Криминалци, криминални групи и мафијата во светот

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.866
Да не ја имаш случајно книгата за Дарко Шариќ? Еден новинар баш јако се напнал професионална научно истражувачка дејност напраил околу ликов..

Иначе не го користи зборот Главен затоа што тоа со себе повлекува некоја хиерархија, која реално на балканов ја нема. Најголем односно најбогат, да. Главен, нема. Децентрализирани се центрите на моќ кај нас, нема босови или синдикати као у итаљанска мафија у америци.[DOUBLEPOST=1454774693][/DOUBLEPOST]

Овој не е кримос и никад не бил, овој е јебачиште шо се бил многу добар другар со најјаките фаци у србија у 80-90ти, се збогатил на разни основи меѓу кои и криминал, али не во онаа класична смисла на зборот.
Ја немам не ни знае дека постоело нешто такво, неколку луѓе досега ми ги имаат препорачано книгите на Легија ама не ме фаќа мерак некако... За Жабац си делумно во право а иначе од Голи Живот ептен интересни се да се погледнат со Марко Булат и Аца Лукас и двајцата се од времето на сплавовите и носат со себе милиони спомени од тие времиња и случувања.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ја немам не ни знае дека постоело нешто такво, неколку луѓе досега ми ги имаат препорачано книгите на Легија ама не ме фаќа мерак некако... За Жабац си делумно во право а иначе од Голи Живот ептен интересни се да се погледнат со Марко Булат и Аца Лукас и двајцата се од времето на сплавовите и носат со себе милиони спомени од тие времиња и случувања.

Ова е прав кримос. You will thank me later ;)[DOUBLEPOST=1454862184][/DOUBLEPOST]
јас ја имам и во неа доста детално е објаснета цела организација на чело со Шароч, почетоците, делот околу дрогата, разни в плеткани имиња, перењето на парите, политичките врски. Интересно истражување

Sent from my HTC Desire 310 using Tapatalk
Јас те замолувам некако да направиме да ми испратиш/дадеш копија![DOUBLEPOST=1454862215][/DOUBLEPOST]Или да ми каеш кај се купува!
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.866
Ова подолго време мислам да го споделам па му дојде редот. Кога се работи за убиства без разлика платени или од лична цел во мафијашките кругови тие убиства се карактеризираат во зависност од тоа кој е сторителот.

Црногорците убиваат речиси секогаш со бомба.

Земунски клан (Срб. Мафија) убивале секогаш во престрелка од типот кола покрај кола.

Косоварите и општо (Алб. Мафија) убиваат на нај аматерски начини со директни престрелки најчесто кога метата е стационирана во локал.

Бугарите се најпрофесионални во убиствата и они убиваат речиси исклучиво со снајпер и од голема раздалеченост без никакви траги и докази.

Македонците неможам да кажам за нас најточно ама има највеке случаи со бомба (поставување под кола).[DOUBLEPOST=1454619109][/DOUBLEPOST]Како надополнување на последниов пост еве ги најопсните платени убијци од Србија. http://doznajemo.com/2012/06/27/ovo-su-najopasnije-profesionalne-ubice-u-srbiji-maka-zver-alen-voja-amerikanac/
Како едно кратко надополнување. Многу чест тип на убиства на Балканот се оние убиства каде жртвата влегува во кола. Зошто баш тој момент ? Овој тип убиство е точно испланиран пошто кога жртвата се фаќа за бравата нема можност да изреагира по оружје и сл. а и погледот не е насочен кон околината. Инспекториве го викаат професионално мафијашко убиство а од оние професионалниве ова ми е нај аматерско.
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
20
Поени од реакции
13

Ова е прав кримос. You will thank me later ;)[DOUBLEPOST=1454862184][/DOUBLEPOST]

Јас те замолувам некако да направиме да ми испратиш/дадеш копија![DOUBLEPOST=1454862215][/DOUBLEPOST]Или да ми каеш кај се купува!
http://www.kupikniga.mk/BookDetails.aspx?Pr=39984
eve ti ja, od ovaa stranica jas nabavuvam knigi

Sent from my HTC Desire 310 using Tapatalk
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.866
GoD.HateUSaLL Ааааааа друже секоја чест и за кримосов и за твојот вкус за кримоси. (y) :) Имам од Голи Живот доста гледано оваа не сум ја сретнал ама браво. Како ретко кој од балканов... Многу малку се вакви, со вие квалитети значи нема насилства безпотреба, нема сењачки фазон и фурање комплекси... Чист професионализам и точно знаат како да живеат (уживаат). Штета што нема за човеков повеке информации освен видеово така е веројатно зошто работел во странство.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
GoD.HateUSaLL Ааааааа друже секоја чест и за кримосов и за твојот вкус за кримоси. (y) :) Имам од Голи Живот доста гледано оваа не сум ја сретнал ама браво. Како ретко кој од балканов... Многу малку се вакви, со вие квалитети значи нема насилства безпотреба, нема сењачки фазон и фурање комплекси... Чист професионализам и точно знаат како да живеат (уживаат). Штета што нема за човеков повеке информации освен видеово така е веројатно зошто работел во странство.
Жива легенда е типов, ти да седиш со Џон Готи на маса, или со Дон на калабријанска мафија со 300 војници под него... алал
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
20
Поени од реакции
13
http://www.pravdiko.mk/uapseni-stotina-chlenovi-na-mafijata-na-sitsilija/
По мое ова претставуват една „жртва“ шо ја давет главните босој да се задоволит крвожедноста на органиве шо се борет против криминалниве организации и да се задоволит јавноста со „нешто“.
А, тие (крим. организации) пак си опстојувет, си функционирет, а од време на време ке излезит некоја ваква акција во кои најчесто се фаќаат тие од пониските ешалони.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.866
http://www.pravdiko.mk/uapseni-stotina-chlenovi-na-mafijata-na-sitsilija/
По мое ова претставуват една „жртва“ шо ја давет главните босој да се задоволит крвожедноста на органиве шо се борет против криминалниве организации и да се задоволит јавноста со „нешто“.
А, тие (крим. организации) пак си опстојувет, си функционирет, а од време на време ке излезит некоја ваква акција во кои најчесто се фаќаат тие од пониските ешалони.
Мора одвреме навреме да се лаже народот дека се е под контрола, дека државата се бори против криминалот и во крајна смисла дека државата нема допорни точки со него. Манипулација класична.
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
43
Поени од реакции
57
Црноризец, ти си спиритуалец кој се стреми да излезе од кармичкиот круг на овосветовниот живот и истовремено се дивиш на кримоси.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.866
Црноризец, ти си спиритуалец кој се стреми да излезе од кармичкиот круг на овосветовниот живот и истовремено се дивиш на кримоси.
Далеку од тоа дека се стремам да излезам од кармичкиот круг на овоземниот живот. Ако мислиш материјално секојдневие и исти ставови и верувања како повекето, да се борам против тоа ама на начин јас да имам друго гледиште не да избегам... Иначе не се дивам ама ме интересираат приказни и историја од тој свет зошто не би многу да откривам ама многу работи во животот ми биле поврзани со тие кругови и веројатно од многу наназад кармичка гранка... Ме интересираат приказни одсекогаш од улицата и подземјето од кога знам за себе а ги почитувам само оние интелигентните и со доволно мека душа кои не правеле насилства или барем не безпотреба и криминалите не им се од типот најзлобни активности од типот дрога, платени убиства, киднапирања и сл.
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
43
Поени од реакции
57
а ги почитувам само оние интелигентните и со доволно мека душа кои не правеле насилства или барем не безпотреба и криминалите не им се од типот најзлобни активности од типот дрога, платени убиства, киднапирања и сл.
Почитуваш кримоси со мека душа кои не правеле насилства освен ако не мораат и други најзлобни активности од типот дрога итн...?
xD
<3 Што бе, крадат телевизори за да ги дадат на сиромавите? Којзнае колку романтизирано си го замислуваш подземјето.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.866
Почитуваш кримоси со мека душа кои не правеле насилства освен ако не мораат и други најзлобни активности од типот дрога итн...?
xD
<3 Што бе, крадат телевизори за да ги дадат на сиромавите? Којзнае колку романтизирано си го замислуваш подземјето.
Ако пишам дека сум го видел подземјето лице во лице ке мислиш дека се фалам и дека сакам да кажам дека сум бил ја мафијаш далеку од тоа фала му на господ ме тргна навреме од сите тие работи ама од малолетник си имав работа со полиција, имав близок роднина нарко дилер од кој многу научив, видов, доправ и знам што значи чинот постари на улицата сум го јадел затоа сум научил.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Нема ништо срамо да кажеш дека почитуваш па дури и се восхитуваш на одредени ликови од подземјето.
Во време кога законот стана класичен бљуј за секој што барем малку се разбира во право, во време на морален релативизам каде што Зборот, Честа, Угледот, Интегритетот се ништо повеќе од ветер и магла, единствените ликови кои преостанаа да го негуваат култот на мажественоста, на Зборот и Моралот се токму одредени ликови од подземјето.
За мене нема ништо по благородно од прифаќање и восприемање на вистинските природни закони, на соголување на сите "либералистички" илузии и трипови на entitlement, на трипот дека некој нешто по дифолт заслужува, дека на некој нешто по дифолт му припаѓа, на класично игнорирање на фактичката состојба заслепени од "протекција од државата/правото" итн... Бавење со нелегални дејности не повлекува по дифолт и корупција во моралот на една личност, секој што го мисли ова е благоречено закржлавен у мозок.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.866
Имаше многу добро споредбено објаснување за нивното функционирање и организација за Албанската, Италијанската и Руската мафија, така и почна темава.
Ме интересира дали некој знае и сака да објасни како функционираат уличните банди во САД ? И нарко картелите во Јужна Америка ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom