Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.175
Поени од реакции
8.786
Кажав на тебе да читаш пошо не веруваш на бугарски извори.
Разбираш ли што е напишано?

Еве ти бонус:

Стр. 16: Император Михаил и патриарх Фотиј с радостьју принјали просьбу Ростислава и направили в Моравију своими миссионера- ми ученого македонјанина Константина Философа и брата его Мефодија.

Стр. 33: Фонетика старославјанского јазыка Памјатники старославјанского јазыка отражајут фонетику македонского диалекта праславјанского јазыка.

http://imwerden.de/pdf/kamchatnov_staroslavyansky_yazyk.pdf




http://en.booksee.org/book/596348

Создателјами славјанској письменности были братьја Кирилл (Константин-Философ) и Мефодиј. Они перевели длја нужд Великој Моравии с греческого јазыка на славјанскиј литургические тексты. В своеј основе новыј литературныј јазык имел јужно-македонскиј (солунскиј) диалект.

Бернштејн - Славјанские јазыки
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Во програмата на ВМРО ДПМНЕ кои победија на изборите стои дека приоритет на таа партија е интегрирање на Македонија во ЕУ и НАТО како и прилагодување на закони и прописи со оние од ЕУ
Да, ама се тоа со друго име.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Да, по анкетата се гледа. Си ја нарачаа и си ја кликаат сега. Вчера у едно време јако беше во корист на опцијата што не им е по кеиф, па ја ресетираа со некој изговор.
Наводно владе ќе ја штампал и со ливчето ќе оди кај Заев како вчера оние ќосињана кај фрч што беа да го праша дали му е срам.
Што е најтрагично пак не им е по кеиф. Колку јузери треба да напраат? 150?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Ти си толку глуп што фактот дека си успеал да преживееш те прави од еволуциски аспект статистичка грешка. Или тоа, или интелигенцијата не игра никаква улога кај преживувањето на единката.

Сериозно, мислам дека ако на едно место се најдете ти @Fringe и @глагол , вашата комбинирана глупост би отворило некоја црвоточина во ткаењето на просторвремето и се би пропаднало низ неа.
Znaci cite so nemislat deka treba da dojdat na vlast dokazanite plavi kriminalci kako tebe i ostanatite istomislenici se glupi!

A situacijata kakva so e vo momentot i zajko da prifati novi izbori po baranje na grujo koj povtorno ke bide kandidat za premier ke vidime deka drpne nema da osvoi ni 30 mandati.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.175
Поени од реакции
8.786
Ти на мене да ми говориш за историjа е како Хитлер да збори за правата на евреите. Толку си радиоактивен со таа индоктринирана српска пропаганда маскирана како македонска.
Која пропаганда? Читаш ли што пишува? Англиски знаеш ли? Руски знаеш ли? Што пишува во постираниот пасус од Британика за бугарскиот и македонскиот јазик разбра ли?
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
625
Поени од реакции
606


маслите паѓаат, ќе има уште многу овакви работи... што викаат србите, у лажи су кратке ноге...
Релевантен извор, браво од каде ги црпите информациите. :facepalm:
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.678
Zosto imame tolerancija sprema ovie Bugarive, koga go blokiras bar blokiraj mu i IP da ne prave dupli profili ili soprete otvaranje na novi akaunti, ebave bugarite jas odam li kaj vas na forumi da vi zboram za Borisov i Rumenco, so sakate pravete.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Ке видиме колку ке ти е смешно след 20 години.[DOUBLEPOST=1488748776][/DOUBLEPOST]
Кажав на тебе да читаш пошо не веруваш на бугарски извори.[DOUBLEPOST=1488748963][/DOUBLEPOST]Вие сте дотолку индоктринирани дека дури кога некоj ти вели како Иван Михаjлов дека е Бугарин ти тресеш зелени дека бил пробугарин или бугарофил. За тоа те натерав да читаш британика.
Kolku so ohrid e vas,tolku nie sme bugari
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.967
Поени од реакции
11.608
Другар ти сакаш да живееш во второ косово? Не ти ама внуците ти.Изборот е твоj. Знаеш како деjстват албанците полека лека ви протеруват на исток.
Бугар (ако си воопшто Бугар), глеј си ти у твоја држава, никој од нас не ти се меша.
У превод кажуваш :"не сакате во второ Косово, ама ќе бидете втора Блгарија". Ти реков, националистички ѓубриња како тебе има у секоја ебана држава од Балканов.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.112
Поени од реакции
12.817
Уште татари фалеа на темава...
Не за џабе се рекло - цело е коа има се


Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Другар ти сакаш да живееш во второ косово? Не ти ама внуците ти.Изборот е твоj. Знаеш како деjстват албанците полека лека ви протеруват на исток.[DOUBLEPOST=1488750092][/DOUBLEPOST]
Охрид си е на бугарите шо живеат во него. Стара бугарска столица како уште 5-6 градови.Ништо поеке.
problemot e sto nema bugari
a zosto makedoncite zimaat bg pasosi?
Pa da si ja vratime teritorijata so ni e odzemena
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.175
Поени од реакции
8.786
Знам дека тие од север еи ги перат мозоците. Разликата помегjу мас и ниов е дека за нив вие сте туги. Пратиа ви албанци пред некое време. Ке ви пратат уште. Сакат да не признавате Косово ама се дури пред вас за членство во ЕУ. Со два збора ве третират како колониjа и буфер. За нас вие сте денационализирани бугари наша крв и нема да дозволиме да ви се случи зло. Сега сте слободни нели? Изборот е ваш како се вели.Или со србите да ви затриjат или и така и вака албанците ке ве претопат и пак ке избегасте каj нас. Така барем ке внесете и териториja.
Кога си веќе кај пропаганда откога Old Church Slavonic на бугарски се преведува како старобугарски? Погледни на другите јазици како е преведено.

https://en.wikipedia.org/wiki/Old_Church_Slavonic

Во Британика пишува: Двата јазика (бугарски и македонски) се директни наследници на старо(црквено)словенски.

Бугарскиот е кодифициран врз база на североисточните бугарски дијалекти во 1899 год.

Иако за македонскиот се правеле напори да се стандардизира пред Балканските војни (1912-1913), формално не е признаен како различен јазик до 1944.

Само 45 години разлика!

И што си се фатил за Србите како слеп за стап? Дај искоментирај ги линковите што ти ги постирав - тие не се српски.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom