Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Не братче, за 10 денари кусок во каса (заради немање на ситни), УЈП затвори стотици мали бизниси затоа што викаат 10к евра казна.
Овие се заебавале во даночните пријави, пиши секси долна облека 500Е, саат 2500Е и стави го како основен материјал за работа.
Основни дејности на фирмите бил маркетинг, основен материјал за работа секси долна облека 500Е или како што е надалеку позната фраза од маркетинг круговите сексот продава.
Незнам колку можеш да ги сфатиш работите, ама Ивона и Латас си играле курташак на државна сметка, а најироничното да биде сигурно на Сител има одено реклама за помош на некое загрозено семејство или помош за операција на некое дете во овие 10 години.
Парите што треба да бидат дадени од државата за помош на вакви лица, биле трошени од Ивона и Латас за секс на аристократки начин.
Ова е толку болно, а ти ако не можеш да го разбереш, плесни си два шамара пред огледало и свести се дека ова не е некој Монти Пајтон филм, туку твојот живот
Си чул за УЈП?
Овие се платени 4 милиони евра (за кои уште не кажале како се трошат) годишно не да зборуваат за гаќи и да си запослуваат внуци туку да гонат криминал(досега ама ништо не докажале на суд гледавме само циркуси у судници)

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Не братче, за 10 денари кусок во каса (заради немање на ситни), УЈП затвори стотици мали бизниси затоа што викаат 10к евра казна.
Овие се заебавале во даночните пријави, пиши секси долна облека 500Е, саат 2500Е и стави го како основен материјал за работа.
Основни дејности на фирмите бил маркетинг, основен материјал за работа секси долна облека 500Е или како што е надалеку позната фраза од маркетинг круговите сексот продава.
Незнам колку можеш да ги сфатиш работите, ама Ивона и Латас си играле курташак на државна сметка, а најироничното да биде сигурно на Сител има одено реклама за помош на некое загрозено семејство или помош за операција на некое дете во овие 10 години.
Парите што треба да бидат дадени од државата за помош на вакви лица, биле трошени од Ивона и Латас за секс на аристократки начин.
Ова е толку болно, а ти ако не можеш да го разбереш, плесни си два шамара пред огледало и свести се дека ова не е некој Монти Пајтон филм, туку твојот живот
Правиш муабет со бот. Гулабот е попаметен, подобро со гулаб прави муабет.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.607
Поени од реакции
43.441
Си чул за УЈП?
Овие се платени 4 милиони евра (за кои уште не кажале како се трошат) годишно не да зборуваат за гаќи и да си запослуваат внуци туку да гонат криминал(досега ама ништо не докажале на суд гледавме само циркуси у судници)

Sent from my MI 5s using Tapatalk
и кочан едно време така викаше, па ене го на службен пат сеуште е, остаи бизнис, жена, швалерка у земјава и си ја истера димдамањама ...
Дека циркус е у прашање, без докази, без ништо ... :kafence:
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
и кочан едно време така викаше, па ене го на службен пат сеуште е, остаи бизнис, жена, швалерка у земјава и си ја истера димдамањама ...
Дека циркус е у прашање, без докази, без ништо ... :kafence:
А за што е обвинет?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Дај некоја пресуда.....

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Полека де, се полни уште канализацијата, после доаѓа цистерна за гомна чистење само да ти напоменам да си имаш на ум :)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Џорџе, уставникот, да се изјасни дали е повредено уставно загарантираното право на секој граѓанин да бира гаќи по сопствено убедување и дали е ова неоснована тенденциозна хајка и загушување на слободата на изразување на објективниот медиум на зинго.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Полека де, се полни уште канализацијата, после доаѓа цистерна за гомна чистење само да ти напоменам да си имаш на ум :)
Добро..
Додека нема пресуда ке си се смееме и натаму на гонење гаќи криминал

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.607
Поени од реакции
43.441
А за што е обвинет?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
копал нешто таму и овие го обвиниле, така викаше љупче златев, го малтретирале чоекот, он копал и сеа го теретат за некое си криминалче тешко 17 милијарди евра, ситна пара, срам да им е ... ваков притисок врз медиумите досега не е забележан.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Zaev ne e kradec. Da imase Zaev i na mravka zgaznato, familijata kako sto mu e nakrvena uste odamna ke go frlese vo zandana.

Zvrle sekoja nedela mu pusta krivicni prijavi na zaev koi sto se smesni i neosnovani i sudite sekoj pat go osloboduvaat od vina, normalno.

Familijata uste odamna mu se ima nakostreseno da go skine ama realno nema za sto da mu se fatat.

Zaev e cist kako solza. Ako ne bese cist, dosega odamna ke bese piknat vo zandani.

Zaev ne e ni biten. Za nego ke mu ja mislime koga ke dobie nekakva mokj vo drzavata.

Grujo e toj sto e biten.

Zatoa velam, najprvo grujo i familijata da se piknat vo zatvor, pa duri potoa ke mu ja mislime za se drugo sto ostanuva.

Posto ako tie lopovi se izvlecat bez kazna, jas ti garantiram deka makedonija bukvalno nema da postoi povekje.
dodeka crpnatiot pretendira za podobar zivot ama na partiskite dudlaci i ja fura skip platforma da dojde na vlast
nema nikad da go osamni denot koga ke stane premier,a do togas ke bide vazna familijata,odnosno otkako ke ja otfrli platformata togas moze da se organiziraat izbotri,popis i planira zatvaranje na familijata
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
копал нешто таму и овие го обвиниле, така викаше љупче златев, го малтретирале чоекот, он копал и сеа го теретат за некое си криминалче тешко 17 милијарди евра, ситна пара, срам да им е ... ваков притисок врз медиумите досега не е забележан.
Добро ете има тендер со одредена сума пари во овој случај за 17 милиони евра....
СЈО не тврди дека работата не е завршена у вредност на таа сума туку дека има неправилности односно превара у тендерска документација..
Како што пишуваат превара е околу број на работници и волумен на дробилка....


Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Добро..
Додека нема пресуда ке си се смееме и натаму на гонење гаќи криминал


Sent from my MI 5s using Tapatalk
Добро бе копито едно неписмено, дај нека ти објасни некој што е неплаќање данок и оштетување на буџетот за пола милион евра! Гаќите се небитни незнам што не ти е јасно, гаќите, часовниците и персиските теписи не се проблемот, ПРОБЛЕМОТ Е СО КАКВИ ПАРИ СЕ КУПЕНИ! Проблем е што се купени со ПАРИ ОД НЕПЛАЌАЊЕ НА ДАНОК!
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Си чул за УЈП?
Овие се платени 4 милиони евра (за кои уште не кажале како се трошат) годишно не да зборуваат за гаќи и да си запослуваат внуци туку да гонат криминал(досега ама ништо не докажале на суд гледавме само циркуси у судници)

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Сум чул за УЈП и сум слушал за хајките на УЈП по градовите у Македонија, 20 дуќани у ова село у Македонија, 30 дуќани у друго село во источна Македонија, 50 чајџилници у некое тетовско село. Секој месец трубат на сител и тоа латас како законот мора да се почитува, како требало да се затвараат дуќани и слични работи.
Ова е криминал, јас ти гарантирам дека ако ова може да се прави т.е е легално македонецот ќе го копира до точка. Ова е хакот
Отвараш фирма и купуваш леб, млеко, купуваш телевизор, купуваш кондоми и се што ти треба за живот по 20% поефтина цена затоа што нема да платиш ДДВ.
Велија го правеше ова како да е најнормално и сега е во затвор, значи млекото од шведска млекара во неговите дуќани беше секогаш најефтино затоа што не плаќаше ДДВ, плус ќе плати нешто ситно на шведска млекара.
И моментално велија е во затвор, баш заради овие работи т.е затајување на данок
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom