Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 декември 2015
Мислења
226
Поени од реакции
84
Змисли во Бугарија турскиот премиер да ви испорача турска платформа, преку турското малцинство,од бугарија да бара двојазичност промена на химна,промена на името на државата и на бугарското знаме да се вее полумесечина, а некоја бугарска политичка партија да го прифати тоа.Како ти како бугарин би реагирал на тоа?
Се разбира дека ќе се побуним.Ама и ова да се стави еден криминалец на знамето на одбраната на македонштината не го прифаќам.Овде е кривицата на членовите на ДПМНЕ, кои не го принудија Груевски да се повлече од претседателското место на партијата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.050
Поени од реакции
80.926
Pominaa 2 godini. Ne mislis deka zajo te izlazal? Se so cel da bide sultan namesto sultanot.
После све што направи бившиот султан, камен да земам од улица подобар премиер за Македонија ќе биде од него.
Секој кој на било каков начин ги оправдува активностите на бившиот султан не може никаква врска да има со Македонија, патриотизам и сл. и е обичен платеник.
Новиот султан, кој и да е, никако не може да биде полош.
По стабилизирањето на состојбата (формирање влада и слично) очекувам да ги објави. Факт е, дека он не рече кога ќе ги објавел, туку дека јавноста ќе дознае. Ако и во Смилковско некако се вмешани Груевски и Мијалков, како во Диво Насеље на пример, нека им се смилува Господ.
Е сега, факт е и тоа дека доста време помина, но ќе почекаме уште малку.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.766
Поени од реакции
26.334
Заев е орудие да се пикне Гвујо во затвор. Ме боли мене за Заев. Овој народ мора да сфати дека политичарите треба да му служат нему, а не обратно. Премиерот наш фатен жив како зема 15 милиони мито, тој не наоѓа за сходно да коментира. Не може тоа така, за тоа се оди затвор. И пази молим те, голем дел од Македонците размислуваат, па султан е тој, негова е државата, нормално дека ќе земе 15 милиони. Со тој менталитет од нас држава не бидува. Мора да се затркала нечија политчка глава, инаку сме готови.
Grujo vo zatvor, preku prodazba na Makedonski nacionalni interesi? Ne me zezaj.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Grujo vo zatvor, preku prodazba na Makedonski nacionalni interesi? Ne me zezaj.
Па досега објаснував дека никакви македонски национални интереси не можат да бидат продадени без двотретински мнозинство во Собрание.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.766
Поени од реакции
26.334
После све што направи бившиот султан, камен да земам од улица подобар премиер за Македонија ќе биде од него.
Секој кој на било каков начин ги оправдува активностите на бившиот султан не може никаква врска да има со Македонија, патриотизам и сл. и е обичен платеник.
Новиот султан, кој и да е, никако не може да биде полош.
По стабилизирањето на состојбата (формирање влада и слично) очекувам да ги објави. Факт е, дека он не рече кога ќе ги објавел, туку дека јавноста ќе дознае. Ако и во Смилковско некако се вмешани Груевски и Мијалков, како во Диво Насеље на пример, нека им се смилува Господ.
Е сега, факт е и тоа дека доста време помина, но ќе почекаме уште малку.
A ako se DUI? Sto bi znacelo togas taktiziranjeto so ovie bombi? Iskreni nameri?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.050
Поени од реакции
80.926
A tebe ti pravi razlika koj ja unistuva Makedonija?
Не ми прави. Затоа и еден од поголемите гревови (а ги има стварно многу), на Груевски е тоа што не ја процесуираше криминалната приватизација, а тајкуните кои профитираа од неа ги прибра кај себе, место во затвор и покрај тоа што имаше цела власт апсолутно за себе (судови, пратеници, полиција....)
Заев уште ништо не направил. Нека направи влада, па ќе видиме каков е, после 100 дена.
Поштетен многу тешко може да биде.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.766
Поени од реакции
26.334
Па досега објаснував дека никакви македонски национални интереси не можат да бидат продадени без двотретински мнозинство во Собрание.
Zosto togas toj cvrst stac kaj albanskite subjekti? Neka se otkazat pismeno od platformata vo interes na stabilizacija.
 
Член од
3 март 2017
Мислења
47
Поени од реакции
2
Вистинскиот предавник на интересите на народот е jамаjка и ваквите како него. Се гледа дека гледат само во Вучик, николик и дури милорад додик !
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.050
Поени од реакции
80.926
A ako se DUI? Sto bi znacelo togas taktiziranjeto so ovie bombi? Iskreni nameri?
Ако се ДУИ, тогаш се и ВМРО.
Пошто господинот Груевски за да го спроведе зацртаното неопходно му беше да исцеди 890 милиони од граѓаните и да ги фрли за ФинФишер со кој ќе може да ја прислушува цела држава.
Така ако се ДУИ, сто посто се и ВМРО.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.766
Поени од реакции
26.334
Не ми прави. Затоа и еден од поголемите гревови (а ги има стварно многу), на Груевски е тоа што не ја процесуираше криминалната приватизација, а тајкуните кои профитираа од неа ги прибра кај себе, место во затвор и покрај тоа што имаше цела власт апсолутно за себе (судови, пратеници, полиција....)
Заев уште ништо не направил. Нека направи влада, па ќе видиме каков е, после 100 дена.
Поштетен многу тешко може да биде.
Albanskata platforma ja preminuva ramkata. Samoto spominjanje e stetno, a ne pak koalicija pod toj uslov.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.050
Поени од реакции
80.926
Zosto togas toj cvrst stac kaj albanskite subjekti? Neka se otkazat pismeno od platformata vo interes na stabilizacija.
Е видиш, таа платформа е сомнителниот дел.
Не за друго, туку никако поинаку во ситуацијава не можеше да му се помогне на Груевски освен вака.
 
W

wicked_1

Гостин
Zosto togas toj cvrst stac kaj albanskite subjekti? Neka se otkazat pismeno od platformata vo interes na stabilizacija.
Шизо, ние уште немаме на папир што е прифатено и што е договорено, програма на влада не постои.

Секоја од страните може да си поставува какви сака барања, тоа што ќе влезе во финална фаза како договор е она што се рачуна. Иако и двете страни беа експлицитни дека нема да се менува устав.

Не давај да ти матат ум шизо, не си мал.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.766
Поени од реакции
26.334
Ако се ДУИ, тогаш се и ВМРО.
Пошто господинот Груевски за да го спроведе зацртаното неопходно му беше да исцеди 890 милиони од граѓаните и да ги фрли за ФинФишер со кој ќе може да ја прислушува цела држава.
Така ако се ДУИ, сто посто се и ВМРО.
Tocno, ama sega pokraj dpmne ke bidat i sdsm vo istiot kosh
 
Член од
3 март 2017
Мислења
47
Поени од реакции
2
Како може некоj да реве против двоjазичноста и да пишува на туга азбука?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom