Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.639

Симнат пред 10 дена... ама кој да се накани да го гледа. 2:25
Пожар* е филмот, а?

*сленг дека е многу јак
Да бе, не знам што им е на Корејциве со должината на филмовиве. И The Wailing од 2016 им е преку 2 и пол саати, симнат неколку месеци, уште зафаќа место во хард диск кај мене. Ама добра година за нивниве филмови: The Wailing и Handmaiden со одлични реакции кај публиката, Train to Busan исто беше... некако... ОК барем, а пратија сосема четврт за Оскар. Браос!
Визуелно убав филм е Три Бои - Плаво. Можеби поради високата оцена имавме нереални очекувања пред да го гледаме па поради тоа имаше мало разочарување од истиот.
Три бои - Сино е филмот со најмногу симболика во него од сите филмови што сум ги гледал во животот. Отворен е за милион толкувања и интерпретации. Можеш да го гледаш од што знам колку перспективи... Филмот е З-А-К-О-Н на сите можни нивоа. На сите можни! Јас навистина не сфаќам како може некому да не му се доапдне, ама ете... За вкусовите не се расправа!
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665

Симнат пред 10 дена... ама кој да се накани да го гледа. 2:25
Пожар* е филмот, а?

*сленг дека е многу јак
Simni go od 11gb, ne bidi peasant. :P

Inaku da, mene mnogu mi bese dobar. Neka ne te laze vremetraenjeto, brzo pominuva, ja sakav uste da gledam. Poise problem e dur se vpustis vo prikaznata na pocetokot, negoli.

P.S od uvek te zezam za nudity u serii, taka da pazi tuka ima apla.
Razlikata e sto e mnogu ubavo izvedeno, ubavina, umetnost. Ne e samo da pokazat cicka.

Ne klikajte na negledano, mal spojler e, ne e za prikaznata

Prv girl on girl film od golem reziser da mi se dopadne, kakov blue is the warmest, kakov carol...

Да бе, не знам што им е на Корејциве со должината на филмовиве. И The Wailing од 2016 им е преку 2 и пол саати, симнат неколку месеци, уште зафаќа место во хард диск кај мене. Ама добра година за нивниве филмови: The Wailing и Handmaiden со одлични реакции кај публиката, Train to Busan исто беше... некако... ОК барем, а пратија сосема четврт за Оскар. Браос!

Три бои - Сино е филмот со најмногу симболика во него од сите филмови што сум ги гледал во животот. Отворен е за милион толкувања и интерпретации. Можеш да го гледаш од што знам колку перспективи... Филмот е З-А-К-О-Н на сите можни нивоа. На сите можни! Јас навистина не сфаќам како може некому да не му се доапдне, ама ете... За вкусовите не се расправа!
Wailing se kanam uste da go izgledam. Vecerva planirav grckiot Chevalier, ama gledam ti si go ishejtal. A bas interesno zvuci.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Како Злате знае да поттикне да симнеш некој филм. :D Го симнав и јас The handmaiden и Train to Busan, се надевам скоро ќе ги изгледам пошто имам некои други обавези, а и The Wailing и оној што го номинирале Корејциве за Оскар интересно звучат.. :P
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.639
Wailing se kanam uste da go izgledam. Vecerva planirav grckiot Chevalier, ama gledam ti si go ishejtal. A bas interesno zvuci.
Предолг е Wailing, затоа ме одвраќа. Пробај со Train to Busan, малку има лоши моменти, ама за тепање време е ОК. Грчкиот мене ми беше ужасен и несфатлив. Не знам која и беше поентата на режисерката. Ама гледај го, тебе може ќе ти се допадне, шо знам.
 
G

grande-juve

Гостин
Kubo and the Two Strings добар... визуелно преубав, убава бајковита приказна, ама некако динамиката на раскажуење ми беше чудна, гласовите со карактерите исто некако не ми се поклопуваа што ретко ми се случува, и такви ситници ми го кочеа филмот.. затоа "само" 7,5.
Zootopia си останува најдобар анимиран годинава
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Некој да знае кај да најдам македонски превод за Казабланка?
Титлови и поднапиши немаат.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Dnevnik masinovodje - добар, тамам за отворање на Синедејс.
П.С. што се дешаваше со форумов 2 дена? :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Kubo and the Two Strings добар... визуелно преубав, убава бајковита приказна, ама некако динамиката на раскажуење ми беше чудна, гласовите со карактерите исто некако не ми се поклопуваа што ретко ми се случува, и такви ситници ми го кочеа филмот.. затоа "само" 7,5.
Zootopia си останува најдобар анимиран годинава
Ne znam oti, ama Zootopia mene mi bese epten detski. Strukturno imase se so sakam ja, ali... ne mi e po kejf.
Za mene Kubo e animiraniot za godinata. Zasega.

Hell or High Water е одличен. Едноставна драма со убава приказна и добри актери.
8/10
Uf da. Fucking Texas. Ovoj Chris Pine segde go ima vise. Dobar e.
A filmot e partali, simple ama odlicen. Preporaka i od mene da ne go skoknete.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Uf da. Fucking Texas. Ovoj Chris Pine segde go ima vise. Dobar e.
A filmot e partali, simple ama odlicen. Preporaka i od mene da ne go skoknete.
Се запрепастив од фактот дека сите носат револвери на нив и дополнително оружје во автомобилите. Каков хаос настана при последниот грабеж.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.639
Задолжителна музичка позадина

Рон Хауард го знаеме сите по A Beautiful Mind, Cinderella Man, Rush, Frost/Nixon, The Da Vinci Code, Angels and Demons, сега и Inferno... но барем јас прв пат гледам нешто поинакво од него - музички документарец. И Битлси ги знаеме сите, но не секој ја знае приказната раскажана во овој саат и четириесетина минути. Станува збор за документарецот The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years за првите години од кариерата на најголемиот бенд на сите времиња 1963-1966, со сите нивни турнеи, снимени филмови, и со сета битлманија која го зафатила светот. Прикажано е како ја прифатиле славата момците од бендот, па се до моментите кога се повлекле и свртиле нова страница во нивните животи и кариера со одлуката да не настапуваат повеќе во живо. Откако ќе го изгледате филмот, ќе сфатите зошто.

Филмот itself буди чудни и многу измешани чувства: на моменти си мислиш дека е генијален, на моменти имаш морници по цело тело (особено кај мене во два случаи: кога Вупи Голдберг говори: „White guys? They were not white. They were colorless!" и потоа кога публиката на Енфилд во еден глас ја пее „She Loves You"), друг пат ти е убердосаден со сите тие слики кои се нижат пред тебе, ко да вртиш некој стар албум со личности кои не ги познаваш, де ќе те насмее, де си индиферентен кон случувањата... Плус, додека гледаш, се прашуваш - кај е тука уметничкото, ова се само нанижани архивски снимки, и фотографии од шеесетите? Не велам дека во филмов нема уметничка вредност, само дека тоа може да делува по малку досадно, особено за некој кој не бил огромен Битлс фан. Сепак, на крај, земено како генерален впечаток, не можам да кажам дека не ми се допадна.

Филмот е исто така еден од посериозните претенденти за номинација за Оскар за најдобар документарец годинава. За оние на кои Битлси им значеле нешто во животот - филмов можете да го гледате и на кино, во вторник, 15 ноември, 23:00 во кино Фросина. Верувам дека така впечатокот ќе биде поголем. ;)[DOUBLEPOST=1478875153][/DOUBLEPOST]22 анимирани филма во конкуренција за Оскар годинава, официјално, што значи - ќе имаме 5 номинирани (правилото вели - ако се помалку од 16 кандидати, ќе има само 3 номинирани). Еве ја листата:

  • Angry Birds Movie (US)
  • April & The Extraordinary World (France)
  • Finding Dory (US)
  • Ice Age: Collision Course (US)
  • Kubo and the Two Strings (US)
  • Kung Fu Panda 3 (US)
  • The Little Prince (France)
  • Long Way North (France/Denmark)
  • Miss Hokusai (Japan)
  • Moana (US)
  • Mune: Guardian of the Mune (France)
  • My Life as a Zucchini (Switzerland)
  • Phantom Boy (France)
  • Ratchet & Clank (Canada/US)
  • The Red Turtle (France/Japan)
  • Sausage Party (US)
  • The Secret Life of Pets (US)
  • Sing (US)
  • Storks (US)
  • Trolls (US)
  • Your Name (Japan)
  • Zootopia (US)
(болдирани се посериозните кандидати за номинација). На листата ги нема: Robinson Crusoe: The Wild Life, Norm of the North (кој доживеа дебакл годинава), мексиканскиот Capture the Flag и канадскиот Snowtime! , а голем број од филмовите кои беа кандидати годинава се поместени за 2017, верројатно.

Letterboxd листа со сите анимирани кои некогаш биле кандидати за Оскар, од 2001 наваму, откако е за прв пат воведена оваа награда (првите 22 се од годинава): http://letterboxd.com/zlatikevichius/list/all-animated-movies-eligible-for-oscar-2001/

Јас имам 8/22 изгледано. Од останатите, симнати ми се и Kubo and the Two Strings, April and the Extraordinary World, Ratchet and Clank и Long Way North. Phantom Boy е на програмата на Cinedays, па ако сака некој да го гледа...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom