Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Груевски му понуди на Муртинецот скапан од тепање да направат влада ама сирот знае дека е уценет и ке му летне главата. Да не барам снимки и изјави. Инаку ова е жолт картон, немој црвен да биде (ко Села), е тогаш ке отиде цела гарнитура на СДСМ 2 метри под земја. Има екстремни крила во ВМРО кои не мислат два пати. Екстремни крила од кои и врвот на ВМРО се тресе, за ова имам лично сведоштво.
Кога му понуди? Откако прво тој преговараше со Дуи 20 дена?
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.607
Поени од реакции
43.440
Ке се тресе кур у ладна вода не се секирај, ке отврате од ден за ден РИП теми само нека им поминат овие срања што ги прават.
Се смеевте кога велев народ ке влезе ке ве шамара како гомна. Никој не ми веруваше. Ко пички посрани у едно коше седнале и молат. Ке биде работава: "Што ти требаше ова...-"Не ми требаше мене"
abe sigurno, 100%.
siti se sega na vakvi debilni stvari, zasto uste mnogu malku prostor ti ostana, se nadevam deka denot koga pastirot ke ti go strpaat u zatvor, ke bides tuka, da ne prosvetlues i ponataka so tvoite debilni postovi za ekstremnoto krilo na vmro, koe prasanje na vreme e koga ke gi vrati pirinot i egejot onamu kade sto pripagjaat.
 
T

templar55

Гостин
Кога му понуди? Откако прво тој преговараше со Дуи 20 дена?
Ама му понуди. Уствари му понуди а знаеше дека ке биде одбиен затоа што знае дека треба да одработи а вака со таа понуда и нејзино одбивање ке добие на поени. Црпко мора да одработи инаку летна главата, додуша сега се држи на конци ама пак може да летне.[DOUBLEPOST=1493348109][/DOUBLEPOST]
abe sigurno, 100%.
siti se sega na vakvi debilni stvari, zasto uste mnogu malku prostor ti ostana, se nadevam deka denot koga pastirot ke ti go strpaat u zatvor, ke bides tuka, da ne prosvetlues i ponataka so tvoite debilni postovi za ekstremnoto krilo na vmro, koe prasanje na vreme e koga ke gi vrati pirinot i egejot onamu kade sto pripagjaat.
Ти реков за тој затвор веќе. Не биди смешен. Попрво ти ке легаш ако плукнеш на улица него он. Така стојат работите не за него него за сите политичари. Една будала 2 години го пишува затворот, затвор па затвор. Мислам дека детето и скрена малце со умот...остави затвор. Никој нема да лега гарантирано.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.217
Поени од реакции
20.975
ne bidi glup, mnogu dobro svakam on sto kazuva, mi bara pocituvanje na zakon vo klasicno bezzakonie i klasicna anarhicna situacija, kakov apsurd ...
normalno deka vo normalni uslovi, ne smee da vlaga covek so pistol tamu ( iako samo pretpostavuvame koj e i sto e ), ama vo normalni uslovi policiskite sluzbi nemase da dozvolat vakva smesna brojka na luge, kade poveketo bea penzioneri, i zeni, da vlezat slobodno vo sobranie, da tepaat novinari i pratenici, i nepreceni od nikogo i da posegnat po nivnite zivoti.
Vo toj moment, turi mu kurot i na zakon i na sve, koga toj sto e platen da si ja vrsi rabotata i istite tie zakoni na koi i ti i peja se povikuvate treba da gi zastituva, TOTALNO POTFRLIL.

Se povikuvate na zakon, a u sobranie 1000 dusi veke vlegle, so fantomki, so nozevi, so boksiraci, metalni shipki i slicno.

kewl story.
Пак реферат си напишал, и пак ништо не си кажал. Едно исто цело време, ко расипана лента. :pos:

Сфаќаш дека никој не очекувал "klasicno bezzakonie i klasicna anarhicna situacija" (за ова Агда би те обесила за јајца на бандера), па за да мора да носи и вади пиштол, ооо Зоте? :D
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.136
Поени од реакции
11.209
Легендата вели дека некој некогаш се докажал со Syn.
Без навреда друже, ама незнам кога си признал некогаш дека си бил грешка.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.607
Поени од реакции
43.440
Пак реферат си напишал, и пак ништо не си кажал. Едно исто цело време, ко расипана лента. :pos:

Сфаќаш дека никој не очекувал "klasicno bezzakonie i klasicna anarhicna situacija" (за ова Агда би те обесила за јајца на бандера), па за да мора да носи и вади пиштол, ооо Зоте? :D
ooo glup
da ne se praese so sila slep, osven ako tolkav ti e kapacitetot i ne si informiran kako funkcioniraat bezbednosnite sluzbi vo sobranieto, ke znaese deka nema shansa da vlegol vnatre pred eskalacijata so pistol a pritoa da nema dozvola za istiot, takodze i dozvola vnatre da vleze so nego.
Taka da ako odime so stavot deka on veke bil vnatre, pred orkite da vlezat, ko ti sto vikas, on imal dozvola da nosi oruzje vo zakonodavniot dom.
Edinstveniot nacin da vleze vnatre so pistol, bez dozvola, e po eskalacijata, a za toa se izjasniv sto mislam samo koj kolku e kadaren da razbere.[DOUBLEPOST=1493349460][/DOUBLEPOST]
Легендата вели дека некој некогаш се докажал со Syn.
Без навреда друже, ама незнам кога си признал некогаш дека си бил грешка.
konkretno za sto, objasni veke, ako me spomnuvas vaka pederski u post. Konkretno so temava ...
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Ама му понуди. Уствари му понуди а знаеше дека ке биде одбиен затоа што знае дека треба да одработи а вака со таа понуда и нејзино одбивање ке добие на поени. Црпко мора да одработи инаку летна главата, додуша сега се држи на конци ама пак може да летне.[DOUBLEPOST=1493348109][/DOUBLEPOST]
Ти реков за тој затвор веќе. Не биди смешен. Попрво ти ке легаш ако плукнеш на улица него он. Така стојат работите не за него него за сите политичари. Една будала 2 години го пишува затворот, затвор па затвор. Мислам дека детето и скрена малце со умот...остави затвор. Никој нема да лега гарантирано.
Па не може така ама му понуди, како ама му понуди кога вика дека е патриот. Не може така, нека му понудел пред да преговара со Дуи, зошто преговарал иначе ако е против платформата. Ама нема, или понудува тогаш кога треба или не, се после преговорите со Дуи е веќе театар од вмро. Патриотски се знае како е, а преговори од 20 дена и фалење дека има влада не е патриотски.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.142
Поени од реакции
85.488
Има луѓе пред собрание? Нели рекоа демек од цела Македонија ќе идат и ќе кампуваат таму...

Него за ова синоќа, најмногу ќе го изеде Бетменот... како еден од организаторите За Заедничка Македонија, тој директно ќе го јаде стапот за тепачките во собранието. Законот колку што знам за вакви случаеви предвидува од 1 до 10 години затвор.... многу глуп човек е бетменов, ептен.... Груевски се бранеше до пред 2-3 години кога сеуште ја имаше државава на дланка, одкако почнаа да му пукаат конците, а и овие од ЕУ одкако му го свртеа грбот, секој паметен човек би се дистанцирал малце од партиите... Али не и Бетменот, тој како "најпаметен" од сите кога веќе се знаеше дека ДПМНЕ нема да издржи уште долго на власт, тој тогаш најде да ги брани, да биде последниот браник на партијата. Значи ептен, ептен, ептен, ептен глуп, глуп, глуп, глуп чоек, ептен.
Прашањето е сега дали тој е дома, да не се крие негде да не го притворат со лисици...

ДПМНЕ веќе не е на власт, овие другиве на легитимен или нелегитимен начин ќе донесуваат закони во собрание, башка имаат ветер у грб од европскиве пратеници стојат позади нив.
А јас само едно ќе кажам... Господ нека ни е напомош
Јас бев еден од ретките кој мислев дека нема да дојде до крв, колку и да беше лоша политичката ситуација во земјава, сепак убеден бев дека некако мирно ќе заврши драмава, ама не сум бил во право нажалост :(

П.С. Само да надополнам, јас сум против секако насилство, али ако синоќа требаше некој да го јаде (и го јадеше) тоа беше
1) Зијадин Села
2) Зијадин Села
3) Зијадин Села

Значи знаевме дека ситуацијава во земјава е премногу напната, Грујо, Али, Заев и оние од БЕСА колку и да прават глупости позади камерите, сепак пред малите екрани секогаш говореа народот да не подлегнува на провокации, гледаа да не навредат некој во државава, даваа изјави се да се заврши мирно... освен Села, тој каде и да се појавеше секогаш подбуцнуваше со своите изјави. И кога државата се наоѓа во ваква ситуација, тој како пратеник во собранието треба да има малце акл во тоа црпката да размисли двапати пред да изговори нешто, а не да крева тензија меѓу луѓето.
Си го доби тоа што го бараше, него ич не го жалам.... куртон еден.
П.П.С. Не бил во критична состојба
 
Последно уредено:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.217
Поени од реакции
20.975
ooo glup
da ne se praese so sila slep, osven ako tolkav ti e kapacitetot i ne si informiran kako funkcioniraat bezbednosnite sluzbi vo sobranieto, ke znaese deka nema shansa da vlegol vnatre pred eskalacijata so pistol a pritoa da nema dozvola za istiot, takodze i dozvola vnatre da vleze so nego.
Taka da ako odime so stavot deka on veke bil vnatre, pred orkite da vlezat, ko ti sto vikas, on imal dozvola da nosi oruzje vo zakonodavniot dom.
Edinstveniot nacin da vleze vnatre so pistol, bez dozvola, e po eskalacijata, a za toa se izjasniv sto mislam samo koj kolku e kadaren da razbere.
А-у, досаден човек. :facepalm:
Не знам зошто ми објаснуваш мене, оди на Пеџа објаснувај му, со него ја почнавте дискусијата за пиштолот, јас само пробав да ти поедноставам што сака да ти каже човекот. Ме боли курот мене дали требало или не требало да внесува пиштол во Собрание.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.607
Поени од реакции
43.440
А-у, досаден човек. :facepalm:
Не знам зошто ми објаснуваш мене, оди на Пеџа објаснувај му, со него ја почнавте дискусијата за пиштолот, јас само пробав да ти поедноставам што сака да ти каже човекот. Ме боли курот мене дали требало или не требало да внесува пиштол во Собрание.
индеткејс, џабе се убаци у кадар, зашо тој дел нит го спорев нит ќе го спорам кој вие го начнавте, со тоа што, а не бевте свесни очигледно, рандом личност у собрание нема шанса да влезе со пиштол а притоа да нема дозвола за тоа, како и да не помине одредени безбедносни процедури.
а за болење ташак, реков и ја, најнебитната ствар у цела оваа фрка беше пиштолот за кој пеџа се фати ко слеп за стап, у ситуација кога у собрание можеше комотно да влезеш со базука, или коњ, магаре, коза за која бочно си залепил два калаша, сеедно.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Така е Господине Груевски, државата се брани само со демократски и законски средства,
убаво што повика на смирување на ситуацијата, народот треба да остане присебен, а членовите на ВМРО може и Таоисти да станат.

Куртон еден либерален, треба на клоци да го ишутираат од ВМРО, мене навистина не ми е јасно како членовите на ВМРО ги трпат овие заебанции,
изгледа истата приказна е ко во СДСМ, слепци без мозок.

Ако Груевски одговара, тоа треба за биде за непревземање мерки кон анти-државни елементи, па потоа за се останато.
Го трпат затоа што сите се на меници кај него. Сакаш пратеник, потпиши 300к евра меница, судија потпиши незнам колку илјади евра меница. И ако си непослушен ќе ти ја активираат. После оди тужи, ќе ти стават судија кој е на меница и ќе те направат голтар.
СДСМ да ги поништеа мениците т.е тоа да беше прв услов за било што, денес сите криминалци ќе слушеа затвор, пошто македончето е кодош не виден, посебно ако знае дека нема последици.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.567
Поени од реакции
20.817
И што правиме денес, заев повикува на контрапротести ... односно повикува на граѓанска војна. Ако некој на крај биде виновен за судир меѓу народот тоа е оној кој отворено повикува на судир на улица. Ситуацијата нема да се реши ни под случај разно на улица, и претпоставувам нема да заврши добро за сдс ако дојде до таква разврска.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.533
Поени од реакции
28.951
Ќе се навратам на протестите на шарена револуција, како изгледаа подготовките на полицијата за протестот пред вмровското гнездо..

Пред да дојде толпата шта да видиш, подготвени.....

Во Македонија нема полиција, туку партиска пара-служба.

Имаме и орда што денес спие со умисла Села утрово да скине конци, за да има војна.
Досадни сте. Министер за внатрешни работи моментално е Агим Нухиу, можеш да го видиш на веб сајтот на мвр, има албанско знаменце на маса.
Обратете се кај него штом не знае да организира кордон.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
824
Поени од реакции
833
Досадни сте. Министер за внатрешни работи моментално е Агим Нухиу, можеш да го видиш на веб сајтот на мвр, има албанско знаменце на маса.
Обратете се кај него штом не знае да организира кордон.
Ова пак не го менува фактот дека полицијата е партиска пара-служба
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom