Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Дискусијава меѓу маде и јамајка, као коа си реплицираат рангелова и влатко ѓорчев.
Двајцата заедно со iq на една рака што се брои...
Ние барем ја имаме Алда. Ваква таква , малце многу постои. Нешто со што ти неможеш баш да се гордееш којзнае колку.
Туку пошто вчера како скинат куртон исчезна од темата, ајде пак ке те прашам. Како ти машкаата цицка ке ја претвориш во женска?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Јас мислам дека проблемот го бараш на друго место. Ние имаме проблем со Албанците и не само ние, но тие не се примарен проблем кој треба да се реши. Во друга грмушка лежи зајакот( ова зајакот не асоцирам на Зоран Заев, таква е изреката ).
Пред да се реши сериозно тој проблем немој ни да помислиш да одиш отворено во конфликт со било кого, најмалце со нив та биле тие исламисити или рандом албанец.
Затоа реков, канцерогено ткиво ние имаме во самата нација. Таму лежи зајакот...
А поентата на спремањето не е дека можеби ќе има нешто, туку како да ти кажам, не ли ти мириса на барут ?!? Не сме ние со таков ексклузивитет да кажеме дали ќе има војна или не, тоа ќе ни е наметнато.... Кога викам немаме проблем со Албанците, мислам дека нема да имаме воен проблем да се справиме со нив, вистинскиот предизвик ќе биде исламистичката структура.
Ова колку да се разбереме на што мислам.


Со албанците веќе кога ги спомна тие ни се дежурна петта колона, која работи на повик кога треба да потклекнеме или да не притиснат за нешто. Пошто веќе и не е некоја тајна кој стои зад нив цело време и чија петта колона се тие, најбезболно решение би било тие територии кои тие ги сметаат за свои да им се отстапат и нека си ебат матер.
Остатотокот од населението или доброволно или помалце доброволно ке си емигрира во своите матични територии и тоа би било тоа. Нема повеќе албанска петта колона .
Ајде пак да видиме... Дали Албанците од Прешево Медвеџа и Бујановац се селат на Косово или пак можеби Србите од Прешево-Медвеџа и Бијановац се селат на север?!?
Дали сериозно мислиш дека поделба на територии ќе ни ги реши проблемите?!? Ние ќе имаме раат 20-30 години и после истите проблеми. Јас тоа викам се исселивме од Чаир и почна веќе и Центар, Карпош и тафталиџе да се полнат со Албанци. Они идат по нас....Може дека живееш во Битола не го гледаш тоа...Но верувам дека и Монастир набргу ќе дојде на нивната агенда и ќе видиш...


Ке остани само домашната кој како што спомнав и погоре е примарен проблем кој најитно треба да се реши на ваков или таков начин. Кога ке се реши тоа можеби таа албанска петта колона и нема да претставува толкав проблем, но сепак само можеби. Јас лично не верувам во тоа .
Канцерогеното ткиво на нацијата мора одма на хемотерапија, а што ќе остане мора да се ампутира. И тоа јас како пример би ја земал изворот на демократијата во светот, САД. Јас сум да се водиме по нивните принципи на предавство!!!

Па ти напишав и претходно. Односот на силите или што се наши национални интереси е 50/50. Со таков сооднос тешко дека можеме било што да направиме со било кој.
Можеби заканата од исламизмот и можна војна ќе свесне многумина, пошто сакале неќеле, изборот ќе биде тој...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Кога викам немаме проблем со Албанците, мислам дека нема да имаме воен проблем да се справиме со нив, вистинскиот предизвик ќе биде исламистичката структура.
Ова колку да се разбереме на што мислам.
Вистински проблем веке кога ме влечеш за јазик се домашните предавници од Македонско етничко потекло. Таа петта колона е поопасна од оваа албанската. Многу поопасна.Така да пред да се нафатите да расчистувате со било кога прво и основно што треба да се направи е да се исчисти државата посебно нејзините безбедносни институции од македонските предавници инсталирани во нив. Од прв до последен без исклучок. Дури потоа ова што ти го кажуваш би имало некаква смисла.
Најверојатно и го има сфатено народот ова па затоа и не оди на Чаир и Тетово туку баш е таму каде што би требало да биди. Ова колку да им одоговорам на тие што цело време верглаат зошто не се во Чаир. Ете затоа.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Вистински проблем веке кога ме влечеш за јазик се домашните предавници од Македонско етничко потекло. Таа петта колона е поопасна од оваа албанската. Многу поопасна.Така да пред да се нафатите да расчистувате со било кога прво и основно што треба да се направи е да се исчисти државата посебно нејзините безбедносни институции од македонските предавници инсталирани во нив. Од прв до последен без исклучок. Дури потоа ова што ти го кажуваш би имало некаква смисла.
Најверојатно и го има сфатено народот ова па затоа и не оди на Чаир и Тетово туку баш е таму каде што би требало да биди. Ова колку да им одоговорам на тие што цвело време верглаат зошто не се во Чаир. Ете затоа.
Канцерогеното ткиво на нацијата мора одма на хемотерапија, а што ќе остане мора да се ампутира. И тоа јас како пример би ја земал изворот на демократијата во светот, САД. Јас сум да се водиме по нивните принципи на предавство!!!
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Ние барем ја имаме Алда. Ваква таква , малце многу постои. Нешто со што ти неможеш баш да се гордееш којзнае колку.
Туку пошто вчера како скинат куртон исчезна од темата, ајде пак ке те прашам. Како ти машкаата цицка ке ја претвориш во женска?
Што имаш бе греву? Ти остаи ли фамилијата нешто за да "имаш"?
И кој ку**ц се замишљаш па тебе да ти одговарам. Не сум те прочитал. Ниту те спомнав, ниту те фермам. Се препознаваш у "маде" и се палиш ко млад мајмун. Може не зборев за тебе, наивчино.
Од тебе ќе бегам :facepalm:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Какви длабокоумни муабети, каква ерупција на патриотизам и пожртвуваност.
Се сеќаваш еднаш многу оддамна , чинам пред избори правевме еден сличен муабет. Ти си се смешкаше како тоа не е можно и дека незнам што и како. Поминаја 4 месеци од тогаш?
Уште си се смешкаш?
Се реши кризата или уште повеќе заглибивме во неа?
Тогаш нешто сигурен беше во исходот.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Какви длабокоумни муабети, каква ерупција на патриотизам и пожртвуваност.
Трета смена Бардовци.
На ефтина струја сега, пошо оскудација е (ама не смее за тоа гласно да се збори).
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
599
Поени од реакции
438
Јас ја прифаќам.
Ти прифаќаш да те водат докажани криминалци?

Наведи ми еден пример на држава каде е воведена двојазичност која после пропаднала!
Јас можам да ти најдам неколку примери каде државата пропаднала заради корумпирани политичари...
По долго време пак пишувам на формуот. Имам само едно прашање зошто сакате да има дво јазичност ?
 
W

wicked_1

Гостин
Се сеќаваш еднаш многу оддамна , чинам пред избори правевме еден сличен муабет. Ти си се смешкаше како тоа не е можно и дека незнам што и како. Поминаја 4 месеци од тогаш?
Уште си се смешкаш?
Се реши кризата или уште повеќе заглибивме во неа?
Тогаш нешто сигурен беше во исходот.
Реално, се очекуваа протести од страна на седнвичите, неизбежно беше.

Она што не се очекуваше е картата на која што играат, дојдоа на дереџе да се закана за државата и народот, со паролите дека ќе му викаат ќосиња, дека ќе ни приредуваат ноќ на ножеви и ќе праат некакви чистења.

Ама сепак, чим 2001ва се надмина и ова ќе пројде, овие закани по народов тешко дека некој ќе ги заборави.. и на тие по чија заповед се штанцаат, и на оние што мобилизираат за такви намени, а тоа го дури правеа и по средни школи по најранливите категории.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Реално, се очекуваа протести од страна на седнвичите, неизбежно беше.

Она што не се очекуваше е картата на која што играат, дојдоа на дереџе да се закана за државата и народот, со паролите дека ќе му викаат ќосиња, дека ќе ни приредуваат ноќ на ножеви и ќе праат некакви чистења.

Ама сепак, чим 2001ва се надмина и ова ќе пројде, овие закани по народов тешко дека некој ќе ги заборави.. и на тие по чија заповед се штанцаат, и на оние што мобилизираат за такви намени, а тоа го дури правеа и по средни школи по најранливите категории.
А после 2 годишна геј шарада ти што очекуваше?!? Да им постелат црвен тепих ?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Што имаш бе греву? Ти остаи ли фамилијата нешто за да "имаш"?
И кој ку**ц се замишљаш па тебе да ти одговарам. Не сум те прочитал. Ниту те спомнав, ниту те фермам. Се препознаваш у "маде" и се палиш ко млад мајмун. Може не зборев за тебе, наивчино.
Од тебе ќе бегам :facepalm:
Не бегаш ти од мене, ти дуваш и бегаш од мене.
А да си и малце попаметен тоа и би требало да го правиш, ама ете за жал не си.
Сакаш да споделиме уште некоја приватна порака каде доаѓа до израз твојот академски интелект.
Од оние де што ги немаш праќано на никој, гревче едно :facepalm:
А за тоа што излажа околу пријавувањето :zloo:
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Што е ефикасно ке покаже време видиш и натаму нема влада...


Sent from my MI 5s using Tapatalk
Што е бе ефикасно? Благодарение на бетмен и 10 трактори ? Демек ради нив нема влада така?

Кај ве најдоја бе вакви копита неписмени бе :facepalm:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom