Кинеските моторчиња

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
ја иам.... чајна чудо најмногу го имам 75 од 80 графирано.... лонгија :)
лонгија? ај ако сакаш стај слика да видам како е и други зборат за тие лонгија моторчињата
 
Член од
7 јули 2008
Мислења
131
Поени од реакции
4
Еве ти само една споредба со преносот... ИМТ 539 (трактор) и Даеву тико имаат ист мотор, околу 800 кубици. И ајде кажи дали тракторот оди колку тико максимална? Или тикото може да повлече тежина колку трактор....
Супер споредба. Значи ако избереш поголема брзина ке изгубиш на старт. Ако сакаш агилност губиш крајна брзина. А ако ги сакаш 2 те ке си купиш мотор со менјач. А ако сакаш од скутер со 50cc да ги добиеш тие работи... Наместо -3л на 100 км ке ти троши 6+
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Супер споредба. Значи ако избереш поголема брзина ке изгубиш на старт. Ако сакаш агилност губиш крајна брзина. А ако ги сакаш 2 те ке си купиш мотор со менјач. А ако сакаш од скутер со 50cc да ги добиеш тие работи... Наместо -3л на 100 км ке ти троши 6+
Или онаа најпаметната... Од скутер тие двете неможиш да ги добиеш :)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Ја имам баотиан 9, нов е скутерот 3 месеци, до сега се нема расипано ништо, а добар е, качува 60-70... на изглед не е ништо посебно, а и многу јасно дека неможе да се споредува со некој познат бренд, сепак за да ти заврши работа добар е :)
 
Член од
1 август 2008
Мислења
81
Поени од реакции
1
Blazzer, Piaggio машините имаат 7КС @ 8500rpm на радилица водено ладените а воздушно ладените имаат 5,1КС @ 7000rpm. И немој сеа со лагите дека твојот дио имал 11КС кога тоа е невозможно, па стандарт РС50 има 8КС а со 6 брзински мењач е. Инаку за ламбичките, една ламбичка кошта околу 700 денари за априлиите. После еве ти шо ги лажеш тука за моториве што си ги имал. Си ги имал сите тие мотори освен Кимкото а за тие диото и џогот незнам дали 2 имаше оти само со едно те гледав и после тоа Џилерава ја зема. А за аероксот што го кажуваш го знам и сам и тоа којзнае од кој причини му стави горан воздушно а не дека од јапонија него така му кажале и ако беше толку подобро немаше сите R мотори да имаат водено ладење и немаше во MotoGP и Superbike..... да ставаат водено ладење за да имаат полоши перформанси. Се знае кога има водено ладење мапината може да се врти повеќе оти водата многу подобро ја однесува топлината и може подобро да се контролира оптималната температура на машината преку термостат, а со тоа и да се извлече максимумот од неа
П.С. Во случај да водиш инат прати ми порака на ПП да ти ја даам сликата за коњските сили односно дијаграмот кај што им е мерено тоа(мислам дека го има пред 2 страни ама не се гледа убаво)
Procitaj be na apriliie u soobrakajnata kolku konja pisuva.A ako sakas ke se kladime deka na dioto u soobrakajnata mu pisuva 9 kilovati toes okolu 11 konja, i muabetot mi bese deka 4im na nekoj motor pisuva 4 konja a na drug 11 i isto odat zna4i ne se to4no mereni.prvo svatete zosto toa go pisuva pa posle komentirajte.ina4e kimkoto jas go vozev a ne bese moe.na zoki berberot bese i jas mu ja davav kolata a on motorot ako ne si znael.ina4e za dioto uste go iam a jogot go prodaov na crnoto majstorot ako sakas prasaj go ke ti kaza od koj go zemal.Ina4e goran mene taka mi kaza,toes deka so vozdusno poveke performansi vadelo.i ima razlika od motogp i superbike od skuter.toa e 16 pati pogolema kubikaza,povisokoturazni masini se toa(toes snaga vadat samo na mnogu golemi obrtai i nonstop treba drzenje cela gas za da odi ama odi baagimti) i plus tie imaat brzini i koga ke vidis nemaat nisto zaednicko za da gi sporeduvame.
 
Член од
1 август 2008
Мислења
81
Поени од реакции
1
Ау да извини. ти си тој ’експертот’ што ги прави моторите од пиаџо гупацијата и им објасна таму кој е идеалниот каиш па идеалната тежина на ролната па тоа со запчаниците а сигурно и за издувот и кажа.
Извини не те препознав дека си тој ’експертот’
Па ги убеди дека наместо да ја зголемуваат силата на моторот од 2.5 на 5kw само да ја сменат ролната кој чини 300 денари и оп исти перформанси

мило ми е што имаме ’експерт’ па ни дава совети
kako moze da ne pravi razlika prenosot....staj prstot na glaa malce...
 
Член од
1 август 2008
Мислења
81
Поени од реакции
1
Зависи за која намена е моторот и кај се вози бе брат, пример земај ти мачи го моторот со водено ладенје на угорници ваму таму, со 5кмч, нема проток на воздух и неможе да се лади ладњакот како шо треба и нормално ке загрева повеке, додека воздушното, си лади константо со обртаите на радилица, затоа и се користи воздушно за стант скутери, КАПИРАШ? А ако го возиш скутерот, фучиш 30, 40, +++, нормално дека водено ке биде подобро! Али затоа Априлија Леонардо и некои други скутери имаат водено, плус Електричен ротор со вентилатор, исто како кај автомобилите!



Можно е да има толку коња, јас имав џог, коа го купив идеше 90 -95кмч, проверено со кола! А и беше екстра силно! Додека сеа има 50цц кит од Малоси со некој над 15кс!



Па нормално!!! конечно паметно и исправно мислење, ако сакате вие имајте 300коња, стај ја во прва, нормално колата повеке од 100нема да оди, така и со скутерот, ако нема преносот искористеност на снагата, ке џабе, ке има сила ке влече, ама до ама макс брзина ке си биде одредена со преносот!



Добро бе чоек! Тогаш како кинез со 125цц и 8-9коња, оди исто како и пиаџо машина со 4-5кс? Стаи му ти на твојот скутер машина 250цц и 30коња нека се, со истите обртаи, на истиот пренос, ако макс брзина била 70, сеа ке биде 85-90макс! А смени пренос па ке праиме муабет!




Кактус, дај линк од таа Џилера баш ме занимат! :)



Преслушај се дечко што зборуваш, те молам, не трескај зелени:kesa:, убао си кажа човекот!:smir:
KONECNO ASALEN COVEK SO KOJ MOZES MUABET DA SI NAPRAVIS !!!
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Пак бе почна на темава да пишиш ... нели не пишеше пој4е ?
 
Член од
1 август 2008
Мислења
81
Поени од реакции
1
Е сега на матриксот ке му монтирам мењач од ауди рс 4 и ке оди 320 пошо до преносто е и така да максимално ке ги искористи нековите 3.5 кс
Ima DVE raboti. SNAGA i PRENOS.zna4i so taa snaga na klip i cilindar se shtelue prenosot za najdobri performansi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom