Помош за избор на апарат

  • Креатор на темата staycalm
  • Време на започнување
I

INFECTED

Гостин
најубо е некој кој користел такви апарати па да ти каже, вака само од интернет шо ќе најдам и прочитам по тестови и мислења можам да кажам.
Зум е само една од карактеристиките на апарат, aко сакаш екстремен зум Coolpix P900 има 83Х зум, али кај тие малите апарати комбинации на ниска цена, мал сензор голем зум... не се секогаш најдобри, не знам за шо ти треба зум ако е за денски фотки низ планини може да помине иако нема да биде ни блиску до квалитет на некој ДСЛР апарат со квалитетен објектив (јас најголем зум имаф канонов 70-300) и беше многу брз и остар али не ми требаше појќе од два пати годишно па го дадов, пошто мојот стил на фотографии не бара ич зум.
Не знам, сѐ нешто ми вели да го купам :D ама само од наша продавница, на рати секако оти не верувам дека ќе е помалце од 45.000 денари. Еве линк http://petapixel.com/2015/03/07/the-optical-zooms-on-compact-cameras-are-getting-ridiculously-powerful/

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Не знам, сѐ нешто ми вели да го купам :D ама само од наша продавница, на рати секако оти не верувам дека ќе е помалце од 45.000 денари. Еве линк http://petapixel.com/2015/03/07/the-optical-zooms-on-compact-cameras-are-getting-ridiculously-powerful/

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Јас лично никогаш не би зел “prosumer" апарат кој кошта колку DSLR (или дури и поскапо)
и мислам дека секој фотограф би се сложил со мене.
за 45000 се земат ДСЛР или мирорлес апарати за посериозна фотографија, јас би зел просумер само ако би имал 10-15000 денари
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.111
Вистина е внучко, да му веруваш на Летко...

Супер зум има и нема широка употреба, освен за шпионска работа. Првично се јавува chromatic aberration при толкав зум што ја прави фотката многу ефтина и со симната вредност. Ќе треба да се помачиш после на фотошоп да правиш многу постпродукција.
Секундарно е што сите тие се малку напреден левел на Point and shoot, што значи дека пак имаат свој preset, што до некаде ќе те направи lazy photographer наместо да научиш нешто + за кое подоцна може да ти притреба.
Терцијално и најбитно - големина на сензор. Дури и APS сензорите на стартер DSLR едвај може некако да се проголтаат, но се` друго е помалку сериозно и треба да се сфати само единствената негова намена - суперзумот, што те враќа на почетната точка - освен за шпионирање, друга намена нема овој апарат. Може да го користиш зумот еднаш до два пати во месецот, но за таа пара (500-750 евра) можеш да купиш добар full frame DSLR.
 
I

INFECTED

Гостин
Јас лично никогаш не би зел “prosumer" апарат кој кошта колку DSLR (или дури и поскапо)
и мислам дека секој фотограф би се сложил со мене.
за 45000 се земат ДСЛР или мирорлес апарати за посериозна фотографија, јас би зел просумер само ако би имал 10-15000 денари
Без да ми се смеете :) што е тоа дслр ?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Без да ми се смеете :) што е тоа дслр ?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Во главном имаш 3 категории на апарати, првите оние мали џебни се викаат општо point and shoot, тие обично се аутоматски нема многу рачно местење за сликање, ги носат џени по чанти и деца по екскурзии, прават солидни фотки при добро светло, потешко во затворени простории или ноќе, објективите не му се менуваат, имаат малечки сензори воглавном ЦЦД
вторите се ти ко шо бараш, и ги нарекуваат prosumer поголеми се од тие поинд енд шот али во основа се ист и, имаат појќе опции за рачно подесување, прават солидни фотки при добро светло, потешко во затворени простории или ноќе, објективите не му се менуваат, имаат малечки сензори некои ЦЦД некои ЦМОС нив ги земаат луѓе кои не се фотографи али сакаат нешо појќе од поинт енд шот
ДСЛР digital single-lens reflex camera, се оние “сериозни“ апарати кои работаат на ист принцип како апарати на филм порано само шо место филм имаат доста поголеми сензори, имаат целосна мануелна, полуаутоматска аутоматска работа, му се менуваат објективи па можеш да ставиш широкоаголен или макро или зум или телефото или фиксен, прават одлични фотографии и при слабо и при добро светло...

поинт енд шот:
ps.jpg


Просумер
pr.jpg


ДСЛР
ds.jpg
 
I

INFECTED

Гостин
Во главном имаш 3 категории на апарати, првите оние мали џебни се викаат општо point and shoot, тие обично се аутоматски нема многу рачно местење за сликање, ги носат џени по чанти и деца по екскурзии, прават солидни фотки при добро светло, потешко во затворени простории или ноќе, објективите не му се менуваат, имаат малечки сензори воглавном ЦЦД
вторите се ти ко шо бараш, и ги нарекуваат prosumer поголеми се од тие поинд енд шот али во основа се ист и, имаат појќе опции за рачно подесување, прават солидни фотки при добро светло, потешко во затворени простории или ноќе, објективите не му се менуваат, имаат малечки сензори некои ЦЦД некои ЦМОС нив ги земаат луѓе кои не се фотографи али сакаат нешо појќе од поинт енд шот
ДСЛР digital single-lens reflex camera, се оние “сериозни“ апарати кои работаат на ист принцип како апарати на филм порано само шо место филм имаат доста поголеми сензори, имаат целосна мануелна, полуаутоматска аутоматска работа, му се менуваат објективи па можеш да ставиш широкоаголен или макро или зум или телефото или фиксен, прават одлични фотографии и при слабо и при добро светло...

поинт енд шот:
Прегледај го приврзокот 145787


Просумер
Прегледај го приврзокот 145788


ДСЛР
Прегледај го приврзокот 145789
Одлично објаснување :D сега ми е појасно. Јас па вторите и третите во иста категорија ги ставав. Е сега, кој дслр апарат (сосе објектив) би ми го препорачал за да може да зумира над 55х, и колку се движат цените?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Јас го имам никон д5200 пресно земен тип топ е ако си во можност земај до таа цена нема подобар !
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Одлично објаснување :D сега ми е појасно. Јас па вторите и третите во иста категорија ги ставав. Е сега, кој дслр апарат (сосе објектив) би ми го препорачал за да може да зумира над 55х, и колку се движат цените?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
ДСЛР апарати не зумираат тоа е работа на објективи, 55х зум е екстремно голем зум, кажи за шо ти треба толку зум не ми е јасно шо фотографија е таа која и треба толку голем зум?
Обично со поголем зум (али не толку) се сликаат аеромитинзи, спортски натпревари на стадиони или ако си планинар....
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.111
@INFECTED прочитај за тоа колку тој „јак“ зум намалува квалитет и за ефектот на chromatic aberration, што при тој зум го добиваш. Ако ти е као за шпионка, пеки. Едина предност му е таа.
 
I

INFECTED

Гостин
ДСЛР апарати не зумираат тоа е работа на објективи, 55х зум е екстремно голем зум, кажи за шо ти треба толку зум не ми е јасно шо фотографија е таа која и треба толку голем зум?
Обично со поголем зум (али не толку) се сликаат аеромитинзи, спортски натпревари на стадиони или ако си планинар....
Сѐ би фоткал но најчесто од висина (згради, ридови,..) а и од далечина. Чисто забава ама да не ме исуши во џебот таа забава

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
I

INFECTED

Гостин
@INFECTED прочитај за тоа колку тој „јак“ зум намалува квалитет и за ефектот на chromatic aberration, што при тој зум го добиваш. Ако ти е као за шпионка, пеки. Едина предност му е таа.
Не бе, шпионажа и јас :D дрон ќе си купев или нешто нз...сакам да сликам, уште со хтц дизајр х (прв тел со автофокус што го имав) пред 3 год правев топ слики и фаќав детали и моменти па оти да не си дозволам фотоапарат? Само мерак ми привлекоа најпрво едно мало сони како првото од трите погоре, а сега и овие со зумот, за на крај да дознам за дслр.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.111
Не бе, шпионажа и јас :D дрон ќе си купев или нешто нз...сакам да сликам, уште со хтц дизајр х (прв тел со автофокус што го имав) пред 3 год правев топ слики и фаќав детали и моменти па оти да не си дозволам фотоапарат? Само мерак ми привлекоа најпрво едно мало сони како првото од трите погоре, а сега и овие со зумот, за на крај да дознам за дслр.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Овие со супер зум и не даваат баш некои добри детали кога ќе го користиш истиот. Мислам ок, фаќаш оддалеку детали, но квалитетот е чкљ. Имаш и mirrorless кои се малку послапи од ДСЛРки (нешто као комбинација меѓу point and shoot во големина, и начин на фотографирање - слично на ДСЛР, со објективи и други тракатанци).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom