Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 јануари 2013
Мислења
197
Поени од реакции
143
Woow 26 ti den cekam podpis ne mi se veruva... Da ne znae nekoj do koe brojce se podpisani od 2015??
Батица кога би се вратил поназад во постојте би прочитал дека се чека месец до месец и 15 дена за потпис јас чекав месец и седум дена башка многу нестрпливи сте, ние сме чекале 4-5 години вас 20 дена ви се многу

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
 

den

Член од
31 мај 2016
Мислења
118
Поени од реакции
36
do kaj se 2013 geldam do 14.../2013 se so toa finalen a za potpis do kaj se stignati sto cekaat od 2013[DOUBLEPOST=1477231141][/DOUBLEPOST]do kaj se 2013 geldam do 14.../2013 se so toa finalen a za potpis do kaj se stignati sto cekaat od 2013
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Jas podadov dokumenti vo ministerstvoto na 09.09.2016 a mi go zakazaa intervjuto za 12.12.2017. Inaku sum samo i edinstveno so potvrda od makedonsko bugarsko prijatelstvo. Ostanuva da im dojde redot na onie prvi lugje sto isto taka kako mene imaat podadeno dokumenti samo so potvrda, za da znaeme kakva ke bide nasata sudbina. Ako ne se lazam, prvi vakvi podnesuvanja samo so potvrda dozvolile vo septemvri 2015, sto znaci 3 meseci cekale proizhod toa e dekemvri, sto znaci ako podnele vo ministerstvo vo dek. 2015, najbrzo sto ke doznaeme dali pustaat samo so potvrda ili ne e nekade dekemvri 2017 (1 god do intervju = dek.2016 i uste 1 za finalen status = dek 2017 ) Neka e gospod na pomos i site da ne pustat :)
SAMO PROVERUVAJ SI GO BROJCETO DEKA SE VIDOV SO POSREDNIKOT MI KAZA DAKA PRAVELE PROMENI ZA INTERVJUTO MOZE DA BILI PORANO ILI POKASNO
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
SAMO PROVERUVAJ SI GO BROJCETO DEKA SE VIDOV SO POSREDNIKOT MI KAZA DAKA PRAVELE PROMENI ZA INTERVJUTO MOZE DA BILI PORANO ILI POKASNO
Сега ги проверив. Нека никакви измени. Се надевам дека ќе ангажираат повеќе комисии за спроведување на интервјуата. 1на година и 3 месеци е стварно ммногу за да се чека за интервју.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Сега ги проверив. Нека никакви измени. Се надевам дека ќе ангажираат повеќе комисии за спроведување на интервјуата. 1на година и 3 месеци е стварно ммногу за да се чека за интервју.
DA DA sto e mn mnogu e samo neka bide jas sum na intrvju avgust 2017 i kaj mene nema promeni nikakvi
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Najprvo treba da uplatite 50 leva za ukazot vo postenskata banka

Kolku e daleku ovaa banka i kako da se snajdam da ja najdam za podiganje na ukaz mi treba i od kolku sat otvaraat ... se zapisav da go podignam ukazot vo 9.20 pa ako e daleku dali ce stignam ??


Moze li uste eden termin da prezakazam ako ne stignam na vreme
 
Член од
2 септември 2016
Мислења
8
Поени од реакции
12
Najprvo treba da uplatite 50 leva za ukazot vo postenskata banka

Kolku e daleku ovaa banka i kako da se snajdam da ja najdam za podiganje na ukaz mi treba i od kolku sat otvaraat ... se zapisav da go podignam ukazot vo 9.20 pa ako e daleku dali ce stignam ??


Moze li uste eden termin da prezakazam ako ne stignam na vreme
Teraj majstore bankata ti e na 50 metra i raboti toa vreme..
 
Член од
21 април 2015
Мислења
39
Поени од реакции
30
Сега ги проверив. Нека никакви измени. Се надевам дека ќе ангажираат повеќе комисии за спроведување на интервјуата. 1на година и 3 месеци е стварно ммногу за да се чека за интервју.

Јас бев на интервју пред некој ден, петмина спроведуваат интервју ама до одредено време (на пример за денот имаат предвидено 5 души, иако завршуваат во 12 часот по нивно). Е сега, дали тоа ќе го помести датумот на идните интервјуа наназад (како што се зборуваше во некои постови пред некој ден) тоа незнам.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Здраво до сите.

Го читам форумот наназад и некои работи ми се јасни, но би сакал некој да ги наброи чекорите за добивање бугарски пасош.

Јас го почнав целиот процес, но не сум целосно внесен во истото поради др. причини, па би сакал да ги знам чекорите што ми претстојат на патот. Да, ми се спомнаа неколку работи што и тука се спомнати, па ајде со ред -

- ќе вадам бугарски пасош на база на прв братучед (мајките ни се сестри, hence исти нивни родители (мои дедо&баба) со "бугарско потекло").
- извадени изводи на раѓање, мој, братучед, мајките, документот од бугарското здружение во Струмица
- истите моментално на превод во Софија

Што се следните чекори? Сето ова оди преку посредник. Според она што ми е кажано и прочитано тука, следи одење во Софија за поднесување на истиве документи (што се добива тука?), па после 2 месеца повторно одење (со лекарско уверение, доказ за неосудуваност)...

Ќе може некој најточно да запише? Благодарам.

И гледам дека имате интервјуа за од 2018-та натаму. После ова интервју (финално ли беше?) ви се дава пасош или?

Благодарам однапред за одговорите.

Поздрав!
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Јас бев на интервју пред некој ден, петмина спроведуваат интервју ама до одредено време (на пример за денот имаат предвидено 5 души, иако завршуваат во 12 часот по нивно). Е сега, дали тоа ќе го помести датумот на идните интервјуа наназад (како што се зборуваше во некои постови пред некој ден) тоа незнам.
убоо,,кажи како е таму,,,хаос ли е?имал и много гужва хора??на интер..те давеја ли многу???што прашања ти се паднаја??опиши ако сакаш до детали,ме интересира!!!!
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Јас бев на интервју пред некој ден, петмина спроведуваат интервју ама до одредено време (на пример за денот имаат предвидено 5 души, иако завршуваат во 12 часот по нивно). Е сега, дали тоа ќе го помести датумот на идните интервјуа наназад (како што се зборуваше во некои постови пред некој ден) тоа незнам.
убоо,,кажи како е таму,,,хаос ли е?имал и много гужва хора??на интер..те давеја ли многу???што прашања ти се паднаја??опиши ако сакаш до детали,ме интересира!!!!
И мене ме интересираат деталите во врска со интервјуто. Колку време траеше, што те прашаа најпрвин, на кое прашање најмногу се интересираа, и, од кои прашања учеше ти?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom