Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
13
Moze li da se zeme ukaz i pasos po hitna postapka za samo 3 dena ? postoi li takva opcija i kako - preku koj posrednik ??
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Знам дека не е за тука но ,ако некој знае да ми каже доколку немаш никој во Германија а си самохрана мајка ,да отидеш до нивниот завод за вработување дали они ти наоѓаат работа и сместување,нормално со Бугарски пасош.Ви Благодарам и извинете што се одалечувам од темата.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
За 2 недели правам 5 месеци на финална, знам има и други како мене, ама што направија бре овие, ова рекорд ќе е на финална што чекаме толку, (освен 2014 и 2013) не ги рачунам пошто се заглавени.
 
Последно уредено:

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
За 2 недели правам 5 месеци на финална, знам има и други како мене, ама што направија бре овие, ова рекорд ќе е на финална што чекаме толку, (освен 2014 и 2013) не ги рачунам пошто се заглавени.
И јас чекам од 30ти Октомври
 
Член од
5 ноември 2016
Мислења
69
Поени од реакции
70
Deneska mi se smeni vo finalna
Intervju 17.03.2016
Prepiska 20**/2016
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Дечки ај ве молам мала помош околу проверка на статус за произход во дабч? Го имам бројот ама изгледа грешам при внесување, после бројот има година и дата и тие ли треба? Кај дата на раѓање меѓу година месец ден треба празно место или црта? Фала

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Дечки ај ве молам мала помош околу проверка на статус за произход во дабч? Го имам бројот ама изгледа грешам при внесување, после бројот има година и дата и тие ли треба? Кај дата на раѓање меѓу година месец ден треба празно место или црта? Фала

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
Влегов :) знае ли некој отприлика колку време се чека за произход?

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Знам дека не е за тука но ,ако некој знае да ми каже доколку немаш никој во Германија а си самохрана мајка ,да отидеш до нивниот завод за вработување дали они ти наоѓаат работа и сместување,нормално со Бугарски пасош.Ви Благодарам и извинете што се одалечувам од темата.
Краток одговор не.
Во Германија немат врска дали си самохран родител или не во очите на државата освен за висината на плаќање на данок. За секое дете помало од 18 години и за секое помало од 26 години ама шо студират се примат одредена сума месечно (150тина еур). Работа можит да се најдит преку агенцијата за вработување само ако си конкурентна на пазарот на трудот т.е. знајш Германски на минимум средно ниво, имаш добри квалификации итн. Пари за стан и за сметки се дават само за невработени или тие шо земвет плата помала од некој минимум шо зависит од појќе фактори (деца, социо-економски фактор, претходни вработувања...)
Но, на 01.01.2017 влезе во сила нов закон кој им ги ускратвит правата за социјална помош на другите државјани од ЕУ кои се во Германија помалце од 5 години или имаат работено помалце од 5 години (за законов немам поголеми информации).
За самохрани родители може да се аплицира за помош едниствено во НВО или религиозни организации и незнам дали ова важит и за странци или за неприпадници на религијата.

Ова е јас шо го знам можда некој со лично искуство знајт појќе околу оваа проблематика.
Поздрав и секое добро.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Краток одговор не.
Во Германија немат врска дали си самохран родител или не во очите на државата освен за висината на плаќање на данок. За секое дете помало од 18 години и за секое помало од 26 години ама шо студират се примат одредена сума месечно (150тина еур). Работа можит да се најдит преку агенцијата за вработување само ако си конкурентна на пазарот на трудот т.е. знајш Германски на минимум средно ниво, имаш добри квалификации итн. Пари за стан и за сметки се дават само за невработени или тие шо земвет плата помала од некој минимум шо зависит од појќе фактори (деца, социо-економски фактор, претходни вработувања...)
Но, на 01.01.2017 влезе во сила нов закон кој им ги ускратвит правата за социјална помош на другите државјани од ЕУ кои се во Германија помалце од 5 години или имаат работено помалце од 5 години (за законов немам поголеми информации).
За самохрани родители може да се аплицира за помош едниствено во НВО или религиозни организации и незнам дали ова важит и за странци или за неприпадници на религијата.

Ова е јас шо го знам можда некој со лично искуство знајт појќе околу оваа проблематика.
Поздрав и секое добро.
Ти Благодарам и вам се најдобро.
 
Член од
22 септември 2010
Мислења
6
Поени од реакции
7
Zdravo na site, deneska mi se smeni statusot od finalna vo molbata vi e razgledena od sovetot so polozitelno...
jas sum od famoznata 2013god. broj 170../2013
intervju dekemvri 2013
dopolnitelna juni 2015
finalna januari 2017
i deneska 06. februar polozitelno....predstoi izdavane na ukaz od viceprezidenta

inace na dopolnitelnq odnesov od prv bratuced od strana na tatko mi i plus izvod od pradedo roden 1907 god.

iskreno da vi kazam i veke nemav verba :) no eve me iznenadi deneska taka da na site od 2013ta drzete se ne sme izgubeni :)
 

Attachments

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Влегов :) знае ли некој отприлика колку време се чека за произход?

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
3 месеца. Бар јас толку чекав (и сите што во тој период - октомври/ноември 2016) подадовме.
 
T

Techguru

Гостин
Дали на некој што бил на интервју во 2016 му излезе указот , почнаа ли да излегуваат од 2016?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
jas denes proveriv.od finalna 4 meseci.sega mi pisuva 'lipsvat danni'
nekoj drug so vakva situacija?
da ne znaci toa deka konecno e potpisan ukazot?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom