Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Добро бе дете напиша, системот те јебе... ама си го разглобил тој бипартизам Монтескје не ти е рамен.

Што е со пискотнициве за владата, како у ќош да те спотерале.
i povtorno
ubedi se deka si evropeec i deka site sto razmisluvaat porazlicno od tebe se sendvici,nebanjati i slicno
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
15 години стари податоци, меѓу другото, сега за другиот дел од текстот одговор? Отворена дискусија, не штитам јас ничии партиски интереси...
Па владата на ВМРО не го направи законскиот попис во 2011
 
W

wicked_1

Гостин
i povtorno
ubedi se deka si evropeec i deka site sto razmisluvaat porazlicno od tebe se sendvici,nebanjati i slicno
Таман работа, мене ми е мило вакви деца како тебе кои рано рано го раштрафуваат бипартизмот, само што наративот ти е многу коперациски, досаден, репетитивен. :(

Не пискај, те подржувам јас.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Таман работа, мене ми е мило вакви деца како тебе кои рано рано го раштрафуваат бипартизмот, само што наративот ти е многу коперациски, досаден, репетитивен. :(

Не пискај, те подржувам јас.
i povtorno
ubedi se deka si evropeec i deka si umstveno nad ostanatite i deka im pravis usluga koga gi `poducuvas`
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Па владата на ВМРО не го направи законскиот попис во 2011
Баш така, и не само тоа, го изгласаа Талат Џафери министер за Одбрана, Република Северна, Вардарска, Оплемента Македонија (Скопје), корупција, преговараа за т.н Тиранска платформа до последен миг, изгубија тотална контрола врз Западна Македонија...сето тоа под пропагандниот превез на декларативниот патриотизам...

Да се вратиме на слонот во стакларата:

колку Македонци се иселени од Западна Македонија и што е причината? Етничка толеранција и градење на мултикултурализам од мнозинската етничка заедница? Колку од Албанците што се иселија од Битола пример, за време на конфликтот 2001 се вратија повторно, а колку од Макеоднците во истиот период и за време на истиот конфликт се вратија повторно да живеат во Тетово?
Уште нешто, дали го поддржуваш Талат Џафери како кандидат за Претседател на Собрание на РМ? Јас сум против...

Кажи ми што ќе се случеше ако политичар етнички Македонец, од рангот на Др. Сеља, настапеше со слични ставови и настапи како неговите, против Албанците од Македонија(не сакаат да бидат именувани Македонски Албанци)?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 7.315 жители. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 594 иселени 250
Турци 0
Роми 0
Албанци 6677
Власи 1
Срби 10
Бошњаци 2
Други 31
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 7.315 жители. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 594 иселени 250
Турци 0
Роми 0
Албанци 6677
Власи 1
Срби 10
Бошњаци 2
Други 31
последен попис по закон требаше да има во 2011 али тоа владата не го направи ниту некој одговарал за тоа
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
последен попис по закон требаше да има во 2011 али тоа владата не го направи ниту некој одговарал за тоа
последен попис почна во 2011та и траеше некои недела дена од прилика и го прекинаа после страшните притисоци.. очигледно на некој не му се свиѓа да се спроведе пописот кај нас ама ај... што се не пројде во државава па и пописот како и другите работи... болдот го напраив за да потенцирам дека од 2002 до сега имаат поминато 15 години.. бројките се сменети дефинитивно - ина иселени еден куп и македонци и албанци. ја искрено не сум сигурен и 2 милиона дали сме веќе
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
последен попис почна во 2011та и траеше некои недела дена од прилика и го прекинаа после страшните притисоци.. очигледно на некој не му се свиѓа да се спроведе пописот кај нас ама ај... што се не пројде во државава па и пописот како и другите работи... болдот го напраив за да потенцирам дека од 2002 до сега имаат поминато 15 години.. бројките се сменети дефинитивно - ина иселени еден куп и македонци и албанци. ја искрено не сум сигурен и 2 милиона дали сме веќе
треба нова власт која ќе направи попис
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Шо бе не кажувате дека ќе правите влада, а?
И тоа на велики Четврток, на 5 годишнината од масакрот кај Смилковско езеро,
со Платформа од Тирана, објавена на 7 Јануари (Божиќ)

:zloo:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Ако веќе им дојдат идеи, и ако сме ние спремни да ги браниме интересите на Македонија, треба прво да расчистиме во сопствените редови.
Ова е интересна теорија. Кои се нашите редови што треба да ги расчистиме?
Хехе, прво зошто мислиш дека ќе треба да се освојуваат територии?
Затоа што практично со тероторијалната поделба од 2004 отрпилика се знае до каде е нивно или до каде сметаат дека е нивно. За мене тие територии се веќе изгубени и се само формално во границите на државата. Таму се практикува закон и устав само доколку им оди во корист, другото е мање битно.
На тоа мислев кога напишав дали ке успеете да ги задржите до Групчин, да не приземат уште нешто па со некој нов Охридски договор или територијална поделба да си ја официјализираат новоосвоената територија. Време е да си ги залижиме раните, да си ја свиткаме опашката и да го зачуваме барем она малку што ни остана оти ке си останиме и без тоа.
доколку Албанците навистина сакаат соживот и не сакаат војна, нема зошто да се плашиме.
Дали досега во овие 20-30 години ти има барем за момент оставено впечаток дека сакаат соживот?
Дали мислиш дека нема зошто да се плашиме. Европа да не стои позади нас, САД да не стои позади нас, Русија или Кина да не стои позади нас. Некој наш сосед да не стои позади нас. Отворено и јавно ги подржуват во сите овие години на независност. Тие ни се нашата дежурна петта колона во државата. Имаме уште една во зависност кој како гледа на тоа. За првата има решение брзо и ефективно да се отстрани со тоа што нема повеќе да бидат во составот на републиката што практично и не се веќе со години. За другата е малце заебано пошто односот на силите е безмалку 50/50 и неможи територијално да се реши.
Ама чекор по чекор. Прво да се реши првата. Горка одлука ама исто и нужна.
 
Последно уредено:

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
треба нова власт која ќе направи попис
нема врска власта. треба одредена група на луѓе што имаат муда да спроведат попис... нека кажат еу бели орав и остала компанија дека треба попис да видиш како за недела дена ке има и официјални податоци дури.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
спрема устав знаме се донесува со 2 третинско мнозинство.
знамето од 1995 година е донесено со 110 гласови ЗА од пратениците во собранието
и сега објасни каде е тука противуставност или незаконитост?
Уште да спомнеше дека во собранието немаше опозиција и се таман ке беше.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom