Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Imash dop orig dok i se dumash dali da gi podnesvish i ojsh na rizik da videl dali che pominit samo so potvrda???????????[DOUBLEPOST=1491022671][/DOUBLEPOST]
Ne pretpostavajte samo so to sho che panichite na forumo nisho ne se prajt.... odete i prashvajte ili vo min vo BG ili lugje sho im e to rabota da posredvet pa neka prashvet kaj trebit
Taka nekako haha :D Minimiziranje na trosoci vo pari i vreme
 
L

ljupcio22

Гостин
Ve molam moze nekoj da mi ja objasni procedurata do VOEN ARHIV, za da dobijam dokumenti za dedomi koj bil vo 2ww vojnik, blagodaram, uste podobro ako se slusneme na telefon, fala
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
12
Поени од реакции
2
Zdravo drustvo,
Me interesira dali nekoj znae od pocetok do kraj da mi ja objasni postapakata za dobivanje bugarski dokumenti vo bugarija ne preku ambasada.
Imam zavereno megjunaroden izvod,izvadeno lekarsko i dokument za neosuduvanost, sto ponatamu kade se odi vo Sofija, koi uste dokumenti mi se potrebni...
Dokolku ima nekoj sto e zapoznaen so celata postapka neka mi pise da go kontaktiram.
 
Член од
15 март 2017
Мислења
71
Поени од реакции
80
MakiChe jas podnese za pasos u dekemvri 2016 prvi pat preku prva bratucedka so posrednik preku SOfija ..ako ides za sofija ja ti preporacuvam so posrednik da odes po sto on gi znae veke site raboti i jas niso ne se zamaram .. plati mu i so nego na notar tamu se potpisa i so eden bugarin me odnesea do Dabc i tamu gi odnese .. dokumenti moj izvod izvod na tatko mi izvod na tetka mi ( sestra na tatko ) i izvod od nejna kerka ili moja bratucedka i kopija od nejna bugarska lk i pasos ,,uste cekam da odam da zakazam za intervju ali neso se koce radi ovie izborite .. intervju ima nekade mart april 2018 slednoto .. ovie dokumenti ti se za pocetok tie za neosuduvanost posle se dostavuvaat ..
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
Здраво колеги. Да прашам дали има некој што е на форумов со потврда од здружение а да е со поминато интервју или уште подобро да е стигнат до финална проверка?
Jas cekam finalen eksperten pregled, ne znam dali e toa isto so finalna :) Isto e?

Samo so potvrda sum[DOUBLEPOST=1491069682][/DOUBLEPOST]
http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/20110407IPR17166/accession-talks-with-former-yugoslav-republic-of-macedonia-should-start-now MISLAM DEKA OVA E DOBRA VEST! Eu otpocnuva pregovori so makedonija za 3-4 meseci vo juli :) dali I nie ke docekame da stanime evropejci ili eu ke zamine vo knigite po istorija only time will tell.

Sent from my HUAWEI CUN-L01 using Tapatalk

Vest od 2011 godina...
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
91
Финален не е исто што и одобрена, после финален може и да биде и одобрена и прекратена. Битно е што конечно некако мрдна работата, и многу од овие што до скоро бевме на дополнителна не успеаја да обезбедат дополнителни документи. Не ја полнете темата беспотребно со информации за тоа кој е со кое бројче. Верувам дека за месец два оние што се ставени на финален експертен преглед, ќе имаат некоја конкретна информација која ќе ја убие неизвесноста, а за другите ќе биде добар репер за тоа во која насока се движат работите, затос ве молам споделувајте такви информации а не беспотребни коментари. :)
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Jas cekam finalen eksperten pregled, ne znam dali e toa isto so finalna :) Isto e?

Samo so potvrda sum[DOUBLEPOST=1491069682][/DOUBLEPOST]
Да тоа е финална проверка. Дали може да ми кажеш од кое здружение ти е потврдата и уште побитно ако може да кажеш Од кога ти стои тоа Финален експертен преглед како статус на страната? Фала
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Финален не е исто што и одобрена, после финален може и да биде и одобрена и прекратена. Битно е што конечно некако мрдна работата, и многу од овие што до скоро бевме на дополнителна не успеаја да обезбедат дополнителни документи. Не ја полнете темата беспотребно со информации за тоа кој е со кое бројче. Верувам дека за месец два оние што се ставени на финален експертен преглед, ќе имаат некоја конкретна информација која ќе ја убие неизвесноста, а за другите ќе биде добар репер за тоа во која насока се движат работите, затос ве молам споделувајте такви информации а не беспотребни коментари. :)
eve ti info
so star dokument od bugarska egzarhija.vekje 7 meseci na finalna. nesto ne e kako sto treba. ne samo za mojot slucaj, generalno zabelezuvam oddolzuvanje na site sto se na finalna
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
eve ti info
so star dokument od bugarska egzarhija.vekje 7 meseci na finalna. nesto ne e kako sto treba. ne samo za mojot slucaj, generalno zabelezuvam oddolzuvanje na site sto se na finalna
Odlozuvanjeto e najmnogu radi presedatelot na otsekot za grazanstvo zosto uste ne se znae koj jade i koj pie radi toa e usporena ranotata
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
33
Поени од реакции
39
Uste pet sest dena pocnuva osmiot mesec vo finalen pregled so stari dokumenti(krstelno i svidetelstvo od dedo mi) intrvju 28*01*2016 ova e veke premnogu vreme.Ostanuva da cekame.Pozdrav
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom