Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.756
Поени од реакции
33.484
Една од најлошите актерки кои се спојуваат со комедија во последно време ми е плавава од Пич прфект. Ужас. Не ја можам.
Баш вчера, по Grimsby сакав истово да го искоментирам. Очајна е! Во сите филмови е ко една иста улога да глуми - веројатно самата себеси. Женски Адам Сендлер. Дефинитивно најлошата актерка на денешницата.
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
The Witch доста фино филмче. Костимографија, атмосфера, глума се беше фино спакувано.
Eddie the Eagle not worth it. Салам мутав беше кингсманот, дури и антипатичен. + само за инспиративната приказна на типот, за тоа подобро да прочитате освен да го губите времето со филмот.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Денес беше 06.06.16. Премиерата на ''Edge of tomorrow'' е била пред точно 2 години (06.06.14 сега проверив). А јас филмов дури преги после ручек за прв пат по препорака го гледав. Луд ме направија тајфата кога разбраа дека не ми е гледан, а знаат колку сум зацепан по Блант. Каде сум бил? Шо сум гледал? Шо сум правел 2 години??? Јааоооооо .... Битно Снежана спин-оффот го гледав пар недели откако излезе. Стока. Дно дна.

Емкооо љубавииииии:love::love:. Не ми е јасно како до сега немам налетено на гифов ..:гик:



ПС - Ништо иначе од Кептан Марвел улогата:(:(. Дизни потврдија дека Емили ќе биде новата Мери Попинс за рибутот шо ќе прават. Плус минатата недела на големо се пишуваше дека Бри Ларсон (The Room) е пред closing the deal со Марвел Студиос за таа улога.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Midnight Special и 10 Cloverfield Lane и двата испаднаа добри. (y)
 
А

Атлантист

Гостин
Warcraft-ов добар испадна мајке ми. Треба едно 5 минути да се навикнеш на CGI ликовите но после влагаш у филм (буквално) и си тече приказната. Има ептен ситници и детали кои само оние кои ги играле игрите ќе ги приметат ама солидно филмче е и за останатите. Ќе направи многу пари гарант, што е добро пошто ќе ја молзат франшизава додека носи пари а тоа значи повеќе филмови за нас!

8/10
Што стана со филмов, го нема веќе во Синеплекс, дали една недела само играше и го повлекоа????
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Midnight prosek, Cloverfield odlicen. Spored mene. (y)
Двата имаа мали слабости, Midnight Special приказната а 10 Cloverfield Lane крајот. Но двата вредат да се гледаат imo.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.619
Поени од реакции
12.431
Дај ти некој предлог тогаш.
Земи читај „Орхан и Кифлата“ ...Плот твист, поврзано е со кифлата....Ако се плашиш од изгубени работи и афион не ја читај.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Warcraft го гледав 3D. Супер сработен. И приказната ок според мене.. Немам читано дали oфицијално е планирано продолжение но крајот си го најави на некој начин. Братот од Vikings одличен. Можеле да искористат уште нешто од играта, но и вака си е ок.
 
W

wicked_1

Гостин
Warcraft :busi:

Ќе се чека и блуреј секако, ама како од прво гледање - доста солиден. Со сигурност над очекувањата.

Сега ми изгледа презахтевно форсирањето изведбата да биде слична на LOTR и GOT пошто платформата во основа е скроз различна.
Без CGI потпора не сум сигурен колку ќе беа доловени сетовите на неколкуте градови - посебно Даларан, орките, порталот итн..

Факт е дека е избрзан и нема доволно наратив и дијалог за да се долови некоја поголема софистицираност на карактерите, ама и без тоа пак оставија голем впечаток, посебно Ѓул`дан, Дуротан, Блекхенд, Лотар и Медив.

Практично, доволно беше да бидат екранизирани тие неколку карактери што ги мантра целиот гејмерски свет како култни херои, и резултатот сам по себе си дојде.

8/10
 
H

HoT IcE

Гостин
Како човек што врска нема од lore на Warcraft, како гледач што првпат ги среќава орките и алијансата филмов ептен ми се допадна. Ме потсети на Lord of the Rings апла и филмов има потенцијал да расне. Интересна приказна, интересен крај и интересни ликови у глобала.
Имам колешка што гејма WoW и ептен ми го испофали филмов затоа не ме чудат позитивните критики и хајп на интернетот, дури и како човек што нема играно WoW и слично мене ептен ми се допадна филмов затоа што го сакам овој жанр. А сеа ќе ја замарам да ме уклопи и приказнава оти ме мрзи да идам full Game of Thrones и да гледам милион клипови за Warcraft на youtube и приказната. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.756
Поени од реакции
33.484
Indiewire за прв пат годинава ја објавува својата листа на можни кандидати за Оскар за 2017. Please сега немојте - „прерано е“, „кур се тресе у ладна вода“-муабети. Лани, на пример, своите early predictions ги објавија уште во февруари, пред воопшто и да бидат доделени Оскарите за претходната година. И, guess what - го погодија Оскаровецот, Spotlight, уште од тогаш, скоро цела година пред премиерата и точно година пред да го освои Оскарот. Еве како изгледа прелиминарната листа за годинава:

Frontrunners:
“The Birth of a Nation” (Fox Searchlight)
“Loving” (Focus Features)
“Manchester by the Sea” (Amazon, Roadside Attractions)

Contenders:
“Allied” (Paramount)
“Billy Lynn’s Long Halftime Walk” (Sony)
“Fences” (Paramount)
“The Free State of Jones” (STX)
“The Light Between Oceans” (DreamWorks/Disney)
“Passengers” (Sony)
“Rules Don’t Apply” (New Regency/Fox)
“Silence” (Paramount)
“Sully” (Warner Bros.)

Long Shots:
“Bleed for This” (Open Road)
“Cafe Society” (Amazon, Lionsgate)
“Elle” (Sony Pictures Classics)
“Deepwater Horizon” (Lionsgate)
“The Girl on the Train” (Universal)
“La La Land” (Lionsgate)
“Lion” (Weinstein Co.)
“Maggie’s Plan” (Sony Pictures Classics)
“Paterson” (Amazon)
“Patriot’s Day” (Lionsgate)
“Story of Your Life” (Paramount)
“War Machine” (Netflix)
“The Zookeeper’s Wife” (Focus Features)

И да, не сме гледале ништо од ова сѐ уште. 99% од овие филмови ја немале ни премиерата. ;)
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
тапа сите ми се глеани
 

Kajgana Shop

На врв Bottom