Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.864
Поени од реакции
26.466
кој сум јас да инсистирам на некоја партија да повлекува свои платформи??ако не ме бендисва нивна платформа то е мое мислење и став и нема да членувам во таа партија или да гласам за нив.
Па кој си ти да инсистраш јас да ја прифаќам тогаш? Или кој си ти да речеш дека нема опасност по Македонија од таа платформа.

Доволно е да кажеш дека инсистираш да ја откажат и тоа да го мислиш. Ама очигледно не го мислишт тоа.
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.438
Поени од реакции
3.698
Точно, сега некој треба да стави стоп на сето ова. На албанците им се загарантирани правата со Рамковниот договор, дури и да нема албанска партија во власта. Всушност затоа и е рамковниот договор. Нема што да барат платформи. За да знаеме дека се за соживот, нека се откажат јавно од платформата. Што ќе ги кошта?

Ако не се откажат, тоа значи дека имаат задни намери. Ако се откажат јавно и написмено, нека праат влада и самите, без заев ако сакаат, што се мене тиче.
Албанците нема да се откажат од платформата и нивните барања бидејќи тие сметат дека тоа им е загарантирано право со устав на Р.М
Ако не сега, на наредни избори сето тоа мора да се прифати, кој и да добие од наша страна. Исто како што сето тоа го прифати и Вмро кога си доби мандат.

Ако сакаш ти ќе почнеме војна:uzi:, но немој ни на крај памет да помислиш дека они после тоа ќе барат јазик? Не батка, тогаш они ќе ни ја делат пола држава, од Струга до Куманово со подршка од надвор. Никако да учиме од минатото, пробавме и со војна сите знаеме како завршивме, мислиш дека на наредна војна ние ќе добиеме нешто? Одговорот е НЕ, само што ќе ја изгубиме државата. Јас не сакам да ја изгубам државата бидејќи немам резервна, немам ни бугарски пасош како некои од вас патриотиве на форумот.

Инаку нема да има војна посекако, не прајте филмови, ќе има само едно 20-30 уапсени за криминал.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
а зошто фрчко во Уставот оставил можност председателот да дава Мандат а не по автоматизам да го зема тој што има највеќе пратеници ???
Знаеш ли ти дека може и да се забранат пост изборни коалиции туку да има само предизборни ?? Во тој случај имаме гласање и малцинска влада, т.е. владата ќе добива подршка зависно од тоа што ќе го тера и интерес на мнозинството
И трето, ако американците откријат дека Усаид ги криминализирал изборите во РМ тие може и да се поништат, без обзир што немало формално барање од политички партии
Затоа шо може да се случи да имаат во собрание две партии по пример 50 пратеници а останатите партии 20
И кој ќе го земе мандатот::
Зато шо имаш пример кога партија и која има најмногу пратеници и пак не може да состави влада.
Уставот е убаво напишан али Иванов не го прочитал, тој треба да даде мандат на партија или партии со мнозинство во собрание, во тоа по автоматизам не значи дека партија со 51 пратеник може да направи влада а таа со 49 не може. Тоа се виде и сега, затоа претцедник треба ПРЕД да даде мандат да биде известен која партија со која ќе коалицира за влада и да им даде мандат.

А им кажа ти на Американците дека Усаид ги криминализираше изборите во РМ?
им пиша ли??
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
835
Поени од реакции
1.471

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Па кој си ти да инсистраш јас да ја прифаќам тогаш? Или кој си ти да речеш дека нема опасност по Македонија од таа платформа.

Доволно е да кажеш дека инсистираш да ја откажат и тоа да го мислиш. Ама очигледно не го мислишт тоа.
си имаме устав и закон
Ако мнозинство во собрание има капацитет и желба да формира влада - тоа не може и не треба никој да му го одземе базирано на некои внатрешни мисли или претчуства
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Точно, сега некој треба да стави стоп на сето ова. На албанците им се загарантирани правата со Рамковниот договор, дури и да нема албанска партија во власта. Всушност затоа и е рамковниот договор. Нема што да барат платформи. За да знаеме дека се за соживот, нека се откажат јавно од платформата. Што ќе ги кошта?

Ако не се откажат, тоа значи дека имаат задни намери. Ако се откажат јавно и написмено, нека праат влада и самите, без заев ако сакаат, што се мене тиче.
Што не кажа стоп кога ги амнестираа терористите? Кај се криеше тогаш ебате клошарот? Додека тепаа Македонци низ Скопје а брклата им вадеше лисици што не кажа стоп ти ебам инвалидот?
Те прашаа многу едноставно прашање, а ти не го одговори:

Зошто не инсистираш да ја повлечат албанците платформата, туку инсистираш македонците да попуштат?
И јас прашувам едноставно прашање. Каде бевте да ја повлечете линијата порано? Каде беше ти и твоите тврдокорни да повлечете линии додека не тепаа низ Скопје? Сега не мора да повлекувате линии, не фала, друг ќе ја повлече линијата.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Сакаш да кажеш дека и на албанците им е јасно дека ништо од платформата, ама сепак треба да ја има.

Јас викам вака, можеби е ништо платформата, можеби не лаже дпмне и грујо и све тоа. Ама ако е ништо, значи ништо не ги кошта да се откажат јавно од неа, за секој случај, за да ние 10К под оружје, спиеме мирно и не го деконзервираме оружјето.... Во интерес на добрата воља и искрените намери.
спијте мирно со се конзервирано оружје нема да ти дојде албанец дома и да те тера да учиш нивна азбука
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Јас позаслужен шамар одамна немам видено.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Албанците нема да се откажат од платформата и нивните барања бидејќи тие сметат дека тоа им е загарантирано право со устав на Р.М
Ако не сега, на наредни избори сето тоа мора да се прифати, кој и да добие од наша страна. Исто како што сето тоа го прифати и Вмро кога си доби мандат.

Ако сакаш ти ќе почнеме војна:uzi:, но немој ни на крај памет да помислиш дека они после тоа ќе барат јазик? Не батка, тогаш они ќе ни ја делат пола држава, од Струга до Куманово со подршка од надвор. Никако да учиме од минатото, пробавме и со војна сите знаеме како завршивме, мислиш дека на наредна војна ние ќе добиеме нешто? Одговорот е НЕ, само што ќе ја изгубиме државата. Јас не сакам да ја изгубам државата бидејќи немам резервна, немам ни бугарски пасош како некои од вас патриотиве на форумот.
Инаку нема да има војна посекако, не прајте филмови, ќе има само едно 20-30 уапсени за криминал.
Еве и ти ме убедуваш дека мора платформата да се прифати, дека јеби га, тоа е тоа, ако не војна ќе има.
Јас ти викам друго, дека војна ќе има ако Платформата од Тирана се прифати.

Еве да речеме Македонија ќе се подели.
Па да ве прашам дали сте спремни за живот во Шќиприја етнике, затоа што во другиот дел тешко малце дека ќе останете.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.890
Поени од реакции
18.605
Албанците нема да се откажат од платформата и нивните барања бидејќи тие сметат дека тоа им е загарантирано право со устав на Р.М
Ако не сега, на наредни избори сето тоа мора да се прифати, кој и да добие од наша страна. Исто како што сето тоа го прифати и Вмро кога си доби мандат.

Ако сакаш ти ќе почнеме војна:uzi:, но немој ни на крај памет да помислиш дека они после тоа ќе барат јазик? Не батка, тогаш они ќе ни ја делат пола држава, од Струга до Куманово со подршка од надвор. Никако да учиме од минатото, пробавме и со војна сите знаеме како завршивме, мислиш дека на наредна војна ние ќе добиеме нешто? Одговорот е НЕ, само што ќе ја изгубиме државата. Јас не сакам да ја изгубам државата бидејќи немам резервна, немам ни бугарски пасош како некои од вас патриотиве на форумот.

Инаку нема да има војна посекако, не прајте филмови, ќе има само едно 20-30 уапсени за криминал.
Се е подобро од живот со човеколики мајмуни. А Албанците нека повелат и нека ја земат државата од Струга до Куманово.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.647
Поени од реакции
21.026
си имаме устав и закон
Ако мнозинство во собрание има капацитет и желба да формира влада - тоа не може и не треба никој да му го одземе базирано на некои внатрешни мисли или претчуства
По закон и устав сите граѓани на македонија се рамноправни ? Епа платформата која се наметнува е против сите останати етникуми во државава. Албанците од секогаш мислеле само на себе и затоа со нив не ни може да има и постои мулти-културна и мулти-етничка држава. Црна Гора, Србија, Македонија, Грција .... само што нажалост во сите овие држави имаат повеќе права од нивната матична држава.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.446
Поени од реакции
22.364
Јас ќе ти кажам сега за анкетата, на тие буљаши што не им сметаат Албанските уцени, се едноставно буљаши. Немаат никаков интегритет ниту пак претставуваат некаква критична маса. Такви 5 на пример кога би се сретнале со 1 кој не ја подржува платформата, за мир би наведнале глава и би продолжиле по патот. И у меѓувреме три пати ќе се откажат од платформата пред изгрејсонце.
Значи да бидам јасен, моменталната анкета и прашањето во неа не е изворниот мој предлог за анкета.
Кога и ако биде објавена тука или во нова тема мојот предлог за анкета слободно можете да си се произјасните околу тоа и да си гласате.
Околу оваа сегашната сум на став дека е многу конфузна и непрецизна затоа што како што можевме да видиме и сеуште гледаме секој си го толкува уставот како што сака и секој е во право околу тоа.
Комотно можеше прашањето да биди и без да се спомене албанската платформа па пак ке настанеше конфузија.
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
835
Поени од реакции
1.471
Јас позаслужен шамар одамна немам видено.

Но тоа се само млади луѓе кои отишле да изразат мислење и да го документираат тоа, спонтано.

Ти може си помислил дека се партиски мрсулковци пратени да направат провокација, да исплукаат, избегаат и да го снимаат тоа. Така партијата од чиј штаб се пратени ќе ги промовира ваквите најниски форми на однесување како социјално прифатливи и ќе ги охрабрува, бидејќи нивната база е на тоа ментално рамниште.

Среќа Курир и Телеграф се тука да ни разјаснат што се случило.
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
140
Поени од реакции
59
Не сме ние за држава, како што е речено: „Будалиот и парите брзо се разделуваат.“
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom