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Кај и да е, и Заев ќе излезе со слично мислење....[DOUBLEPOST=1493840410][/DOUBLEPOST]
Абе од оваа гледна точка, те разбирам дека мораш да ги лижеш сите гомна што си ги посрал....Баш ме интересира колку е можно еден човек да се спушти...
Кои гомна бе греву? Дај потсети ме.
Ако те интересира колку ниско може да се спушти најди си огледало...лелеее :facepalm: од поданик на паторот го прочитав ова:lolzz: Фрли се од повисоко негде, олесни си ја маката!
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Кои потези? Да формираат влада од мнозинство што го имаат? Да не прифаќаат тепачки со попалените платеници и бардовчани од дпне?

Дали ти ќе беше среќен ако на денешниов ден паторот беше премиер? И дали мислиш дека ако тој останеше премиер, ќе беше некој друг претседател на собрание, а не командант форина?
mnozinstvoto se vide pri glasanjeto za pretsedatel. edvaj 61 od koi den denes ne e sigurno dali site 61 bile prisutni i glasale za talat. so samiot fakt deka insistiraa da bide talat, prifatija da ja igraat igrata na popalenite platenici i bardovcani. od site mozni albanci,morase talat da bide. now thats a statement.
nemase da bidam srekjen,poso ni do izborite ne bev srekjen i rabotev i se vloziv da bide smenet. aj sea probaj pak da imputiras bez dokazi.
a sto bi bilo koga bi bilo, bese metod na vmro da plasi narod. fino vaka so sdsm ne prodolzuva so istite metodi na vmro...oh wait!
p.s.
use podobro
kazi ti sto napravi da se smeni patorot? se pisa kaj sdsm? da gi smenis ednite so drugi kriminalci?
genijalno
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.767
Поени од реакции
44.132
Ццц уште не дошле на власт, ама продолжиле по патот на вмро кои до вчера ги браневте. Какви хипокрити мајко мила.
Da bideme realni, dui si ostana na vlast, ne mrdnaa :tvg:, samo smenija partner, ali ne i starite naviki.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.409
Поени од реакции
7.864
Секоја чест на Даскалиците за ова:

Најчевска: Тебе ти зборувам Талат Џафери. Сакаме промена, а не замена!


Талат, Талат, кое разочарување, ова со знамињата…

Aх, човек на ништо да не може да се израдува и за ништо да не може да му олесни во оваа земја! Ах, Талат, Талат, кое разочарување, ова со знамињата во кабинетот на Претседател на Собранието на РМ е ок?!
Навистина?! Со оглед на се и после се?! Ама, ова како „ми се може“, така?! Впрочем, во целава наша „атмосфера“ изгледа утврдивме дека само ДПМНЕ, македонскиот национализам и национал-шовинизам се зло , но истите феномени кај ДУИ, другиот албански политички фактор, кај Албанците воопшто, се баш кул, и далеку ќе ја одведат и земјата, и регионот, а богами и самите Албанци?

Исто како што утврдивме дека не чини само кога Македонци не почитуваат устав и закон, демократски процес на усогласување и одлучување , кога се корумпирани, кога крадат и кога владеат лошо, на ѓон или насилнички? Кога сето тоа го прави албанскиот политички фактор и Албанците во Македонија, дал на државно ниво, дал на ниво на единици на локална самоуправа (со посебна сласт и страст кон мнозинството што е во позиција на малцинство, но и кон другите малцинства, што ќутенкум, што декларирано како од страна на Села во неколку прилики), е тогаш се е ок, за замижување, за неодговорност, за користење различни, двојни-тројни стандарди и секакви песни на апологија до правење улави, а и, секако, ич не влијае на џебот и на животот на цело граѓанство, па и на тие од „мнозинството„, имено, Македонците.


Ова со знамињата е потсетувањето на тоа денес? Јас како граѓанка никаде и никогаш не сум имала шанса и можност да издебатирам и да одлучам, во Собранието на РМ, од пратениците, па згора, ни помалку-повеќе, од претседателот на Собранието, кој како „прв меѓу еднаквите„, не преставува сите, да се употребува било кое друго знаме, па и тоа да е на некоја од етничките заедници, а не знаме на друга држава, освен официјалното државно знаме како знаме за сите нас.

Ако било што менуваме, ако воопшто има основ и аргументи за тоа, дома и споредбено, тоа треба да се одлучи низ демократски процес, а не со вакви подмолни итарпејовски силувања и на ѓон, без обзири за државните, граѓанските, етничките и демократските чувства на сите засегнати.

Кога еднаш ќе се разбере дека „тиранијата на малцинството„ (било какво, политичко, етничко, итн.) е исто толку страшен и деструктивен феномен како и „тиранијата на мнозинството“ ? Но, само продолжете, да видиме до каде ќе стигнеме сите вака и сите вакви заедно, јас сум длабоко уверена дека нигде арно, земјата ќе продолжи да си крвари оти национализмите функционираат на акција-реакција, се хранат едни од други, се оправдуваат едни со други.

Јас лично немам намера да урлам за еден, а да ќутам за друг, само затоа едниот бил „поголемиот брат„ а другиот бил „помалиот брат„. Конечно, од секогаш и во се, колку што ми се гадело од „џелатите“, уште повеќе ми се гадело од синдроми на „жртви кои стануваат поголеми џелати од џелатите„, а тоа, чинам, станува ептен албански синдром, кој нужно се враќа како бумеранг, ама без утка, затоа некој треба сериозно да израсне малце демократски капацитет, одговорност, полнолетна зрелост, обзирност и чувство за фер-плеј ,по онаа „не им го прави на другите тоа што не сакаш да ти го прават тебе„!

Фејсбук статус на Каролина Ристова Астеруд
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom