Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Многу е јака теоријава со муџахединиве на ефтов и на мирко (жими све нека иде тоа зубот да си го среди, гад гадосан е - ко муџахедин е).
Имаш армија, полиција, на власт си 10 години и практично признаваш дека ништо од тоа не функционира (што де факто е така). Платена војска на ниво на нумизматичко друштво, мизерно платено, оскудно облечено, престојува во незагреани објекти, без средства за бензин. Полиција со единствена задача да застануе студенти со по 2-3 пива и да им зема возачки по 6 месеци со мрсни казни. Таков патриотизам се градеше во РМ.
Има дпне искуство со раскурцавање безбедносни институции. Во првата влада имаа историчар на уметност, чувениот Љубен Пауновски, министер за одбрана и Доста Димовска со филозофски факултет - министер за полиција. Затоа у конфликтот од 2001-ва влеговме ко сегашниве ќосиња - неорганизирани, гладни и напалени.
10 е***и години на брколинда и беше работа да прислушкуе, да уништуе опрема за прислушкување, да заташкува убиства и сообраќајки на истакнати членови на дпне. Разузнавање, контраразузнавање - шта је то? И најјако е сеа што си ги палат небањативе дека има таква закана од надвор - па ако ми остануе мене да се самоорганизирам и така да се бранам, кој к*р па да ви плаќам даноци и да ве гласам...багра неспособна.
Со триесет души не можеа на крај да излезат во Диво насеље цела недела и тоа во иссцениран настан, не па стварно некој да им влезе и да почне да праи фрки - ќе се испогазат меѓу себе тоа ќосињата од бегање.[DOUBLEPOST=1488801566][/DOUBLEPOST]
Џабе ти е зборање ко немаш врски на форумот.
Да си беше тука колку што сум јас можи ке знаеше некој повлијателен вака ти останва само да збораш. Што би рекле кучињата лаат , караванот си врви.
За банирање да не ни прајме муабет.
А рачунај пак ако ти пријавував мислења. Ке те јадеше матната многу оддамна зато :cenzura:
Имаш искуство со улижуење, а и талент природен. Мене не ме бива за такви работи, сепак сум интелектуалец.
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Џабе ти е зборање ко немаш врски на форумот.
Да си беше тука колку што сум јас можи ке знаеше некој повлијателен вака ти останва само да збораш. Што би рекле кучињата лаат , караванот си врви.
За банирање да не ни прајме муабет.
А рачунај пак ако ти пријавував мислења. Ке те јадеше матната многу оддамна зато :cenzura:[DOUBLEPOST=1488800721][/DOUBLEPOST]
И ?
Демек можеш нешто да направиш околу тоа ?
Кај што има сила нема правдина ;)
Jas bi mozhel. Pravo na uchestvo /glas vo anketata samo chlenovi so tolku i tolku stazh i tolku i tolku mislenja/postovi minimum.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.445
Поени од реакции
22.361
Те молам немој да одиш со анкетава кај Заев, срце ќе го удри.
Ќе видиме, зависи од исходот. Сега засега добро е.[DOUBLEPOST=1488802266][/DOUBLEPOST]
Имаш искуство со улижуење, а и талент природен. Мене не ме бива за такви работи, сепак сум интелектуалец.
Биди си ти шо сакаш џабе ти е. Не си способен ни врски на форумот да фатиш не пак во реалноста. Така цел живот ке си останиш интелектуалец со празен стомак додека другите се наполнија со пари. Судбина јбг[DOUBLEPOST=1488802315][/DOUBLEPOST]
Jas bi mozhel. Pravo na uchestvo /glas vo anketata samo chlenovi so tolku i tolku stazh i tolku i tolku mislenja/postovi minimum.
Сложни калугери и во петок мрсат така да ....
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
да..и не би ги нарекол лага туку премолчување т.е. некажување целини во контекст..:)...со што се добива потполно подруга слика на работите..., а со цел да се извртат во својата спротивност.
Повели?[DOUBLEPOST=1488802706][/DOUBLEPOST]
Колку сте силни со уличарскиве манири. Ти си заклучуваш, ама да ти кажам дека поим немаш. Јас знам дека е сосема поинаку, од мои блиски „извори“.
ок
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Така цел живот ке си останиш интелектуалец со празен стомак додека другите се наполнија со пари.
Да не те мислиме, имаш сега материјал за мастурбирање - терај!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
@Нuкола друг пат кога ќе ја менуваш анкетата, намести ја јавна да биде. Вака никој нема увид кој за што гласал и дали акаунтите се „староседелци“ или вчера регистрирани како оној од село Русе, без разлика која опција е одбрана :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
И нема да ги распродава националните интереси како да е државата нивата од мајка му.
нема, не се плаши, врати ги иглите во осигурачите на рачните бомби, конзервирај гу пушките и пишчолите искини проштални писма.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
@Нuкола друг пат кога ќе ја менуваш анкетата, намести ја јавна да биде. Вака никој нема увид кој за што гласал и дали акаунтите се „староседелци“ или вчера регистрирани како оној од село Русе, без разлика која опција е одбрана :)
А нели ги исполнува условите банче да си лапне, пошо ептен експлицитно излезе ова? Да не сум досаден, ама неколку пати пред да се отвори анкетата предупредив дека има некоја позадина. Посебно што се тргна онаа старата, која апла не им идеше во корист - правно разрешување на политичката криза.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
@Нuкола друг пат кога ќе ја менуваш анкетата, намести ја јавна да биде. Вака никој нема увид кој за што гласал и дали акаунтите се „староседелци“ или вчера регистрирани како оној од село Русе, без разлика која опција е одбрана :)
Тоа ќе се случи ама кратко пред истекот на рокот, кога резултатите ке бидат поконкретни. Сега за сега приоритет е гласањето да биде тајно, и да нема притисок врз членовите :)
Освен тоа, планирани се и неколку "чекпоинти" - моменти кога накратко (ти или јас) ќе ги мениме резултатите во јавни, скриншот, па назад во тајни за да се провери избирачкиот список и евентуалните гласачи од Пустец.

п.с. Тоа со дуплите јузери на владе беше мала шала (није на одмет). Такви ефтини финти не поминуваат. Во секој случај, @Ilumious може ја истражи секоја ваша пријава за евентуални манипулации врз гласањето.
 
Последно уредено:
D

Darko_ufo

Гостин
@Нuкола друг пат кога ќе ја менуваш анкетата, намести ја јавна да биде. Вака никој нема увид кој за што гласал и дали акаунтите се „староседелци“ или вчера регистрирани како оној од село Русе, без разлика која опција е одбрана :)
Mene stavrno ne mi e jasno zasto ne e javna anketa, ovaka znaeme deka ima nekolku sizofreni likovi koi mozat da kreiraat 500 akaunti u sekunda, plus ne daj boze Ilija Dimovski da ja videl anketava pa toa za nekoj den ke bide na Sitel vesti so Latas vo udaren termin...
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Многу е јака теоријава со муџахединиве на ефтов и на мирко (жими све нека иде тоа зубот да си го среди, гад гадосан е - ко муџахедин е).
Имаш армија, полиција, на власт си 10 години и практично признаваш дека ништо од тоа не функционира (што де факто е така). Платена војска на ниво на нумизматичко друштво, мизерно платено, оскудно облечено, престојува во незагреани објекти, без средства за бензин. Полиција со единствена задача да застануе студенти со по 2-3 пива и да им зема возачки по 6 месеци со мрсни казни. Таков патриотизам се градеше во РМ.
Има дпне искуство со раскурцавање безбедносни институции. Во првата влада имаа историчар на уметност, чувентиот Љубен Пауновски, министер за одбрана и Доста Димовска со филозофски факултет - министер за полиција. Затоа у конфликтот од 2001-ва влеговме ко сегашниве ќосиња - неорганизирани, гладни и напалени.
10 е***и години на брколинда и беше работа да прислушкуе, да уништуе опрема за прислушкување, да заташкува убиства и сообраќајки на истакнати членови на дпне. Разузнавање, контраразузнавање - шта је то? И најјако е сеа што си ги палат небањативе дека има таква закана од надвор - па ако ми остануе мене да се самоорганизирам и така да се бранам, кој к*р па да ви плаќам даноци и да ве гласам...багра неспособна.
Со триесет души не можеа на крај да излезат во Диво насеље цела недела и тоа во иссцениран настан, не па стварно некој да им влезе и да почне да праи фрки - ќе се испогазат меѓу себе тоа ќосињата од бегање.[DOUBLEPOST=1488801566][/DOUBLEPOST] Имаш искуство со улижуење, а и талент природен. Мене не ме бива за такви работи, сепак сум интелектуалец.
Breee shto voen struchnjak/ekspert majka te rodila. Znaesh se, koj ke izgubi, koj ke pobedi, koj iscenirano ginel, so kolku lugje Makedonija ke bide porazena...Kaj gi nauchi ovie raboti, di da ne si dvoen agent od Bondsteel, aman be.
Shto se odnesuva do Divo naselje, Rambovcite go okrkaa i toa debelo, pa moraa kako pizdi vo Bondsteel da se krijat i da se zakanuvaat kako Makedonija ke gorela. Nashite sili imaa zagubi samo zaradi taa naivnost i sledenje na nekoi si zhenevski konvencii. Sledniot pat ke bide poednostavno...no prisoners, shoot to kill. Ima i megju Makedoncite trigger happy, odvaj chekaat da spuka.
Zhenite i decata da se obezbedat na sigurno, sharenite da se mavnat da ne se na pat i tolku treba. Stravot e dodeka se ispuka prviot kurshum, posle nikoj od nishto ne se plashi.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Соодветна е споредбата, во оваа ситуација победува посилниот, а не правото. зајо полека ја испушта низ раце шансата да направи нешто позитивно во Македонија, со распродажба на интересите на Македонскиот народ. Ако народот е спремен да го брани овој став, криминалите на грујо ќе бидат најмал проблем преку кој ќе треба да се помине.

Вие ова како сакате сватете го, но тоа е реалната состојба, а не се мои желби.
Народото не е спреман, грујо направи партал од државата народот си ќути, си гласа за сигурна плата во администрацијата, донесува за амнестирање на воени злосторници народот си ќути, излегува компромитирачки снимки народот си ќути и ред други ситуации, кажав несум ниту за една ниту за друга опција, ако сакате поконкретно гласав за Левица на избори, но гледам тука како се тепате за Грујо демек он ја бранел државата, останатите ја распродавале чиста пропаганда на спасување на криманален политички газ... сега кога ке ми текне на еден мој драг пријател за ова ќутењево, вика не сме ја државата заслужиле со крв, немаме национално чуство, туку ни е дадена на изволте, така да колку и да не малтретираат политичарите ние со наведната глава ке си ќутиме...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
А нели ги исполнува условите банче да си лапне, пошо ептен експлицитно излезе ова? Да не сум досаден, ама неколку пати пред да се отвори анкетата предупредив дека има некоја позадина. Посебно што се тргна онаа старата, која апла не им идеше во корист - правно разрешување на политичката криза.
Се заебаваше Владе, нема никој со неговата адреса на форум а и последнорегистрираниве спамери немаат тука активност :D
Тоа ќе се случи ама кратко пред истекот на рокот, кога резултатите ке бидат поконкретни. Сега за сега приоритет е гласањето да биде тајно, и да нема притисок врз членовите :)
Освен тоа, планирани се и неколку "чекпоинти" - моменти кога накратко (ти или јас) ќе ги мениме резултатите во јавни, скриншот, па назад во тајни за да се провери избирачкиот список и евентуалните гласачи од Пустец.

п.с. Тоа со дуплите јузери на владе беше мала шала (није на одмет). Такви ефтини финти не поминуваат. Во секој случај, @Ilumious може ја истражи секоја ваша пријава за евентуални манипулации врз гласањето.
Mene stavrno ne mi e jasno zasto ne e javna anketa, ovaka znaeme deka ima nekolku sizofreni likovi koi mozat da kreiraat 500 akaunti u sekunda, plus ne daj boze Ilija Dimovski da ja videl anketava pa toa za nekoj den ke bide na Sitel vesti so Latas vo udaren termin...
Никола, а да ја ресетираме анкетава со јавни гласови овој пат? Секако, само предложувам, да не испадне инсинуирам, сепак твоја идеја беше ова.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.184
Поени од реакции
2.155
И вреди ли да се дискутира со имбецили као владе и остала неписмена багра што креира 10 јузери за анкета на форум...?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom