Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
G

Goldie

Гостин
Ама пак би сакал да ми одговориш, зошто не одат во Бугарија која е 10 години во ЕУ, туку во сатаната Германија ете?

Или некои прашања не заслужуваат одговор?
Оти имаат избор ебате неписмениот, за разлика од плакетолепачи како тебе што мора да му го дудлаат на криминалци како Грујо за да земат една плата
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Или како не одат во славна и богата земја како Русија, или Молдавија или Белорусија. Све прави и морални земји наши сојузници по вера и крв!

Чудно, се некако се тепаат да одат кај Сатаната во Германија, Холандија, Шведска.

Ама ние можеме и без ЕУ. Нејќеме да ни ја зема сувереноста и да ни ги поткопува нашите државни институции наполнети со вмровски кафекувари, или да ни се меша во независното судство :pos:

Прво правило, за да ти поткопаат независни институции и сувереност, треба да ги имаш.
Ау ме заеба сега, ме остави без зборови, браво!!!

Ама пак би сакал да ми одговориш, зошто не одат во Бугарија која е 10 години во ЕУ, туку во сатаната Германија ете?

Или некои прашања не заслужуваат одговор?[DOUBLEPOST=1491262924][/DOUBLEPOST]
Оти имаат избор ебате неписмениот, за разлика од плакетолепачи како тебе што мора да му го дудлаат на криминалци како Грујо за да земат една плата
Нели е тоа очигледно дека имаат избор, прашањето е зошто тоа го избираат, кога можат да си останат во ЕУ држава попут Бугарија, која веќе 10 години ужива во благодетите на ЕУ. Каде што исто ќе ги имаат придобивките на Европската економија....
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Просечна плата во бугарија е 400-500е и имаат доста развиен приватен сектор и платите во државниот сектор се дупло пониски. Што значи немаш багра што чека на државна цицка како кај нас.
Imat imat.
sednuvame u kafana u sofija,doaga kelner mu vikam tri biri edna cinija indiski a toj od drugata vrata trca do najbliskata maalska prodavnica ili market da gi kupi da moze da ne usluzi
 
G

Goldie

Гостин
Нели е тоа очигледно дека имаат избор, прашањето е зошто тоа го избираат, кога можат да си останат во ЕУ држава попут Бугарија, која веќе 10 години ужива во благодетите на ЕУ. Каде што исто ќе ги имаат придобивките на Европската економија....
Зошто кога имаш повеќе опции ја бираш најдобрата, многу нормално..

И направи си самиот споредба каде беше Бугарија а каде е сега во споредба со нас и ќе ти стане се јасно, плус и кој рече дека нема Македонци што живеат и работат во Бугарија ? Па само јас знам 3ца што живеат и работат таму, 2 во ИТ сектор кој многу има напреднато во Бугарија последниве години а третиот во воздухопловство нешто.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Зошто кога имаш повеќе опции ја бираш најдобрата, многу нормално..
Како што и самиот кажа ја бираш подобрата опција. Од самата Бугарија имаат избегано 1 милион луѓе во Европска Унија, иако се и самите во ЕУ. Каков просперитет им донела ЕУ кога како резултат им се десил егзодус од кој тешко дека ќе се оправат во брзо време.
 
G

Goldie

Гостин
Како што и самиот кажа ја бираш подобрата опција. Од самата Бугарија имаат избегано 1 милион луѓе во Европска Унија, иако се и самите во ЕУ. Каков просперитет им донела ЕУ кога како резултат им се десил егзодус од кој тешко дека ќе се оправат во брзо време.
И покрај 1 милион избегани во ЕУ пак оди напред како држава за разлика од нас, инаку во „право си“ нема просперитет од ЕУ има просперитет со ваква криминалната власт на Грујо и фамилијата. Ете нареден чекор може да ја укинат визната либерализација и да забранат патување надвор од државата нешто налик на Северна Кореја
Само така ќе успееме да ги задржиме младите во Македонија, не е потребно да има функционален правен систем, добро здравство/образование итн

Да не беа тие иселувања и „странски“ пари што влегуваат во Македонија сега ќе бевме уште поголема мизерија
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
И покрај 1 милион избегани во ЕУ пак оди напред како држава за разлика од нас, инаку во „право си“ нема просперитет од ЕУ има просперитет со ваква криминалната власт на Грујо и фамилијата. Ете нареден чекор може да ја укинат визната либерализација и да забранат патување надвор од државата нешто налик на Северна Кореја
Само така ќе успееме да ги задржиме младите во Македонија, не е потребно да има функционален правен систем, добро здравство/образование итн

Да не беа тие иселувања и „странски“ пари што влегуваат во Македонија сега ќе бевме уште поголема мизерија
osven noviot aerodrom,nekolku molovi,zloupotreba na evropski fondovi,kriminal,poveke bugari otkolku bugarki nemam videno drug prosperitet
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.839
Поени од реакции
2.709
Дали ве подсеќа на некого?
Иста шема ист спонзор

https://youtu.be/42HRBj1vDL0

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Не ти е срам бе? Ајде чим сереш стави видео од Филип Петровски со студентските протести какви биле, и што се збореше. Не ти е срам бе по default да ги повржуваш студентите со активисти на Сорос или на кој било друг спонзор? Или навикнати сте во штаб сите студенти што сакаат промени и реформи во образованието да бидат заокружувани и етикетирани ко платеници? Немој ама немој у никој случај да се фаќаш за студентите и да ги карактеризираш ко платеници со јадење трици муабет, не значи дека ако си купил диплома и не си видел маки за проаѓање на испити или ако не си научил ништо и најголемо достигнување ти е ЛСДМ и СТОП СОССОРОСОРОС дека мораш да ги демонизираш студентите. Абе ми се повраќа кога читам вакви ликови без 2 грама интегритет што живат у филм дека у демократија мора да се почитува само едноумие и дека правото на протест за подобри реформи треба да прекине! Студентите се иднина на секоја ебана држава и главна интелектуална движечка сила, поради таа причина многу од студентите и младите одат во странство. Иначе Вучиќ и Груевски имаат иста ебана реторика дека проблемот со државата е Сорос и студентите ебави тоа закоравените ви лидери кои што ги поддржувате. Прочитај малку едуцирај тоа мувлата у глава за како студентите менуваат ебани влади у нормалниот свет и какви поволности имаат, а какви имаат ваму.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Не ти е срам бе? Ајде чим сереш стави видео од Филип Петровски со студентските протести какви биле, и што се збореше. Не ти е срам бе по default да ги повржуваш студентите со активисти на Сорос или на кој било друг спонзор? Или навикнати сте во штаб сите студенти што сакаат промени и реформи во образованието да бидат заокружувани и етикетирани ко платеници? Немој ама немој у никој случај да се фаќаш за студентите и да ги карактеризираш ко платеници со јадење трици муабет, не значи дека ако си купил диплома и не си видел маки за проаѓање на испити или ако не си научил ништо и најголемо достигнување ти е ЛСДМ и СТОП СОССОРОСОРОС дека мораш да ги демонизираш студентите. Абе ми се повраќа кога читам вакви ликови без 2 грама интегритет што живат у филм дека у демократија мора да се почитува само едноумие и дека правото на протест за подобри реформи треба да прекине! Студентите се иднина на секоја ебана држава и главна интелектуална движечка сила, поради таа причина многу од студентите и младите одат во странство. Иначе Вучиќ и Груевски имаат иста ебана реторика дека проблемот со државата е Сорос и студентите ебави тоа закоравените ви лидери кои што ги поддржувате. Прочитај малку едуцирај тоа мувлата у глава за како студентите менуваат ебани влади у нормалниот свет и какви поволности имаат, а какви имаат ваму.
Мирни протести а овие не се мирни туку кршат и уништуваат исто како кај нас, сега у Србија, у Америка и секаде каде има Сорос инсталација.
Ист шаблон иста тактика ист тренинг.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Аха.
Значи малото "ј" не го пишуваат со точка.
Ајде да направиме федерализација.
Ne znam dali sosila se pravis glupav ili sto e rabotata. Znaci ti ispaga bugarceto Milososki zaedno so dvajcava so somnitelna seksualnost da propagira Manifest na telop pisan so bugarski bukvi a ti ja aktiviras Baba Roga, federalizacijata. Znaci rakovodstvoto nivno deneska vidovme pretpladne kako mu se posra na makedonskiot jazik a od 5 iskoci da go brani istiot.

Prosto e kako grav, bagrata tatarska treba da ja ispratime vo zatvor i da padnat maskite deka ova e za nekakvo si zacuvuvanje na makedonstinata.

Onie trojca sednati onamu zaedno so shishmishot i kompanija pijanici majka im ke ja prodadat za tender plus, jazikot ke go zacuvale, federalizacija ke sprecuvale :pos:
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.839
Поени од реакции
2.709
Мирни протести а овие не се мирни туку кршат и уништуваат исто како кај нас, сега у Србија, у Америка и секаде каде има Сорос инсталација.
Ист шаблон иста тактика ист тренинг.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Глеј го бе што ми враќа :tapp:, човеку студентските протести не можеш да ги окарактеризираш ко платенички дали ме разбираш? Шарена револуција со студенти не можеш да мериш, шарената револуција беше поради аб олицијата на криминалците од страна на Иванов, а студентите ги засегаат сите прашања во државата кои не ги интересира кој е на власт туку кој може да им понуди подобар живот. Биди ти на власт направи кампања со етикетирање на студенти и демонизирај ги и ќе видиме дал ќе добиеш некад избори ( освен во Македонија).
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Не ти е срам бе? Ајде чим сереш стави видео од Филип Петровски со студентските протести какви биле, и што се збореше. Не ти е срам бе по default да ги повржуваш студентите со активисти на Сорос или на кој било друг спонзор? Или навикнати сте во штаб сите студенти што сакаат промени и реформи во образованието да бидат заокружувани и етикетирани ко платеници? Немој ама немој у никој случај да се фаќаш за студентите и да ги карактеризираш ко платеници со јадење трици муабет, не значи дека ако си купил диплома и не си видел маки за проаѓање на испити или ако не си научил ништо и најголемо достигнување ти е ЛСДМ и СТОП СОССОРОСОРОС дека мораш да ги демонизираш студентите. Абе ми се повраќа кога читам вакви ликови без 2 грама интегритет што живат у филм дека у демократија мора да се почитува само едноумие и дека правото на протест за подобри реформи треба да прекине! Студентите се иднина на секоја ебана држава и главна интелектуална движечка сила, поради таа причина многу од студентите и младите одат во странство. Иначе Вучиќ и Груевски имаат иста ебана реторика дека проблемот со државата е Сорос и студентите ебави тоа закоравените ви лидери кои што ги поддржувате. Прочитај малку едуцирај тоа мувлата у глава за како студентите менуваат ебани влади у нормалниот свет и какви поволности имаат, а какви имаат ваму.
problemot ne e vo studentite. bas studentite se ogradija od `podobnata` studentka ivana koja bese odbrana od zaev da gi pretstavuva. patem jedina stavka vo CV i e `rabotenje` vo MOF. od kaj se finansirani MOF?[DOUBLEPOST=1491269152][/DOUBLEPOST]
Па и ова интересно, чим веќе ставаш :)
https://twitter.com/Kokran2/status/845278381751091200
berite um,ce se radikalziruem
 
Последно уредено:
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Глеј го бе што ми враќа :tapp:, човеку студентските протести не можеш да ги окарактеризираш ко платенички дали ме разбираш? Шарена револуција со студенти не можеш да мериш, шарената револуција беше поради аб олицијата на криминалците од страна на Иванов, а студентите ги засегаат сите прашања во државата кои не ги интересира кој е на власт туку кој може да им понуди подобар живот. Биди ти на власт направи кампања со етикетирање на студенти и демонизирај ги и ќе видиме дал ќе добиеш некад избори ( освен во Македонија).
Ја ти враќам дека е ист шаблон тоа значи дека некој ги организира тие протести по шаблон..
А дали студенти протестираат тоа не е битно..
Битно е дека кршат,палат и уништуват тоа веќе не се протести туку немири...
Така беше кај нас. Така сега се случува у Србија. Така е и у Америка..
Имаш куп видеа па гледај..
Ист терк....

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Не ти е срам бе? Ајде чим сереш стави видео од Филип Петровски со студентските протести какви биле, и што се збореше.
Мислиш на оној Филип Петровски, (навидум независен) кој протестираше против двојазичност или албански универзитет (како и да беше) со глад а на крај ги фатија како им носат јадење по шаторите за да потоа бидне во партија и влада која направи се да се исполни иако тој тогаш наводно се бореше против тоа?

Да, се сеќавам на такви бруки не дека сега студентите се поарни (можеби и полоши се) но ова е посебен случај, one hit wonder.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.839
Поени од реакции
2.709
Значи не си сфатил ништо. И не те цитирам намерно. Доволно е што кажа дека тоа што студентите протестираат не е ни битно...[DOUBLEPOST=1491270761][/DOUBLEPOST]
Мислиш на оној Филип Петровски, (навидум независен) кој протестираше против двојазичност или албански универзитет (како и да беше) со глад а на крај ги фатија како им носат јадење по шаторите за да потоа бидне во партија и влада која направи се да се исполни иако тој тогаш наводно се бореше против тоа?

Да, се сеќавам на такви бруки не дека сега студентите се поарни (можеби и полоши се) но ова е посебен случај, one hit wonder.
Да за тој, директорот на државниот архив ми се чини на Македонија. Прав патриот, изеде гомна за клетите и за паторот додека е во партија на чело со паторот а во коалиција со клетите. Ете до толку.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom