Последен гледан филм со кратка рецензија

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
Can't Buy Me Love

Малку постар филм ама го заслужува вниманието. Роџер е бубалица кој на Сидни ќе и плати 1000 долари за еден месец да се преправа дека е во врска со него за да стане популарен. На дечкото славата ќе му удри во глава и заборава кои му се вистински пријатели 8/10.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Spaceballs (1987)


Пародија на Star Wars (во одредени сцени и на некои други познати филмови, како Alien и Planet Of The Apes) од Мел Брукс. Интересно што до скоро не знаев дека постои филмов. Добра пародија, едноставен класичен хумор карактеристичен за вакви филмови, а и за Брукс. Се изнасмеав добро на некои шеги. Иако филмов е стар 30 години, некои зафрканции се смешни секогаш, од што се едноставни. Супер за тепање време и пуштање на мозокот на пасење.

Интересно е што денес повеќе не се прават филмови како овие на Мел Брукс. Така да ги наречам „интелигентни пародии“. Се прави зафрканција со нешто познато, без да се плука по оригиналот. Никогаш не би ги ставил во ист кош овие стaри добри пародии со бљувотини како Date Movie или Meet the Spartans. 7/10
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Charade (1963)
Ми се уарни мене тука. :X3::noze: Ама морав едноставно, морав, морав. :D По вторпат годинава, едвај издржав пак да го гледам. :D A ретко кога репризирам некој филм, освен ако не е на тв. Го обожавам филмов. Особено главните улоги, срцки ми се двајцата. :love: Два саати летаат како да се две минути. :rolleyes:
Првиот пат кога го гледав, повеќе се сконцентрирав на приказната, затоа што постојано нешто се случува натаму-наваму, секако непредвидлив е до последната минута. Затоа повеќе му ја мислев што ќе се случи понатаму, ми беше неизвесно до самиот крај. Додека вториот пат кога веќе знаев како ќе заврши, многу повеќе обрнав внимание на ликовите, поточно Кери и Одри, дијалозите што ги водеа и посмешен ми беше. Ги приметив некои работи што сум ги пропуштила првиот пат.
Мистерија/трилер плус комедија и љубовна приказна. Можеби на друг нема да му биде толку смешен, ама јас си се смешкав под брк цело време. Не знам да навлегувам во детали да објаснувам, се' вкупно гледано ми се допадна.
На кратко за филмот, вдовица со неодамна починат (убиен) сопруг кој поседувал голема сума на пари, се обидува да ги избегне уцените на непријателите на нејзиниот сопруг и да ги открие нивните и неговите тајни, па не знае на кого попрво да верува.


Ако случајно го немате гледано, не отворајте спојлер, ќе си пишам цитати и сликички, нејќам да ви расипам. :D
Reggie Lampert: Here it comes, the fatherly talk. You forget I'm already a widow.
Peter Joshua: Well, so was Juliet, at fifteen.
Reggie Lampert: I'm not fifteen.
Peter Joshua: Well, that's your trouble. You're too old for me.

Reggie Lampert: Is there a Mrs. Cruikshank...?
Adam Canfield: Yes.
Reggie Lampert: But you're divorced.
Adam Canfield: No...
Reggie Lampert: [Regina's face falls] Oh.
Adam Canfield: [Brian/Adam gets out his wallet to show her the picture] My mother, she lives in Detroit, you'd like her, she'd like you too.

Reggie Lampert: Well, wasn't it Shakespeare that said, "When strangers do meet in far off lands, they should e'er long see each other again"?
Peter Joshua: Shakespeare never said that!
Reggie Lampert: How do you know?
Peter Joshua: It's terrible. You just made it up.
Reggie Lampert: Well, it sounds right...

Peter Joshua: Why do you think Tex did it?
Reggie Lampert: Because I really suspect Gideon and it's always the person you don't suspect.
Peter Joshua: Do women find it feminine to be so illogical, or can't they help it?

Peter Joshua: How about making me vice president in charge of cheering you up?

[after Dyle sees Herman Scobie hanging from the edge of the building]
Alexander Dyle: How are you doing?
Herman Scobie: HOW DO YOU THINK?
Alexander Dyle: If you get bored, try writing 'Love Thy Neighbor' a hundred times on the side of the building!



 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
I, Daniel Blake

Британска драма за повозрасен дрводелец жител на Њукасл, кој по преживеан срцев удар влегува во костец со државниот апарат. На моменти наликува на документарец, веројатно за пореална атмосфера. Филмот на почеток е малку луцкаст, наивен дури има и смешни моменти. Но како се развива дејството, авторот ни ја открива мрачната страна на животот на обичниот граѓанин во немилосрдниот капиталистички систем. Во филмот паралелно ја следиме и судбината на една млада самохрана мајка со 2 деца, која исто така стигнува до дното, благодарение на административните пречки во корист на државата и чија судбина не е ништо подобра од онаа на Даниел. Животни драми во буквален смисол :(
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Мис Слоун
Политички трилер со Џесика Частејн во улога на политички лобист. Можеби не е House of cards, но во секој случај добар филм од овој жанр.
 
Последно уредено:
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Swiss Army Man (2016)

Многу чуден филм, кој или ќе го сакате или ќе си речете „кои глупости“. Се работи за ептен бизарна приказна. Хенк Томпсон (го глуми Пол Дано) заглавува сам на пуст остров. Моменти пред да се самоубие од очај, здогледува тело на брегот. Иако увидува дека човекот што го донесе водата е мртов, Хенк сепак решава да се „спријатели“ со мртовецот (кој инаку го глуми Даниел Редклиф), со тоа што го користи неговото тело како алатка за повеќе намени. По кратко време Хенк започнува и да халуцинира и да „разговара“ со мртвото тело.

Иако приказната звучи доста мрачно, филмот не е таков. Полн е со на моменти откачен црн хумор. И ако ги одземеме многуте претерувања и нереални ситуации, ова е сосема солиден филм. Откако ќе го изгледаш, те тера на размислување и сфаќаш дека носи многу силна порака. Јас го препорачувам на сите што сакаат вакви невообичаени филмови. Оцена 8/10.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
The Machinist (2004)

Го репризирав, многу пати а вчера пак. После еден никаков маратон за кој пишав во темата Moviespotting овој филм ми дојде онака баш супер пред спиење. Морав некако да ги заборавам тие глупости кои ги гледав пред филмов.
А за филмов, псс што да кажам не знам. Бејл во според мене најдобрата негова улога, каков актер значи :cuc:. За филмов како што знаете сите ослабел многу, 20 кила мислам беа ме мрзи да барам. Како што викаше таа женската на почетокот од филмот, да беше уште малку послаб немаше да постоиш. :pos:
Одличен трилер без многу непотребни сцени. Инаку јас филмов не го знаев до пред 2 години, ми го препорача една што го сака Бејл дека бил одличен и дека сум морал да го гледам. Нормално не погрешила.
Ќе си го репризирам пак, нема штета од тоа, ваков филм може да се гледа секој ден по еднаш.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Primal Fear (1996)

Првиот филм на Нортон, актерот кој сеуште нема оскар, ненормална работа. Инаку Нортон ми е омилен актер и секогаш успевал да ми го разубави било кој филм во кој глуми.
Овде глуми заедно со Ричард Гир, солиден актер по мене, не е нешто нај нај ама добро сега не можат сите Нортон да бидат. Уствари #реално добро одглуми Ричард во филмов. Мислам дека повеќето го знаете филмов, а ако некој не го знае а чита тука нека си го пушти, нема да зажали најискрено. Накратко, се работи за судски трилер каде Мартин како добар адвокат сака да му помогне на младиот Арон кој е осомничен за убиство на свештеник. Е сега интересното доаѓа кога Арон ја покажува својата друга личност која не е така добра и невина. Одличен филм, со wow крај.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Lion од 2016

Филмот е за пофалби иако на почеток очекував Bidai стил на филм. Во главна улога Дев Пател (одлично одглумено) и меѓу другите и Никол Кидман, мајката на Сару. Преемотивен, работен според вистински настан за дете од Индија кое се има изгубено при една детска игра, но има среќа да го посвојат ....Сару, чие име и не е баш Сару..., е објаснување на крајот од филмот. На крајот даваат и неколку документирани снимки. Се насе, ме воодушеви како ретко кој последно време. Ако не го сметам Асасинс Крид нормално :cool:
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Hunt
Дански филм.Ќе обвинат едно бате дека е педофил,неправедно.Филмот ги опишуваа негативностите и животот на човекот со таа етикета.Тежок филм.Малку крајаот е кој како ќе си го свати така ама во глобала добар филм.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Ran (1985)

Ран (или на македонски хаос) на Акира Куросава е ремек дело во секој поглед - приказна, глума, сцени и кадри, костимографија, минимални дијалози... Најфасцинирачко кај неговите филмови отсекогаш ми било тоа што и покрај цел тој јапонски традиционализам што е присутен во филмовите, тематиките остануваат универзални, блиски до секој човек.

Дејството во Ран е слично на дејството во „Кралот Лир“ на Шекспир. Накратко - остарен татко, голем воин кој заедно со замоците како воен плен си носи и сопствени гревови кои веројатно се неизбежни при стекнувањето на таква моќ, одлучува да ги подели замоците на тројцата синови така што најстариот ќе има најголеми овласувања. Сепак таткото би си ја задржал титулата и неколку верни луѓе позади себе наизменично посетувајќи ги синовите. Но, неговите замисли ни малце не се исполнуваат.

Раздорот во фамилијата почнува кога најмалиот син ја кажува вистината што на таткото нема да му се допадне. После тоа почнуваат конфликтите, битките, интригите...

Таткото е апсолутно трагичен лик. Од моќен човек, станува старец кој лута од замок во замок, барајќи прифаќање од двајцата синови, но наместо тоа добива само понижување. На крај со него останува само дворската будала која е единствен лик што во тие моменти му ја кажува бедната ситуација во која се наоѓа.
Женските ликови на двете снаи се исто интересни. Двете имаат иста судбина - тие се всушност робинки, ќерки на поранешните сопственици на замоците. Но, на едната движечка сила и е одмаздата, а другата дури не умее да мрази и покрај семејната трагедија.

Интересни факти за филмот се тоа што е оскаровец и што Куросава некаде 10 години го осмислувал, доста сцени со замоците се лично од него цртани.

Речениците кои ги изговара дворскиот шут се доста брутални.
-Man is born crying. When he has cried enough, he dies.
-In a mad world only the mad are sane.
- Are there no gods... no Buddha? If you exist, hear me. You are mischievous and cruel! Are you so bored up there you must crush us like ants? Is it such fun to see men weep?

А кадрите се извонредни.



 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
The invisible guest

Шпански филм со Марио Касас во главна улога.
Богаташ ќе биде перфектно наместен дека го извршил убиството на неговата љубовница.
Буквално целиот филм се одвива во неговата соба каде што тој и ја раскажува својата приказна на адвокатката која што пробува да го извлече од калта.Не сакам да откривам повеќе околу филмот, затоа што ќе се расипи впечатокот.Перфектно снимен филм,холивуд вода да му носи на шпанциве.Филмот страшно ме потсети на легендарниот 12 Angry men

10/10

MUST SEE !!
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
The Searchers (1956)

Недела е ден за вестерн маратон, нема ништо подобро да се затвори неделата. Обично гледам по 2 бидејќи се долги, вчера отидов дури до 3 ама само за овој ќе пишам збор два. Верувам дека на повеќето ви е познат филмов бидејќи не е така непознат, а ако па сте љубител на вестерни, е тогаш сигурно го знаете.
Приказна сместена за време на Индијанците и нивната борба против белиот човек, или поточно неколку години после граѓанската војна во САД.
Дивиот Тексас, Итан кој се борел во војната конечно се враќа дома, го пречекуваат брат му и неговите деца и жена му. Се изгледа идеално и романтично и нормално но сепак вестерн си е вестерн. Секогаш лошите Индијанци стапуваат на сцена, и од тука филмот е вреден за да не се мрдне.
Киднапирана е едната внука на ветеранов, убиена е другата, куќата е запалена, не му останува ништо освен да ги бара лошите Индијанци. Во таа авантура му се придружува братот на киднапираната девојка, и заедно ќе поминат долг пат додека ја најдат.
Џон Вејн, вториот најдобар глумец во вестер филмовите, како човекот кој е дел од Трагачите.
Филм кој мора да се гледа, вестерн убавина која никогаш не умира.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.133
Поени од реакции
8.226
Spartacus (Restored Edition, 1960)

Понудата за режија најпрво му била доделена на Дејвид Лин, откако тој одбива, задачата му е доделена на Ентони Ман. Кирк Даглас и Ман ја снимаат само првата сцена од филмот, а потоа режисерот Ентони Ман е заменет од страна на триесетгодишниот Стенли Кјубрик, причините за смената се неразјаснети.

Дејството е поставено околу 73 пне. Настаните во филмот не се целосно доследни на историските факти, Спартак е убиен во битка и не е распнат на крст како што е прикажано во филмот.

Во средиштето на филмот се прикажани двете екстреми на Древниот Рим: сенаторите и робовите.

Приказната го следи Спартак (Кирк Даглас), тракиски роб по раѓање кој е купен од страна на Лентул Батиат (Питер Устинов), поседник на школа за тренирање гладијатори. Како и останатите робови, тој е трениран со цел подоцна да биде продаден како гладијатор во Колосеумот во Рим.

Спартак предводи група од 78 организирани робови кои бегаат од школата за гладијатори во Капуа, 130 милји јужно од Рим. Нивната цел е да ги ослободат опресираните робови од тиранската власт на патрициите, особено од власта на Марк Крас (Лоренс Оливер).

Чарлс Лотон ја игра улогата на Тибериј Грах, сенатор во битка за превласт со Марк Крас. Џин Симонс е Варинија, робинка и жена на Спартак која претходно е откупена од Марк Крас. Џон Гевин ја игра улогата на младиот Цезар, ученик на Тибериј Грах, а подоцна сојузник на Марк Крас.

Питер Устинов за улогата во овој филм го добива првиот од двата оскари за споредна машка улога.

Tigranes Levantus: If you looked into a magic crystal, you saw your army destroyed and yourself dead. If you saw that in the future, as I'm sure you're seeing it now, would you continue to fight?
Spartacus: Yes.
Tigranes Levantus: Knowing that you must lose?
Spartacus: Knowing we can. All men lose when they die and all men die. But a slave and a free man lose different things.
Tigranes Levantus: They both lose life.
Spartacus: When a free man dies, he loses the pleasure of life. A slave loses his pain. Death is the only freedom a slave knows. That's why he's not afraid of it. That's why we'll win.
Spartacus - No man can withstand Rome.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom