Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Реално, очекував многу поголем отпор, мислев дека ,,патриотите,, ке држат фронт... ова веке не е интересно, попуштија по сите линии. Предаваат кабинети, фрлаат документација, се откажуваат од водачи, се предаваат на полиција, нема жар, нема борба... Треба да се провери да не е гужвата сега пред СЈО за кој попрв да се пријави за заштитен сведок, оти и за тоа се многу ограничени местата....
И мене ми е сомнително сево ова, оди премногу лесно. Можно е Гвујо да се испазарил со Хојт Ји за него и за уште некој. Но овие будалите кои сега урлаат по улици и кои тепаа во Собрание, за нив никој нема да се испазари.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.544
Поени од реакции
48.009
Гледам дека уште не седнати, почнаа со “така правеа и они“ во случајот на Таљат. Ја голтнаа првата од многуте кнедли, истите бивши опизициоенри кои ја осудуваа сервилноста на ВМРО во однос на племето , сега ќутат и си рационализираат внатре во себе.

Иначе за командантот, браво, агресивно обележа територија и од прв ден дава до знаење, за да нема случајно забуни во иднина за коалицијава, јасно е кој ке држи даљинско - кој ќе врти антена.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.323
Поени од реакции
17.227
Ако одиме со градење на граѓанска држава, тогаш ваквите националистички реликвии од минатото треба да ги оставиме во минатото.
Единствено СДСМ на некаков начин во моменов нуди граѓански концепт кој во иднина би бил некаков темел за изградба на граѓанско општество, но мене лично нивните намери ми се многу сомнителни и со леснотија би кажал дека се во служба на смирување на стоката пред колење.

Останатите партии, т.е. ДПМНЕ и сите албански партии нудат национализам, па и шовинизам, кој видовме дека тука најдобро функционира.

Е сега како ти си го замислуваш процесот на трансформација кон граѓанско општество со такви политички дилетанти и битанги и во вакви услови, мене стварно не ми е јасно.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
И мене ми е сомнително сево ова, оди премногу лесно. Можно е Гвујо да се испазарил со Хојт Ји за него и за уште некој. Но овие будалите кои сега урлаат по улици и кои тепаа во Собрание, за нив никој нема да се испазари.
Мислиш се испазарал наместо на меѓународен суд, на македонски суд да го судат. Грујо иницира да има граѓанска војна, за тоа многу лесно ќе заврши у Хаг
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.767
Поени од реакции
44.131
Е како да не се самоутепаш кога читаш вакви стручни анализи. Можеш ли да ми посочиш според кој закон ова важи? Цитирај, посочи...
Mozam i jas tebe da ti go postavam istoto prasanje, koj zakon go sprecuva talat vo Kabinet svoj da si stavi albansko zname pokraj makedonskoto ?
Pa blagodarenie na vmro ova mu e ovozmozeno

"Со Амандманот VIII на Уставот ("Службен весник на Република Македонија" бр.91/2001) членот 48 од Уставот се заменува и гласи:

Припадниците на заедниците имаат право слободно да го изразуваат, негуваат и развиваат својот идентитет и особеностите на своите заедници и да ги употребуваат симболите на својата заедница (став 1)."*

eve ustavniot sud sto veli

"Оттаму, за Судот не беше спорен изборот на знаме на друга држава како знаме кое ќе служи за симболизирање на идентитетот и особеностите на одредена група на припадници на заедници кои не се мнозинство во Република Македонија бидејќи така избраното знаме не би можело да го загрози суверенитетот и државниот интегритет на Република Македонија се до тогаш до кога во неговата употреба ќе значи само изразување припадност на одредена заедница во функција на Амандманот VIII на Уставот. "

Kazi im fala na vmro sto ova im go dozvolija

eve i clen 21 sto veli

При истакнување на знамето на Република Македонија во затворени простории, тоа секогаш се става од десната страна гледано од страна на говорникот, а доколку истовремено се истакнуваат знамето на единицата на локалната самоуправа и други знамиња тие треба да стојат од левата страна оддалечени два метри, едно метро пониско и со помали димензии од знамето на Република Македонија.

so toa sto ova najverojatno se odnesuva na onie golemi znaminja, a ne na vakvi mali, ali eve, ako nekoj zakon krsi talat, toa e ovoj, slobodno tuzi go, o ti, strucnjaku.

I uste ednas, koj zakon go sprecuva talat ova da go napravi, kako pripadnik na etnicka zaednica vo Republika Makedonija.

p.s. samoutepaj se slobodno, milo ke mi bide ako na bilo kakov nacin sum pridonel za toa
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Mozam i jas tebe da ti go postavam istoto prasanje, koj zakon go sprecuva talat vo Kabinet svoj da si stavi albansko zname pokraj makedonskoto ?
Pa blagodarenie na vmro ova mu e ovozmozeno

"Со Амандманот VIII на Уставот ("Службен весник на Република Македонија" бр.91/2001) членот 48 од Уставот се заменува и гласи:

Припадниците на заедниците имаат право слободно да го изразуваат, негуваат и развиваат својот идентитет и особеностите на своите заедници и да ги употребуваат симболите на својата заедница (став 1)."*

eve ustavniot sud sto veli

"Оттаму, за Судот не беше спорен изборот на знаме на друга држава како знаме кое ќе служи за симболизирање на идентитетот и особеностите на одредена група на припадници на заедници кои не се мнозинство во Република Македонија бидејќи така избраното знаме не би можело да го загрози суверенитетот и државниот интегритет на Република Македонија се до тогаш до кога во неговата употреба ќе значи само изразување припадност на одредена заедница во функција на Амандманот VIII на Уставот. "

Kazi im fala na vmro sto ova im go dozvolija

eve i clen 21 sto veli

При истакнување на знамето на Република Македонија во затворени простории, тоа секогаш се става од десната страна гледано од страна на говорникот, а доколку истовремено се истакнуваат знамето на единицата на локалната самоуправа и други знамиња тие треба да стојат од левата страна оддалечени два метри, едно метро пониско и со помали димензии од знамето на Република Македонија.

so toa sto ova najverojatno se odnesuva na onie golemi znaminja, a ne na vakvi mali, ali eve, ako nekoj zakon krsi talat, toa e ovoj, slobodno tuzi go, o ti, strucnjaku.

I uste ednas, koj zakon go sprecuva talat ova da go napravi, kako pripadnik na etnicka zaednica vo Republika Makedonija.

p.s. samoutepaj se slobodno, milo ke mi bide ako na bilo kakov nacin sum pridonel za toa
Оти вакви вести не се пренесуваат на владините медиуми, за тоа сега на луѓето им е чудно зошто Талат ставил знамиња
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.323
Поени од реакции
17.227
Настрана што некој им го дотера умот мирно да го предадат претседателскиот кабинет, овие од Дуи се педери до крај со провокацииве, наместо да ја смират топката во овие тензии, малку му било едно, морал Талат три знамиња да истопори.

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
Зарем се сомневате во Албанците, кои во генетскиот код како атавизам им е наследена тенденцијата за бескрајно националистичко провоцирање кон шкавелите?
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Гледам дека уште не седнати, почнаа со “така правеа и они“ во случајот на Таљат. Ја голтнаа првата од многуте кнедли, истите бивши опизициоенри кои ја осудуваа сервилноста на ВМРО во однос на племето , сега ќутат и си рационализираат внатре во себе.

Иначе за командантот, браво, агресивно обележа територија и од прв ден дава до знаење, за да нема случајно забуни во иднина за коалицијава, јасно е кој ке држи даљинско - кој ќе врти антена.
Кој ќе врти антена - а кој ќе вика ДОБАААР* :D
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Единствено СДСМ на некаков начин во моменов нуди граѓански концепт кој во иднина би бил некаков темел за изградба на граѓанско општество, но мене лично нивните намери ми се многу сомнителни и со леснотија би кажал дека се во служба на смирување на стоката пред колење.

Останатите партии, т.е. ДПМНЕ и сите албански партии нудат национализам, па и шовинизам, кој видовме дека тука најдобро функционира.

Е сега како ти си го замислуваш процесот на трансформација кон граѓанско општество со такви политички дилетанти и битанги и во вакви услови, мене стварно не ми е јасно.
Eдинствен начин на трансформација на ова општество во граѓанско е влез во ЕУ. Нема друг лек. Во меѓувреме треба на индивидуално и на колективно ниво да се обидуваме да бидеме колку што може понормални. Ако погледнеш на Македонија, и на психологијата на еден просечен Македонец, ние од раѓање растеме и живееме во параноја. Нас не учат дека сите не мразат, а ние сме најморални. Тоа е колективно лудило, кое партии како ДПМНЕ само го разгоруваат. Јас имам еден единствен живот, ми се ебе мене и за Црквата и за знамето. Не сакам животот да го поминам во колективна параноја. Сакам да живеам нормален живот во нормална држава.
 
Последно уредено:
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Mozam i jas tebe da ti go postavam istoto prasanje, koj zakon go sprecuva talat vo Kabinet svoj da si stavi albansko zname pokraj makedonskoto ?
Pa blagodarenie na vmro ova mu e ovozmozeno

"Со Амандманот VIII на Уставот ("Службен весник на Република Македонија" бр.91/2001) членот 48 од Уставот се заменува и гласи:

Припадниците на заедниците имаат право слободно да го изразуваат, негуваат и развиваат својот идентитет и особеностите на своите заедници и да ги употребуваат симболите на својата заедница (став 1)."*

eve ustavniot sud sto veli

"Оттаму, за Судот не беше спорен изборот на знаме на друга држава како знаме кое ќе служи за симболизирање на идентитетот и особеностите на одредена група на припадници на заедници кои не се мнозинство во Република Македонија бидејќи така избраното знаме не би можело да го загрози суверенитетот и државниот интегритет на Република Македонија се до тогаш до кога во неговата употреба ќе значи само изразување припадност на одредена заедница во функција на Амандманот VIII на Уставот. "

Kazi im fala na vmro sto ova im go dozvolija

eve i clen 21 sto veli

При истакнување на знамето на Република Македонија во затворени простории, тоа секогаш се става од десната страна гледано од страна на говорникот, а доколку истовремено се истакнуваат знамето на единицата на локалната самоуправа и други знамиња тие треба да стојат од левата страна оддалечени два метри, едно метро пониско и со помали димензии од знамето на Република Македонија.

so toa sto ova najverojatno se odnesuva na onie golemi znaminja, a ne na vakvi mali, ali eve, ako nekoj zakon krsi talat, toa e ovoj, slobodno tuzi go, o ti, strucnjaku.

I uste ednas, koj zakon go sprecuva talat ova da go napravi, kako pripadnik na etnicka zaednica vo Republika Makedonija.

p.s. samoutepaj se slobodno, milo ke mi bide ako na bilo kakov nacin sum pridonel za toa
Fala puno, prijatno.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.964
Поени од реакции
26.644
Eдинствен начин на трансформација на ова општество во граѓанско е влез во ЕУ. Нема друг лек. Во меѓувреме треба на индивидуално и на колективно ниво да се обидуваме да бидеме колку што може понормални. Ако погледнеш на Македонија, и на психологијата на еден просечен Македонец, ние од раѓање растеме и живееме во параноја. Нас не учат дека сите не мразат, а ние сме најморални. Тоа е колективно лудило, кое партии како ДПМНЕ само го разгоруваат. Јас имам еден единствен живот, ми се ебе мене и за Црквата и за знамето. Не сакам живото да го поминам во колективна параноја. сакам да живеам нормален живот во нормална држава.
А што ако се во право тие ?

Нормално ти е барањето да се смени името? Нормално ти е што кај нашите соседи нема никакви права на Македонското малцинство? Нормално е што никој од нашите соседи не не признава како народ??
Таква нормална држава треба да сме?!?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
А што ако се во право тие ?

Нормално ти е барањето да се смени името? Нормално ти е што кај нашите соседи нема никакви права на Македонското малцинство? Нормално е што никој од нашите соседи не не признава како народ??
Таква нормална држава треба да сме?!?
Сега кога ќе гласаат влада колку наоружани ќе има?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.964
Поени од реакции
26.644
Сега кога ќе гласаат влада колку наоружани ќе има?
Се виде колку ќе има... се случи нешто во Виена и се договори паторот, а не се секирај кога веќе еднаш ти влезе за Смилковци и за браќата по криминал, веќе ти е раширен отворот, ќе ти влезе и за фамилијата.... пошто нели тајмингот не одговара, за живот се работи...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
А што ако се во право тие ?

Нормално ти е барањето да се смени името? Нормално ти е што кај нашите соседи нема никакви права на Македонското малцинство? Нормално е што никој од нашите соседи не не признава како народ??
Таква нормална држава треба да сме?!?
Што значи да те признаваат како народ? Ние некого признаваме како народ? Тоа нема никакви правни последици, признавање и непризнавање на народ. Бугарија не призна прва, наместо тоа да го искористиме за градење на добрососедски односи, автопат, пруга, ние влеговме во дебилни расправии, зошто не ни го признавале јазикот. Кој идиотизам е тоа, како од некого треба да бараш да ти го признае јазикот. Или спорот со Србија за Црквата. МПЦ се банда арамии, дали некој ги признавал или не, ме боли таквото за нив.

Единствен реален проблем кој го имаме, колку и да е ирационален, е спорот за името со Грција. Тој проблем директно влијае на квалитетот на животот на луѓето во Македонија.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
690
Поени од реакции
2.006
Најдобрата и најреалната изјава ја даде еден средовечен Македонец од тетовско за време на конфликот во 2001 година...." Секој Шииптар е терорист, нема добар, лојален или лош...буквално секој е терорист" .

Тоа другарчиња е чиста вистина, кој живеел со нив тоа многу добро го знае особено ние од западот, тие легнуваат и стануваат со идеата за Голема Шипнија...без разлика што ќе речат пред тебе или пред камера.

2001 година беше златна шанса да се решат некои работи ама ја фатија државата и раководството на спиење, неспремни, неодговорни, исплашени од надворешна интервенција и бидна што бидна.

Сега останува да видиме дали оваа гарнитура политичари ке бидат доволно мудри да направат нешто позитивно, иако тешко ама да се надеваме оти само тоа ни остана. Ако не се деси тоа, слободно можеме да фатиме патот кој каде ке стигне оти не не бива за водење и бранење држава .
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom