Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Од сето ова барем едно да ти беше точно.
последно командантот на НАТО изјави дека единствена војска која може да биди на косово се меѓународните контигенти а за признавање на косово имаш јавно објавени изјави од званична германија
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.950
Поени од реакции
11.577
Ова е интересно:


Затоа што често место видеа има бели коцки на страната - еве и линк - https://www.youtube.com/watch?v=iI2iyJ-RSH8


Интересно како аудиото го снемува магично на одредени моменти. И погодете кој снима.
Koj snima? I na shto aludirash?
I gleam zborite za chovek so pishtol...sluzbeno lice od 6ta uprava, obezbeduvanje na Spasovski kako poraneshen minister. Ushte eden ili dvajca ima on, i plus bile tuka dvajca od licnoto obezbeduvanje na Zaev.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
НЕ... кого и да избере народот странските фактори ќе го стават в џеб.... а не дека и Референдуми не се лажираат, не само кај нас, ете во Шкотска имаше скоро... па и во соседна Хрватска беа лажирани референдумите за Нато и ЕУ...
и во русија кина и северна кореја...
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Koj snima? I na shto aludirash?
I gleam zborite za chovek so pishtol...sluzbeno lice od 6ta uprava, obezbeduvanje na Spasovski kako poraneshen minister. Ushte eden ili dvajca ima on, i plus bile tuka dvajca od licnoto obezbeduvanje na Zaev.
Реков само дека е интересно видео. Поставено е за да биде прегледано и секој да си донесе индивидуален заклучок. Другото беше поставено да видиме кој во кого сумња.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.950
Поени од реакции
11.577
Реков само дека е интересно видео. Поставено е за да биде прегледано и секој да си донесе индивидуален заклучок. Другото беше поставено да видиме кој во кого сумња.
Ja videoto prv pat go vidov na stranata na N1 televizija. Ne znam koj tochno snimal. Zaev spomna deka so niv nekako se pogodil i nekoj kamerman.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ja videoto prv pat go vidov na stranata na N1 televizija. Ne znam koj tochno snimal. Zaev spomna deka so niv nekako se pogodil i nekoj kamerman.
Убаво што снимал, не викам не. Повеќе видео материјал за случувањата - подобро за сите. Но повеќето снимки ги гледавме по сто пати на ТВ, и најчесто се од пробивот на гневната толпа во прес комората. Или од надворешниот обид за влез во Собрание. Немаше снимки од другата страна на настанов, или до сега јас не налетав на такви, освен оваа, која е прилично долга, и е .... фино лепо сецкана и лепена. Добар дел од аудиото на моменти го нема итн. Иако се гледа дека луѓе зборат.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Немаше снимки од другата страна на настанов, или до сега јас не налетав на такви, освен оваа, која е прилично долга, и е .... фино лепо сецкана и лепена. Добар дел од аудиото на моменти го нема итн. Иако се гледа дека луѓе зборат.
Добро Шкорпи мора од се да правиш некој заговор?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334
Она што е наредно е да изразиме солидарност и поддршка со дечките (и дедовците) што беа во собранието, во случај да ги гонат кривично.
Од ВМРО сигурно нема да го направат тоа.
Само подршка!

Ама подршка да ви се соберат албанците и да ве здробат ко магариња пред Собрание.
Таман со нив докажувајте се колку сте патриоти.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Aha toa ne beshe sharenata, mozhebi partiska....Sega ke se pravime naivni demek. I vrapcite znat koj toa go organizirashe i zoshto i kako se slevaa i kade sorosovite pari,pa razni chadori bea vo igra, a ako ti toa ne go znaesh te prenele zheden preku voda. Sakash da kazhesh sharenata beshe spontana reakcija na narodot, nekolki iljadi ili taka nehso, koordinirani od eden centar i ne mozham da zaboravam koga SDS politichari i drugi kalemeni slivi frlaa kurtoni so boja i se raduvaa kako deca od predshkolska vozrast, pathetic ,l se raduvaa i navivaa za balistite vo Divo Naselje???neverojatno neshto videno, intelektualci se kazhuvaat....
Za taa navreda jas se izviniv i tolku imash od mene,a koi мрмчat jas ne znam, ako me vkluchuvash mene vo navredi sme 1:1. Ako utre ima izbori, kako shto sega stojat rabotite, moe mislenje e deka nema da izlezat ni 30% glasachi i jas toa go posakuvam, VMRO DPMNE se posra, Gruevski e istorija i neka si bara azil vo nekoja egzotichna zemja, a ako ostane ovde i vlakno ne mu fali eve ti gnasna konspiracija. E ne znam kako da te objasnam, simpatizer, glasach, nepartiec i ne e vazhno, jasno mi e koja opcija ja podrzhuvash i toa e dovolno. Pobedi tvojata opcija, ete vaka blago kazhano bez insinuacii.
Ova za buzhetot ne go diskutiram, toa e za mene zdodevna rabota i ovde vo Canada, ete zhiveam vo Canada i uzhivam. Plakjam danoci do bezsvest i se zhivee. Do nijagara skoknuvam na nekolku godini ednash i toa e toa..Gledam vie vo Makedonoja na kafe si odite vo Solun, kafulinjata vo Skopje se polni od utro do mrak....navistina golema siromashtija. Shto ima Evropa da ne mrazi zaradi Turcija...EU nas ne mrazi ushte od 1991 brachko. Prviot udar od sankcii na Makedonija beshe od EU, aferim.
Jas sum go zboruval, pishuval i chital makedonskiot literaturen jazik najverojatni ushte pred da si bil roden. Show some respect.
Член 2,3 и 7 од уставот на Р.М.

Член 2
Во Република Македонија суверенитетот произлегува од граѓаните и им припаѓа на граѓаните. Граѓаните на Република Македонија власта ја остваруваат преку демократски избрани претставници, по пат на референдум и други облици на непосредно изјаснување.

Член 3
Територијата на Република Македонија е неделива и неотуѓива. Постојната граница на Република Македонија е неповредлива. Границата на Република Македонија може да се менува само во согласност со Уставот.

Член 7
Во Република Македонија службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско писмо. Во единиците на локалната самоуправа во кои како мнозинство живеат припадниците на националностите, во службена употреба, покрај македонскиот јазик и кирилското писмо, се и јазикот и писмото на националностите на начин утврден со закон. Во единиците на локалната самоуправа во кои како значителен број живеат припадниците на националностите, во службена употреба, покрај македонскиот јазик и кирилското писмо, се и јазикот и писмото на националностите, под услови и на начин утврдени со закон.

Како може да се променат државните граници, а притоа да не се прекрши или промени уставот!? Или во другото сценарио, ако се прогласи кантон, одма ќе се бара референдум, и тој ќе падне. Ако и тоа е воопшто уставно!

Кога те навредив јас? Јас прашав дали знаеш да читаш или те мрзи да читаш, а не констатирав дека си неписмен. Тоа како ги сфаќаш работите е до тебе, а не го мене (како она за Турција што не го разбра). И јас не поддржувам опција, ти од Канада збориш за вмро, овие од Австралија зборуваат за патриотизам, а ве нема назад да се вратите. Ете ако ти е мака за даноците, ние плаќаме најниски даноци во Европа, но и зимаме најниски плати во Европа. Па ај рипни во базенов, ако водата е малку студена, треси се и привај понатаму, нема враќање назад. Како со точакот на рамо и продолжуваш. Само да ги знаеше сите бисери, не би делел вакви комплименти за Никола.

И од Канада зборуваш за економската ситуација во Македонија! Преку 100.000 граѓани живеат од социјална помош, а од оние што работат 1/4 се на минималец. И види слики од Битола, Тетово, Охрид, Струга, Ресен, Куманово, не значи дека ако Скопје е развиен град и останатите се. Ако некогаш си бил во овие градови, нема потреба повторно да одиш, ништо не е променето, со мал исклучок на Охрид. Спомениците т.е. кичот не се рачуна. :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Овде просечна плата е 23.000 денари. Месечен трошок за основни работи (без менување покриви и кредити за отплаќање) е 30.000
25% се невработени
30% се во категорија на сиромашни
од сите вработени, околу 12% земаат плата над 25.000 денари.
Сиромашниот во Америка е богаташ за Македонија.
Сепак е клошар во америка кој не може да си дозволи да дојде во Македонија да се прави богаташ
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.438
Најдолни форми на живот до 26.04.
  1. Бирократи
  2. Провладини експерти
  3. Националисти
  4. Пензионери
Најдолни форми на живот после 26.04.
  1. Ќосе националисти
  2. Пензионери
  3. Бирократи
  4. Провладини експерти
GG WP ќосиња, GG WP
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.787
Поени од реакции
1.504
Ајде не се расправајте, за некоа година како што тераме ќе сме сите во голема Албанија и ќе ни биде супер.

Да живее херојот Зоран Заев!
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Ајде не се расправајте, за некоа година како што тераме ќе сме сите во голема Албанија и ќе ни биде супер.

Да живее херојот Зоран Заев!
И ќе имаме излез на море а може и на две
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom