Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
kandidatot na sdsm za gradonacalnik na aerodrom
samo zaboravi da kaze deka konevski oni go napravija politicar i deka zemjisteto e otugjeno vo vreme na sdsm i deka kamcev e nivni pulen
`
Златко Марин
пред 8 часа ·
Граѓаните рекоа “НЕ“ за зградите кај Мајчин дом и покрај Вардар. Ивица Коневски, освен што ја игнорира волјата на граѓаните, ја навредува и нивната интелигенција. Ајде, Ивица, излези и кажи и на јавноста дали земјиштето кај Мајчин дом е во сопственост на твојот бизнис соработник Орце Камчев?. Зошто е толку неопходно скришум да се дозволи изградба на висококатница тука?
Бараме одговори и итно повлекување на ДУП-от! Нема да дозволиме урбаната мафија да го втурне Аеродром во еколошка катастрофа! Се гледаме вечер во 18:00, пред Општина Аеродром!`
ali okej e, kje se pravime deka ova e reformiranoto sdsm[DOUBLEPOST=1491604279][/DOUBLEPOST]
Абе пријател, прво постот не ти е среден, второ си пишал нешто дека некој барал угнетување што ти знам јас што на албанците во Битола?! Не разбирам, зашто мене ме цитираш, ти напишав јас само колку се бројка и процент албанци во Битола, и да, има албанска паралелка во Битола, што друго не ти е јасно?!
vaka. ako e tocno toa sto go kazuvas, so (edvaj) 3% zastapenost,imaat obezbedeno skoluvanje na majcin jazik.ne go sporam ova. vakov tretman mozat samo da sonuvaat malcinstvata po drugite balkanski drzavi.
a zaev vika deka treba dopolnitelno da se unapredi pozicijata na albancite(valjda poso se ugneteni)
tie dve raboti se kontradiktorni
a najjakoto e sto izgleda probuvaat da gi protnat po ime i preizime albanskiot narod vo ustavot za posle procentite da bidat nebitni. simples
 
A

Avenger99

Гостин
kandidatot na sdsm za gradonacalnik na aerodrom
samo zaboravi da kaze deka konevski oni go napravija politicar i deka zemjisteto e otugjeno vo vreme na sdsm i deka kamcev e nivni pulen
`
Златко Марин
пред 8 часа ·
Граѓаните рекоа “НЕ“ за зградите кај Мајчин дом и покрај Вардар. Ивица Коневски, освен што ја игнорира волјата на граѓаните, ја навредува и нивната интелигенција. Ајде, Ивица, излези и кажи и на јавноста дали земјиштето кај Мајчин дом е во сопственост на твојот бизнис соработник Орце Камчев?. Зошто е толку неопходно скришум да се дозволи изградба на висококатница тука?
Бараме одговори и итно повлекување на ДУП-от! Нема да дозволиме урбаната мафија да го втурне Аеродром во еколошка катастрофа! Се гледаме вечер во 18:00, пред Општина Аеродром!`
ali okej e, kje se pravime deka ova e reformiranoto sdsm[DOUBLEPOST=1491604279][/DOUBLEPOST]
vaka. ako e tocno toa sto go kazuvas, so (edvaj) 3% zastapenost,imaat obezbedeno skoluvanje na majcin jazik.ne go sporam ova. vakov tretman mozat samo da sonuvaat malcinstvata po drugite balkanski drzavi.
a zaev vika deka treba dopolnitelno da se unapredi pozicijata na albancite(valjda poso se ugneteni)
tie dve raboti se kontradiktorni
a najjakoto e sto izgleda probuvaat da gi protnat po ime i preizime albanskiot narod vo ustavot za posle procentite da bidat nebitni. simples
Прво, незнам каква е ситуацијата во другите држави на балканот, нит ме интересира. Второ, како мислиш рекол Заев дека се угнетувани? Во кој смисол? Ете имаат албанска паралелка, имаат џамии во селата каде што живеат, не те разбирм. Трето, 3% според последниот попис ти е тоа. А последната реченица ама воопшто не ти ја разбирам.. Кого сакаат по име и презиме да го вметнат во уставот? Кои процени да бидат небитни?[DOUBLEPOST=1491604884][/DOUBLEPOST]Да се доискажа, 4,37% албанци живеат на територија на општина Битола или некаде околу 4200 граѓани.
 
Последно уредено од модератор:
B

Bafra

Гостин
pa i jas istoto go vikam, zmija so zmija ne se giba
ali ima dovolno sto mislat deka nekoj kje dojde i kje go `isusi mochuristeto` a e od istata partija sdsm-dpmne
Pa ja se trudam da ukazam na toa deka zajko ne e tipicen politicar. Posebno toa sto vo sds pola ne go sakaat mi govori deka bas takov treba da bide, da bi doslo do nekoi promeni. E sega dali ke dojde toa zavisi od site nas, znaci promeni od koren se misli na mnozinstvoto a ne samo glavata.

Ama pak ke kazam, najdobro da nema nikakvi promeni, pa fino lepo da go krkame site nemien.

Jamajka nacionalni interesi sum da se branat, ama na smetka nacijata da ti prosperira. Samo makedonci se tepani, samo makedonci se zatvaraat za marihuana, samo makedonci se kazneti od UJP, kako Albancite da se najcesnite I najlojalni vo MKD :D
Privaten sektor vo ocajna sostojba e, administracija ne ni spomnuvam, sudstvo pa ic, a 2020 koga ke treba da vrakame golemite dolgovi togas dojdi I zbori na plostad za nacionalni interesi I vidi kolku ke te sledat.:cuc:

Turcija ovaa godina treba 100milijardi dolari da vrati od 450. Erdogan tukutaka sega mu tekna da vika fasisti a do prethodno se guskaa I bacuvaa. Koga ekonomijata ide nadole najlesno e da go zalazes narodot so vojni I nevidlivi protivnici a pritoa najdobrata krv t.e geni ke gi izgubis.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Прво, незнам каква е ситуацијата во другите држави на балканот, нит ме интересира. Второ, како мислиш рекол Заев дека се угнетувани? Во кој смисол? Ете имаат албанска паралелка, имаат џамии во селата каде што живеат, не те разбирм. Трето, 3% според последниот попис ти е тоа. А последната реченица ама воопшто не ти ја разбирам.. Кого сакаат по име и презиме да го вметнат во уставот? Кои процени да бидат небитни?
covek,probuvam da ti otslikam distopijata. realno albancite imaat prava koi im sleduvaat. duri imaat i pravo da se vrabotat samo deka se rodile/pisale albanci. toa go nema nigde na svet
e sea doagja eden nov decko i vika treba da ja unapredime pozicijata na albancite vo opstestvoto.zatoa i bitna tocka vo negovata vladina programa e nov zakon za albanskiot jazik(iako vekje ima postoecki zakon). znaci albancite imaat kvoti za vrabotuvanje koi mora da se ispolnat.
kjor,sakat,bitno albanec da e. vrti plata. i sve toa vrz osnova na popis i procenti od pred 20 godini
kolku za ilustracija dali funkcioniraat tie kvoti, koga se zapisuvav na ekonomski kvotata od 20 albanci bese popolneta od makedonci poso taka pisale na listot za prijavuvanje.
e sea next level e da se zaboikolat tie procenti i da se vmetne albanskiot narod kako ustavotvoren vo ustavot so ime i prezime.valjda posle toa kje bide kvotata 50% od site vrabotuvanja vo drzavna administracija.
posle toa nema da ima potreba od shteluvanje na popisi i procenti poso nema da im zavisat pravata od tie procenti.
valjda na toa misli zaev koga veli deka treba da se unapredi pozicijata na albancite vo makedonskoto opstestvo. so `odenje nad ustavot`
 
A

Avenger99

Гостин
covek,probuvam da ti otslikam distopijata. realno albancite imaat prava koi im sleduvaat. duri imaat i pravo da se vrabotat samo deka se rodile/pisale albanci. toa go nema nigde na svet
e sea doagja eden nov decko i vika treba da ja unapredime pozicijata na albancite vo opstestvoto.zatoa i bitna tocka vo negovata vladina programa e nov zakon za albanskiot jazik(iako vekje ima postoecki zakon). znaci albancite imaat kvoti za vrabotuvanje koi mora da se ispolnat.
kjor,sakat,bitno albanec da e. vrti plata. i sve toa vrz osnova na popis i procenti od pred 20 godini
kolku za ilustracija dali funkcioniraat tie kvoti, koga se zapisuvav na ekonomski kvotata od 20 albanci bese popolneta od makedonci poso taka pisale na listot za prijavuvanje.
e sea next level e da se zaboikolat tie procenti i da se vmetne albanskiot narod kako ustavotvoren vo ustavot so ime i prezime.valjda posle toa kje bide kvotata 50% od site vrabotuvanja vo drzavna administracija.
posle toa nema da ima potreba od shteluvanje na popisi i procenti poso nema da im zavisat pravata od tie procenti.
valjda na toa misli zaev koga veli deka treba da se unapredi pozicijata na albancite vo makedonskoto opstestvo. so `odenje nad ustavot`
Вака сеа, и јас исто, рамковниот договор го сметам како пораз, пораз на едно општество, во целина. Се сложувам дека така се вработуваат албанците, али, очигледно не си бил по нашите министерства или општински администрации, праам муабет за македонските, па ќе се увериш и дека не е многу различна ситуацијата како кај албанците, дури и бетер е, ќоро и сакато исто и таму е.
Друго, ако добро паметам, Заев рече дека нема да се менува уставот на РМ, така? На што мисли Заев, незнам, сумљам дека ова што го напиша има некаква вистина али ок, ти што мислиш, ако ги земеме податоците од пописот за релевантни, бројките на чија страна би се покачиле на македонскиот народ или албанскиот? И, дали би имало значајно менување на процентите во однос на 2002 година?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Pa ja se trudam da ukazam na toa deka zajko ne e tipicen politicar. Posebno toa sto vo sds pola ne go sakaat mi govori deka bas takov treba da bide, da bi doslo do nekoi promeni. E sega dali ke dojde toa zavisi od site nas, znaci promeni od koren se misli na mnozinstvoto a ne samo glavata.

Ama pak ke kazam, najdobro da nema nikakvi promeni, pa fino lepo da go krkame site nemien.

Jamajka nacionalni interesi sum da se branat, ama na smetka nacijata da ti prosperira. Samo makedonci se tepani, samo makedonci se zatvaraat za marihuana, samo makedonci se kazneti od UJP, kako Albancite da se najcesnite I najlojalni vo MKD :D
Privaten sektor vo ocajna sostojba e, administracija ne ni spomnuvam, sudstvo pa ic, a 2020 koga ke treba da vrakame golemite dolgovi togas dojdi I zbori na plostad za nacionalni interesi I vidi kolku ke te sledat.:cuc:

Turcija ovaa godina treba 100milijardi dolari da vrati od 450. Erdogan tukutaka sega mu tekna da vika fasisti a do prethodno se guskaa I bacuvaa. Koga ekonomijata ide nadole najlesno e da go zalazes narodot so vojni I nevidlivi protivnici a pritoa najdobrata krv t.e geni ke gi izgubis.
ako pola partija ne go sakase,nemase da bide lider. ili pa kje imase sdsm-vistinska do sega napraena. kolku za ilustracija za clenstvoto na sdsm. vlaga brako na kongres i dobiva stoecki ovacii 10 minuti. ebati partija reformirana kade sto seuste kolena se tresat i gakicki se vlaznat koga kje vleze papata.
baska sto i za gruevski vaka zborea 2006 deka e mlad,tehnokrat,nadezen...[DOUBLEPOST=1491605968][/DOUBLEPOST]
Вака сеа, и јас исто, рамковниот договор го сметам како пораз, пораз на едно општество, во целина. Се сложувам дека така се вработуваат албанците, али, очигледно не си бил по нашите министерства или општински администрации, праам муабет за македонските, па ќе се увериш и дека не е многу различна ситуацијата како кај албанците, дури и бетер е, ќоро и сакато исто и таму е.
Друго, ако добро паметам, Заев рече дека нема да се менува уставот на РМ, така? На што мисли Заев, незнам, сумљам дека ова што го напиша има некаква вистина али ок, ти што мислиш, ако ги земеме податоците од пописот за релевантни, бројките на чија страна би се покачиле на македонскиот народ или албанскиот? И, дали би имало значајно менување на процентите во однос на 2002 година?
zaev rekol,zaev izlizal. glej ja programata sto treba da ja izbavi zemjata od krizata
nov zakon za albanskiot jazik. toa e toa.
korenot na site problemi vo makedonija e poso nema albanski preveduvac vo gevgelija. 2 godini protesti protiv kriminalite na dpmne za da na kraj nov zakon za albanski jazik koj treba da odi na ustavot. najs
sledi gi potezite,ne glej sto zbori. ete so let3 utvrdivme deka edno se zbori pred izbori, drugo se pravi posle izbori. i toa bilo demokratski(jas ne se slozuvam so ovoj del)
isto kako da imas kandidat za vrabotuvanje a znaes od prethodnite 3 raboti deka lazel na intervjutata poso koga pocnal da raboti gazdite uvidele.
i ti zbori ja znam ova,ja znam toa vaka taka. a znaes deka na prethodnite 3 raboti bil beskorisen i gi kradel
dali bi go vrabotil?
zaso bi go vrabotile kandidatot na partijata sto dosega kradela? noviov decko da ne se vklopel vo politikata na kradenje i mentalitetot na partijata, nemalo da stane lider(najdobar vo kradenjeto i lazenjeto).ako imas somnezi vo sdsm, vidi cic i zhernovski kako ja vodat opstinata i vidi stevce od kade dojde da bide gradonacalnik na karpos. i toj bese eden od najdobrite vo sdsm. toj e toj mindset vo sdsm-dpmne. kradi,kradi i kradi uste povekje.
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
ako pola partija ne go sakase,nemase da bide lider. ili pa kje imase sdsm-vistinska do sega napraena. kolku za ilustracija za clenstvoto na sdsm. vlaga brako na kongres i dobiva stoecki ovacii 10 minuti. ebati partija reformirana kade sto seuste kolena se tresat i gakicki se vlaznat koga kje vleze papata.
baska sto i za gruevski vaka zborea 2006 deka e mlad,tehnokrat,nadezen...
Pa toa e problemot, koga na eden covek radi funkcijata mu davaat svojstva na Bog I mu se plasat.

Sto moze Grujo da napravi za nas, nemoze toj 200.000 administracija da kontrolira... nemoze BC da gi kazni site menadzeri sto ne gi restartiraa firmite sto gi dobija gaga.

Si imame super sistem, ama lugeto vnatre koj od koj polajna.

Zajko NE go sakaat znaat deka ne e od nivniot mentalitet, sam kaza deka na BC aplauz 10min, a ovoj na tv javno si go ponizuvaat od sds. Zatoa BC prvo mu pusti prijavite pa posle go abolicira za da mu kaze koj e koj. No papata pred sobranie vide nikoj ne go podrza I tolku od nego.

Grujo da bese pameten 2014 ke si dadese ostavka kako na zapad sto pravat I pak dpmne ke si vladeese. Ili zajko ke go uapsese. Ama nekoj go nasiskal car deka e I site go sakaat.

I do koga ke se vrakas nazad a segasnosta ke ja ignoriras, pocvata se kopa odozgora za da ja izoras, a posle slobodno prodolzi nadole. Nagli promeni moze I shok da te udri :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Jamajka nacionalni interesi sum da se branat, ama na smetka nacijata da ti prosperira. Samo makedonci se tepani, samo makedonci se zatvaraat za marihuana, samo makedonci se kazneti od UJP, kako Albancite da se najcesnite I najlojalni vo MKD :D
Privaten sektor vo ocajna sostojba e, administracija ne ni spomnuvam, sudstvo pa ic, a 2020 koga ke treba da vrakame golemite dolgovi togas dojdi I zbori na plostad za nacionalni interesi I vidi kolku ke te sledat.:cuc:

Turcija ovaa godina treba 100milijardi dolari da vrati od 450. Erdogan tukutaka sega mu tekna da vika fasisti a do prethodno se guskaa I bacuvaa. Koga ekonomijata ide nadole najlesno e da go zalazes narodot so vojni I nevidlivi protivnici a pritoa najdobrata krv t.e geni ke gi izgubis.
Јас не еднаш сум рекол дека ние генерално имаме проблем со националните интереси. Да не бидам погрешно сватен, бидејќи сум политички десно ориентиран, како пример за штитење на Македонските национални интереси ги земам Македонските комунисти попут Ченто, Шарло и воопшто партизаните и хероите од НОБ кои успеале некако да ни го дадат патот до оваа независност што ја имаме сега. Значи националните интереси треба да ги штитат сите Македонски партии, како што и левите и десните партии на Албанците ги штитат Албанските национални интереси.

Второ, уште одамна мој став е дека само со економски просперитет може да се постигне подобра позиција во меѓународна политика. Всушност во денешницата финансиите се главен двигател на политиката.

Што се однесува до закани за војна, и тебе ќе ти кажам, доколку се тие што ја потпишаа и објавија платформата спремни со крв да на наметнат.... тогаш се тие тие кои се спремни за војна, а не тие кои ги бранат своите ставови. Во Македонија Албанското прашање е веќе решено на повеќекратна штета на Македонската државотворност во 2001 година и покрај воените победи што ги имавме. И сега беше најмалку потребно да се отвори, поготово во цутот на политичката криза и во моментот кога нејзинот решение беше навидум при крај. Ако тоа не ти збори за задната намера на Албанските партнери во профитирањето од таа политичка криза, тогаш си или слеп или наивен. И ако ние сега потклекнеме на нивните барања, тогаш ние си се девалвираме самите себеси и свесно во иднина се откажуваме од тоа за што нашите предци ги давале своите животи. Замисли што би било ако тие наши предци од НОБ, потклекнеле на узурпацијата на истите овие што сега сакаат да ни ја протнат платформата и не се спротивставиле со нивното херојство?

Ова лудило мора да сопре. Мора да се најде еден маж кој ќе не извади од ова заложништво, па ако треба и по цена на војна.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Вака сеа, и јас исто, рамковниот договор го сметам како пораз, пораз на едно општество, во целина. Се сложувам дека така се вработуваат албанците, али, очигледно не си бил по нашите министерства или општински администрации, праам муабет за македонските, па ќе се увериш и дека не е многу различна ситуацијата како кај албанците, дури и бетер е, ќоро и сакато исто и таму е.
Друго, ако добро паметам, Заев рече дека нема да се менува уставот на РМ, така? На што мисли Заев, незнам, сумљам дека ова што го напиша има некаква вистина али ок, ти што мислиш, ако ги земеме податоците од пописот за релевантни, бројките на чија страна би се покачиле на македонскиот народ или албанскиот? И, дали би имало значајно менување на процентите во однос на 2002 година?
јеботе благи бог што всушност сакаш да кажеш..сите се слагаме овде дека албанци , пардон шипатари ( албанци се истите такви или слични шипатари ама граѓани на Албанија) не ебат у здрав мозок , а овде гледам 1000 и кусур страници стрижена бричена.
Факт е, се бистри полека дека и Грујо и неговата варијанта на вмро стануваат гола вода, ама во секоја процедура има редослед на најмал отпор, најмала енергија и најмали трошоци т.е. загуби.И секое отстапување значи само повторување, губење време и пари. А ни едното ни другото скоро го немаме.
Најбитно во целава приказна е што полека и на врапците им се избиструе у која грмушка лежи зајакот. А тоа е голема работа : добрата и точна дијагноза.
И сега така треба да се процесира проблемот. За да на крај не биде операцијата успешна , а пациенот мртов. Парите за лечење и така и така се веќе платени...., преплатени, плус и задолжени.
Ама изгледа џабе зборам , линииве на мониторот рамни...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
covek,probuvam da ti otslikam distopijata. realno albancite imaat prava koi im sleduvaat. duri imaat i pravo da se vrabotat samo deka se rodile/pisale albanci. toa go nema nigde na svet
e sea doagja eden nov decko i vika treba da ja unapredime pozicijata na albancite vo opstestvoto.zatoa i bitna tocka vo negovata vladina programa e nov zakon za albanskiot jazik(iako vekje ima postoecki zakon). znaci albancite imaat kvoti za vrabotuvanje koi mora da se ispolnat.
kjor,sakat,bitno albanec da e. vrti plata. i sve toa vrz osnova na popis i procenti od pred 20 godini
kolku za ilustracija dali funkcioniraat tie kvoti, koga se zapisuvav na ekonomski kvotata od 20 albanci bese popolneta od makedonci poso taka pisale na listot za prijavuvanje.
e sea next level e da se zaboikolat tie procenti i da se vmetne albanskiot narod kako ustavotvoren vo ustavot so ime i prezime.valjda posle toa kje bide kvotata 50% od site vrabotuvanja vo drzavna administracija.
posle toa nema da ima potreba od shteluvanje na popisi i procenti poso nema da im zavisat pravata od tie procenti.
valjda na toa misli zaev koga veli deka treba da se unapredi pozicijata na albancite vo makedonskoto opstestvo. so `odenje nad ustavot`
Кога во 91 се создаваше независна Македонија требаше тие одговорните да седнат и отворат пописи правени во последни 50 години и видат бројки.
Во 1948 имаше 790.000 Македонци и 197.000 Албанци.
Во 1981 имаше 1.280.000 Македонци (пораст од 65%) и 377.000 Албанци (пораст од 91%)
Малце да помислеа ќе сфатеа дека во следни 50 години бројот на Албанците ќе расти побрзо од број на Македонци и дека е грешка да државата се прави на национални темели наместо на граѓански. Ние ги поставивме правилата кои полека со тек на време ни се враќаат како негативни последици, па сега се чудиме оти друга нација инсистира на нивната националност бара нивни национални права нивни национални симболи, нивни национални интереси... исто како шо бараме и ние наши. И се чудиме оти ги има сега толку, не ни се верува дека е така, бараме оправдувања, обвинуваме други, кукаме и се жалиме на погрешни адреси.
И следен попис нема да се разликува битно од предходните, и на следен попис ќе излезе дека во меѓувреме, број на Албанци се зголемил многу повеќе од другите, и ќе почне страв и паника зато шо некој порано не мислел на тоа иако беше сосем јасно дека кон тоа одиме.
Во 2002 (пред 15 години) имаше 1.297.000 Македонци (пораст од 17.000 за 15 години) и 509.000 Албанци (поораст од од 132.000). Шо мислиш колку не има сега? И како ти ќе убедиш нација која е се побројна да не треба да бара права да не треба да очекува нивни интереси и желби да се почитуваат, нивни симболи, нивни истории....??
Ете дај рецепт како да изгледа Македонија во следни 50 години? Па за 50 години ќе имаат тие толку многу пратеници да ќе можат и име и устав и закони да менуваат и свој претседател и премијер да имаат а Македонците по некое министерско и потпретседателско место. Ако сега не смениме нешто и ја вратиме државата на граѓански основ, иднината на национална Македонија е јасна.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Малце да помислеа ќе сфатеа дека во следни 50 години бројот на Албанците ќе расти побрзо од број на Македонци и дека е грешка да државата се прави на национални темели наместо на граѓански.
Република Македонија секогаш имала граѓански устав. Тој устав беше пофален од Бадинтерoвата комисија во времето кога бевме лидери во реформите на западниот Балкан, заедно со Словенија..... И одеднаш почна да им смета све нешто, прво името, па знамето, па после почнавме да ги репресираме Албанците, па ни ставија рамка, па сега ни викаат дека не е страшна двојазичност, па пред некој ден прочитав на DW „ајде да збориме за федарализација“.

Дај бе човек не ме јеби, веруваш ли во тоа што го пишуваш.....[DOUBLEPOST=1491607276][/DOUBLEPOST]
Да излеземе од лудило со тоа што ќе влеземе у војна?:) wow! Ало дечко у живот на ферка се немаш лупано што знаеш ти и сите кантер пилиштарци за војна???
Реков, ако сакаат со крв да ни ја наметнат платформата, нека бидат спремни за војна. Јас не посакувам војна, тие со платформата посакуваат!!!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Република Македонија секогаш имала граѓански устав. Тој устав беше пофален од Бадинтерoвата комисија во времето кога бевме лидери во реформите на западниот Балкан, заедно со Словенија..... И одеднаш почна да им смета све нешто, прво името, па знамето, па после почнавме да ги репресираме Албанците, па ни ставија рамка, па сега ни викаат дека не е страшна двојазичност, па пред некој ден прочитав на DW „ајде да збориме за федарализација“.

Дај бе човек не ме јеби, веруваш ли во тоа што го пишуваш.....
кога имаш устав каде се набројуваат националности каде е знамето историски симбол на една нација каде химната споменува нација и ликови од нацијата немаш граѓанско општество.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Кога во 91 се создаваше независна Македонија требаше тие одговорните да седнат и отворат пописи правени во последни 50 години и видат бројки.
Во 1948 имаше 790.000 Македонци и 197.000 Албанци.
Во 1981 имаше 1.280.000 Македонци (пораст од 65%) и 377.000 Албанци (пораст од 91%)
Малце да помислеа ќе сфатеа дека во следни 50 години бројот на Албанците ќе расти побрзо од број на Македонци и дека е грешка да државата се прави на национални темели наместо на граѓански. Ние ги поставивме правилата кои полека со тек на време ни се враќаат како негативни последици, па сега се чудиме оти друга нација инсистира на нивната националност бара нивни национални права нивни национални симболи, нивни национални интереси... исто како шо бараме и ние наши. И се чудиме оти ги има сега толку, не ни се верува дека е така, бараме оправдувања, обвинуваме други, кукаме и се жалиме на погрешни адреси.
И следен попис нема да се разликува битно од предходните, и на следен попис ќе излезе дека во меѓувреме, број на Албанци се зголемил многу повеќе од другите, и ќе почне страв и паника зато шо некој порано не мислел на тоа иако беше сосем јасно дека кон тоа одиме.
Во 2002 (пред 15 години) имаше 1.297.000 Македонци (пораст од 17.000 за 15 години) и 509.000 Албанци (поораст од од 132.000). Шо мислиш колку не има сега? И како ти ќе убедиш нација која е се побројна да не треба да бара права да не треба да очекува нивни интереси и желби да се почитуваат, нивни симболи, нивни истории....??
Ете дај рецепт како да изгледа Македонија во следни 50 години? Па за 50 години ќе имаат тие толку многу пратеници да ќе можат и име и устав и закони да менуваат и свој претседател и премијер да имаат а Македонците по некое министерско и потпретседателско место. Ако сега не смениме нешто и ја вратиме државата на граѓански основ, иднината на национална Македонија е јасна.
пардон Let3 , не заборавај мала лага , голема лага, СТАТИСТИКА.
Не сум сигурен дека ситуацијата на терен одела според твоите проекции. од многу причини. Има еден податок дека во Kичево последните две години се запишуваат повеќе македончиња од сите други заедно. Јас сепак би почекал еден попис направен според европските критериуми , а не шта се баби хтило, то се баби снило.
Зошто треба здраво за готово механичкиот прилив од времето на СФРЈ да го прифатиме како таков , а Словенија и Балтичките републики не??? Граѓански права да , ама национални НЕ.
Било кој кој зема плата од буџет по било кој основ, мора да е барем 5 колена роден во Македонија.
Заеби ти глобалистички , соросоидно американски срања.
И врабец и ербас 380 летаат , ама Рејнолдс вика на сосема различни ре броеви. Тој на врабецот нема врска со оној на ербасот..... Или мислиш треба да не нема нас врапците, само праиме проблеми???
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
кога имаш устав каде се набројуваат националности каде е знамето историски симбол на една нација каде химната споменува нација и ликови од нацијата немаш граѓанско општество.
Нашата држава беше единствена која не опресираше ниедно малцинство во споредба со другите Балкански држави, а највеќе во споредба со Бугарија, Грција и Албанија, кои се сите до една НАТО членки, а две се членки на ЕУ.

Јас мислам дека требаше од нив да земеме пример и можеби до сега ќе бевме членки на НАТО пактот и ЕУ. А вака попустливи, испадна дека не сме добри за нивно членство.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom