Што мислат религиозни луѓе за еволуција?

D

Daedalus

Гостин
Креационизмот е најглупата работа што некој можел да ја смисли. Чиста фикција, производ на фантазија. Ако нештото постои а немаш објаснување, дадај креатор и демек се решено? Не бе, ништо со тоа не се решава и како и зошто постои. Само една непозната повеќе. Кој е супер-креаторот, а таа отвара уште една непозната, кој е супер-супер-креаторот и така до недоглед. И што мешаш атеисти во муабетот. Ако некој е атеист мора да е приврзаник на еволуцијата? Зарем се е непроменливо? Со години и векови сите работи се исти?
Креационизмот како модел е логички конзистентен и издржан.
Колку што е можно енергијата и масата да постоеле „отсекогаш“, толку е можно нешто да ги предизвикало, а тоа нешто можеби да постоело отсекогаш или можеби било предизвикано од нешто друго за кое ќе ја поставиме дилемава повторно дали постоело отсекогаш или не, со што ќе идеме ад инфинитум. Можностите за сите варијанти (кои се бесконечни со бесконечната регресија) се исти со сегашните знаења кои ги имаме.

Со нашите сегашни разбирања и според нашата логика, овие прашања се ван нашиот разум, а согласно со тоа која премиса ќе ја земеме за точна (енергијата и масата постоеле отсекогаш или биле предизвикани), можеме да изведеме логички заклучоци кои подеднакво го објаснуваат светот таков каков што го знаеме сега.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Кој дел од "апсурдно совршено дистрибуиран" не го разбираш?
Ќе ти објаснам еден краток хипотетички пример:
Сите деца се здрави .
Едниве се богати другиве сиромашни?
Буум , сите деца се богати .
Едниве се убави другиве се грди ?
Буум , сите деца се убави .
.
.
.
Продолжи надолу и ќе сватиш дека само правиш апсурд на регресивна бесконечност .Секогаш ќе останат уште милион незадоволени сценарија.
То се празни ломотења и бескорисни филозофии кои само служат да се безделничи, имаме конкретно:

12 Вистина, вистина ви велам: кој верува во Мене, делата што ги вршам Јас и тој ќе ги врши, и поголеми од нив ќе врши; оти Ја си одам при Својот Отец;
13 и што и да посакате од Отецот во Мое име, ќе ви го направам, за да се прослави Отецот преку Синот.
14 Ако посакате нешто во Мое име, Јас ќе го направам.
Јован 14

Има ли некој јунак од верниците кој ќе го замоли госпот да нема појќе болни деца и утре сите зачудени и воодушевени да гледаме брејкинг њуз на телевизии дека одеднаш во цел свет сите деца оздравеа?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Креационизмот како модел е логички конзистентен и издржан.
Колку што е можно енергијата и масата да постоеле „отсекогаш“, толку е можно нешто да ги предизвикало, а тоа нешто можеби да постоело отсекогаш или можеби било предизвикано од нешто друго за кое ќе ја поставиме дилемава повторно дали постоело отсекогаш или не, со што ќе идеме ад инфинитум. Можностите за сите варијанти (кои се бесконечни со бесконечната регресија) се исти со сегашните знаења кои ги имаме.

Со нашите сегашни разбирања и според нашата логика, овие прашања се ван нашиот разум, а согласно со тоа која премиса ќе ја земеме за точна (енергијата и масата постоеле отсекогаш или биле предизвикани), можеме да изведеме логички заклучоци кои подеднакво го објаснуваат светот таков каков што го знаеме сега.
Ова твое размислување не е креационизам. Џабе си се распишал толку.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
95
Поени од реакции
10
То се празни ломотења и бескорисни филозофии кои само служат да се безделничи, имаме конкретно:

12 Вистина, вистина ви велам: кој верува во Мене, делата што ги вршам Јас и тој ќе ги врши, и поголеми од нив ќе врши; оти Ја си одам при Својот Отец;
13 и што и да посакате од Отецот во Мое име, ќе ви го направам, за да се прослави Отецот преку Синот.
14 Ако посакате нешто во Мое име, Јас ќе го направам.
Јован 14

Има ли некој јунак од верниците кој ќе го замоли госпот да нема појќе болни деца и утре сите зачудени и воодушевени да гледаме брејкинг њуз на телевизии дека одеднаш во цел свет сите деца оздравеа?
Само една непозната повеќе. Кој е супер-креаторот, а таа отвара уште една непозната, кој е супер-супер-креаторот и така до недоглед. И што мешаш атеисти во муабетот. Ако некој е атеист мора да е приврзаник на еволуцијата? Зарем се е непроменливо? Со години и векови сите работи се исти?
Изгледа не ми ја свати поентата од погоре , за жал...
 
D

Daedalus

Гостин
Ова твое размислување не е креационизам. Џабе си се распишал толку.
Секако дека е креационизам. Креационизмот има повеќе верзии и не сите зборуваат за Адам, Ева и директна интервенција на Бог врз човекот и другите животни форми на Земјата.
Креационизмот исто така го опфаќа и моделот во кој непридвижениот двигател на Аристотел го иницирал (креирал) светот.
Пример за тоа е еволуциониот креационизам (теистичка еволуција).
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
95
Поени од реакции
10
За жал.... те сфатив. Жално е што постојат такви размислувања за некаков си супер креатор.
Никој не рече дека е супер креатор ти го спомна тој збор , реков треба да бидеш агностичен околу работата , зборуваме за малку пофилозофски работи. Да тврдиш дека ти си крајното интелигентно парче што се зачнало во целиот екосистем , е страшно игнорантна работа.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Никој не рече дека е супер креатор ти го спомна тој збор , реков треба да бидеш агностичен околу работата , зборуваме за малку пофилозофски работи. Да тврдиш дека ти си крајното интелигентно парче што се зачнало во целиот екосистем , е страшно игнорантна работа.
Супер креатор, Интелегентен дизајн, креатор на се што постои..... Како сакаш речи го. Невозможен и сулуд концепт.
А кој тоа рече дека јас сум нешто, уште па повеќе некакво “интелегентно парче“ бла бла бла......
Поигнорантно од верување поради незнаење нема.
Секако дека е креационизам. Креационизмот има повеќе верзии и не сите зборуваат за Адам, Ева и директна интервенција на Бог врз човекот и другите животни форми на Земјата.
Креационизмот исто така го опфаќа и моделот во кој непридвижениот двигател на Аристотел го иницирал (креирал) светот.
Пример за тоа е еволуциониот креационизам (теистичка еволуција).
Секако дека не е. Креационизам само како збор, може да значи се и сешто. Во Индија на пр. нешто сосем друго ќе значи, кај Сумерите нешто сосем трето, кај Инките нешто сосем десетто......
Креационизам на овие простори и во овие времиња се знае што значи.
 
D

Daedalus

Гостин
Скако дека не е. Креационизам само како збор, може да значи се и сешто. Во Индија на пр. нешто сосем друго ќе значи, кај Сумерите нешто сосем трето, кај Инките нешто сосем десетто......
Креационизам на овие простори и во овие времиња се знае што значи.
Многу идеш на нерви кога водиш инат за работи што не ги знаеш, неколку пати се има дешавано тоа. Можеше барем да провериш што ти пишувам наместо да зборуваш на памет, 2 минути работа е.
Во овие времиња и овие простори, постои гранка на креационизмот којашто се вика еволуционен креационизам и го објаснува токму тоа јас што ти го пишав погоре. Оваа гранка има историја во западната филозофија, а многу поддржувачи на еволуциониот креационизам, застапуваат различни космолошки и онтолошки верзии.

Некои сметаат дека Бог учествува во креирањето на животот директно и преку еволуцијата како Францис Колинс на пример, а некои од тие се деистички и сметаат дека со создавањето на природните закони, Бог учествува индиректно во создавањето на животот, а не директно (Кенет Милер, читај му ја Finding Darwin's God).
Иако другите форми на креационизам зборуваат за директна интервенција на Бог при настанувањето на животот и тоа не преку еволуцијата, оваа форма на верување зема друга перспектива за проблемот и некои верзии од истата, зборуваат за Бог од аспект на непридвижениот двигател на Аристотел кој го создал светот.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Многу идеш на нерви кога водиш инат за работи што не ги знаеш, неколку пати се има дешавано тоа. Можеше барем да провериш што ти пишувам наместо да зборуваш на памет, 2 минути работа е.
Во овие времиња и овие простори, постои гранка на креационизмот којашто се вика еволуционен креационизам и го објаснува токму тоа јас што ти го пишав погоре. Оваа гранка има историја во западната филозофија, а многу поддржувачи на еволуциониот креационизам, застапуваат различни космолошки и онтолошки верзии.

Некои сметаат дека Бог учествува во креирањето на животот директно и преку еволуцијата како Францис Колинс на пример, а некои од тие се деистички и сметаат дека со создавањето на природните закони, Бог учествува индиректно во создавањето на животот, а не директно (Кенет Милер, читај му ја Finding Darwin's God).
Иако другите форми на креационизам зборуваат за директна интервенција на Бог при настанувањето на животот и тоа не преку еволуцијата, оваа форма на верување зема друга перспектива за проблемот и некои верзии од истата, зборуваат за Бог од аспект на непридвижениот двигател на Аристотел кој го создал светот.
Преку Џонсон ако ти идам на нерви :D Баш ми е мило. :P
Ниту беше за тебе наменет постот ниту па членот кој спомна интелегентен дизајн мислеше на креационизмот на Францис Колинс ни на Кенет Милер ни на Аристотел, ниту на еволуционен креационизам ниту на бутур... туку баш на христијанскиот креационизам.
Ќе ми беше јасно да “ти идам на нерви“ да не сме разговарале на темава и да не ги знаеш моите ставови. Затоа ќе честиш пиво следниот пат :)
 
D

Daedalus

Гостин
Преку Џонсон ако ти идам на нерви :D Баш ми е мило. :P
Ниту беше за тебе наменет постот ниту па членот кој спомна интелегентен дизајн мислеше на креационизмот на Францис Колинс ни на Кенет Милер ни на Аристотел, ниту на еволуционен креационизам ниту на бутур... туку баш на христијанскиот креационизам.
Ќе ми беше јасно да “ти идам на нерви“ да не сме разговарале на темава и да не ги знаеш моите ставови. Затоа ќе честиш пиво следниот пат :)
Абе батали го него. Ја само ти кажав дека тоа што го пишувам е креационизам и тоа специфична врста на креационизам. Пиво од септември па даље. :D
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Секако дека е креационизам. Креационизмот има повеќе верзии и не сите зборуваат за Адам, Ева и директна интервенција на Бог врз човекот и другите животни форми на Земјата.
Креационизмот исто така го опфаќа и моделот во кој непридвижениот двигател на Аристотел го иницирал (креирал) светот.
Пример за тоа е еволуциониот креационизам (теистичка еволуција).
Ако станува збор за креационизам каде се негира еволуцијата, тогаш @Атеист е во право. Нема никаква врска за кој конкретен Бог се работи, ако креационизмот ја отфрла еволуцијата, тогаш според истиот се што е создадено е во иста форма како првиот ден, така и сега, а тоа не е сликата на светот кава што ја знаеме денес.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom