Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Од иста причина како Србија со Косово. Го бараат назад ама молат бога да не го добијат освен еден мал северен дел каде се колку толку етнички чисти. Другиот дел за курот им е , што ако беше нивни.
Да можат да добијат таков договор сите со две раце ке потпишат.
Види сега ние немаме таква канцерогена територија, во која немаме наше население. Па дури ни Дебар не е такво место....Кај нас исто така многу села се напишани Албански после 1991, а претходно биле Македонци муслимани. Такви се Бачишта, Пласница, Лисичани, Лабуништа, Октиси и многу други. Имај во предвид дека само овие што ги набројав имаат над 10К жители. Така да Србите што направиле незнам, ама ние не смееме да си ги дадеме овие територии.

Не стануваше тука муабет за приватен форум туку за мислење на членовите околу таква можност.
Викаш ми контраја дека е од мене? Ами ако се прифатеше иницијативата поради анкетните резултати кои биле такви ради само тоа што ми контраја после што? Тази дупка не е дупка. Не мислевме сериозно кога гласавме, му контравме на Владе. За инает така гласавме. Толку ке заминеше возот како што и замина после овие избори.
Па кај нас воопшто се гласа против, не се гласа за...
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.829
Поени од реакции
2.694
Така е...
Џнаеш нас што ни треба..
Стватно СЈО али пошѕо сме мала држава и секој навива за некого странски независни обвинители..
И да изрендаат се по ред сите партии политичари и секој што од 91 направил било каков криминал..
Треба и оние кодоши од време на комунизмот да се манат исто еднаш кодош секогаш кодош..
Потоа млади спремни кадри да се доведат и строга контрола за се што се работи...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Тука се согласувам сосема за сите што краделе од почеток на осамостојување до ден денеска да се прочешлаат и да се пикнат у затвор. А СЈО се оформено за материјалот во бомбите, јас ли сум крив што Груевски го изгласа? Чак што више неколку страни поназад ти пратив и видео како Груевски зборува со пофални зборови за CV на факинг Катица Јанева, а подоцна ја прават Катица-Шестица. Кога не успеа да ја поткупи, почна со ловот на вештерки,не беше така?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.184
Поени од реакции
21.873
Види сега ние немаме таква канцерогена територија, во која немаме наше население. Па дури ни Дебар не е такво место....Кај нас исто така многу села се напишани Албански после 1991, а претходно биле Македонци муслимани. Такви се Бачишта, Пласница, Лисичани, Лабуништа, Октиси и многу други. Имај во предвид дека само овие што ги набројав имаат над 10К жители. Така да Србите што направиле незнам, ама ние не смееме да си ги дадеме овие територии.
Ке ги рачунам како колатерална штета. Ке ги жртвуваме тие 10000 за останатите да имаат каква таква иднина. Башка ние 2004 ги дадовме курбан Струга, Кичево, пола Скопје па сега за неколку села ке му ја мислам. А и од кај знаеш дека сакаат да останат во границите на оваа држава?
И секогаш имаат опција да си се одселат. Јас да сум на нивно место би побрзал со тоа селењето за да не дојдеме во позиција да ги селиме два пати.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Жал ми е, очигледно е дека не ме сфаќаш што ти трубам цело време и не планирам да се бранам од срања ко овие дека јас би избегал и дека би го следел неговиот пример. Не ни знам каде и го прочита тоа и што доведе за да помислиш или заклучиш тоа. Tи велам ебано дека тој што пропагира војна нема да умре туку ќе умреш ТИ, ако ти е што повикуваат се во првите борбени редови тогаш би влегол и јас ти велам. А Груевски не е ниту патриот нити би влегол во војна, туку користи намерно такви како тебе и останатите кои со камата и кубурот ќе се борат, види што се случува во државата тој одма во Малта, а замисли за време на војна? Тоа ти го трубам и дека не би умрел никогаш за фотељаши, и дај молим те ако ме цитираш цитирај ме со паметни работи не со глупости ваквии колку да пишеш нешто, или барем подвлечи со црно кој дел не го сфаќаш да ти го објаснам да не се бламираш вака јавно.
Ај вака да почнам од почеток, значи јас не пропагирам војна, туку јас пропагирам спремност да се брани Македонија дури ако треба и со војна. Ако Македонците покажат таква спремност, тогаш војна нема да има. Албанците не се глупи да го изгубат тоа што го имаат стекнато до сега (а е премногу) и нема да се усудат да направат војна. Едноставно ќе ги повлечат барањата како неспретна грешка и ќе ја смират реториката.

Но доколку сепак дојде до војна, грујо и зајо нема да постојат, ќе бидат маргинализирани. Пошто тие двајца се најголемите кривци за оваа ситуација. Нив ќе ги снема од државава. А тие лидери што ќе се изродат од таа војна, тие ќе бидат достојни да ја водат Македонија како што треба.

Секој друг став на Македонец и секое виткање кичма е провокација да се зголемат барањата на Албанците со секој нареден циклус.

А за оружје не се секирај, оружје има....
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Џизс, фала ти, и тоа се случи.
ako vekje gledame po postapkite...kamcev ima exit strategy poso si kupi bolnica vo sofija so nasi pari, a mijalkov investira vo benzinski i skladista so nafta
znaejki go deka e lakom po pari,ova ne e logicno. zaso bi investiral ako se spremaat nemiri i rat.
mozda poso samo se prodava prikazna deka kje ima nemiri i rat?[DOUBLEPOST=1491696599][/DOUBLEPOST]
Ке ги рачунам како колатерална штета. Ке ги жртвуваме тие 10000 за останатите да имаат каква таква иднина. Башка ние 2004 ги дадовме курбан Струга, Кичево, пола Скопје па сега за неколку села ке му ја мислам. А и од кај знаеш дека сакаат да останат во границите на оваа држава?
И секогаш имаат опција да си се одселат. Јас да сум на нивно место би побрзал со тоа селењето за да не дојдеме во позиција да ги селиме два пати.
eve @Avenger99 kje ni kaze od prva raka za struga dali otisla kurban ili ne
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Тука се согласувам сосема за сите што краделе од почеток на осамостојување до ден денеска да се прочешлаат и да се пикнат у затвор. А СЈО се оформено за материјалот во бомбите, јас ли сум крив што Груевски го изгласа? Чак што више неколку страни поназад ти пратив и видео како Груевски зборува со пофални зборови за CV на факинг Катица Јанева, а подоцна ја прават Катица-Шестица. Кога не успеа да ја поткупи, почна со ловот на вештерки,не беше така?
Никој не знае што има у тие бомби..
Ни кој се е прислушуван..
Али се гледа дека таргет е една партија а се тврди дека вмро прислушувало. По некоја логика ако прислушувале свои членови тогаш сигурно два пати повеќе прислушувале други партии..
Ама за други партии нема случај ни еден отворен. Дури се чу и случај дека испаднала кавга оти се спремил случај за изборни нерегуларности у Чаир и го заклучиле у фиока...



Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Ке ги рачунам како колатерална штета. Ке ги жртвуваме тие 10000 за останатите да имаат каква таква иднина. Башка ние 2004 ги дадовме курбан Струга, Кичево, пола Скопје па сега за неколку села ке му ја мислам. А и од кај знаеш дека сакаат да останат во границите на оваа држава?
И секогаш имаат опција да си се одселат.
Јас да сум на нивно место би побрзал со тоа селењето за да не дојдеме во позиција да ги селиме два пати.
Па ќе им го овозможиме отселувањето ако веќе не сакаат.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.829
Поени од реакции
2.694
ako vekje gledame po postapkite...kamcev ima exit strategy poso si kupi bolnica vo sofija so nasi pari, a mijalkov investira vo benzinski i skladista so nafta
znaejki go deka e lakom po pari,ova ne e logicno. zaso bi investiral ako se spremaat nemiri i rat.
mozda poso samo se prodava prikazna deka kje ima nemiri i rat?[DOUBLEPOST=1491696599][/DOUBLEPOST]
eve @Avenger99 kje ni kaze od prva raka za struga dali otisla kurban ili ne
Е тоа де, продавај му на народот ками кубури и да биде на готовс, за да живее во страв дека ВМРО е единственото нешто што ја брани Македонија со тоа што се им даде на ДУИ какви и да имале барања(ама нема врска), а од друга страна купувај бензиски пумпи.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.184
Поени од реакции
21.873
eve @Avenger99 kje ni kaze od prva raka za struga dali otisla kurban ili ne
Тој е за мир и соживот , нема проблеми никакви со припадниците на другиот државотворен народ така да слободно нека си седи таму каде што е. Супер им е со Села градоначалник, можи и го гласал кој да го знае.
Јас денес баш бев и Кичево и Гостивар. Да бев странец ке помислев дека сум во Албанија, така да толку од тој муабет. Пиши пропало за таа територија.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.829
Поени од реакции
2.694
Никој не знае што има у тие бомби..
Ни кој се е прислушуван..
Али се гледа дека таргет е една партија а се тврди дека вмро прислушувало. По некоја логика ако прислушувале свои членови тогаш сигурно два пати повеќе прислушувале други партии..
Ама за други партии нема случај ни еден отворен. Дури се чу и случај дека испаднала кавга оти се спремил случај за изборни нерегуларности у Чаир и го заклучиле у фиока...



Sent from my MI 5s using Tapatalk
Како можеш да дозволиш да ти прислушкува некој држава? Чива одговорност е тоа? Ако сум ти благајник у фирма, и ако те испокрадам, кој е крив, јас или ти што си ми дал доверба? Зошто Груевски даде зелено светло за отворање на СЈО, зошто не бараше да излезат бомби и за нив и да биде услов за формирање на СЈО? Не знае ни да се пазари политички освен да пазари мерцедеси и имот.За изборни нерегуларности те молам не збори, мртвите гласаја.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
ako vekje gledame po postapkite...kamcev ima exit strategy poso si kupi bolnica vo sofija so nasi pari, a mijalkov investira vo benzinski i skladista so nafta
znaejki go deka e lakom po pari,ova ne e logicno. zaso bi investiral ako se spremaat nemiri i rat.
mozda poso samo se prodava prikazna deka kje ima nemiri i rat?
Знаеш што е интересно, што кај нас многу помалце се експлоатира војната во медиумите, одколку што тоа се прави во западните и источните медиуми. Може има некој момент кој не го гледаме. Иначе, нормално е дека на зајо и грујо не им одговара војна. Пуни се ко брод, не верувам дека што и да се случи дека некој од нив ќе лежи во затвор, во најмала рака некоја сапуница од судски процес, на кој за неколку години нема ни да го приметуваме кога ќе го кажат на вести и ќе го прескокаме кога ќе ни излезе во омилениот news агрегатор.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Тој е за мир и соживот , нема проблеми никакви со припадниците на другиот државотворен народ така да слободно нека си седи таму каде што е. Супер им е со Села градоначалник, можи и го гласал кој да го знае.
Јас денес баш бев и Кичево и Гостивар. Да бев странец ке помислев дека сум во Албанија, така да толку од тој муабет. Пиши пропало за таа територија.
Кичево Македонци се нешто помалце од 50% еве да речеме 45, ама ти рачунај Зајас по попис има 15 000 жители, а сега да одиме нема да најдеме ни 1000. Така да ... не би се кладел за Кичево.[DOUBLEPOST=1491697261][/DOUBLEPOST]
А ако не сакаат ?
Ако не сакаат да си одат ќе бидат Македонци. Впрочем тактиката на однесувањето кон малцинствата на Бугарија, Грција, Албанија И Хрватска ги однесе во НАТО. Верувам дека и нас исто ќе не однесе. Пошто ние правевме обратно им дававме права и не чиневме за НАТО. Очигледно тука е проблемот.
 
A

Avenger99

Гостин
ako vekje gledame po postapkite...kamcev ima exit strategy poso si kupi bolnica vo sofija so nasi pari, a mijalkov investira vo benzinski i skladista so nafta
znaejki go deka e lakom po pari,ova ne e logicno. zaso bi investiral ako se spremaat nemiri i rat.
mozda poso samo se prodava prikazna deka kje ima nemiri i rat?[DOUBLEPOST=1491696599][/DOUBLEPOST]
eve @Avenger99 kje ni kaze od prva raka za struga dali otisla kurban ili ne
Завршив јас со тебе, ти кажав.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom