Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Абе Бугарите викаат и дека Гоце Делчев, Јане Сандански, Климент Охридски и така натаму се Бугари. Тоа не значи дека е тоа вистина. Двоглавиот Орел го има и во Србскиот грб и во Црногорскиот ....

Што ти е поентата со лавот ?!? Историјата покажала дека лавот е користен во минатото од Македонците како симбол. Ако го користи и некоја друга држава, тоа значи дека автоматски тој што го користи лавот е дел од таа држава ?!? Пежо е Бугарско ?!?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.993
1. Koja vlada? Takva seuste nema.

2. Znaci glup si. Ok. Vmro i sdsm se makedonski partii. Dui, besa, dpa se albanski. Povtorno mi zboris gluposti za nekakvi ilegalno steknati razgovori. Sto e od se toa napraveno? SJO neka resi se toa, zatoa se formirani. Sdsm znaeme sto se napravi da ne se povtoruvme...

3. Ne ocekuvam, blagodarenie na glupo napraveniot dogovor od przino nisto ne ocekuvam, zatoa nekoj vrtel telefon...

4. Neka izleze dui so dokumentite sto neli gi imaat ako e taka. Moze odma da dokazat deka vmro lazat. Vmro jasno kaza sto i kako ama ete ne veruvame ni na niv neli lo
1. Не мора да има влада за да има програма за влада, патем секогаш програмата за влада се прави пред формирањето или гласањето влада. Тоа треба да го знаеш.
2. Јас тебе во ниту еден момент не те навредив, реков да ги средиш мислите и тоа беше се’ од моето невообичаено однесување. Гледам дека тоа не си го направил. Патем, јас многу убаво ти кажав дека во 2-те македонски коалиции, македонски само затоа што лидер е македонска партија, не за друго, има партии од секој блок и од мешани етнички групации. Ти си тој што тврдиш дека вмро победило во македонските средини. Баш напратив, победи само во 4-ката, другото беше пата- пата. Дали само во 4-ката живеат македонци!?
3. Договорот од Пржино беше направен и потпишан и од членовите на вмро, но ако тој се свртел против вас, само затоа што лидерот нешто потпишувал без да го прочита, не значи дека бил глуп. Беше договор за излез од кризата. Ништо повеќе, ништо помалку.
4. Вмро прифатиле закон за промена на јазиците. Сфати го тоа еднаш.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Ke se reduciraat so edukacija i motivacija. Nemoze da gi snema tie ludje. Izlazani, izmanipulirani. Oni se zrtvi, ja taka gi gledam i sozaluvam. A politickata bagra koja se igra i izzivuva vrz site nas i ne drzi kako zaloznici u svoja drzava, toa e neoprostivo i treba da im se presudi. Sto poskoro. Na primitiven nacin. No exceptions.
По чиј терк ќе се едуцира неукиот народ? Досега се едуцираше по курто, а од сега по мурто.... Тоа е тоа што го кажува каран... едукацијата е самар кој се менува во зависност од газдата. Додека е нов, самарот е ок, држи сламата, држи кожата. Кога ќе остаре, ќе почне да жуља и магарето прета.... Ама некако самаров на зајо уште одма почна да жуља., изгледа место со слама со трње го наполнил зајо...
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.993
Абе Бугарите викаат и дека Гоце Делчев, Јане Сандански, Климент Охридски и така натаму се Бугари. Тоа не значи дека е тоа вистина. Двоглавиот Орел го има и во Србскиот грб и во Црногорскиот ....

Што ти е поентата со лавот ?!? Историјата покажала дека лавот е користен во минатото од Македонците како симбол. Ако го користи и некоја друга држава, тоа значи дека автоматски тој што го користи лавот е дел од таа држава ?!? Пежо е Бугарско ?!?
Да не навлегуваме во лажната историја на Црна Гора. Зар Македонија ќе ја споредуваме со Црна Гора!? 200.000 народ, со 10 милиони народ!? Повеќе личи на кнежество, него на нација.

Прво јас тоа го напишав, а дежурниот патриот прати слика. Јас вратив со неколку слики. Патем и Шпанија има лав и што сега!? Кај лавот се гледа положбата на лавот (на телото), положбата на опашката и положбата на главата. Разликата е само во опашката. И тоа е само мала разлика.

пи.ес. Ова нема врска со разговорот, ако сакаш дискусија, на друга тема, не овде.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Колку е подруго кога анкетата е јавна, пички идиотски, само на анкета која не е јавна гласате. Оној Тома како демек се двоумел хахах, исто и мутантите двајца најпознати.
Да не ме потсетеше ќе заборавев да гласам.

Прашањето е:
Кое според вас е можно решение за излез од опшествено-политичката криза?

Парламентарното мнозинство да креира влада (со поагресивни чекори во рамки на Уставот), ова парламентарното мнозинство не може да го нправи оти не постојат поагресивни рамки, тоа е уставот, парче за бришење...

Судска завршница за сите покрупни обвиненија од СЈО и ОЈО, ова не е некој услов за завршување на кризата, СЈО и ОЈО знаеме како работот, поточно дека ништо не работат, секој нивен потег ќе биде дека работат за другиот со цел да се политички оцрни првиот

се мислев помеѓу другите две работи, ама

Парламентарното мнозинство јавно да се откаже од таканаречената "Тиранска" платформа,
пак ќе има калакурници, не можеме да бидеме сигурни дека вистински ќе се откажат кога албанските партии веќе си го имаат фатено гулабот,

па затоа гласав за онаа со изборите, ако Зајко пак освои 700к гласови може слободно да прави што сака!

 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Probelemot e sto sdsm "had one job" na 12ti dekemvri i taa ja usraa.momentumot e izguben, lugje vidoa kakvi mivki bea izbrani za "gragjanski" pratenici.sledni iskreni gragjanski protesti kje ima koga vrbata kje rodi grozje,a najverojatno ni togas. Dpmne se gomna i imaat shaka na cela drzava(institucii). Sdsm namesto da pruzea raka na izmaceniot narod,odbraa guska od mof(soros) i decko bez raboten staz za "koalicija so gragjanite"
To add insult to injury, dodaj gi lileto,dragisha,ferid,zekiri i dobivas ideja sto se vrtelo vo glavata na makedonskiot glasac na 12ti dekemvri.
Mnozinstvoto od gragjanite nikad ne zemalo honorarcinja od soros niti pa stignalo do plata 90 000 bez eban den raboten staz. Koi gragjani gi pretstavuvaat tie dvajca pratenici, jas ne znam. Od druga strana imas dpmne so redovna plata(iako e od krediti) prosta matematika,glasas za dpmne,prodolzuvas da dobivas rabota. Glasas za tufe i pavle, pojma nemas sto kje se sluci.samo znaes deka oni kje zimaat 90 000 plata za nikakov minat trud.use pa ako doznaes deka i shekerinska e so ista istorija(soros pa direkt vo parlement eve vekje 19godini na drzavna cicka,i seti se sto napravila shekerinska za siromasniot narod vo makedonija) dali bi glasal za ivana namesto za svojata plata?
Isto kako sto westminster sto bese vo orbitata i gi ignorirase signalite od siromasnite britanci za brexit
Taka i sdsm so nivnata arogancija i nadmenost gi ignorira signalite od siromasnite makedonci i im vika"vash pretstavnik kje bide devojce od soros drushtvoto,bez gajle"
Sdsm se odnesuvaat kako da se partija vo nekoja druga zemja,a ne vo makedonija. Kompletno se detached od makedonskoto glasacko telo.
Ti vikam, imase iskreni protesti,sdsm gi kidnapirase,si najmi poster boy i girl za mackanje oci na glasacite,ni toa ne im uspea.
nemoj so "argumentot" od kaj znaes deka kje nema. Kamo pravicna procentualna zastapenost. DUI bea ramnopravni partneri so dvete krila na sdsm-domne od 2002 do denes. 15 faking godini. Ali ete nekako, na tolku obvinenija za kletite apasi od dpmne,ne se najde edno zalutano kriminalce od dui.[DOUBLEPOST=1492653164][/DOUBLEPOST]Nema platforma,sve e toa vo glavite na vmrovcite. No dali?
http://www.plusinfo.mk/mislenje/2680/shto-ako-ete-se-povlece-tiranskata-platforma
Ако на една страна имам криминал и луѓе кои го правеле тоа тогаш за нив не гласам макар и на улица да останам. Тие што гласале за вмро пола од нив се исплашени и никако не собраа храброст да не ги гласаат, да се одземат глааовите од администрација ќе видиш колку ќе имаат.
Да не ме потсетеше ќе заборавев да гласам.

Прашањето е:
Кое според вас е можно решение за излез од опшествено-политичката криза?

Парламентарното мнозинство да креира влада (со поагресивни чекори во рамки на Уставот), ова парламентарното мнозинство не може да го нправи оти не постојат поагресивни рамки, тоа е уставот, парче за бришење...

Судска завршница за сите покрупни обвиненија од СЈО и ОЈО, ова не е некој услов за завршување на кризата, СЈО и ОЈО знаеме како работот, поточно дека ништо не работат, секој нивен потег ќе биде дека работат за другиот со цел да се политички оцрни првиот

се мислев помеѓу другите две работи, ама

Парламентарното мнозинство јавно да се откаже од таканаречената "Тиранска" платформа,
пак ќе има калакурници, не можеме да бидеме сигурни дека вистински ќе се откажат кога албанските партии веќе си го имаат фатено гулабот,

па затоа гласав за онаа со изборите, ако Зајко пак освои 700к гласови може слободно да прави што сака!
Кој гарантира дека Иванов ќе го даде мандатот после следни избори ако Сдсм освои 51 пратеник а вмро 49?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Ако на една страна имам криминал и луѓе кои го правеле тоа тогаш за нив не гласам макар и на улица да останам.
Многу чудно, а цел ден ги браниш на форумот.
Кој гарантира дека Иванов ќе го даде мандатот после следни избори ако Сдсм освои 51 пратеник а вмро 49?
700к гласови не се 51 пратеник туку над 70-80, и тогаш ќе бидеме сигурни дека навистина народот го сака тоа,
но да се вратиме во реалноста, ако има избори ВМРО нема да биде под 56, проблемот е, што тешко е да се процени колку ќе има СДСМ, од под 35 до под 50 и уште потешко е да се процени колку ќе имаат албанските, можеби максимум 15 во најлошиот случај за СДСМ
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
@Brutus како нови избори ќе ја решат кризата? Па нели тие на 11ти беа за решение?
Многу чудно, а цел ден ги браниш на форумот.

700к гласови не се 51 пратеник туку над 70-80, и тогаш ќе бидеме сигурни дека навистина народот го сака тоа,
но да се вратиме во реалноста, ако има избори ВМРО нема да биде под 56, проблемот е, што тешко е да се процени колку ќе има СДСМ, од под 35 до под 50 и уште потешко е да се процени колку ќе имаат албанските, можеби максимум 15 во најлошиот случај за СДСМ
Не знам дали ме разбираш ама ај пак појасно ќе те прашам. Кој гарантира дека Иванов ќе го даде мандатот на Заев? Еве сега не му го дава мандатот со изговор за платформата. Таа платформа нема да исчезне, па сега е нејасно кој гарантира дека Иванов ќе го даде мандатот. Или на Грујо ќе му го даде и покрај платформата? Како што направи сега. Секако тебе нема да ти смета тоа, па не ти сметаше ни сега, никаде не кажа дека осудуваш преговори за платформата.
За тие 56 пратеници на вмро можеш и ти и другарите твои да сонувате, сами се лажете и си давате сила како демек еве сега појаки сте. Ама има и други кои можат да размислуваат, а тие гледаат дека и Грујо прифатил ама странците лоши му ја расипале врската.
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
По чиј терк ќе се едуцира неукиот народ? Досега се едуцираше по курто, а од сега по мурто.... Тоа е тоа што го кажува каран... едукацијата е самар кој се менува во зависност од газдата. Додека е нов, самарот е ок, држи сламата, држи кожата. Кога ќе остаре, ќе почне да жуља и магарето прета.... Ама некако самаров на зајо уште одма почна да жуља., изгледа место со слама со трње го наполнил зајо...
Ja nigde ne spomnav deka e neuk narodot, toa e tvoj zaklucok. Tie praznoglavi magarinja sto karan gi spomnuva se izmanipulirani i izlazani. Niv ne im treba elementarna edukacija, tuku edukacija i motiv za razvivanje na svoe mislenje, pravilno rasuduvanje, nezavisnost, integritet itn.
Ali prvo ni treba reboot. Najekstremno zabelezan do sega.
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
@Brutus како нови избори ќе ја решат кризата? Па нели тие на 11ти беа за решение?

Не знам дали ме разбираш ама ај пак појасно ќе те прашам. Кој гарантира дека Иванов ќе го даде мандатот на Заев? Еве сега не му го дава мандатот со изговор за платформата. Таа платформа нема да исчезне, па сега е нејасно кој гарантира дека Иванов ќе го даде мандатот. Или на Грујо ќе му го даде и покрај платформата? Како што направи сега. Секако тебе нема да ти смета тоа, па не ти сметаше ни сега, никаде не кажа дека осудуваш преговори за платформата.
За тие 56 пратеници на вмро можеш и ти и другарите твои да сонувате, сами се лажете и си давате сила како демек еве сега појаки сте. Ама има и други кои можат да размислуваат, а тие гледаат дека и Грујо прифатил ама странците лоши му ја расипале врската.
Никој не гарантира ама кога ќе освои Зајко 700к гласови ќе има над 70 пратеници, а овој мора да му го даде мандатот за 10 дена, ќе прашаш ама зошто не го дава сега, епа никаде не пишува дека мора да го даде по втор пат,
ти што мислеш зошто беше таа борба СДСМ да има најмалку исто пратеници, кога се виде дека за џабе славеше победа.

Нема што ние да сонуваме, тие 56 пратеници најмалку за ВМРО се реалност, ти се допагало на тебе или другарите.

Добро знаеме дека Грујо прифати СЕ освен СЈО, ама знаеме дека и Зајко прифати СЕ па и СЈО,
разликата е во тоа што доколку ВМРО прифатеше се и поради тоа се формираше влада, јас и многу други на следните избори ќе гласавме за друга опција (никако за СДСМ) и истото што го пишувам против СДСМ ќе го пишував и против ВМРО,
додека ТИ, Алмеида и многу други продолжувате да го бранете СДСМ иако официјално ја прифати платформата.
 
S

silmarillion

Гостин
епа никаде не пишува дека мора да го даде по втор пат,
Ништо не се мора, али секоја акција си повлеквит реакција, а Зајко и СДС се на страна од таа реакција. Така да, ќе видиме што следува сега за одредени личности од нашето секојдневие.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ништо не се мора, али секоја акција си повлеквит реакција, а Зајко и СДС се на страна од таа реакција. Така да, ќе видиме што следува сега за одредени личности од нашето секојдневие.
...се зависи од тоталниот импулс за тоа на каде ќе отиде системот, ова што тебе ти се причинува акција и реакција всушност е само неговата природна хармоника...( пази не е тоа онаа на Радојка и Тине)... :) :)
А биди сигурен нема никој овде на форумов кој ќе ти каже било што реално во врска со тоа. Затоа и еу и шипатарес и сосросоидите брзаат панично зошто сега му е мајката , после којзнае кога... :) :) :)
А Иванов ги ебе све у шест. Кој би рекол само пред пола година , јеботе благи бог..., би му тврделе дека блада и нема појма.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Никој не гарантира ама кога ќе освои Зајко 700к гласови ќе има над 70 пратеници, а овој мора да му го даде мандатот за 10 дена, ќе прашаш ама зошто не го дава сега, епа никаде не пишува дека мора да го даде по втор пат,
ти што мислеш зошто беше таа борба СДСМ да има најмалку исто пратеници, кога се виде дека за џабе славеше победа.

Нема што ние да сонуваме, тие 56 пратеници најмалку за ВМРО се реалност, ти се допагало на тебе или другарите.

Добро знаеме дека Грујо прифати СЕ освен СЈО, ама знаеме дека и Зајко прифати СЕ па и СЈО,
разликата е во тоа што доколку ВМРО прифатеше се и поради тоа се формираше влада, јас и многу други на следните избори ќе гласавме за друга опција (никако за СДСМ) и истото што го пишувам против СДСМ ќе го пишував и против ВМРО,
додека ТИ, Алмеида и многу други продолжувате да го бранете СДСМ иако официјално ја прифати платформата.
Па самите си кажаа дека странците ја расипале коалицијата, тоа значи дека платформата не е проблем. Едноставно е.
Тебе додека траеше преговорот за влада ти не го осуди тоа, туку отпосле. Ако ти сметало тогаш ќе си осудел тогаш.
 
B

Bafra

Гостин
Значи сорос добивал пари од амерички даночници да влијае кај македонскиот народ.
Грујо со пари од македонските даночници, плус со задолжување (оти нема и за него и за 200.000 администрација) на идните поколенија влијае кај македонскиот народ.

Е која е разликата од Сорос и Грујо :toe:. Двајцата си ги полнат џебовите на сметка на даночниците.

Притоа сорос со 10тина милиони долари ја ровари Македониа а Грујо со буџет од милијарди долари :D
 
S

silmarillion

Гостин
А Иванов ги ебе све у шест. Кој би рекол само пред пола година , јеботе благи бог..., би му тврделе дека блада и нема појма.
Иванов реагира на закани. Заканите уште не стигнале од другата страна, па кога ќе ги стави на вага ќе видиме накај ќе се наклони. Може на пуцвалот му син ќе му забранат да искача од држаава, па ќе кенка по дома и ќе повлече некои 'недржавнички' потези кои ќе ве изненадат сите овде. Затоа викам полека да видиме времето што ќе донесе.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom